Alvállalkozó jogtalanul,avagy nem?


HE0222 # 2005.08.12. 08:28

ez így van!

Kála # 2005.08.12. 05:02

Ha megnézed az első beírást, abban az szerepel, hogy szolgáltatás
elvégzésér kötött szerződést, szerintem ez nem megbízás, hanem vállalkozás (ráadásul vállalkozóval is kötötte).
Egyszerűen az történt, hogy rosszul nevezték el a szerződést - de mivel a szerződéseket nem nevük hanem tartalmuk szerint kell kezelni, ez gyakorlatilag lényegtelen.

amtrans # 2005.08.11. 21:42

Helló HE0222!
Végül is ezt én is igy tudom ahogy Te, Csaba-X kevert meg egy kicsit, mert az első beírásában nem irta hogy megbizási szerződést kötött.
Csaba-X !
jogos a felháborodásod, a megbízottad nem adhatta volna tovább a munkát.


kriszta

HE0222 # 2005.08.11. 07:11

Kedves Kriszta,

nem tudom jogász vagy-e, ha igen, akkor előre is bocs a szájbarágós stílusért.

  1. A vállálkozási szerződésben megrendelőnek és vállalkozónak hívják a feleket, a megbízásiban megbízónak és megbízottnak. A két szerződés közti alapvető eltérés, hogy a vállalkozó arra szerződik, hogy eredményt fog létrehozni (eredménykötelem), míg a megbízott kötelessége a rábízott ügy ellátása, gondos eljárás.( gondossági kötelem).
  2. A vállálkozási szerződésben a vállalkozó jogosult alvállalkozót igénybe venni, a megrendelő hozzájárulása nélkül is, azaz, elvégeztetheti mással a munkát, de ő felel a megrendelőnek, mintha maga végezte volna a munkát.
  3. ezzel szemben megbízási szerződésnél a megbízott nem vehet igénybe tetszése szerint 3.személyt a szolgáltatás elvégzésére, főszabály szerint ehhez kell a megbízó hozzájárulása, ill a Ptk. felsorol pár egyéb "konstellációt", amikor ez lehetséges.
amtrans # 2005.08.10. 21:34

Kedves HE0222

Kicsit bővebben kifejthetnéd, mert nem értem kiábrándultnak irtakat.
kriszta


kriszta

HE0222 # 2005.08.09. 16:09

Kiábrándultnak: nem gáncsoskodni akarok, félre ne érts, csak pontosítani, ha vállalkozási a szerződés, akkor megrendelő van, ha megbízási, akkor megbízó, és ez esetben már tök máshogy alakul az "alvállalkozó"-nak továbbadás, aki megbízási szerződésben persze már nem alvállalkozónak minősül. Nagyon nem mindegy, hogy vállalkozási v megbízási-e a szerződés. Ha csak elírás volt, akkor bocsi.

Csaba-X # 2005.08.04. 12:45

Köszönöm a válaszokat!

Arra írtam,hogy félreértette,hogy

alvállalkozói szerződésben nem kötötted ki, hogy nem adhatja tovább a munkát

Alvállalkozói szerződés engem nem érintett,hiszen nem is tudtam róla!

Megbízási szerződést kötöttem,abban ki kellett volna kötni,most már értem.

kiábrándult # 2005.08.04. 12:04

Mindenesetre az üzleti illemhez hozzátartozik (illetve hozzátartozna), hogy az alvállalkozókat bemutatják a megbízónak, különösen helyszíni munkavégzés esetében.

Kála # 2005.08.04. 10:54

Kriszta nem értett félre. Te a vállalkozóval kötöttél egy vállalkozási szerződést. Amennyiben ebben nem zártad ki, hogy alvállalkozót vehet igénybe, akkor teljesen jogszerűen járt el a polgári törvénykönyv ugyanis lehetővé teszi alvállalkozó igénybevételét, ehhez - egyes spec esetek kivételével - előzetes engedélyed nem szükséges.

Csaba-X # 2005.08.04. 09:41

Köszönöm a választ!

Félreértettél egy picit,de gondolom így is igazad van.

Nem 3 körös a dolog,csak 2!
A vállalkozó,akivel kötöttem a szerződést,adta tovább az alvállalkozójának,holott a megbízási szerződést nem az ő alvállalkozójával kötöttem,ő mégis továbbadta.......

amtrans # 2005.08.03. 13:51

Kedves Csaba-x!
Amennyiben az alvállalkozói szerződésben nem kötötted ki, hogy nem adhatja tovább a munkát, azt a Te alvállalkozód továbbadhatta.
Üdv. kriszta2


kriszta

Csaba-X # 2005.08.03. 13:32

Tiszteletem!

Kötöttem egy céggel szerződést x szolgáltatás elvégzésére.

Azonban ez a cég tovább adta a munkát és az a mási cég végezte el valójában a feladatot.

Az eredeti cégnek fizettem,de furcsálom,hogy ez a cég másikat vett igénybe.
Lehetséges ez?
Nem volt benne a szerződésben,hogy tovább fogja adni.

Nekem ez kellemetlen volt,károm ugyan nem keletkezett csak annyi,hogy amikor megjelent a másik cég,telefonálgatnom kellett,hogy mit keresnek ők nálunk?

Üdv!