Telekhatár - rendezés


nanemaaa # 2016.09.12. 09:49

Az a baj, hogy amiről te beszélsz, az nem telekhatár-rendezés, hanem telekcsoport újraosztása. A telekalakítás során az építésügyi szabályzatban foglalt előírások, telekméretek, beépítettség módja és mértéke....stb betartandók.

A telekalakítás engedélyező hatósága egyébként a földhivatal, de abban a települési jegyző, mint szakhatóság kötelező jelleggel közreműködik.

Frici12 # 2016.09.24. 11:50

Szép napot.
Kérdezni szeretnék.
A szomszédunkban az öregek kihaltak és eladták a telket házzal együtt. A vevő a házat lebontotta és újat kezdett építeni. Itt jön a lényg.
Kb. 1 hete jőtt levél a földmérőktől hogy újra mérik a szomszédok telkeit mert eltérés van az adatokban.
A mi házunk anno. uradalmi épület volt ami annyit jelent hogy kb. 1890-ben épült. A szomszéd felőli fő fal még eredi és arra épült a ház valamint a gazdasági épület-pajta. Ami a telekhatárokat illeti 1980 körül mérték fel a falut. Tehát már jóval ez előtt állt a ház ill. az építmények. A mostani mérések szerint állítólak a házunk kb. 50 cm a szomszéd telkén van. De a ház többmint 100 éve nem ment odébb. Mivel régen a szokás szerint a házak nem a telek határra épültek hanem el kellett hagyni kb. 30 cm csöpögőt és ez volt a "megye". Most aszomszéd reklamál. Ugyan akkor a szomszéd telke az Ő másik szomszédjától kb. 80 cm jőtt el. Magyarul 1980-ban rosszul mértek valószínű.
Mit lehet tenni.
Várom válaszukat.

Immaculata # 2016.09.24. 17:05

hete jőtt levél a földmérőktől hogy újra mérik a szomszédok telkeit mert eltérés van az adatokban.

Az önkormányzat küldte a levelet,vagy magánkirendelésre felkért földmérő?

Ha az utóbbi, nincs mitől aggódni.

Frici12 # 2016.09.24. 19:04

Elvileg az a földmérő aki észlelte a szomszédunk (építkező) ház alapjának a kimérését. Ez a földmérő egy magán cég embere.

lajcsó # 2016.09.24. 19:39

"Ha az utóbbi, nincs mitől aggódni."
Ugyan miért nem? A magánszemély által megbízott által megbízott földmérő nem tud (pontosan) mérni?

Frici12 # 2016.09.24. 20:30

Ha kell aggódnom az azért van mert a ház kb 120 év alatt "odébb ment" más telkére v. mert a 1980-ban valószínűleg nem jól mértek.

Immaculata # 2016.09.25. 06:58

Azért, mert nem fogják az egész utcát átköltöztetni.
Telekhatár rendezést akkor lehet elvégezni, ha van önkormányzati ingatlan a sorban és annak terhére rendezik a többiekét. Ha nincs önkormányzati ingatlan, az utolsónak eltűnne az ingatlana, vagy nem kaphatná meg a teljes méretet.

Valószínűleg a '80-as kiméretéshez igazodtak a házak, így a rendezéssel minden ház egy része a másik ingatlanra kerülne.

Egyébként is egy telekhatár rendezéshez az önkormányzatnak, mint szakhatóságnak hozzá kell járulnia, és ehhez biztosan nem fog.

groszfater@gmail.com # 2016.09.25. 09:57

5.4.4 A telekalakítási engedély kiadása

Minden telekalakításhoz a földhivatal, mint telekalakítási hatóság engedélye szükséges.

Az engedély ingatlan-nyilvántartási bejegyzéshez az engedélyező záradékot tartalmazó vázrajzon túl külön kérelemre (és amennyiben tulajdonosi vagy vagyonkezelői változással is együtt jár) szerződésre, vagy megállapodásra is szükség van.

A földhivatal köteles vizsgálni, hogy a tervezett telekalakítás megfelel-e az elvi telekalakítási engedélyhez leírt feltételeknek. Az engedély megadását megtagadja, ha

a tervezett telekalakítás a meghatározott követelményeknek nem felel meg,

a telket változtatási, telekalakítási tilalom terheli,

valamely szakhatóság nem járult hozzá.

groszfater@gmail.com # 2016.09.25. 10:00

Szó-sincs önkormányzatról...

nanemaaa # 2016.09.26. 07:16

Frici12
A települések alaptérképeinek digitalizálása okozhatja a problémát. Pontosan nem lehet megmagyarázni, hogyan is, de lényeg, szinte minden településen vannak ilyen "telekhatár elvándorlások". Tudok olyan helyet, ahol akár métereket mentek arrébb a telekhatárok az egész településen. Hogy ezt miért nem lehetett normálisan megcsinálni, arról fogalmam sincs.

Azzal viszont nem értek egyet, hogy egy egész utcát nem lehet arrébb költöztetni. Láttam már olyan bírói ítéletet, ahol egy egész utcára kiterjedően (szintén elcsúsztak a telekhatárok) ítéltek meg telkenként kártérítéseket. Bár igaz, hogy ehhez mindenkinek perelni kellett a szomszédját.

nanemaaa # 2016.09.26. 07:29

Grósztata!
Nem tudom, honnan vetted az általad beidézett jogszabályt, de valószínű, hogy valamelyik fiókban találtad. Már elvi telekalakítási engedély sincs jó pár éve!
Próbálkozz a 373/2014. (XII.31.) Korm rendelettel. ;)

Frici12 # 2016.09.27. 11:35

Szia nanemaaa.
Igen értem. Csak tudod az ember igazság érzete nem igazán érti. A kb. 120 éve létező fal nem tud elmenni sok-sok cm. Még egy földrengés sem viszi el csak össze dönti. Valaki-(k) hibáztak. Nem az állam ? Mert gondolom annak idején az állami szerv v. vakik mértek.

nanemaaa # 2016.09.28. 07:05

Nem biztos, hogy hibáztak. Ehhez ismerni kellene a rendezés elvét, algoritmusát, hogy ilyet ki lehessen mondani. Én úgy képzelem, hogy az alapelv talán a területek elsőbbségét próbálta érvényre juttatni. Bár az én telkemből is elvitt pár m2-t.
Egy biztos. Ha a szomszédok között a telekhatár tekintetében vita támad, annak orvoslása - közös megegyezés hiányában - kizárólag a bíróság jogköre.

Pinokio # 2016.10.28. 18:08

Sziasztok!
Az esetem a következő, amiben szeretnék tanácsot, véleményt kérni.
25 éve vettem az eladó által kiméretett, cölöpkarókkal kitűzött építési telket. A házat a kitűzött területre a telek teljes szélességében megépítettem az akkori rendezési tervben előírtak szerint. A szomszédos sarki telekre most kezdett építeni a telek második tulajdonosa.A munka folyamán GPS kimérés alapján kiderült, hogy a telke keskenyebb mint a helyszínrajz szerinti méret. Állítása szerint én túlépítettem a telkemen és az én telkem, házam van rossz helyen. A telkem szélessége megegyezik a helyszínrajzon megadott szélességgel. A szomszédom követeli a kerítésem arrébb rakását, viszont így az én telkem lenne kisebb. Ügyvédhez fordult és bírósági pert fog kezdeményezni. Milyenek a kilátásaim ebben az ügyben, illetve mi egy ilyen esetben a bírósági per menete.
Köszönöm a segítséget.

lajcsó # 2016.10.28. 19:18

Esélyes lehetsz az elbirtoklásra, feltéve ha kéred annak bírósági megállapítását!

groszfater@gmail.com # 2016.10.28. 19:51

feltéve ha kéred annak bírósági megállapítását!

groszfater@gmail.com # 2016.10.28. 19:55

Az még kevés, bizonyítani kell ,hogy jóhiszeműen járt el...
De egyébként még az sem biztos,hogy túl-építkezett.

Sarah7525 # 2016.11.01. 09:49

Tisztelt Fórumozók, Tisztelt Jogászok!

11.kerület Hegyvidéki részén vettem 1500 nm-es építési telket, tudtam előre, hogy rendezetlen, az utca felöli frontot rendezni kell.
A rendezési tervben a telek határ a tulajdonomon belül esett, beszéltem az önkormányzattal, és azt mondták, hogy az a szokás, hogy ingyen felajánlom az önkormányzat részére.
AMIG RENDEZETLEN A TELEK, NEM ENGEDNEK ÉPÍTKEZNI
az én drágán megvett földem darabjáért az önkormányzat nem akar fizetni
mi a lehetőségem az ügyben, mi a bevett gyakorlat ilyenkor?
mi lehet a menete a kimenete ha ügyvédhez fordulok?

groszfater@gmail.com # 2016.11.01. 11:38

AMIG RENDEZETLEN A TELEK, NEM ENGEDNEK ÉPÍTKEZNI

Kik azok akik nem engednek építkezni és hányan vannak !?

nanemaaa # 2016.11.02. 08:28

Sarah7525
Ezek szerint nem építési telket vettél. Ha viszont kialakítod a rendezési terv szerinti építési telket, akkor az értékesebb lesz ez által. Természetesen megteheted, hogy kéred, sajátítsák ki a telkedből a közterület részére szükséges részt, de mit csinálsz akkor, ha az önkormányzat azt mondja, pillanatnyilag nincs szüksége a területre?

Groszfater
A 312/2012-es kormányrendelet nem engedi. ;)

18. § (1) Az építésügyi hatóság az építési engedély iránti kérelem elbírálása során, helyszíni szemle megtartása mellett vizsgálja, hogy

  1. a tervezett építmény elhelyezése megfelel-e az Étv. 18-22. §-ában és 31. § (1) bekezdésében előírtaknak,

b)57 az építési tevékenységgel érintett telek kialakítása az új építmény építése vagy meglévő építmény bővítése esetén - kivéve az összevont telepítési eljárás integrált építési engedélyezési szakaszában - az Étv. 23-24. §-ában, a településrendezési tervekben és a jogszabályokban meghatározottak szerint megtörtént-e, a telek rendezett-e,

groszfater@gmail.com # 2016.11.02. 11:42

nanemaaa !

Idéznéd, hol van ebben az, hogy nem engedi ?

nanemaaa # 2016.11.02. 15:08

...az érintett telek kialakítása ..... a településrendezési tervekben és a jogszabályokban meghatározottak szerint megtörtént-e, a telek rendezett-e.

Nos, ha ezt a jogszabály vizsgálni rendeli, az azt is jelenti, ha nem történt meg a telek szabályossá alakítása, akkor az nem lesz építési telek, tehát nem lehet beépíteni.

groszfater@gmail.com # 2016.11.02. 15:29

Ja,-ha Te ettől eltekintesz:
11.kerület Hegyvidéki részén vettem 1500 nm-es építési telket,

nanemaaa # 2016.11.03. 06:52

Ettől? El. Az, hogy miként vették a telket és valójában micsoda, az két külön dolog. Veszek egy macskát, azt mondom, hogy labrador, attól még nem fogja őrizni a házat. ;)

Sarah7525 # 2016.11.06. 21:24

Sziasztok!attól még hogy rendezetlen a telek, nem azt jelenti, hogy nincs építési telek besorolásban...hanem azt, hogy mielőtt építkezni szeretnék rá, rendeznem kell a viszonyokat az önkormányzattal...kimérte a geodéta, tudom hol van az új telekhatár...
szimplán belefutottam abba, hogy az önkormányzat nem akarja elvenni most, hanem azt akarja, hogy én ajánljam fel ingyen, hogy szélesíteni tudják az utcát...én viszont azt szeretném ha fizetne érte Újbuda, mégha csak egy jelképes összeget de akkor is (hiszen a geodéta, a földhivatalba való beküldés és a kimérés mind az én költségem...legalább ezt térítenék meg...)

az ügyvéd azt mondja adjuk be a tervet, aztán majd ha nem tetszik az önkormányzatnak lesz belőle 'ügy'
az építész viszont addig nem adja be a tervet, amig nem rendezzük a telket...