tulajdonjog - haszonélvezeti jog


bohanek # 2017.08.25. 20:14

Sajnos egy olyan megállapodást adott át nekem válás elött két nappal amit géppel nyomtatott ki minden tökéletes rajta csak éppen nem írta alá.még annyira menni akart,hogy a nyaralóról is lemondott ha 7 milló forintot fizetek neki.Egyszerű autófényező vagyok,aki megbizott valakiben.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.26. 06:40

Az egy dolog, hogy nincs aláírva. De a bírósággal se hagyattátok jóvá?

bohanek # 2017.08.26. 09:01

Felperes.Kérem a házasság felbontásàt szeretném ha ez a közös megegyezésünk alapján történne a járulékoy kérdesekben szeretnék ugy megegyezni az alperessel ahogy már korábban nyilatkoztam.
Alperes.A házasság felbontását magam is kérem én is szeretnèk megegyezni a felperessel szintén akként ahogy már korábban nyilatkoztam.
Eljáro biro kérdése alperes.
Hozzájárulok ahhoz,hogy ...lakás használata a felperest illesse.
A peres felek egyezöen kijelentik,hogy házastársi tartás iránti igènyük nincs.
Megállapodnak abban hogy ....ingatlant kizárolagos használata az alperest illeti.Egyezően kijelentik hogy onnan a felperes már a visszatérés szándéka nélkül tàvozott.
A peres felek egyezően kijelentik hogy a közös vagyoni ingosagaikat peren kivül egymás között értékarányosan megosztották és a birtokbaadás is megtörtént.Ezért ilyen cimen sem most sem a jövőben követeésük nincs.A felek kérik az egyezség jóváhagyását.
Végzés.A bìroság a felek egyezségét a pp148par.(2)bekezdése alapján jóváhaggya.

Ez van benne a birosagi jegyzokonyben meg ugye a gyerekeinket is megosztottuk velem él még mindig egy nagykoru gyermek aki a válasunkkor 14 éves volt
Köszönöm szépen

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.26. 09:18

Az ingatlanok tulajdonjogáról egy szó sincs. Akkor az nyitott kérdés.

Nem nagyon tiszta, hogy mi a kérdésed, de ha az, akkor a különvagyonba tartozó telken a közös vagyon terhére végzett építkezés közös tulajdont keletkeztet. A tulajdoni igények nem évülnek el.

MajorDomus # 2017.09.01. 18:42

Még szerencse,hogy a gyerekeket ,,egyben, ,osztották meg!

47Csaba # 2017.09.05. 18:01

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Van 4 telek egymás mögött, és mellette egy 3 m-es magánút egy msz. tulajdonossal. Az útmenti /4-es hrsz-ú telken - a két sarkán egy-egy szennyvíz csatlakozási pont, amelyet magán hozzájárulással a Csat. Művek épített ki. Már teljesen kifizetve a tulajdonos által.
A baloldali csonkhoz bekötve a felső 3 telek, a legfelsőn már épület (lakóház) lakhatási engedéllyel. A csatorna a magánúton került kiépítésre, de a csonk a /4-es telekre esik.
A /4-es telek eladása esetén érint-e ez olyan szolgalmi jogot, amelyet ki kellene emelni? Semmiben nem korlátozza a /4-es telket (ti. a beépítési területét nem szűkíti, és fát sem ültethet rá!/
A kiépített csatornát a Csat. Művek átvette, a lakhatási engedélyt megkapta a tulajdonos!
Kérheti-e a /4-es Vevő, hogy helyezzük/helyeztessük át a csatorna bekötést a saját területre? erre fizikailag nincs lehetőség, mert mellette a magánúton vízakna van kiépítve a felső 3 telek vízellátásához és ott található mind a 4 telek áram fogadója (3 még villanyóra nélkül!) szintén a tulajdonos által kiépítve.
Van-e köze ennek a szolgalmijoghoz, vagy ez valami más a PTK szerint?
Köszönöm rövid válaszát!

nonolet # 2017.09.05. 18:22

A 4 telek és az út az 5 különböző helyrajzi szám-e?

MajorDomus # 2017.09.05. 20:12

Szinte biztos,hogy az egyik telekből hasitották!

nonolet # 2017.09.05. 20:54

Viszont nem tudni a 4 telek státuszát...
(önállóak/osztatlanok)
Hiszen attól, hogy szemre 4 telek még lehet, hogy valójában csak egy.

Sőt azt sem, hogy a 3 méteres magánút önálló telek-e?
Az is lehet, hogy csak szemre létezik...
(gyanúsan keskeny 4 telekhez)

MajorDomus # 2017.09.06. 20:39

Majd megirják.

nonolet # 2017.09.06. 20:55

Nos, 5 önálló helyrajzi szám van (magánban kiderült már).

Innentől már lehet gondolkodni a helyzeten...

MajorDomus # 2017.09.06. 21:07

Megoldás?

nonolet # 2017.09.07. 08:27

Gondolom ...

Szolgalmi jogokat kéne alapítani a függőségek rendezésére.

  • a szolgáltató javára és
  • az uralkodó telek/telkek javára

Azonban ...
HA VAN mód
a gerinc vezeték telkeken kívülre helyezésére
és
a közművek telkenkénti bekötésére
akkor a szolgalom igény oka fogyott...

Akkor át kell építeni a rendszert úgy, hogy

  • a gerinc az útra kerüljön
  • a telkek bekötés független legyen

Ez lesz a tiszta-független megoldás.

Szerintem.

Adam76 # 2017.10.21. 06:13

Tisztelt Ügyvèd Úr!

Nagyon hálás lennék, ha segítene a következö ügyben. Édesanyám férje elköltözött az új kapcsolata miatt a közös tulajdonú házból. A ház 2/3 részben édesanyám, 1/3 rèszben a fèrj tualdonàban van. A házban még a 86 éves nagymamám lakik. Pàr hónappal az elköltözès utàn haszonèlvezetet adott az 1/3 tulajdoni részre a lányának. Pert indított közös tulajdon megszüntetèsère, folynak az egyezkedések, mi szeretnènk hitelböl kifizetni. Csütörtökön érkezett a válasz, hogy amennyiben nem nem írja anyàm alà a megàllapodàst okt. 25-ig akkor a lànya okt. 28-tól èlni akar haszonèlvezeti jogàval, úgy hogy azt bérbe adja. Kèrdèsem az lenne, hogy akkor is a haszonélvező mondja meg ki lakhat a házban, ha csak 1/3 rèszen van haszonèlvezete? Megoldás lehet-e ha édesanyám haszonélvezetet ad nekem a 2/3-ra? Akár az is lehet, hogy el kell onnan költözniük? Kèt kiskorùra is sürün vigyàznak. Van-e arra szabályozás, hogy miként kell kiválasztani a bérlőt? ( ha beköltözne mellèjük valaki) Megtisztelö vàlaszàt elöre is köszönöm. VÁdám

nonolet # 2017.10.21. 08:12

A haszonélvezőnek természetesen joga van az ingatlant használni, hasznosítani.

DE!!! a 2/3 tulajdonosnak is.

Ebből durva házi háború tud kerekedni.
Sok ideggel és költséggel.

- -

A helyzetből valóban az az ésszerű kiút,
ha mielőbb megveszítek azt az 1/3 részt....

Viszont mivel IMMÁR haszonélvezet terheli,
az persze kevesebbet is ér valamivel :-)
(ha netán perre kerülne sor)

Szóval alkudjatok meg az árról és vegyétek meg.

Egy pernek is ez lenne a vége majd egyszer, hogy:
"Vegyétek meg, ha tudjátok."
Csak hosszú idő után és sok perköltségért.

(vagy végül árverésre kerül a ház és
a maradék pénzt lehet elosztani)

- -

Örüljetek, hogyha valóban hajlandó
reális áron eladni az 1/3 részét nektek.
Vegyétek meg és kész...

Ugyanakkor azt is tudatni kell vele,
hogy MÁSNAK nem nagyon tudja eladni!

Hisz csak 1/3 része van és azt is immár haszon élvezet is terheli. Tehát a piaci árnál jelentősen kevesebbet ér azaz 1/3 rész ELVBEN!!

A végső ár azonban ALKU-MEGEGYEZÉS tárgya lesz.

Ami során, ha végül kicsit több lesz az ára a reálisnál még akkor is jobb megvenni.
Hisz egy évekig tartó vita, per sem olcsó és szívás is.

Egy gyors békés megoldás, ezért
simán megér még némi felárat is.

Csak gyorsan tűnjön el a közösből az 1/3-os tulajdonos...
Szinte bármi áron, amit csak kér érte.

nonolet # 2017.10.21. 08:20

"Van-e arra szabályozás, hogy miként kell kiválasztani a bérlőt? "

Nincs.

- -

A helyében mivel "háború" készül éppen ellenetek.
Valami hangos cigány családnak adnám bérbe...
Amivel gyorsan célt érek.

Szóval, készülj akár durva dolgokra is.
Benne van a pakliban.

Adam76 # 2017.10.21. 17:00

Nagyon köszönöm a segítsèget. Sajnos mi is ettől félünk. Elöször azzal jött, hogy ki lett zárva és ezért kényszerült albérletbe, úgyhogy èn màr nem fogok meglepödni semmin. A legnagyobb baj, hogy 2 gyerek ès a sajàt lakàshitel mellett nem tudunk akkora törlesztöt kifizetni. 8M-t akar, most ajànlunk neki 7-et. Nem tudom az az 1M megèri-e neki pereskedni. Ezt még talán megadja a bank is, utána imádkozok, hogy legyen munkám mindig. Még egyszer köszönöm! Nagyon jó, hogy vannak ilyen segítőkész emberek.

MajorDomus # 2017.10.21. 17:10

Addig meg ne engedjétek be!
Mire biróságon érvényesiti,arra meg összeszeditek a pénzt.

Addig meg édesanyád adjon neked haszonélvezetet a 2/3-adra!

Adam76 # 2017.10.21. 19:43

Nagyon köszönöm a segítséget!

nonolet # 2017.10.22. 02:39

"Addig meg édesanyád adjon neked haszonélvezetet a 2/3-adra!"

Minek?!
Hogy kiszúrjon magával... némi pénzért.

MajorDomus # 2017.10.24. 20:21

Nem. Azért hogy ne kerűljön az utcára!

Nagy_István # 2017.10.29. 16:18

Tisztelt Fórumozók!

Ha én eladtam (ügyvéd előtt) egy osztatlan közös telek rám eső részét,de az nem lett a földhivatalban átvezetve és a vevő meghalt akkor ki a tualjdonos?

Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2017.10.29. 16:45

Tulajdonjogot - néhány kivételtől eltekintve - a földhivatali bejegyzéssel lehet megszerezni.

De szerintem te valójában nem azt akarod tudni, amit kérdezel. Vita van? Vagy mi a baj?

nonolet # 2017.10.29. 19:51

Érdekes eset...

Szerintem: az örökös(ök) a tulajdonosok valójában.

Mivel az elhalt a szerződéssel tulajdonos lett.
Csak éppen a nyilvántartáson kívül,
mert nem jegyeztette be a tulajdonjogát.

Így másokkal szemben azt nem tudja most senki érvényesíteni.
Csak akkor majd, ha végig viszik az ügyet.

Az érvényes szerződés alapján az örökös
(mint jogutód) gondolom be tudja jegyeztetni magát.

Pál Csaba # 2017.10.29. 19:54

Üdvözletem!
Olyan kérdésem lenne:
A lakásomat el szeretném adni. De a helyzet a következő.
A lakást a nagyszüleim vásárolták még évekkel ezelött. Ők nem szeretnék ha én eladnám, de én mindenképpen el szeretném adni. Most a kérdésem az hogy tudnak-e valami lépést tenni. A választ előre is köszönöm