Telekhatár - rendezés


Immaculata (törölt felhasználó) # 2015.03.17. 18:06

Egy dologra nem kaptam választ.

:) Minden ügyedet így intézed?

balog # 2015.03.17. 15:09

Köszönöm a válaszokat!
Egy dologra nem kaptam választ.
Kell kerítés a két saját ingatlanom közé, vagy nem?

nanemaaa # 2015.03.12. 15:27

megállapodás = ügyvéd által készített, ingatlan-nyilvántartási átvezetésre is alkalmas szerződés.

nanemaaa # 2015.03.12. 15:25

balog
Vagy tévedek?

Igen. Csak egy tulajdonod van. A másikban résztulajdonos vagy. Ott a többség fogja neked megmondani, hogy mit csinálhatsz és mit nem.
Pl felszállsz egy utasszállító hajóra, az nem azt jelenti, hogy onnantól te a Kanári szigetekre, a többi meg Ausztráliába megy. Mindannyian arra mentek, amerre a hajó megy. Jelen esetben a hajó maga a közösség.
Szerencsés esetben a teleknek a tulajdoni hányadod szerinti részét leválaszthatod a nagy testről, ha ehhez mindenki hozzájárul. Ehhez viszont - a műszaki és településrendezési előírások megfelelősége esetén -telekalakítási engedély és a tulajdonosokkal kötött megállapodás szükséges.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2015.03.12. 12:21

Még annyit, hogy a tulajdonosnak fizetnie kell közös költséget, ha használja a területet, ha nem.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2015.03.12. 12:20

Az osztatlan közös tulajdon lényege, hogy minden egyes porszem annyi felé osztódik, ahogy tulajdonosa van annak az ingatlannak.
Nincs olyan, hogy ez a rész az enyém, mert ennyi jár nekem.
Birtokháborítást követsz el, ha lekeríted.

groszfater@gmail.com # 2015.03.12. 12:19

Szerintem, egy ipari park gazdasági területi egység.
Azt "feldarabolni" valószínűleg nem is lehet,a közművek kialakítása miatt sem.
Funkciója szerint mi a besorolása ?

balog # 2015.03.12. 11:52

Bocsánat, nem "egy mástól" hanem egymástól.

balog # 2015.03.12. 11:50

Köszönöm a válaszokat, DE!
Nem a randalírozásról van szó.
A területre a saját ingatlanom bővítése miatt van szükség.
Nem kívánom kihasználni az ipari park a felőli bejáratot, értelemszerűen a közös utat és az infrastruktúrát sem.
Ebből következik, hogy nem kívánok fizetni ezek használatáért sem.( hívhatjuk közös költségnek is...)
Ergo, lezárnám kerítéssel a közös területről való bejutás(és kijutás) lehetőségét is. De szerintem nem kötelezhetnek arra, hogy a saját tulajdonaimat egy mástól elzárjam.
Vagy tévedek? Mi lehet a megoldás?(lehetőleg BÉKÉS)

nanemaaa # 2015.03.11. 14:57

adlacko
Közös megegyezés hiányában kérheted a telekhatár megállapítását a bíróságtól. Addig pedig a kerítéseden belül randalírozó szomszéd ellen kérhetsz birtokvédelmi eljárást a jegyzőtől.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2015.03.11. 12:54

A hozzájárulásuk nélkül nem. Valószínűsítem, hogy biztosítani kell mindazokat a biztonsági követelményeket, amelyek jelenleg vannak.

balog # 2015.03.11. 12:17

Tisztelt Jogi Fórum!

A problémám leegyszerűsítve az alábbi:

Az ingatlanom egy ipari park mellett fekszik, amelynek 10 résztulajdonosa van.az egyik, velem szomszédos részingatlant megvásárolom. összenyithatom-e a két saját tulajdonú ingatlanomat az ipari park kezelőnek(tulajdonosainak) hozzájárulása nélkül?

adlacko # 2015.03.09. 20:55

Kedves Fórumozók!

Az alábbi problémával fordulok hozzátok.
Kedvesemmel egy új albérletbe költöztünk, melyet meg is szeretnénk vásárolni, s kisbabánk is született közben, semmi kedvünk nincs elköltözni. Ezzel a részével nincs is gond, mivel el is akarják adni a házat telkestöl, mindenestől.

A telek szomszédja nekiállt háborogni, hogy a telekhatàr a rajz szerint nem a megfelelő helyen van, mivel a telekből neki még járna 4 méter, a házunk vonaláig. A probléma az, hogy azon a részen vannak a közművek és egy kapubeálló is, amin keresztül lehet egyáltalán bejutni az udvarra és a hátsó részre. Ezt a kerítést egyébként ők maguk húzták fel vagy harminc éve. Elbirtoklásról állítólag azért nem lehet szó, mert az ő telkük valamilyen kastélyparki övezetbe tartozik.

Én dolgozom napközben, amíg a szomszéd faszi átjár hozzánk a kerítésén keresztül, az udvarunkba és vascölöpöket üt le a földbe, amire madzagot húz a rajz szerinti határvonal mentén, míg a kedvesem a konyhában a kisgyerekkel majd halálra rémülve nézi végig az egészet.

Eddig ismerőséé volt a telek és amikor építkezett, akkor kapta meg papíron azt a 4 métert, hogy megkapja az építési engedélyt a házára, a kerítést viszont nem hozatta errébb.

Mit tehetek, hogy ez a jóember ne zaklassa a családomat?
Valóban jár neki az a rész?
Nem szabálytalanul kapta meg az építési engedélyt annó?
Hogy fogok így beállni a garázsba?
Ha át kell vinnem a közműveket azt kinek kell megfizetnie?
Hogy szántom fel a hátsó részt, ha megkapja a kapubejárómat?

Válaszukat előre is köszönöm!

csalados (törölt felhasználó) # 2015.01.05. 14:23

Olvasom a bejegyzéseket és nem értem miért a térképhez kell igazodni? Nálunk is a kerítésen kívül esik a telekhatár. Régen azért tették bentebb a lakók a kerítést, hogy legyen út amin járhatnak a telkeikhez. Most meg a földhivatalban a kerítés mentén jelölik a telekhatárt. Kisajátíthatta úgy az Önkormányzat, hogy a lakók erről még egy határozatot sem kaptak?

nanemaaa # 2014.10.27. 09:54

Az ingatlannyilvántartás egységes és közhiteles. Ennek épp úgy része a térképmásolat, mint a tulajdoni lap.
Ha a két adat eltér, akkor kérni kell a földhivataltól a hiba javítását.
Az már más kérdés, hogy egy elenyésző méretarányú térképen mit is mértél valójában. Valószínűleg semmit. A koordináták alapján lehetne a területet kiszámítani. Azt viszont valószínűleg nem kérted ki, mert azért igencsak vastagon (akár 40-60 ezer is lehet) kér pénzt a földhivatal, és földmérőn kívül másnak nem is adja ki.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.10.24. 19:01

A térképmásolatot kell figyelembe venni. Időközben változhattak a területek, amit a tulajdoni lapon nem vezettek át.
A jelenlegi kimérés szerint kell a telekhatárokat figyelembe venni.

Elbirtoklás esetleg szóba jöhet, de figyelembe kell venni a minimális telekterületeket.

d82.Jozsef # 2014.10.22. 19:57

Tisztelt Fórumozók!

1997-ben vásároltunk egy tulajdoni lap szerinti 755 nm-es telket, mely körbe volt kerítve. (erre a nm-re fizettünk illetéket is anno nem is keveset)
1999-ben felmérettük és a mérési jegyzet szerinti 755 nmhez tartozó telekhatár az egyik szomszéd irányában a kerítésünkön kívül helyezkedett el. Ekkor közös szóbeli megegyezéssel a kerítést áthelyeztük a kimért határra, mely alapján kijött a 755 nm-es terület.
Most a szomszéd előállt azzal, hogy a kerítés helye a régi állapot szerint kellene, hogy legyen. Kikértük a földhivatalból a tulajdoni lapot és a térképmásolatot. A tulajdoni lap szerint 755 nm, a térképmásolat szerint 730 nm a telkünk.
Kérdésünk, hogy melyiket kell figyelembe venni? Illetve, hogy hogyan lehet, hogy 1999-ben a földmérő kitűzése szerinti telekhatár nem egyezik a 2014. augusztusi szomszéd által kihívott földmérő kitűzésével?
Most kihívtuk a Földhivatalból a Földmérőt hogy végezzen ellenörző mérést. Kérdésünk, hogy mi történik akkor, ha a a földmérő (földhivatali koordináták alapján) a szomszédnak ad igazat, hiszen ekkor a tulajdoni lap szerinti nm-ünk nem lesz valós?
Köszönöm szépen előre is a hozzászólásokat!

Spityu82 # 2014.08.17. 18:53

Tisztelt Fórumozók!

Böviteném az előzőt.
Sikerült beszélnünk a haszonélvezők másik felével is (a szomszéd felesége).
Elején egy cseppet zavaros és tagadó volt Ő is, biztos nem jól tudjuk.
Aztán úgy tíz perc beszélgetés után bedobta nekünk, hogy anno tényleg kitűzették és aszerint belógnak hozzánk 6 m-t, de semmiképp sem 10 m-et. Azért ez haladás!?
Tegnap még egy centink se volt, mára már van 6 m plusz.
Ez újabb kérdéseket vet fel bennem. Tudta hogy belóg 6 m-rel? Ilyenkor mi van?
(Csak érdekességként)
Ha a 6 m-t eddig tagadták, akkor lehet hogy meglesz az a 10 m is?
Ígéretet kaptunk, hogy jövőhét vasárnap a tulajdonossal is tudunk beszélni (mivel a z Ő elérhetőségét nem tudjuk, és még értesíteni sem volt eddig lehetőségünk)!
Ötleteket bármikor várok!
Majd még írok, hogy miként alakulnak a dolgok.

Addig is szép estét mindenkinek!

Üdvözlettel: István

Spityu82 # 2014.08.17. 12:57

Helló Fórumozók!

Íme néhány adalék az eddigiekhez.

Megejtettük a szomszéddal a beszélgetést. Én beszéltem, Ő támadott; éppen csak a p.....a nem küldött el.
Vették a hátsó ingatlant 1996-ban, a lánya a tulajdonos, a feleségével Ők a haszonélvezők.
Állitólag kitűzette, bár ezt a kitűzést eddig nem tudta (nem is akarja) bemutatni.
Kérdése: miért is reklamálok, amikor már én vagyok a második tulaja az ingatlannak, és eddig nem vettem észre?
Az előttünk lévő tulaj 2002.07-től birtokolta az ingatlant, ez idő tájt épült (építette Ő, mármint a hátsó szomszéd) a kerítés.
Megmondta, hogy a kerítés nem mozdul; tűzessem ki, ha akarom, de az se érdekli.
Ez így jó ahogy van, neki máséból egy centi se kell.
Kérdem én akkor, hogy a "882 nm2-emből hogy lett 710, az Ő 761nm2-éből 887nm2"?
Tévedhet ekkorát az ingatlan-nyilvántartás?

Valami tanács, hogyan tovább?

Előre is köszönöm.

Üdvözlettel: István

gerilege # 2014.08.14. 09:18

Most látom, hogy valószínű rosszul értettem a dolgot. Ha 747 lenne neki, és azon felül van még az ő hiányzó oldalhatára, akkor teljesen jó az ajánlatod.

gerilege # 2014.08.14. 07:47

A ti két telketek összeadott méretében akkor van összesen 46 nm eltérés az eltérő oldalhatárok miatt a földhivatali állapothoz képest (1643 helyett 1597 a két telek összesen, csak a két kérdéses telek vonatkozásában nézve).
Ha az oldalhatárokat nem akarod rendezni, akkor szerintem a korrekt javaslat az, hogy levonjátok az oldalhatárok 46 m2-jét, kinek-kinek a maga részéből, a maradékot osztjátok, és oda kerül a határ. Ha rád 24 m2 esik az oldalhatárok miatt hiányzó részből, akkor neked jutna 858, neki 739.
Vagy pedig a földhivatali arányok szerint megosztani a gyakorlatban meglévő részt, akkor is kb. ugyanennyi, 857 jönne ki neked (882/1643*1597).
Viszont a te elképzelésed szerint ha magadnak 881-et akarnál, akkor a leírásod alapján a szomszédnek nem maradhat 747 , csak 716, és te lógnál át az ő telkére.

Spityu82 # 2014.08.13. 16:35

Köszönöm az eddigi segítséget.
Volt kint fölmérő, kimértük GPS-el,(nem hivatalos kítüzés történt, csak felmérte a jelenlegi helyzetet) rátette a föld hivatal térképére, ez alapján jöttek ki az eltérések.
gerilege
Valóban jól számoltál,
De ha a mi kerítésünket hátrébb rakjuk 10m-el az hoz 140nm2, de a térkép szerint jobbra is beljebb van 60m hosszan még 40 cm-el.(ezzel azért tényleg nem érdemes foglalkozni.)(+24nm2)meg hagytam a szomszédnak is 50cm vigasz díjat, ha elfogadja 14m szélesen (7nm2)Meg is van a telek 881nm2
Ha a szomszéd 887nm2-ből elveszem a 140nm2-t marad neki 747 a 761 helyet.De neki is van az oldal határon némi csúszása.
Mondom GPS-el kimérték, a föld hivatali térképre rárakták, nm. telek széle hossza méterben centire.stb.
föld hivatalból kértünk adat szolgáltatást a telkére, onnan van a bejegyzett 761nm2.
Egyenlőre itt állunk.
További tanácsokat, javaslatokat köszönöm előre.
Üdv: István

gerilege # 2014.08.13. 07:33

Földmérő előtt érdemes lenne neked is megmérni még egyszer, mert a leírásod szerint a te telked 172 m2-el kisebb, az övé meg 126 m2-el nagyobb. Ha ezek a számok helyesek, akkor csak a kerítés nem indokolja teljesen az eltérést.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.08.13. 06:06

Az nem áll meg azzal szemben, aki jóhiszeműen, a nyilvántartás adataiban bízva szerzett tulajdonjogot.

lajcsó # 2014.08.12. 20:03

Viszont nem kizárt, hogy a szomszéd elbirtoklásra fog hivatkozni.