ingatlan adás - vétel költségek


mirumira # 2007.02.28. 12:36

Meg egy kerdesem van. A közvetitö a közvetitöi dijahoz valoban számolhat fel afat, akkor is, ha a tevékenyseg, amihez a szolgaltatas kapcsolodik nem afa koteles (marmint az ingatlan adas-vetel)? Lehet, hogy konyveloket kellene kerdeznem, de nem talaltam ilyen jo forumot konyveloi oldalon. Tokre megkoszonnem, ha hivatkozást is kapnék, hogy melyik josz, melyik paragrafusaban talalom meg a vonatkozo reszt! Koszonom szepen!

Cola # 2007.02.25. 08:15

ezt pedig elfeljetettem írni, pedig ez a fontosabb, így a szóban forgó ingatlanoknál nem lehet ezzel élni...

Butyka # 2007.02.25. 08:13

Ha a 8.000.000 Ft -os lakástulajdon forgalmi értéket nem haladja meg a vételi ár.

Cola # 2007.02.25. 07:13

a kiskorúak - praktikusan a 35 év alattiak - első lakásvásálrási kedvezménye valóban 50%, de max. 40.000 Ft!!!

_Lala_ # 2007.02.24. 20:58

Szuper, oké, akkor jól értettem. És még egy utolsó kérdés, ha közvetítővel nem papirozok semmit, hanem csak a zsebébe fizetek, abból lehet-e bármi hátrányom?

Hogy értsed: amikor a közvetítővel kapcsolatba kerülsz, FOGSZ aláírni papírt arról, hogy megbízod (enélkül ugye nem lenne bebiztosítva, hogy lát valaha pénzt). A vevőt akkor hozza (vagy akkor adja ki a címet a vevőnek), ha ő aláírja, hogy tőle kapta a címet. Ezután ha szerződsz a vevővel, és után nem tudod bizonyítani, hogy fizettél a közvetítőnek, akkor ő teljes joggal fogja követelni a pénzt mégegyszer. Ok?

Mondjuk, hogyha nem kell adóznom az ingatlan eladása után, és az illetéknél meg tökmindegy mert az eladási és vásárlási árak számítanak, akkor nem érdekes, hogy közben nem is az egész eladási ár landolt nálam, igaz?

Igaz.

mirumira # 2007.02.24. 20:53

Szuper, oké, akkor jól értettem. És még egy utolsó kérdés, ha közvetítővel nem papirozok semmit, hanem csak a zsebébe fizetek, abból lehet-e bármi hátrányom? Sztem nem, de szeretnék tisztán látni. Mitom én vmilyen elszámolás vagy akármi....Mondjuk, hogyha nem kell adóznom az ingatlan eladása után, és az illetéknél meg tökmindegy mert az eladási és vásárlási árak számítanak, akkor nem érdekes, hogy közben nem is az egész eladási ár landolt nálam, igaz? Köszönöm szépen az eddigi válaszokat!

arnerius # 2007.02.24. 20:38

Kedves mirumira, az áfára vonatkozó szabályokat az áfa-törvényben találod, az illetéket pedig az illetékekről szóló törvényben. Kiegészitésképpen csak: úgy emlékszem, ha kiskorúak első ingatlanszerzéséről van szó, akkor 50%-os illetékkedvezményben részesülnek.

Cola # 2007.02.24. 20:25
  1. az ingatlan eladása ÁFA-mentes, a korábbi megjegyzések kizárólag a közvetítő "ÁFA-jához" kapcsoldónak...
  2. Igen, ezt jól látja, a forgalmi érték 3 %, plusz ennek az ÁFA-ja...
  3. ÁFA-törvény tartalmazza mindezt, de talán felesleges elolvasni emiatt...
mirumira # 2007.02.24. 20:20

Legnagyobb igyekezetem ellenére is értetlenkedem....Akkor szóval jól értem, hogy

  1. az ingatlan eladása áfa mentes (magán személy vagyok),
  2. ha közvetítő adja el és megállapodtam vele 3%-ban, akkor az eladási ár 3%-át fizetem neki + a 3% 20%-át? Remélem felfogtam...

Esteleg van olyan jogszabály, amiből ezt kiolvashatom, vagy ez ennél összetettebb? Köszi!

Cola # 2007.02.24. 19:57

Lala 47 másodperccel gyorsabb volt :-)

Cola # 2007.02.24. 19:55

Akkor is kellene illetéket fizetnie, csak igénybevehetné az ún. cserepótló illetékkedvezményt. A közvetítői díj kapcsán írt korábbi válaszomat megerősítem, az ismerőse sajnos rosszul tudja...

_Lala_ # 2007.02.24. 19:55

az ingatlan adásvétellel kapcsolatos szolgáltatás áfa mentes, vagy csak ha nem első tulajdonos vagyok, vagy vmit összezavartam?

Össze. Maga az ingatlan áfamentes, ha áfakörben levő vállalkozó első tulajdonosként (építtetőként) adja el.

Köszönöm Cola! Tehát, ha az ingatlanos mondjuk 4%-a 100 ezer Ft lenne, akkor 120 ezret kellene neki fizetnem, igaz? Hát ez szomorú...

Két verzió van:

  • vagy olyan ingatlanost kell keresni, aki ugyan többet kér, de képes jobb áron vevőt szerezni (tehát megéri vele foglalkozni),
  • vagy olyanokkal kell foglalkozni, akik 2-3%-ból is elvannak (egy 36 milliós ingatlannál az sem kevés összeg), mivel van verseny, ez is járható út.

És ha mondjuk a saját nevemre venném a két kislakást, akkor nem kellene illetéket fizetnem?

Saját névre vásárlás esetén, ha az eladás két szerződésre bontva menne, a két vételnek megfelelő összegekkel (pl. vétel 16M - eladás 16M - eladás 20M - vétel 20M), akkor az egymás mellett levő vételek-eladások közötti vételár különbség alapján kéne csak illetéket fizetni, ami akár 0 Ft is tudna lenni (feltétel az is, hogy nem lehet 1 évnél több a vétel-eladás páros között).

mirumira # 2007.02.24. 19:01

Ja bocsánat és még az zavart össze, hogy egyik ismerősöm azt mondta, hogy az ingatlan adásvétellel kapcsolatos szolgáltatás áfa mentes, vagy csak ha nem első tulajdonos vagyok, vagy vmit összezavartam?

mirumira # 2007.02.24. 18:59

Köszönöm Cola! Tehát, ha az ingatlanos mondjuk 4%-a 100 ezer Ft lenne, akkor 120 ezret kellene neki fizetnem, igaz? Hát ez szomorú...
És ha mondjuk a saját nevemre venném a két kislakást, akkor nem kellene illetéket fizetnem?

Cola # 2007.02.24. 18:15

Mirumira!
Ha eladja a szóban forgó ingatlant - ha jól értem 18 éve Ön a tulajdonos - akkor nem lesz adófizetési kötelezettsége, és egyéb költségei között az alábbiak merülhetnek fel: hirdetési költség, ingatlanközvetítői megbízási díj és esetleg ügyvédi költség, amennyiben saját ügyvédet is igénybe vesz az ügylet lebonyolításához.

Az ingatlanközvetítők jellemzően 2-5 % megbízási díj alkalmazása mellett vállalják az eladási közvetítést, amelyet további 20 % ÁFA is terhel.

A gyermekek által vásárolt lakások kapcsán vagyonszerzési illetéket kell fizetnie, amely az említett 20 és 16 mFt lakások esetében 1.040.000, ill. 880.000 Ft lesz, kedevzményre ezen lakások kapcsán a gyermekek nem jogosultak, amennyiben a lakások használtak. Ha új lakásokról van szó, akkor - néhány egyéb feltétel teljesülése esetén -300.000 ill. 60.000 ft vagyonszerzési illeték fizetendő.

mirumira # 2007.02.24. 17:15

Sziasztok!

Előre bocsátm, hogy semmit nem értek az ingatlan adás-vételhez. A kérdésem a következő: milyen költségeim lesznek, ha eladok egy nagyobb, kb18 éves ingatlant, mint első tulajdonos és veszek két kisebb értékű ingatlant a pénzből (mondjuk kb. 36 milliós ingatlant adok el, s egy 20 és egy 16 milliósat veszek) de a gyerekeimnek, nem a saját nevemre? Ez az egyik kérdésem. Nagyon örülnék ha valaki érthetően tudna rá válaszolni, úgy, hogy megjelőli a jogszabályi hivatkozást, amiből ezt én magam is kisilabizálhatom. A másik kérdésem pedig az ingatlanos eljárásra vonatkozik, azaz, hogy mennyi "bukok" összesen, ha rájuk bízom az eladást? Csak a megbeszélt százalékot, vagy van egyéb költségem is pl. ÁFA..stb. Remélem, hogy kapok választ, és előre is köszönöm, ha veszi valaki a fáradságot és érthetően leírja olyan valaki számára - aki bár nem hülye - a témában rém tájékozatlan!!!! Nagy segítség lenne! Köszi, köszi, köszi!