Ingatlan adás / vétel


Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.02.16. 07:20

davemixwell!
A könnyeid mögül nem látod, hogy mit írtam. Ha 5 évnél régebben szereztétek, akkor adómentesen azt kezdhettek a pénzzel, amit akartok, nem kell adózni utána, csak bevallani.
Az illeték a 4m ft vételárig 2%, a fölött 6%. Ha 24 év alatti vagy, :) (szerintem igen)további kedvezményt kapsz.
Ha megmondod, hogy mennyit ér az örökölt ingatlan rádjutó része, mennyi örökösödési illetéket fizettél, mennyit a közjegyzőnek és levonod az adásvételi ügyvédi munkadíját akkor alig marad fizetnivalód.

nandy # 2008.02.16. 11:24

kbs-nek igaza van. Ha az APEH szabta ki az illetéket, akkor a szerzés nem lehetett 5 évvel ezelőtt.
Valami nem tiszta.

davemixwell # 2008.02.16. 11:31

A szerzés nem volt öt évvel ezelőtt, de ezt írtam is. A rám eső része nagyjából 1,4 M bruttó lesz, és igen, 24 év alatti vagyok. Valahol úgy olvastam, hogy be kell fizetni ugyan az SZJA-t, de ha új lakásba fektetem a pénzt, akkor visszaigényelhetem teljes egészében a befizetett adót. Én ezt úgy szeretném megoldani, hogy be se kelljen fizetnem azt az SZJA-t, és ha jól értem, akkor ezt március 20 után kéne megtennem. Mármint az egész tranzakciót. Ez mennyire igaz?


________________________________
nem vagyok jogász

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.16. 11:43

Semennyire. Nincs lakásszerzési kedvezmény. Elmúlt, vége, finish, kaput...

nandy # 2008.02.16. 12:07

Az biztos, hogy öt évnél korábban örököltünk.

Akkor ezt hogyan értsük?

davemixwell # 2008.02.16. 13:42

3 éve konkrétan. Így kell érteni.


________________________________
nem vagyok jogász

davemixwell # 2008.02.16. 13:54

Oké. Akkor leírom világosan a helyzetet. 2004-ben meghaltak a szüleink, örököltünk egy házat. 4-en. Történetesen ezt most eladjuk. Ebből mindenkit egyenlő arányban illet a saját része. A kérdés:

Megfizettem az örökösödési illetéket. Be kell fizetnem a 25% SZJA-t akkor is, ha az egész bruttó összeget lakásvásárlásba fektetem? Tehát elviszi a negyedét a gittegylet?


________________________________
nem vagyok jogász

nandy # 2008.02.16. 14:07

Végre valami konkrét adat :)

Alap:

Mivel idén szeretnétek értékesíteni az ingatlant, így a 2008. évtől érvényes szabályok szerint kell az adót megállapítani. Lakásszerzési kedvezmény már nem érvényesíthető.

Jövedelem = eladási ár - szerzési ár (örökösödési illeték alapja) - közjegyző díja - fizetett örökösödési illeték - egyéb, a szerzés kapcsán felmerült költségek

Adóalap: jövedelem 30%-a (ha 2004-ben a tulajdonjog bejegyzésre került!)
Ennek a 25%-a a fizetendő adó.

Ha nem szeretnétek ezt befizetni, akkor két lehetőség van:

  1. Méltányossági kérelem az Adóhivatal felé.
  2. Vártok egy évet, mivel 2009. évi értékesítés esetén már egyáltalán nem kell adót fizetni. (Feltéve, hogy a szerzés 2004-ben történt!).
nandy # 2008.02.16. 14:08

Ha négyen szereztétek, akkor természetesen mindent negyedelni kell.

Aqua # 2008.02.16. 14:37

Erre kérhetek választ nandy?

Aqua # 2008.02.11. 19:14

Köszönöm a választ!
Ha lakásnak venné meg az új tulaj, akkor is üzletként kell adóznom utána?
És ha még eladás előtt visszaíratnám lakássá, akkor az 5 év a visszaíratás időpontjától számít vagy amikor a nevemre került a Földhivatalban?

Ha 2003. áprilistól van a nevemen, akkor lakásként 2008. áprilistól vagy 2009. ...., üzletként 2018. áprilistól vagy 2019. ...től adómentes?

nandy # 2008.02.16. 14:57

Szerintem az az időpont számít, amikor a földhivatali bejegyzés megtörtént.
Tehát hiába minősítteted át lakóingatlanná.

De biztos választ nem tudok adni, érdemes lenne állásfoglalást kérni az APEH-től.

Aqua # 2008.02.16. 15:47

Köszönöm!

davemixwell # 2008.02.16. 17:24

Nandy:

Köszi az infokat. Ha ez tényleg így van, akkor elég olcsón megúszható a dolog :)


________________________________
nem vagyok jogász

nandy # 2008.02.16. 20:28

Na látod, nem muszáj annyit fizetni a gittegyletnek:)

banoka # 2008.02.22. 14:06

kedves Fóromtársak!

Kérdésem a következő:

Az ingatlan adásvételi szerződés aláírásának a helye kötelezően egy ügyvédi irodának kell lennie??????????

Történhet a vevő lakásán vagy bankfiókban ügyvéd jelenlétében????

Múlt héten előszerződést írtunk alá ingatlanunkra a vevő lakásán, eljött az ügyvéd. Akkor megállapodtunk, hogy az adás vételit is a vevő lakásán v. az átutalás előtt a bankfiókban írjuk alá. Azóta az ügyvéd megsértődött és ragaszkodik az irodájához.

banoka # 2008.02.22. 14:06

kedves Fóromtársak!

Kérdésem a következő:

Az ingatlan adásvételi szerződés aláírásának a helye kötelezően egy ügyvédi irodának kell lennie??????????

Történhet a vevő lakásán vagy bankfiókban ügyvéd jelenlétében????

Múlt héten előszerződést írtunk alá ingatlanunkra a vevő lakásán, eljött az ügyvéd. Akkor megállapodtunk, hogy az adás vételit is a vevő lakásán v. az átutalás előtt a bankfiókban írjuk alá. Azóta az ügyvéd megsértődött és ragaszkodik az irodájához.

nyúlvera # 2008.03.01. 10:22

Tisztelt fórumtársak/szakértők!

A következő kérdéssel fordulok Önökhöz: családi házunkhoz tartozó telek egy részét szeretnénk eladni a szomszédunknak. A házra jelzáloghitelt vettünk fel, a törlesztésből még 15 év van hátra. Lehetséges -e az eladás? Ha igen, a bank hozzájárulása szükséges-e hozzá, mekkora az eladható rész?

köszönettel:
Hári Veronika

Kovács_Béla_Sándor # 2008.03.01. 10:30

A két kérdésből lényegében csak egyre tudunk határozottan válaszolni: kell a bank hozzájárulása a telekhatár módosításhoz.
A másikra az első fokú építési hatóság tud felelni, a helyben engedélyezet legkisebb teleknagyságtól, és a legnagyobb beépítettségtől függ ugyanis.

monalisa1 # 2008.03.01. 11:34

banoka

A megfelelően előkészített adásvételi szerdődést kölcsönös megállapodás szerinti helyszínen szokás aláírni - szélsőséges esetben ez akár egy autó motorházteteje is lehet...

Egyetlen ügyvéd sem röghözkötött a mai mobilizációs időkben, tehát ha egyszer már vállalta a lakáshelyszínt, akkor minek az okán a megsértődés?

Szerintem.

Alex. # 2008.03.01. 13:35

Jó napot.

Kérdésem:

El szeretném adni 1/3-ad ingatlan tulajdon részemet. Van-e erre lehetőség, és hogyan?

Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.03.01. 14:10

Adásvételi szerződéssel. Mindenekelőtt veő kell hozzá.

Mse65 # 2008.03.01. 14:18

Üdvözletem !

2002-ben 20 millió Ft-ért vásárolt ingatlant szeretnénk eladni 23 millió Ft-ért. Az ingatlanon még 6,8 millió Ft OTP hitel van. A vételárból nagyjából 16 millió Ft-ért vásárolnánk lakást. Milyen és mekkora illeték ill. adókötelezettségeink lesznek.

Válaszát előre is köszönöm.

Bonina # 2008.03.01. 17:00

Sziasztok!
Látom, itt számszerű adatokkal is szolgálni tudtok.
Egy hónapon belül eladunk egy építési telket, ami 1996. óta van a férjem nevén és amire elkezdtünk 5 évvel ezelőtt építeni egy családi családi házat. A telket anno 66 ezerért vette a férjem, most 3,7 millióért adjuk el. az adásvételi szerződésen telekként szerepel, pedig szerelőbetonig be van építve, illetve födémig ott van az építőanyag is, de abank a vevőnknek azt mondta, hogy vagy telekre ad hitelt vagy családi házra, ezért telekként kell szerepelnie az adásvételiben. Mia vételárat szeretnénk egy használt lakás megvásárlásába befektetni, de azt már tudjuk, hogy a lakásszerzési kedvezmény már nincs. Kérdésem az lenne, hogy mennyi adót kell nekünk a telek árából befizetnünk? 12 éve van a férjem tulajdonában, víz- és szennyvízrákötést már a férjem fizette, meg persze az építkezé összegét is beleöltük, ami megnövelte a telek árát, de az adásvételi szerződésben nem szerepel. Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2008.03.01. 18:36

MSe, adót nem kell fizetned.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.03.01. 18:39

Bonina, a 3,7 millióból levonhatod a megszerzés költségeit, az értéknövelő ráfordítások igazolt költségeit, a maradéknak kb. 7,5%-a lesz adó.