Ingatlan foglalóval


Zoltanuss # 2008.06.08. 16:40

Okos eladó nem megy bele a foglalósdiba. Ill. csak akkr ha már kész a szerződés és nem aztután készül !

Egyébként a tiszta ügylet az, amikor pénzt adnak és kapják a kulcsot ill. a birtokba vételt.
Vagy olyan konstrukció : részfizetésnél rész kiköltözés - magyarul a mind a két fél birtokban van a vételárkiegyenlítéséig.
Jó sok pénztelen ember is akar házat/lakást venni.
Ilyenkor kellő óvatosság ajánlott.

kisrita # 2008.06.07. 18:00

Félig új ( hozzáépítés) félig felújított.
a papírokat még nem láttuk, de az tuti hogy 3 év alatt ha az alappal gáz van akkor arra fény derül.
Nem könnyű de ha arra gondolok, hogy ha magánszemlytől veszek házat és pl 1 év múlva süllyedni kezd, vagy csőtörés lesz vagy akármi- akkor reklamációra sincs lehetőségem. Így legalább van.

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.06.07. 16:38

És ő mint kivitelező Kft hány évig felel az esetleges hibákért?

Ez újépítésű, akkor 3 éves teljes körű garancia, a többi szerkezeti elemre meg van határozva, hogy melyikért mennyi. A jótállási jegyen benne kell, hogy legyen.

kisrita # 2008.06.07. 11:01

Ja és az öreg kőmíves nem is olyan öreg mint hittem, 30 éves és drogdíler a barátja.
Szóval nem tudom mennyire is hiteles az információja? "Madart tolláról..."

kisrita # 2008.06.07. 10:56

Köszönöm szépen.
Semmi jele nincs annak, hogy nem jó lenne az alap. De azért ma kimegy egy kőműves is és megnézi, leás stb. Meg szereztem egy statikus elérhetőséget is........hátha kell. Fizetni még nem fizettünk tehát max a foglalót bukjuk ha mégis gáz a ház.
A "föld felett" levő részeket megnézte szakember, azt mondta rá korrekt munka. Van vízszigetelés födémen, és körben hőszigetelés, műanyag nyílászárók..........jó hát nem első osztályú a járólap, nem fenyő ajtók vannak benn nem dekorcsempés a fürdő, kell még kerítést csinálni, festés, konyhabútor sincs, terprendezés kell ...........szóval ha mindezt összeadom akkor ez indokolhatja a "túl olcsó" véleményezést.
De az alapot nem láttuk, és az igazat megvallva azt sem tudom hogy aki azt állítja hogy nem jó, ő látta -e.
De nehéz eldönteni ilyekor hogy a segítőkészség, vagy a féltékenység ( akár szakmai, akér emberi) beszél az emberekből.
Az egyik szomszéd szerint sz.., a másik szerint nem.
de akárhogyan nézem akármilyen körültekintő az ember a házvétel mindig zsákbamacska valahol.

És ő mint kivitelező Kft hány évig felel az esetleges hibákért?

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.06.07. 10:09

Egyébként függetlenül attól, hogy beleírjátok-e a szerződésbe vagy sem, a rejtett hibáért felel az eladó.

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.06.07. 10:07

Ha felkérsz egy szakértőt és fizeted olyan szakvéleményt ad, amilyet csak kérsz. Ezt a másik fél nem köteles elfogadni, tehát felesleges kiadás lenne. Ráadásul ez hétfőig el sem készül, mert az alapot több ponton kell megvizsgálni.

Ha egy alap nem jó, akkor az alaptestek megsüllyedhetnek, ez látható, mert süllyedéskülönbségek alakulnak ki. Repedések jelennek meg a falakon, melyek alulról indulnak ki.

Ha a jó öreg kőmíves a rossz alapozás kifejezésnél a talajnedvességre gondol, ami a szigetelés hiányossága miatt fordulhat elő, akkor az bárki szemével látható, a homlokzat elszíneződik, vízfoltos, a falakon táskásodás látható, a padló egyenetlen, recseg, felpuposodik, és a legjellemzőbb a kellemetlen dohos szag.

kisrita # 2008.06.07. 08:26

Ami szerződésünk úgy szól hogy nem jár vissza a foglaló ha ami hibánkból és a foglaló kétszeresét fizeti ő vissza ha az ő hibájábból híusul meg a szerződés.
Ez tiszta is.

De ingatlan vételnél ugye mindig sok az okos ember és hát ránkijesztettek, hogy állítólag nem jó az alapja a háznak. Persze ez mind olyan hiteles információ hogy: a Mari néni mondta a kék házból mert az ő fia kőműves.........
De a bogarat beletették a fülünkbe, így meg szertnénk nézetni szakemberrel. Kérdésem az, hogy ha valóban kiderül hogy nem jó az alapja a háznak és ezt szakvéleménnyel igazoljuk- akkor kinek a hibájából hiusul meg a szerződés? ( Gondoltunk arra, hogy belevetetjük a szerződésbe hogy a háznak garantáltan jó az a alapja és ha mégsem az akkor megtámadható a szerződés?)

Sürgős a dolog, hisz hétfőn szerződés kellne kötni, de már nem tudjuk kinek higgyünk.

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2008.06.06. 11:23

ez a lényeg

3C273 # 2008.06.06. 11:22

Ez is egy jó kérdés. De tegyük fel mi van akkor, ha beköltöznek, de nem fizetnek? Mert ugye a tervezet szerint kulcsot kellene adni, amivel aztán gyakorlatilag bármit lehet csinálni.

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.06.06. 11:17

és mi van az értéknövelő beruházással, aminek megtérítését kérheti a vevőjelölt!

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2008.06.06. 10:54

A felújítás elég tág fogalom: " nem tetszik a csempe a fürdőszobában, verjük le", ez szokatlan szerződési feltétel.

hathor # 2008.06.06. 10:54

A foglalót nem hiszem, hogy ott akarták volna hagyni nálad, mert ha bukik az üzlet, akkor az marad nálad.

Ha pedig még azt is beleírod amit írtam, akkor nem sok veszítenivalód lett volna.

Szerintem..

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.06.06. 10:53

jaj már!!

nincs saját felelősség, a tulajdonos birtokán végzett engedélyköteles munka a tulajdonos felelőssége, neki felróható és büntethető.

hathor # 2008.06.06. 10:51

Hát..
Én belementem volna ebbe a pontba, bár jobb az ovatosság.

A rezsi, közösköltség átvállalása pedig nagyon korrekt, ezt sem szokták vállalni.
Mondjuk a felújításnál a rezsi érthető, mert Ők fogyasztanak.

Laikusként írtam soraimat, így nem tanácsolhatok semmi konkrétat.

3C273 # 2008.06.06. 10:36

A szerződésnek volt ilyen pontja. Nekem a foglaló - kulcs kombóval vannak aggályaim.. Bizalomért nem lehet lakást venni, de tejet sem.
7. Eladó a szerződés megkötésével egyidejűleg átadja a vevőknek az ingatlan kulcsait, és hozzájárul ahhoz, hogy a lakásban a vevők a saját költségükre és veszélyükre felújítási, korszerűsítési munkálatokat elvégezzenek. A lakás rezsiköltségét és a társasházi közös költséget vevők a mai naptól viselik.

hathor # 2008.06.06. 10:20

Szerintem a szerződésben azt is ki lehetet volna kötni, hogy az esetleges felújításokat a vevő saját felelőségére vállalja, az esetlegesen meghiúsuló szerződés esetén, nem tartozik kártérítéssel.

hathor # 2008.06.06. 10:15

A szeptember úgy jön ki szerintem, hogy általánosságban 2hónapot adnak a hitel lefolyásának+1hónap a tartalék.

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.06.06. 10:05

Most június eleja van, a bank 5 héten belül utalja a kölcsönt, nincs olyan, hogy szeptemberig várni kellene.

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.06.06. 10:03

:) Volt itt egy hasonló ügy. A foglaló után a vevőjelölt elkezdett építési engedélyhez kötött munkálatokat az ingatlanon (terasz beépítés, stb.).

A vége az lett, hogy az átalakítás után már nem akarta megvenni az ingatlant, kérte a költségeinek megtérítését.
Az eladó pedig végig kérte, hogy hagyja abba, ő erre nem adta az engedélyét, és az önk. sem, de okosan a szerződésbe volt írva, hogy a vevő elkezdheti a felújítást.

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2008.06.06. 09:30

helyes a döntés

3C273 # 2008.06.06. 09:20

Egy hónappal ezelőtt elkezdtük árulni a lakásunkat.

Egy hét múlva jelentkezett egy vevő, hogy megvenné, el is készítette az ügyvédjük a szerződéstervezetet, aminek volt egy kritikus pontja, miszerint a foglalóval át kellene adnunk a kulcsokat, hogy ők elkezdhessék a felújítást. A lakás árát (26,8M), részben saját erőből (22M), részben banki kölcsönből (5M) , amit szeptemberig kellet volna kiegyenlíteni, - kívánták fedezni.
Mi a foglalós kulcsátadásba nem mentünk bele, ellenben, ha a nagyobb részt letette volna, akkor elkezdhette volna a felújítást. Erre az volt a válasz, hogy ő 22M-ért nem vesz kulcsot.
Aztán a tegnapi nappal lemondta, miszerint nagy a bizalmatlanság a részünkről.
Kérdésem, hogy mi vagyunk vaskalaposak, (nem vagyok egy jogi jártas ember, de tudtommal foglalóval nem jár kulcs, és még mi tennénk engedményt azzal, hogy a vételár kifizetése előtt beengednénk őket.), vagy helyes döntés volt a részünkről?

Üdv: Tamás