katona - jogász


BOSIZS # 2019.04.09. 12:53

Azért kellett anyukának lemondani a GYED-et, mert a gyermeket bølcsibe adta, és még akkor nem volt munkahelye. Viszont így a GyED-re nem volt jogosult. Ezért igényeltem meg én a még hátralevő időre (mert korlátozâs nélkül lehet dolgozni GyED mellett.
Viszont tudomásom szerint valami védelem alatt áll ilyenkor az ember a huzamosabb ideig történő, otthonától távol történő bármilyen kiküldetés, vezényléssel szemben, ha 3 éven aluli gyermeket nevel ill. GYED-en, GYES-en van. Arra lettem volna kíváncsi, mwlyik ez a jogszabály.

drbjozsef # 2019.04.09. 11:42

Egyébként pont ezért nem is értem a kérdést : azért, mert visszamegy anyuka dolgozni, nem kell lemondani a GYED-et. Időkorlát sincs, teljes munkaidőben is dolgozhat.

drbjozsef # 2019.04.09. 11:39

(De hogy az Mt vagy a Kjt hatálya alá nem tartozó, pl. hivatásos katonáknak milyen korlátozás lehet, azt nem tudom. Szerintem Csjt-ben nincs ilyen. Vagyis aki megszünteti a fizetés nélküli szabadságát, hívják ezt bárhogy katonáknál, az ugyanúgy foglalkoztatható, mintha nem is kapna GYED-et. Ahogy például az Mt. és Kjt. alá tartozóknál is megszűnik pl. a felmondási védettség is.)

drbjozsef # 2019.04.09. 11:34

KBS,

(A gyerek 24.hetének betöltése után korlátozás nélkül lehet visszamenni dolgozni, a GYED folyósítása mellett)

Kovács_Béla_Sándor # 2019.04.09. 11:28

Amíg fizetés nélküli szabadságon vagy? (Vagy hogy mondják ezt a szolgálatban.) Ugye, viccelsz?

BOSIZS # 2019.04.09. 09:38

Üdvözlet!
Szerződéses katonaként én veszeszem igénybe 20 hónapos kisfiam után a gyedet. Én az apuka vagyok. A gyermek édesanyja múlt hónapban mondta le, mert szeretne dolgozni, és csak így tudtuk megoldani, hogy ne vesszen el a gyed. Kérdësem lenne, hogy amíg gyeden, ill majd gyesen leszek vezényelhetnek tanfolyamokra, ill, 24 órát meghaladó szolgálatokba?
Köszönøm a válaszokat.

monalisa1 # 2014.05.22. 12:40

Egész biztos lenne részére beosztás - az ország másik végébe történő vezénylés. Azonban a kisgyermek miatt jó ideig röghözkötött...

monalisa1 # 2014.05.22. 12:12

A kérdésedre érdemben nem tudok válaszolni, talán majd valaki más.

Azonban minden megyében/régióban van Hadkiegészítő Parancsnokság, és azon belül van érdekvédelmi (fő)tiszt.

www.hadkiegeszites.hu/?…

Micike55 # 2014.05.21. 14:21

Üdvözlet!

Segítséget szeretnék kérni mégpedig az alábbi ügyben: Hivatásos katona vagyok. 2014. június 27-én lesz a kisfiam 2 éves. Idén januárban bejelentettem a munkáltatómnak, hogy visszamennék dolgozni, ők a mai napig nem szóltak semmit vissza, május elején voltam a munkáltatóm személyügyénél, ahol azt a felvilágosítást kaptam, hogy nem tudnak felajánlani számomra beosztást maradjak otthon GYES-en ami ugye 25.600 ft körül van. Nem tudom mi van az új HJT-ben mert nem nagyon találtam meg a rám vonatkozó részt, de szeretném tudni hogy ez így szabályos, jogszerű? Annyit még hozzátennék, hogy a kisfiam tartósan beteg és egyedül nevelem amiről a munkáltatóm tud, de nem hatja meg a dolog. Azt mondták, hogy kirúgni nem fognak amíg GYES-t kapok, de munkát nem tudnak adni. 22 éve dolgozom a honvédségnél, de még ilyen flegma stílushoz nem volt szerencsém. Kérlek segítsetek, hogy mit csináljak.

Köszönöm
Móni

ndeysay # 2014.02.23. 00:06

Üdv!
Az új HJT szerint számomra nem egyértelmű hadnagyoknál az előmenetel. Nincs megjelölve maximális várakozási idő, ez azt jelenti, hogy "örökre" ebben a rendfokozatban maradhat valaki? (persze ha a rendszer nem távolítja el idővel)

ndeysay # 2014.02.21. 19:36

Tisztelt Fórumozók!

Arra kérném Önöket, hogy értelmezzék számomra az új HJT által kiadott előmeneteli folyamatot. Egész pontosan az érdekelne, hogy a hadnagyoknál nincs megadva maximális várakozási idő, ami azt jelenti, hogy "örökre" (ha nem távolítják el a rendszerből) ebben a rendfokozatban maradhat valaki?
Számomra kétértelmű az a kis vonalka a táblázatban.

Köszönöm válaszukat

wers # 2014.02.17. 12:01

Egyébként gyanítom, a kötelező szolgálatot nem fogják viszaállítani, ennek igen sok oka van.

wers # 2014.02.17. 11:55

győztem, én vagy 22 évig álltam állandó kiképzés alatt, apu szerint még mindig nem tökéletes, még nem vagyok kész
A mi házunkat magunk, barátok, szakik építették, katona soha, és a többiekét sem, akiket ismerek, pedig sokan voltak.

A leg emlékezetes a csengő volt, minden nap este 7-kor próba csengetés volt, hogy műkszik-e, akkor kellett a gyerkeknek hazamenni. Aztán szokszor csengett hajnalban, soha nem tudtuk, hogy csak gyakorlat, vagy éles. Elitték aput, és volt, hogy napokig nem láttuk. Volt olyan év, amikor a 365 napból alig 100-at aludt otthon.

Sherlock # 2014.02.17. 11:46

Biztos mindenkinek hasznos volt, mert olcsón lehetett venni a gázolajat (meg minden mást ami mozdítható volt), ezt a részét szerintem most is pártolnák.

gerbera317 # 2014.02.17. 11:26

Én 18 + 2 hónapot voltam katona. Nem mondom, hogy szerettem, de utólag csak azt tudom mondani, hogy valószínűleg hasznomra vált.

Egyjogász # 2014.02.17. 11:21

Nem tudom, akivel én beszélgettem a sorkatonaságról, kb. mindenki ugyanezt mondta, az alábbi 6 pontból legalább négyről mindenki beszámolt. (Persze, pl. a különböző tisztek magáncéljaira való dolgoztatás nem volt általános, de a különböző célú ingyenmunkákról - a különböző építkezésekre történő kivezényléstől kezdve a filmforgatásokon való statisztálásokon át, erdei favágási munkákig - szinte mindenki beszámolt.)

wers # 2014.02.17. 07:27

Nem tudom, apám nekem másokat mesélt a sorkatonaság céljairól

Egyjogász, amit ott írtál, lehet igaz, de szerintem nem ez volt a jellemző, vagyis egyáltalán nem. Én mást tudnék mesélni. De inkább nem, mert ez a fórum nem erről szól. Csak annyit, hogy nekem minden tiszteletem nekik.
Hogy a HVG mennyire hiteles, lehet vitatkozni. Igaz a Bajai esettel rendesen mellé fogtak. És sokszr egy iránybe húznak látáványosan.

Egyjogász # 2014.02.17. 06:38

Mi ez a nemi alapon történő diszkrimináció?
Akkor már a nőknek is, mint Izraelben...:))

porcmistrec # 2014.02.16. 21:25

Dr.Attika

Egyeteretek. En 1 evet voltam, kibirtam, kibirhato. Fel ev minden ferfinak kell!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.15. 07:43

Ami nem öl meg, az erősít.

Egyjogász # 2014.02.15. 05:51

Nem tudom, apám nekem másokat mesélt a sorkatonaság céljairól. Ilyenek például:

  1. Alezredes elvtárs (ales elvti) házának építése ingyér (rabszolgamunkában)
  2. Különböző építkezéseken dolgozás rabszolgamunkában (rossz nyelvek szerint ales elvti zsebbe kapta érte a pénzt)

E lett volna a részvétel a népgazdasági feladatok ellátásában??

3. Sárga földig bebaszás, amikor csak lehet (ezzel is telik az idő alapon)- ez a tisztek körében is kedvelt foglalatosság volt

4. 10-15 kiló hízás (az olcsó, egészségtelen, zsíros kajáktól)

5. Lógás minden lehetséges módszerrel.

6. A politikai tiszt (komiszár elvtárs) hülye dumáinak hallgatása a kommunista világrend magasabb rendűségéről (komiszár elvtárs 90 után a legvéresebb szájú jobboldali lett...)

Apám a haza védelméről és az ifjúság neveléséről nem mesélt...

kaméleon # 2014.02.14. 22:05

Katonaságnál az ifjúság nevelése. Ja. Jó lenne újra. Mert még nem vagyunk elég primitívek.

Dr.Attika # 2014.02.14. 16:51

Szerintem sem kellene a HVG-t "jogforrásként" kezelni.
A sorkatonaság visszaállítása tényleg napirenden van. Meg lesz várva a választás. A Magyar Honvédség nem tudja feltölteni a szerződéses katonákból a szükséges béke létszámot. Meg rájöttek közben, hogy a sorkatonaság "megszüntetését" követően az ifjúság tele van "nikotex leventékkel". Ugyanis a sorkatonaság célja az alábbiak voltak.

  1. A haza védelme.
  2. Az ifjúság nevelése.
  3. Részvétel a népgazdasági feladatok ellátásában.

A 2. pont szerinti cél nagyon hiányzik. A 3. pontnak az a része hiányzik, hogy a népgazdasági feladatok végzésekor un. genetikai frissítés is létrejött, mert pl. budapesti fiatalok Szabolcs megyében szórták el himmagvaikat, szabolcsi fiatalok a fővárosban vagy a Mátra- alján. Mátrai fiatalok Zalában és Somogyban, Baranyában stb.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.14. 16:26

Szvsz a hvg-t így Baja után röviddel talán nem kellene...

wers # 2014.02.14. 13:55

Hol olvastad? Ha a HVG-t olvasgatnád, jobban járnál. Talán még a Blikk-es is, pedig azok is hitelesek tudanak néha lenni.

Kamu a sorkatonaság visszaállítását megíró weboldal
2013. november 28., csütörtök, 21:08 • Utolsó frissítés: 2013. november 30., szombat, 11:22
Szerző: hvg.hu

Az “igaz, mert bemondta a tévé” beidegződés kihasználása és néhány hatásos mondat elég ahhoz, hogy meg lehessen vezetni az olvasókat - ezt teszi a Hírszabadság névre hallgató weboldal is. Ez az oldal számolt be például a Facebook két hét múlva esedékes magyarországi bezárásáról, ma pedig a hazai sorkatonai szolgálat január 1-jei visszaállításáról írt álhíre keltett hatalmas visszhangot és rengeteg megosztást a Facebookon és úgy általában a neten.

Az oldal üzemeltetői trükkösek, mert bár a Hírcsárdával ellentétben teljesen igaznak látszó, hivatalosan megfogalmazott módon teszik közzé a híreket, a szájt jobb alsó sarkában egyértelműen látszik a leleplező rész: “A Hírszabadság weboldal fiktív híreket kreál az olvasók számára szórakoztatás céljából, így az itt olvasható történetek csak az agy szüleményei, nincsen valóságalapjuk.

stb.