Földek átminősítése


nanemaaa # 2016.10.04. 08:45

moczyka
Minden teleknek van helyrajzi száma függetlenül attól, hogy mi a bejegyzett művelési ága. Ha az általad megvásárolni szándékozott telek egy telekalakítást követően kerül majd kialakításra, akkor célszerű a szerződést a vázrajzra hivatkozva, az ott megállapított új helyrajzi számokra kötni. Egyébként amíg a terület szántó, addig valószínűleg meg sem veheted, mert szántót csak földműveléssel foglalkozó nagygazda vásárolhat.

Immaculata # 2016.10.04. 07:18

a teleknek milyen beazonosítást

... az elágazástól jobbra, egyenesen a földúton a piros pipacsig, attól számítva cca. 12 méter, a szomszéd búzatáblájáig.

moczyka # 2016.10.04. 07:05

Üdvözlet!

Tanácsot kérnék.Telket szeretnénk vásárolni 50-50 % os tulajoni résszel a párommal, ami jelenleg szántó, és pár hét mulva lesz építési területté átminősítve.
Foglalózni szeretnénk, de így mivel még nincs cím illetve HRSz a teleknek milyen beazonosítást javasoltok és milyen lényeges elemeket , melyeket mindenképp érdemes megemlíteni a foglaló átadásakor aláírt dokumentumon?
Az eladó a tesvérével birtokolja a földet 50-50%-ban.
Esetleg valakinek van ilyen mintája?
Előre is köszönöm!

Nagykaliber # 2016.09.10. 10:40

Koszonom szepen

Immaculata # 2016.09.08. 07:51

Nem.

Nagykaliber # 2016.09.07. 21:15

Udv Mindenkinek
Olyan kerdesem lenne , hogyha tegyuk fel rendelkezek egy 3000m2-es szanto besorolasu foldterulettel , jogilag megoldhato e hogy ott ideiglenes jellegu tereploter letesuljon kesobb allamdo jellegu loter ? ( igazsagugyi fegyverszakerto szakvelemenye utan termeszetesen )

Elore is koszonom a valaszokat!

Bea1 # 2016.08.25. 13:04

Az érdekes... akkor minek van megadva a beépíthetőség %-ban, ha max 45 nm-t lehet rá építeni?

Baboka5 # 2016.08.19. 17:41

Bea1
Nekem azt mondták az építésügyi osztályon, hogy hiába veszem meg a mellettem levő kert-et, és hiába lesz 2000 négyzetméteres a kertem, akkor is max 45 négyzetméteres házat építhetek. Azt mondták konkrétan, hogy 1000 négyzetméter felett max 45 négyzetméter lehet. Ezt így megkérdeztem.
"nanemaa"
Szántó ?
az nem mezőgazdasági rendeltetésű terület ?
Nekem az érthetetlen, hogy szántó és belterület
Hozzáteszem laikus vagyok. ezt a területet már több mint 20 éve felosztották, kicsi földterületekké, hát a rajzon amit mutattak nem is egyformák meg eléggé fura alakúak is vannak. Pár éve kitettek egy utca név táblát !!
Most akkor ker kérnem az átmínősitést vagy nem kell kérnem ?,
Földhivatl azt mondta mivel szántó nem kell kérni!
Építésügyi osztályon csak annyit mondtak szerintük kell kérni! Most akkor újra vissza a földhivatalba !! Kérjek egy igazolást az építésügyi hatóságtól, hogy kell kérni és azzal vissza a földhivatalba??
Vagy várjak még pár évet és addig letisztul.

nanemaaa # 2016.08.19. 09:22

Bea1
Ja. Még egy dologról elfeledkeztem. Ehhez viszont a helyi építési szabályzatnak a 2012-es OTÉK módosítás szerintinek kell lennie. Ugyanis, ha egy önkormányzat nem aktualizálta az építési szabályzatát, akkor addig az OTÉK 2012. augusztus 6-ig hatályban lévő szövege az érvényes. Amíg ez nem történik meg, marad a 3%. :(

Ezt az állapotot az önkormányzatok legfeljebb 2018. dec. 31-ig tarthatják fenn.

nanemaaa # 2016.08.19. 09:16

Bea1
Lényegében jól. De nem kivett udvar, hanem kivett zártkert lesz. :)

Bea1 # 2016.08.19. 07:52

Köszönöm a javítást.

Tehát, csak hogy jól értem-e:

van egy 2000 nm-es külterületi zártkertem, amire 60 nm-t építhetek, amíg aranykoronás zártkert.

De amint kivett udvar lesz, egyből 200 nm építhető rá, és ez ellen hiába rugdalózik az építésügy?

Merthogy nekem a főépítész nyilatkozta ezt a: marad a 3% dolgot.

De értem, hogy azt, ami vadiúj, azt nem lehetett régebben szabályozni.

nanemaaa # 2016.08.19. 06:01

Baboka
Annyit még hozzáfűznék, hogy zártkert nincs belterületen, ahogy mezőgazdasági rendeltetésű terület sem. A művelési ág és az építésügyi szabályok szerinti rendeltetés nem azonos fogalmak.

nanemaaa # 2016.08.19. 05:57

Tecácska + Bea
Fél igazságokat mondtok, amik abban a formában, ahogy mondjátok, nem igazak.

Baboka
A fenti "collegák" által említett 10 %-ra emelés csak ott érvényes, ahol a helyi építési szabályzat nem határozza meg a külterületi ingatlan beépíthetőségét. Ahol helyi építési szabályzat szabályoz, ott az az érvényes.
Kivéve a "művelés alól kivett zártkertet", mert ott szintén 10. Tekintettel arra, hogy ez egy, az építésügyi jogszabályokban újnak számító fogalom, így ezt a helyi építési szabályzatok nem voltak képesek szabályozni, így ezeken egyértelműen 10% a beépíthetőség.

Bea1 # 2016.08.19. 03:59

Érvényben van országos szinten, de minden önkormányzat maga dönti el, akarja-e alkalmazni.

Nálunk a 3% helyett általában 10-15% van beépítve.

Ráadásul a kormány már pár éve lehetőséget biztosít, ha önkormányzati átminősítés miatti értéknövekedés következik értéknövekedés eladáskori összegéből 10%-át az önkormányzat lekérheti a tulajtól.

Tehát tudnak róla, csak elég friss, nincs egy hónapos, az önkormányzatok még nem szavaztak róla.

Tecácska # 2016.08.18. 19:35

Kedves Baboka 5
Kicsit visszább megtalálja a bejegyzésemnél a törvényt.Van törvény, csak még nem igazán akarnak tudni róla ,szerintem.Sok minden megváltozna, ha ez érvényre jutna.

Baboka5 # 2016.08.18. 14:33

Micsoda 10 %-ra? Ennek hol lehet utánna nézni ? Hát ez nekem is különös, hogy nem említette, hogy 10%-ig beépíthető. Az szuper lenne, mert különben meg közel van a városhoz, ha lakóövezet lenne 15 milla körül lenne egy ekkora telek. Azért ez így már nem mindegy, megérne egy újabb kört! Ha van jogszabály ami ezt kimondja, akkor visszamegyek és elmondom nekik!!

Bea1 # 2016.08.18. 03:44

10%-ra emelkedett, igen, de nem automatice.

Ez csak egy lehetőség, amivel vagy élnek a helyi önkormányzatok, vagy sem.

Én is voltam bent, nekem azt mondták, hogy a főépítész még nem adta le a változtatási igényét, hogy a városunkban 3-ról 10 % legyen a kivett területek beépíthetősége, de azt mondták, nem én voltam az első aznap, aki ez iránt érdeklődött.

Szóval addig is marad a 3%, illetve nállunk négyzetméterbe mondanak alapterületet, mert 7-800 nm-es telkek vannak jobbára, és ott csak 24nm lenne a 3 %, így inkább 30nm-t mondanak.

Megjegyzem, ugyanitt a politikusok 300 nm alapterületűt és építhetnek 800 nm-re... úgyhogy elvileg megegyezés kérdése.

Tecácska # 2016.08.17. 19:07

Nem értem! Az építésügyi osztályok dolgozói hogy ,hogy nem tudnak a beépítési százalék megemeléséről!?
A módosítás szerint 3%ról, 10%ra emelkedett a zártkertek beépíthetősége az átminősítést követően.

Baboka5 # 2016.08.17. 17:53

Sziasztok !
Voltam az építésügyi hatóságnál ( lehet, hogy nem is így hívják őket ) A harmadik irodában egy hölgy kezdett velem foglalkozni, közbe szólt a telefon és valóban ezer ügyet intézett. Szóval 3 %-a a területnek beépíthető, de van oda valami tervezve, azt nem tudta megmondani, hogy mi. Azt mondta belterület, és szántó! Nem magyarázott meg semmit, nem volt éppen türelme velem foglalkozni. Kérdeztem ha a mellettem lévő földterületet megveszem akkor esetleg nagyobb " gyümölcstárolót" is építhetek, erre az volt a válasz max: 45 négyzetméterig. Szerinte nincs sok értelme, felolvasta, hogy előkertnek el kell hagyni 10 métert, meg még egy két dolgot. De rendes volt mert kinyomtatta a térképet. Szóval nem építkezem. Köszönöm, hogy voltak akik figyeltek rám: Szép estét mindenkinek : Baboka5

Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.17. 08:10

+1

lajcsó # 2016.08.17. 08:06

"Ez valamikor egy osztatlan közös tulajdonú szántó volt,időközben, felosztották, már van helyrajziszáma, meg utca neve is."
Szerintem a szántó művelési ágú ingatlant valamikor bevonták a belterületbe. A belterületbe vonás az ingatlan jellemzőin (pl. művelési ág) automatikusan nem változtat. Ezért a művelésből való kivonást kérelmezni kell a földhivatalnál!

Baboka5 # 2016.08.17. 07:31

Köszönöm a hozzászólásokat, sokat segítettek. Most már tudom, hogy ha egy hektárnál kisebb, akkor nem lehet szántó. Ha jól értelmezem. Ez valamikor egy osztatlan közös tulajdonú szántó volt,időközben, felosztották, már van helyrajziszáma, meg utca neve is. Azt gondoltam, hogy zárkert, de azt mondták nem. Így ma mindenképpen utánna járok.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.17. 07:30

Teljesen mindegy a szerzés címe. Ez egy kógens, kivételt nem ismerő szabály.

nanemaaa # 2016.08.17. 07:18

Kivéve, ha annak idején kárpótlásként osztották ki, mert annak keretében minden más jogszabály figyelmen kívül hagyható volt.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.17. 06:41

Az építési szabályzattól függetlenül: belterületi ingatlan, ha kisebb, mint egy hektár, nem lehet szántó.