határozott idejű bérleti szerződés felmondása


Kovács_Béla_Sándor # 2015.02.18. 08:35

Az egyszerre nem megy, hogy megszünteted a szerződést, és követeled a hátralévő időre járó bérleti díjat. Vagy-vagy.

Harmatfény # 2015.02.18. 12:13

De én nem a hátralévő időről beszélek, hanem a felmondási időről, ami a szerződésben van rögzítve. A felmondási idő alatt a bérlőnek kell-e bérleti díjat és rezsit fizetni? Mert, ha igen akkor ezt az összeget követelhetem, csak azt nem tudom, hogy a felmondás tartalmazhat-e fizetési felszólítás elemet vagy külön kell megírnom előbb a fizetési felszólítást 8 napos határidővel és majd csak ezután a felmondást? Normál esetben tudom, hogy egymás után következnek, de itt látszólag nem tartózkodik a lakásban és telefonon sem lehet elérni.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.02.18. 18:02

Határozott idejű szerződésben felmondási idő? Egyébként is úgy tűnt, azonnali hatállyal akarsz felmondani.

ttip # 2015.04.01. 09:53

Lehet-e határozott idejű lakásbérleti szerződésben rendes felmondást kikötni érvényesen? (Az új Ptk. nem tiltja kifejezetten.)

Kovács_Béla_Sándor # 2015.04.01. 10:21

Lehet. De akkor az már nem határozott idejű.

ttip # 2015.04.01. 10:35

Tehát nem szűnik meg a kikötött időtartam leteltével? Vagy miben nyilvánul meg (jogilag) az, hogy nem határozott idejű?

A Ptk. dologbérletre nevesíti a határozott idejű szerződés rendes felmondását, és több (komolynak tűnő) cikk említi, hogy a határozott idejű lakásbérleti szerződésben lehet helye a rendes felmondás kikötésének. Tűnjön ez bármilyen abszurdnak is.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.04.01. 11:00

Mást mondtam?

LucaDora # 2015.04.11. 14:28

Kedves Fórumozók!

Szeretném a segítségüket/véleményüket kérni.

A történet a következő: 2013. szeptemberében költöztünk be albérletünkbe. A szerződés határozott időre szólt, 1 évre. 2014. február elején kapott egy hívást az egyik bérlőtársam a bérbeadótól (4-en béreltük a bérleményt), hogy nagyon sajnálja, de fel kell, hogy mondani a szerződést. (Bár a bérlőtársam figyelmeztetésére mind a négyünket próbált felhívni, ketten nem voltunk olyan helyen, hogy fel tudtuk volna venni, így a bérlőtársainktól értesültünk a helyzetről.)

Nem sokkal ezután eljött és hozott egy papírt, melyen az állt, hogy ő felmondja a szerződést családi okok miatt (a történet szerint a lányáéknak túl hamar sikerült eladniuk a házukat és amíg nem tudnak beköltözni az újba, addig ők jönnének ebbe a lakásba). Úgy tudom, korábbi szabályozás szerint a bérbeadó felmondhatta a szerződést, ha maga vagy egyenesági rokona kívánt a lakásba beköltözni, de tudomásom szerint ilyen rendelkezés már nem létezik. A papírt egyébként aláírtam, mert bár motoszkált a fejemben, hogy nevetséges, hogy határozott idejű szerződést csak úgy felmondhat, de nem találtam rá jogszabályi részt, ráadásul váratlanul ért, hogy az orrom alá nyomott egy papírt, szóval meggondolatlanul, de elfogadtam a felmondását. 1 hónapot kaptunk kiköltözni.

Kérdéseim:

  • Határozott idejű bérleti szerződést milyen esetben mondhat fel a bérbeadó? (lakbért fizettük, szerződésből eredő kötelezettségeinket teljesítettük, botrányos magatartást nem tanúsítottunk)
  • Amennyiben jogában állt felmondani, cserelakást nem kellett volna biztosítania?
  • A felmondó nyilatkozatot (amit aláírtam), nem tette semmissé az a tény, hogy alapvetően hibás volt a jogcíme (miszerint azért mondta fel a szerződést, mert egyenesági rokonának szüksége volt a lakásra)?
  • Ha ő tisztában volt a jogaival és kötelezettségeivel, nem rosszhiszeműen járt el, amikor „aláíratta” velem a nyilatkozatot, amiben elfogadtam, hogy ilyen indokokra hivatkozva felmondja a bérleti szerződést? (Polgári jog jóhiszeműség és tisztesség elve. Persze azzal tisztában vagyok, hogy senki nem kényszerített arra, hogy aláírjam, de mégis?!)

Március 1-től természetesen kiköltöztünk, mert nem láttuk értelmét hadakozni, nem akartunk ilyen körülmények között maradni, de azóta is őszintén kíváncsi vagyok arra, hogy tulajdonképpen akkor jogilag hogy szólt volna helyesen a történet, milyen hibákat követtünk el mi és a bérbeadó és mik azok a dolgok, amikben helyesen jártak el a felek.

stephen001 # 2015.08.12. 08:50

Üdvözlök mindenkit.

Kérdésem az lenne hogy határozott időre 1 évre béreltem albérletet egy összegben,ha az 1 év letelte előtt felmondom a szerződést mert pl találtam olcsóbb lakást akkor a fenn maradó összeget a bérbeadónak vissza kell adni a részemre ??
vagy levonhat belőle ??

köszönöm a segítséget előre is.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.08.12. 12:21

Nem mondhatod fel - így a kérdésnek nincs is értelme.

Dr.Attika # 2015.08.12. 12:45

felmondhatná, ha a bérbeadó részéről lenne súlyos szerződés szegés, de a leírtakból erről nincs szó.

SolnesM # 2015.08.12. 14:17

stephen001 !
Határozott időre béreltél lakást, a bérleti díjat kifizetted a teljes időre és most mehetnéked van. Semmi akadálya, de a kicsi a valószínűsége ,hogy a hátramaradó rész díját visszakapd.
habár alkudni mindig lehet, így ebben az esetben is.

Tomatomak # 2015.08.24. 11:07

Tisztelt Fórumozók!

A következőkben szeretném a véleményüket kikérni:

  • adott egy határozott (3 évre szóló) albérleti szerződés
  • adott az albérlet piac árrobbanása
  • a szerződésben az szerepel, hogy a bérleti díjat csak az országos infláció mértékével lehet korrigálni
  • továbbá adott a bérbeadó, aki rájött, hogy drágábban is ki tudná adni a lakását.

Kérdésem az, hogy ilyen helyzetben ő mit tehet? Felbonthatja-e a szerződést? Ha igen milyen indokkal és határidővel?
Részéről való felbontás esetén szükséges-e kárpótlást fizetnie, ha igen milyen mértékűt?

Megtisztelő válaszukat előre is köszönöm!

Bea1 # 2015.08.24. 12:07

a felmondási indokok ott kellenek legyenek a szerződésbe.

engem is érdekelne a válasz.

ObudaFan # 2015.08.24. 12:10

Csak szankciós felmondással, ha ennek a törvényi feltételei fennállnak, vagyis ha a bérlő nem fizeti a lakbért vagy a szerződéssel kapcsolatos egyéb kötelzettségeit, a lakást rongálja, vagy a szomszédokat zavaró magatartást folytat. Ezekben is a Lakástörvény szerinti felszólítás után van lehetőség a felmondásra.
Kivéve persze, ha a szerződés a határozott idő ellenáre megengedi a felmondást, mert ha magában a szerződésben ezt kötötték ki a felek, az érvényes.

Bea1 # 2015.08.24. 14:20

köszönöm. Árat lehet-e emelni a határozott idő alatt pl piaci hatásokra hivatkozva?

ObudaFan # 2015.08.24. 14:55

Főszabály szerint csak ha a szerződés külön kiköti ezt.

Edina002 # 2015.08.25. 09:31

Kedves Ügyvéd Nő/Úr!
Idén áprilisban bérbe adtam a lakásom, 1 évre kötöttünk bérleti szerződést közjegyzőnél.
Mielőtt megkötöttük a szerződést, elmondtam a bérlőknek, hogy szeretném majd eladni a lakást. Az eladást jövő év tavaszára terveztem (áprilisig szól a bérleti szerződés egyébként). Időközben úgy alakult, hogy hamarabb el kell adnunk, így ingatlan irodán keresztül meghirdettük a lakást.
A problémám az, hogy a bérlők olyan körülmények között élnek a lakásomban, hogy az leírhatatlan. Kosz, mocsok, ételmaradékok, mosatlan edényekkel teli konyha, stb.
Több érdeklődő is megnézte a lakást, akik negatív érzésekkel távoztak az állapotnak köszönhetően.
Kérdésem: hogyan mondhatom fel a bérleti szerződést.
Az a baj, hogy kértem, hogy tegyék rendbe a lakást, de sajnos úgy tűnik, hogy nekik ez a normális, és szerintük rend volt a lakásban. Szóval nem egyezik a fogalmunk a rendezett lakást illetően.
Egyébként a szerződésben van egy olyan pont, hogy a szerződést bármelyik fél írásban felmondhatja. A felmondási idő minimum 60 nap.
Segítségét köszönöm.

idomtalan # 2015.08.26. 12:31

Tisztelt Fórumozók.
Az ügyben fordulnék hozzáértő segítségéhez, hogy van egy határozott idejű 1 éves bérleti szerződésünk, amit most a tulajdonos azzal hogy most bejelentve elkezdte árulni a lakást, fel fog bontani (ha tudtuk volna hogy ezt akarja természetesen meg sem kötöttük volna de hát állítólag így alakult menet közben nekik). Viszont amikor oda költöztünk, kötöttem pont arra az 1 évre, Tv+internet szerződést 1 éves hűségidővel. A kérdésem az lenne, ilyen esetben, a kötbért ha felmondom a szerződést (nem az én hibámból) akkor azt kinek kell fizetnie? Kötelezhetem a tulajt hogy fizesse ki mivel ő bontotta fel a szerződést ő miatta van ez az egész?
A szerződésben amit a lakás bérlésekor aláírtunk, ennyi van erről:
"A Bérbeadó egyben vállalja, hogy amennyiben bármilyen okból a bérleti szerződés megszűnik és a felek újabb bérleti szerződést nem kötnek, úgy Bérlő a szolgáltatóknál módosítja, illetve megszünteti a szolgáltatási szerződést." (Pontos idézet volt)
Köszönöm szépen!
Üdv Benedek

ObudaFan # 2015.08.26. 13:06

Edina002

Ha a határozott idő ellenére van felmondási lehetőség, akkor rendes felmondással felmondod a szerződést - a közjegyző útján - és ha nem akar kimenni, akkor végrehajtást kérsz.

ObudaFan # 2015.08.26. 13:11

idomtalan

Ha nincs külön kikötve a szerződésben, hogy azt fel lehetne mondani rendes felmondással, akkro a határozott idő letelte előtt nem lehet felmondani.
Ha meg ki van kötve benne, akkor számítanod kellett volna erre, mielőtt a szolgáltatókkal szerződsz.

Bea1 # 2015.08.26. 13:34

Tanácsot szeretnék kérni: meghírdettem egy albérletet, jelenkeztek rá, átküldtem e-mailon a szerződéstervezetet, utánna 2 nappal leraktak 3 havi kauciót, amiből egy havi foglaló volt, minderre kötöttünk egy előszerződést. a leendő bérlő azóta több pontot is szeretne megváltoztatni az általam átküldött szerződésben, ami engem hátrányosan érintene. kérdésem: ragaszkodhatok-e ahhoz, hogy azt írjuk alá, amit az óvadék lerakása előtt megkapott?

Ha neki ez nem tetszik, mi lesz a 3 havi kaucióval, illetve foglalóval?

ObudaFan # 2015.08.26. 13:48

Bea1

Ha az még nincs aláírva, akkor nem ragaszkodhatsz, mert a szerződés írásban jön létre érvényesen. Hogy a szerződés létre nem jötte esetén ki bukja a foglalót, annak az eldöntéséhez azért a tényállást lényegesen jobban kellene ismerni.

Bea1 # 2015.08.26. 14:08

köszönöm a tanácsod.

Bea1 # 2015.08.26. 14:14

idomtalan

Még élő szerződés esetében is jogom van keresni másik albérlőt, vagy eladásra meghírdetni az ingatlanomat. Ezek ugyanis nem egyenlőek azzal, hogy holnap költözni kell, csupáncsak a tulajdonosi jogomat gyakorlom. Gondolom, nincs benne a szerződésbe, hogy nem lehet feladnia a lakását hírdetni ez idő alatt a bérlőnek. Sőt, én bérlővel együtt is eladhatom az ingatlanomat, amit jó esetbena bérlő csak az új szerződésén vesz észre. D e eladhatom a szerződés lejáratjának másnapján is, figyelembe véve, hogy nem 24 óra az átlagos értékesítési idő az ingatlanoknál. ha teszemazt a bérbeadó igen jó ajánlatot kap, akkor is, ha gondoskodik hasonló albérletről, vagy kártalanítja, megteheti, ha akarja...