Haszonélvezeti jog - ajándékozás tulajdonjog


Méri46 # 2011.07.18. 12:18

Igen,hogy a gyerekemnek tudjak segíteni,aki albérletben lakik.

pazs # 2011.07.18. 12:11

Kifizetés alatt azt érted, hogy eladnád neki a részedet?

Méri46 # 2011.07.18. 12:06

Szüleink kettönknek vették a házat ön szerint nekem nem jár belőle semmi?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.07.18. 08:48

Miért kéne kifizetnie?

Méri46 # 2011.07.18. 07:09

Jó napot. Olyan kérdésem lenne,hogy van a testvéremmel közösen egy családi házunk fele fele arányban 30éve.Szüleimnek holtigtartó haszonélvezete van.A testvérem 28 éve a házban lakik.Kifizetni nam akar ,eladásba szintén nem akar beleeggyezni.Én ne tudom őt kifizetn,.
Nem tudom mi lehetne a megoldás, hogy mindenkinek jó legyen.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.07.17. 20:18

Ha a kötelesrészre jogosult személy örökrésze - illetve a betudás kötelezettségével kapott ajándéka - eléri a köteles rész mértékét, akkor további követelése nem lehet.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.07.17. 20:17

De nem az ajándékozási szerződésbe foglalt értéket, hanem a valódit. (Ajándékozási szerződésben nem is szokás érteket megjelölni.)

Kovács_Béla_Sándor # 2011.07.17. 20:16

A juttatáskori értéket tekintik - kivéve, ha ez valakire nézve nagyon méltánytalan lenne.

Csipkebokor # 2011.07.17. 19:10

"Az ajándék beleszámít a köteles részbe, ha az ajándékozó 15 éven belül meghal."

Milyen értéken nézik az ajándékot: az ajándékozás időpontjában mennyit ért vagy a köteles rész kiadásakori értéken?
Ha az ajándékozási szerződésben mondjuk 6 millió szerepel, akkor 2 örökös esetén 1,5m a köteles rész. Ha ennyit kapott az illető, akkor nem lehet követelése?

Csb

Kovács_Béla_Sándor # 2011.03.07. 09:54

Átengedheti a haszonélvezet gyakorlását. Amíg őt megilleti a haszonélvezet. (Igazából kiváltani is csak akkor tudod, ha ő is akarja, és csak azon az áron, amelyet elfogad.)

Viszont te is használhatod az ingatlant. El is adhatod, ha találsz vevőt haszonélvezettel terhelten.

csigu77 # 2011.03.07. 09:51

Jó napot!! Van egy házam 1/1 tulajdonjoggal.Viszont az édesanyámon van 50%-os haszonélvezet(a másik 50% az apámon volt,aki meghalt,de gondolom az már akkor megszűnt). Én nem élek a házban,viszont a bátyám beköltözött. A kérdés: Édesanyám átruházhatja a haszonélvezetet a beleegyezésem nélkül? Meddig lehet átruházgatni,engem akadályozva az eladásban? Ezt a folyamatot csak a kiváltással állíthatom meg?

Ticsi218 # 2011.01.18. 22:14

Üdvözletem Tibor vagyok.

Olyan kérdésem lenne, hogy mit tudok csinálni, ha van egy 1/2 tulajdonú lakásom a testvéremmel és a nagymamám a haszonélvező rajta. A haszonélvezővel nagyon rossz a kapcsolatunk. Ő „használja“ a lakást, vagyis üresen áll, mert ha szerez oda albérlőt is elűzi 1–2 hónapon belül. Most egy ideje nincs benne lakó és nem akarja fizetni a rezsit. (ugye neki kell?)Mit tudok tenni ebben az esetben? A haszonélvező mondja, hogy adjuk el a lakást, de én nem szeretném. Állandóan azzal fenyeget, hogy akkor felgyújtja. (ha mégis eladnánk őt mi illetné meg az árából?)
Válaszukat előre is köszönöm

Delli # 2011.01.16. 20:16

Üdv!

Szeretnék segítséget kérni az alábbiakkal kapcsolatban.

Nagyszüleim nevén lévő házunkat eladtuk 4,5 éve, s ennek a pénznek egy részéből vásároltuk a jelenlegi házunkat, mely a nevemre került (unoka) úgy, hogy szüleimnek, nagyszüleimnek haszonélvezeti jog került rá.
Mivel a szüleim már jóval több, mint 15 éve vásárolták az előző ingatlanunkat, ezért nem kellett illetéket fizetni utána.

A kérdésem a következő:
Ha szeretném visszaíratni a házat a nevemről a nagyszüleim nevére, milyen útja módja van a dolognak?

Kell-e utána adózni, illetéket fizetni?
Mi a legjobb megoldás, papíron adjam el nekik, vagy ajándékozzam nekik?
Köszönettel!

Ui: családi okok miatt szeretném visszaíratni a nevükre, az a tiszta sor, csak azért írtam le, hogy világos legyen.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.13. 08:30

Kérdés nélkül elég nehéz...

ramszi1 # 2011.01.13. 07:05

Kérem válaszoljon aki tudja, egy hét mulva ismét tárgyalás!Köszi Ramszi1

Dia73 # 2011.01.07. 11:51

Értem. Majdnem.
Azért most kiderült, hogy ez a történet több sebből vérzik, úgyhogy ügyvédnél fog kikötni az eset és fellebbeznek.
Köszönöm a hozzászólásokat, nem nyugodtam meg.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.07. 11:20

Úgy érted a bejegyeztetés joga. De már bejegyezték, innen kezdve a zálogjoga a törlésig áll fenn. Időbeli korlát nincs.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2011.01.07. 07:54

5 évig fennáll.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.07. 07:51

nem jelent az sem semmit, hogy eltelt majdnem egy év a szerződés lejárta és a földhivatalhoz való benyújtás dátuma közöt”t?
Bírságolhatják érte. De a joga nem veszett el.

Dia73 # 2011.01.06. 20:56

Ok, áron alul, de egy db-ig nem tud beköltözni aki megveszi...
Nem tudok segíteni, merthogy nincsenek millióim... :(

Immaculata (törölt felhasználó) # 2011.01.06. 20:52

megveszi valaki úgy az ingatlant, hogy élnek benne?

Meg, áron alul.

Az elmaradt, vagy meg nem fizetett kölcsön visszafizetésével tulajdonrészt vásárolhatnál magadnak az ingatlanból és a haszonélvezeted is megmaradna.

Segíts magadon, az Isten is megsegít.

Dia73 # 2011.01.06. 20:48

Gabicsek: Nem banki hitelt vett fel az ingatlanra. Illetve: egy magánszeméllyel kötött egy kölcsönadási szerződést, ha nem tudja időre visszafizetni, akkor az ingatlanra a kölcsönadó jelzálogjogot jegyeztethet be - ez szerepel a szerződésben. Erről én nem tudtam.

KBS: nem jelent az sem semmit, hogy eltelt majdnem egy év a szerződés lejárta és a földhivatalhoz való benyújtás dátuma között?

Kérdem én, ha netán árverezésre kerül sor, oké, hogy megmarad a haszonélvezetem, de hát én abban az ingatlanban lakom. Lesz egy vadidegen tulaja a lakásnak... és ha ki akar onnan rakni, mégis hová megyek? Fiatal vagyok én, nem szándékozom idő előtt eltávozni, ha minden jól megy, még vagy 40 évet eléldegélek, megveszi valaki úgy az ingatlant, hogy élnek benne?

Immaculata (törölt felhasználó) # 2011.01.06. 20:45

Valószínűleg magánféllel kötött kölcsönszerződés.

Gabicsek # 2011.01.06. 20:43

De egyébként biztos jól válaszoltatok, ebben az ügyben nem tudok vitába szállni:) Ami esetet leírtam, az pár évvel ezelőtt történt, és banki kölcsönről volt szó.

Gabicsek # 2011.01.06. 20:41

Kbs:)

Hát, ilyen választ még Tőled sosem láttam:) Nem győztem az egeret ide-oda tekergetni és a számat visszahuzigálni normális helyzetébe:)