Nyugdíj két államtól


pusek # 2016.02.02. 20:11

Tisztelt Fórumozók!
A 80-as években 2-3 évig dolgoztam Svédországban úgy hogy oda is és magyarországra is fizettem a tb-t. 1953-as férfi vagyok az idén mehetek nyugdíjba. Szeretném a Svédországban szerzett pénzemet is felvenni, melyre ígéretet kaptam, hogy 62 évesen felvehetem. Közben ez megváltozott és a magyar nyugdíjfolyósítóhoz küldtek. A magyarok az itteni befizetésem alapján már megállapították a szolgálati időmet egy határozattal. Segítséget kérek ebben a speciális esetben mit tehetek, hova fordulhatok kérelemmel. Előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.04.07. 17:18

???

Kovács_Béla_Sándor # 2015.04.07. 16:49

Úgy lesz.

wers # 2015.04.07. 16:21

Oóóóó én kis naiv, képes voltam azt feltételezni, hogy a román elképzelések és a magyarok által folyósítottak között néhány % a különbség, holott 100%.

Már értem Béla szavait „Ami nem öl meg, az erősít. :)” De te szereted a kihívásokat.

Kérlek, ha fejlemény van, oszd meg, nehogy úgy járjak, mint amikor lemaradok a krimi végéről, és nem tudom meg, ki a gyilkos.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.04.03. 18:52

Sikerült nagyjából lefordítani a román határozatot:
Az elején hosszasan hivatkoznak a két EGK rendeletre és a saját tb-törvényükre, hogy ezek alapján megállapítják, hogy
Aztán azt írják: „X.Y. nyugdíjas 2007. október 1-je és 2011. január 31-e között jogosulatlan kifizetésekben részesült a társadalombiztosítási rendszerből
Ismét rögzítik, hogy az Alkalmazott rendelkezések: a tb-törvény 179. cikkely 1 bekezdése, és a tb-intézet alapító iratát jóváhagyó kormányhatározat 23. cikkelye és 24 cikkelyének g pontja.
Mindezek miatt „a Maros megyei Nyugdíjigazgatóság igazgatója elrendeli, hogy
az adós Hegedűs Lászlótól a 2007. október 1-je és 2011. január 31. között jogosulatlanul felvett, összesen 2 568,16 euró nyugdíjat, (illetve az ennek megfelelő, a Román Nemzeti Bank 2011. 07. 04-én érvényes átváltási árfolyama szerint kiszámított 10 842 román lejt) vonják vissza.

És a végére a málnaízű meglepetés: „A tartozás a magyar Nyugdíjfolyósító Igazgatóság által megküldött adatalapon alapszik.

Na, erre varrjatok uniókompatibilis gombot!

Kovács_Béla_Sándor # 2015.04.03. 18:47

Frissítés: kérte a jóember a nyugdíja megállapítását. De ez mit változtat a lényegen? Jogszerűen vonják-e vissza tőle a románok azt az egymilliót, amelyet a magyar biztosító fizetett neki helyettük? Hiszen így gyakorlatilag az érintett időszakra a románoktól nem kap semmit. (Magyarország pénzénél van; a románok pedig részletenként visszakapják a pénzüket, tehát nekik sem kerül semmibe. Olyan meg nincs, hogy úgy kapott nyugdíjat, hogy senki nem folyósítja neki. Ergo: erre az időre egyáltalán nem kapja meg a román nyugdíját, holott megállapították, hogy jogosult rá.)

Lyonee # 2015.04.02. 19:46

Elég sok fórumozónak segítettem kétféle nyugdíj ügyben, én tisztában vagyok az uniós szabályozással az újabb román ügyekben. 2006 óta, már Románia belépése előtt is az uniós szerződéshez nagyon hasonló M-R szerződés lépett életbe, lecserélve a KGST szerződést. Tudom hogy, aki azóta jogosult mindkét országból nyugdíjra, akkor mindkettőtől, de csak arányosan fog kapni, ha megigényli.
A kérdés az, hogy a régi nyugdíjasoknál valóban maradhatott az egyik ország által megállapított az összes szolgálati időre vonatkozó nyugdíj, és csak igénylésre számolta a 2 ország újra, vagy automatikus volt ez a kétféle nyugdíjra való változtatás.
Ha az előző, és KBS ügyfele nem igényelte az újraszámítással a 2 nyugdíjat, akkor milyen alapon szüntette meg a magyar nyugdíjfolyósító a korábbi nyugdíját, és csökkentette le arányosra.

wers # 2015.04.02. 18:16

Vagy ez van/volt az uniós egyezményben is?

Nem csak abban, hanem ezer éve egyéb nemzetközi szerződésekben is. (27-28 éve biztos így volt Magyarországon, Románia... nem tudom, talán még most érte el)

Lyonee # 2015.04.02. 17:25

2008-as cikk, érdemes elolvasni.
http://nepszava.hu/…/article.php?…
"A népszavazás végül eredménytelen lett, az új szabályozás viszont megszületett. A 2006-os új törvény szerint mindkét ország a ráeső nyugdíj­-részt folyósítja a szerzett szolgálati idő és kereset alapján, Románia 2007-es uniós csatlakozása után ez a szabály nem változott. Azok, akiknek ezt megelőzően Magyarországon állapították meg az ellátást, új számítást kérhetnek, igényelhetik, hogy a romániai szabályok szerint utaljanak nekik ellátást. Ha erre nincs igényük, változatlanul kapják nyugdíjukat."
Lehet, hogy ez csak a 2006-s M-R egyezményre igaz?
Vagy újságírói kavar.
Vagy ez van/volt az uniós egyezményben is?
Túlbuzgó volt a magyar állam? Az ügyfeled nem kérte...

Kovács_Béla_Sándor # 2015.04.02. 15:22

Azt hiszem, nem kérte. Hivatalból kellett nekik megállapítaniuk az uniós csatlakozást követően. Ha az a kérdés, akkor Románia 2007. január 1-je óta tagja az Uniónak.

Lyonee # 2015.04.02. 11:55

Az ügyfeled mikor kérte a román ny.intézettől a román nyugdíja megállapítását?

wers # 2015.04.02. 10:25

Na meg nem tudom szóba áll-e még velem, mert az utóbbi ca. 7 év nem elég, hogy összehozzunk egy találkozót. De szerintem rám úgysem tudna haragudni :)) Úgy 20 éve dolgoztunk együtt, jogszabályt már látott (muszáj volt neki is), és románul perfekt.

wers # 2015.04.02. 10:21

Egyet biztos, csak nem tudom mikor tudom utol érni, ilyenkor ünnepekben biztos Romániába utaznak.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.04.02. 08:20

Hmmm... Ez egy értelmes felvetés. Lehet, hogy erről van szó.
Tudsz valakit, aki román jogi szöveget át tud tenni magyarra? :)

wers # 2015.04.02. 07:26

Ja, most érem meg (remélem) tehát a magyar fél megelőlegezte évekig, de többet, mint a román szerint járt volna. Hát...

wers # 2015.04.02. 07:13

Ez azért nem világos, mert még a KGST idején is elszámoltak ezekkel a pénzekkel minden évben (ha konkrét fizetés el is maradt). Utána jött a kétoldalú megállapodás (bár ennek az alapja is nemzetközi szerződés... csak ki ne kerestesd melyik volt az), de az alapszabály, hogy minden állam maga garantálja a nyugdíjat a jogosultaknak. (Ugyan már melyik más állam vállalná boldogan pl. a régebbi görög nyugdíjrendszer örömeit)
Viszont az tény, hogy a KGST után kissé nehezen koptak be a jogalkalmazások, és nagyon sok a félreértés, hiba. Bár ez elmondható minden váltásra, változásra, a németek a mai napig messziről a lent is említett új Lisszaboni egyezményre (vagyis sok elemére), és sok helyen módszeresen az EG-t használják. Na persze ez egy másik szép történet, mert ha valamit 2005-ben kezdenek kitalálni, 2007-ben írják alá, 2009-től lép érvénybe, miközben megreng a világa gazdasága, már nem is olyan szép az a "boruljunk jobban össze" történet.

És mit mond a magyar nyugdíjbiztosító, elvileg még mindig nekik kéne eljárni. (és megmagyarázni, és vitázni a románokkal, van elég jogászuk... bár nem mindig a mennyiség számít)

Kovács_Béla_Sándor # 2015.04.02. 06:49

Ami nem öl meg, az erősít. :)

Azért a magyar biztosító állapította meg - és folyósított a romániai munkaévek után járó nyugdíjat, mert volt erről a két állam között egy "szociálpolitikai egyezmény". Románia uniós csatlakozásával ez a szerződés hatályát vesztette, onnan kezdve az uniós jogszabályokat kell alkalmazni helyette. (Az 574/72. és az 1408/71. EGK rendeletekre hivatkoznak.)
Ennek szellemében a magyar biztosító felülvizsgálta a nyugdíjat "attól a naptól kezdődően, amelytől a román fél nyugellátást állapít meg". Ez 2007. augusztus 31-re visszamenőleges hatállyal, de csak 2010. májusában történt meg. (Nem egy kapkodós nép ez a román.) Addig is a magyar biztosító fizette az eredetileg megállapított nyugdíj teljes összegét.
Amikor a román határozat végre megszületett, a magyar nyugdíjfolyósító kiszámolta, hogy mennyit fizetett az ominózus időszakban a románok helyett, és kérte a "Casa Judeteana de Pensii Targu Mures"-t, hogy ezt az usque egymilliót ugyan utalná át neki. A Casa ezt meg is tette (kb. 50 ezer forint híján - biztos más árfolyammal számoltak.) Csakhogy hoztak egy "decide"-t - amit nem értek - és a havonta folyósított 1028 lejből 200-at levonnak. Az ügyfél szerint ezt azért és addig teszik, míg megtérül nekik, amit Magyarországnak fizettek.
És ez az, ami nekem se tetszik sehogy se; de az, hogy emiatt a magyar nyugdíjfolyósítót perelte be, nyilvánvaló tévedés. (Bár az igazgatóság valóban úgy fogalmazott az egyik levelében, hogy a nyugdíjasnak "997 000,- Ft tartozása keletkezett". Ha a román szervnek is ezt írták, az okot adhatott egy olyan félreértésre, amely a levonáshoz vezetett.)

wers # 2015.04.02. 05:31

Business Law, :) és hol van abban az, hogy ő állapítja meg? Eljár, felveszi a kapcsolatot a másik állammal vagy államokkal, összefogja, közli... stb. de nem ő állapítja meg. Sem a mértékét, sem a jogosultság kezdetét. Főként nem alkalmazza más nemzet jogszabályait (még a saját is nehezen megy nekik néha)

Válaszoltak. Románul. :)” :)) nagy öröm lehet ez az ügy

Kovács_Béla_Sándor # 2015.04.01. 20:36

senki mas nem fog tudni neki pontos valaszt adni a levonasokat illetoleg.
Válaszoltak. Románul. :) Én nem tudok románul, ő meg ezt a szöveget se magyarul, se románul nem érti. Annyira nem, hogy a magyar nyugdíjbiztosítót perelte be.

wers # 2015.03.31. 15:20

A magyar hatóság állapította meg a nyugdíj összegét

Biztos? Magyar hatóság más nemzet jogszabályai alapján?

Sherlock # 2015.03.30. 11:24

Szerintem ez még nagyon kevés információ, ahhoz hogy dönteni lehessen.

Én két jogforrásról tudok, ami ehhez kapcsolódik:

A Tanács 2000/78/EK irányelve (2000. november 27.) a foglalkoztatás és a munkavégzés során alkalmazott egyenlő bánásmód általános kereteinek létrehozásáról és

A Tanács 98/49/EK irányelve(1998. június 29.) a Közösségen belül mozgó munkavállalók és önálló vállalkozók kiegészítő nyugdíjra való jogosultságának védelméről

De a román nyugdíjszabályozást és az egyezményt is ismerni kellene, a részletes tényállás mellett.

Off

2009 óta nincs "Közösség", csak Unió.

On

Business Law,

a directive-et kell implementálni (mondjuk ez pont mind a kettő az), a regulation-nek alapból közvetlen hatálya van. Bármelyik bíróság fordulhat az ECJ-hez, a legfelsőbb fórumnak kötelessége - de a többi fórum is megteheti korábban. Romániánál egyébként nem lenne meglepő, ha ez történt volna, tehát ott még akár lehet is keresnivaló.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.03.30. 10:33

A magyar hatóság állapította meg a nyugdíj összegét - te is azt írod, neki kell. A románok nem vitatják az általuk fizetendő nyugdíj összegét, folyósítják is - csak éppen levonják belőle azt a rész, amit a magyar államnak megtérítettek.
Konkrét közösségi rendeletszámot nem tudsz?

Kovács_Béla_Sándor # 2015.03.29. 19:04

Román-magyar kettős állampolgár mindkét államban szerzett nyugdíjra jogosító szolgálati éveket. Magyarországon igényelte meg a nyugdíjat, és valami KGST-s egyezmény alapján folyósították is neki a romániai éveket is beszámítva.
Aztán jött Románia uniós belépése. Valami uniós rendelet miatt a két államnak onnan kezdve megosztva kell fizetnie. A magyar állam azonban ezen időpont után is egyedül folyósított egy darabig, majd követelte a románoktól, hogy térítse meg azt a részt, ami rájuk esik. Románia térített is, de amit kifizetett Magyarországnak, azt az immár általa is folyósított nyugdíjból részletekben vonja a nyugdíjastól.
Ez a levonás szerintetek jogszerű?