Ingatlan adás / vétel


szatmarie # 2008.02.02. 16:13

Eladnám az Önkormányzattól vásárolt lakásunkat.
Eladnánk egy beépítetlen telket, melyet az édesapámtól 1998-ban ajándékozással szereztem.
Vásárolnánk egy új/használt lakást.

Ennek a tranzakciónak milyen adózási/illetékfizetési vonzatai vannak?

Üdvözlettel,
Szatmári Erzsébet

szatmarie # 2008.02.02. 16:18

Ha valaki tud segíteni, írjon az e-mail címemre.

Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.02. 17:16

Ez eléggé általános, úgyhogy a váalsz is:
Az eladással szerzett jövedelem után személyi jövedelemadót, a vásárolt után pedig visszterhes vagyonszerzési illetéket kell fizetni.
Az ingatlan adásvételének földhivatali bejegyeztetése csak ügyvédi ellenjegyzés mellett lehetséges, úgyhogy a részleteket majd a kolléga elmondja.

maya_cska # 2008.02.04. 10:14

Mint roman allampolgarok, vasaroltunk Budapesten egy panelt, oktoberben. Fizettuk kezpenzben,lejart a szerzodesben kotott hatarido januar 30.an de meg a lakok nem koltoztek ki es az ingatlaN azzal ervel, hogy amig nem kapjuk meg az onkormanyzattol az engedelyt nem vehetjuk at a kulcsokat.

Szeretnem tudni, hogy mennyi idobe telik az onkormanyzat jovahagyasa es ez-e a jogi eljaras?

Koszonettel,
G. Kinga

fincso # 2008.02.04. 14:51

Tisztelt KBS!

3 éve vásároltunk egy használt lakást,amin még fészekrakó hitel van,de szeretnénk eladni,és egy 1 szobával nagyobb új lakást vásárolni.
Kérdésem,hogy milyen fizetési kötelezettségeim vannak?
Köszönettel: Ildikó

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.04. 14:56

Most csak a kölcsön törlesztése.
Ha drágábban adjátok el a meglévő lakást, akkor a különbözet a jövedelem, és a 25%-a az adó. A másik lakás megszerzését illeték terheli. 8 millió forint értékig 2%, a 8 millió fölötti részre 6.

fincso # 2008.02.04. 16:34

Köszönöm gyors válaszát!
Tisztelettel: Ildikó

Jack13 # 2008.02.05. 11:40

Nem 4 millió Ft-ig 2% és a fölöttire 6%?

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.05. 11:48

De. Köszönöm. (Beszoroztam.:))

risata # 2008.02.09. 15:09

Sziasztok!

Abban szeretném kérni tanácsotokat, hogy miután Édesapám meghalt, hárman örököltük meg a lakást, amit most egy üdülőre cserélünk, ami viszont csak az én nevemre kerül, mert a testvéreimet hitelből szeretném kifizetni, melyből ők is lakást vásárolnak maguknak.
Ők így tudnának írni kérvényt, hogy ne fizessék be az SZJA-t a lakás után, én viszont üdülő után úgy tudom nem. Hogy kellene szólni a lakáscsere szerződésnek, hogy az APEH azt úgy tekintse, hogy mind a hármunk számára árbevétel, így adófizetési kötelezettség keletkezett nem csak nekem. Segítségeteket előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.09. 17:31

Ha hárman vagytok tulajdonosai az egyik ingatlannak, és a másik ingatlannak te leszel, akkor az nem egyszerűen csere. Lényegében te megvásárolod a testvéreid tulajdonrészét, és az így megszerzett 1/1 ingtalant cseréled el. A testvérek magától értetődően bevételt, jövedelmet szereznek az adásvétellel. Éppenséggel te vagy az, aki nem. Te vagyonszerzési illetéket fogsz fizetni.
Kötelező az ügyvédi közreműködés, úgyhogy majd a kolléga megoldja, elmondja a részleteket.

Pezsoka # 2008.02.11. 15:07

Sziasztok!
Jogértő és alkalmazó segítségét szeretném kérni.
Új ház vásárlása előtt állunk. Sajnos hallani, hogy egyes cégek egy projektre megalakulnak, majd mire a garanciális hibák előjönnének, a cég megszűnik, mássá alakul. Az adás-vételi szerződésben van-e lehetőség arra, hogy ilyen esetre megvédjük magunkat?
Köszönettel

Aqua # 2008.02.11. 17:00

Ha 2008. áprilisában 5. évet betöltve tulajdonomban van egy társasházi lakás, ami üzletté lett alakítva, (de továbbra is magántulajdon,) és a Földhivatalban is át lett íratva üzletté, akkor eladása esetén hogy alakul az adózása? Lakásként 5. év után adómentes vagy üzletként mi vonatkozik rá?

nandy # 2008.02.11. 17:22

ahogy írod: üzlet, nem lakás, tehát a 15 év vonatkozik rá.

Aqua # 2008.02.11. 18:14

Köszönöm a választ!
Ha lakásnak venné meg az új tulaj, akkor is üzletként kell adóznom utána?
És ha még eladás előtt visszaíratnám lakássá, akkor az 5 év a visszaíratás időpontjától számít vagy amikor a nevemre került a Földhivatalban?

f.szabo # 2008.02.14. 15:01

Üdvözletem,
Abban az ügyben kérném szíves segítségeteket,hogy
1998-ban, vásárolt családi házunkat idén szeretnénk
eladni és az árából részben másik családi házat
vásárolni. Szeretnénk tudni, hogy ebben az esetben
mik a hatályos jogszabályok. Mekkora adó terheli
a lakóingatlant? vagy milyen más kötelezettségek a
a mérvadóak. Tervünk szerint 22 milliót kapunk a
házért és kb. 18 milliot tudnánk a másik házra
szánni.Három kiskorú gyermekünk van, de nem tudjuk
hogy a szocpol hogyan érvényesíthető, ugyanis csak
nem uj építésű házat tudunk venni. A családi ház
saját tulajdonom, édesanyámnak haszonélvezet van
bejegyezve, mely a másik házra is be lenne jegyezve köszönettel:Feri

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.14. 15:59

Mekkora adó terheli
a lakóingatlant?

Semekkora.

nandy # 2008.02.14. 16:01

A 2008-ban érvényes SZJA tv. szerint ha 5 évnél régebben vásárolt lakóingatlant adsz el, már nem kell adózni utána. Akkor sem, ha nem veszel másik lakást.

f.szabo # 2008.02.14. 19:51

Köszönöm szépen a megnyugtató és gyors válaszotok, már csak egy kérdésem maradt, az illeték összegéről, hogy a két lakás árarány különbözet határozza e meg. Üdv: Feri

davemixwell # 2008.02.14. 21:12

Üdv Mindenki!

Olvasgattam az előttem szólókat, de valahogy nem látok tisztán. Az én gyötrelmem a következő lenne:

Adott egy X forint értékű családi ház, amit a szüleink halála után 4-en örököltünk, mint testvérek. Egyenlő arányban történt az örökösödés, az APEH nevű gittegylet kiszabott Y forint örökösödési illetéket. Ennek befizetése méla undorral ugyan, de befizetésre került. A helyzet az, hogy az ingatlant eladjuk a közeljövőben, melyből négyen egyenlő arányban fogunk részesedni.

A kérdés a következő:
Én a saját részemet szeretném egy lakás megvásárlásába beleforgatni, ez a rész egy elenyésző hányada lesz a megvásárolni kívánt lakás árának, a többi hitelből kerül fedezésre (ha a jó isten is úgy akarja). Namármost olvasgattam én itt 2008-as SZJA törvényre való hivatkozásokat stb. Tehát a kérdés: kell nekem az eladott ingatlan után valamilyen újabb jogcímen kitalált adót fizetnem a gittegylet felé, vagy az új törvény szerint ezt most már megúszom, esetleg úgy, hogy új ingatlanba forgatom vissza ezt a "hatalmas" tőkét? Továbbá ha "veszek" egy új ingatlant, akkor az új ingatlan vásárlására vonatkozó adót mi alapján határozzák meg? A befizetett önrészem alapján, avagy az egész vásárlási érték alapján, aminek ugyebár nagy része hitel?

Köszönöm előre is a válaszokat!

Üdv

F.Dávid


________________________________
nem vagyok jogász

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.02.15. 18:10

davemixwell!

A kérdésed alapja az, hogy mikor örököltétek az ingatlant.
Ha 5 évnél régebben, akkor mindenki arra fordítja az ingatlan vételárát, amire akarja, ha viszont 5 évnél korábban, akkor bizony 25%-szja-t kell fizetni, még akkor is, ha ingatlanba fordítod. Itt azonban lejönnek a költségek, amiről már biztos lentebb olvastál.
Ha új ingatlant veszel, akkor illetéket kell fizetned mégpedig a forgalmi értéke után az apeh felé.
Ezek a költségek nem tiszták, különböző kedvezmények jönnek le belőle.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.15. 18:31

Ha az APEH szabta ki az illetéket, akkor tavaly örökölték vagy az idén.

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.02.15. 19:41

Akkor konkretizáljuk a közeljövőt.

davemixwell # 2008.02.15. 21:11

Az biztos, hogy öt évnél korábban örököltünk. Tehát ha jól értem, akkor a gittegylet lehúzza rólunk azt az amúgy is kevés pénz negyedét, utána a maradékból nagy nehezen hitellel kiegészítve talán sikerül vennem egy odút, ami után megint csak több százezret húznak le rólam illeték címen. Akkor ez most hogyan van? Akkor mire fizettem én örökösödési illetéket? Az nem a vagyonszerzésre vonatkozott? Még hány bőrt akarnak lenyúzni rólam?


________________________________
nem vagyok jogász

nandy # 2008.02.15. 22:47

dave:
Az adóhivatal, bocsánat: gittegylet - kérésedre - méltányosságból elengedheti az adót.
Csak nehogy a kérelmet is a gittegyletnek címezd :)