Lakásszövetkezet


Majordomus # 2023.05.16. 19:36

Igazad lesz meg néhány ellenséged...

Riki # 2023.05.17. 12:28

Kedves Majordomus!

A matematika szabályai szerint abban az épületben több ellenségem már nem lehet :)

Riki # 2023.05.17. 12:28

Ha jól értem törvényességi felügyeleti eljárás megindítására gondoltok, a bírósághoz fordulás alatt?

osztap # 2023.05.17. 13:47

Riki,

Én a járásbíróság (kerületi bíróság) előtti perindításra gondoltam, ahol kérnéd a bíróságot, hogy kötelezze a lakszövöt, hogy adja használatodba a parkolóhelyet. Alapítod mindezt a a lakszöv alapszabályában/házirendjében levő rendelkezésekre, amint alább írtad. Szerintem ez egy szimpla polgári jogvita.

Ha az igény polgári perben érvényesíthető, akkor cégbíróság előtti törvényességi felügyeleti eljárás nem indítható. Miért: Lakszövtörvény 8. § és Cégtörvény 74. § (3).
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Riki # 2023.05.17. 14:39

köszönöm! ezért jöttem ide, nyilván nem vagyok jogvégzett ember, fogalmam sincs mik a lehetőségeim. annyit tudtam kisilabizalni hogy a lakszövt a cégbíróságon lehet felnyomni. azt nem tudtam hogy járásbíróságon is van lehetőségem....

Majordomus # 2023.05.17. 20:05

Akkor már 13-an vannak?

Ne vágj bele egyedül, egy ingatlanjogász ügyvédre szükséged lesz.

Riki # 2023.05.18. 00:39

ez ennyire nem egyszerű feladat hogy mindenképpe kell ügyvéd?

én már felkerestem egy olyan ügyvédet aki kimondottan társasházakkal és lakszövökkel foglalkozik, főleg a másik oldalon(tehát a közös képviseletet és a lakszövöt képviseli). azon túl h fizettem egy szabad szemmel, infálció után is jól látható összeget, és megtudtam h fél az orvosoktól, még annyit mondottt hogy hááááát, ez nagyjából 1millió lenne a végére érve, továbbá, szerezzek még be ilyen és amolyan papírokat ( alapító alapszabály pl.) és hát nem is tudja hogyan fogjon hozzá. na most ha végigmegyek mindenkin egy első beszélgetésen és kiderül hogy ilyen a hozzáállása, majd otthagyom egy fél telefon árát a budai vár alatt, akkor most feladom az egészet. itt nagyon elment a kedvem az ügyvédesditől.

de ha tudnátok ajánlani vkit azt nagyon megköszönném.

osztap # 2023.05.18. 03:02

ez ennyire nem egyszerű feladat hogy mindenképpe kell ügyvéd?

Nem muszáj, nem ez lesz az évszázad pere. Olyan ez, mint a könyvelés. Ha magadnak csinálod, nyilván sokkal olcsóbb, de több munka van vele, és nagyobb eséllyel hibázol. Te tudod, mi a fontosabb neked.

Egyébként vannak olyan ügyvédek, akik egy jó magas díjat mondanak ahelyett, hogy azt mondanák, hogy "a maga tyúkperével én nem szerencsétlenkedem, vigye máshová". Lehet, hogy belefutottál egy ilyenbe.
Meg nemcsak a budai vár alatti irodákban dolgoznak ügyvédek, hanem mondjuk Csepelen vagy Kőbányán is. Mit gondolsz, kinek a pénzéből fizetik azt a szép budai irodát?

Majordomus # 2023.05.18. 19:14

Nem az évszázad pere valóban,de vannak biktatók amiket nem lát át.
Mindenképpen javasolt ügyvéd,ha nem csak pereskedni de nyerni is akar.

KicsiCsillag # 2023.05.24. 10:41

Tisztelt Szakértők, Fórumozók,

Alábbiakban kérnék segítséget, hozzáértő javaslatot, véleményt:

  • Ha a pénztáros az elnök felesége, az kimeríti-e az összeférhetetlenséget? (2004. évi CXV. tv. 31. §). Amennyiben igen, és ez ellen az FB feladatokat ellátó tag nem lép fel, nem jelzi, merre lehet lépni?
  • A közgyűlési jegyzőkönyv hitelesítői példányának kell-e tartalmaznia a jelenléti ívet? Ill. a jelenléti ívből egyértelműen ki kell-e derülnie, ki a tag és nem tag?

A jegyzőkönyv kötelező mellékletei-e a meghatalmazások - mint hitelesítő, azok megtekintése kérhető-e? A jegyzőkönyv hitelesítésére van-e törvényi határidő? (Alapszabályban annyi van, hogy 30 napon belül kell megküldeni a határozatokat a tulajdonosoknak.)
Amennyire tudom, a jegyzőkönyv 6 példányban készül hitelesítésre. Ebből egy a cégbíróságnak - az ő példányukat milyen határidővel kell megküldeni nekik? Ha hitelesítőként észrevétel van a jegyzőkönyvhöz, azt mind a 6 példányhoz eredeti kézírással kell csatolni, vagy egy eredeti plusz öt másolat róla megfelelő?

  • Mely dokumentumokba van betekintési joga a tag tulajdonosnak? Kimondottan alábbiakban van-e, valamint lehet-e róluk másolatot/fotót készíteni - ha nem, jegyzetelni belőlük?
    • Felújítások/karbantartások árajánlatai, szakértői vélemények, szerződések, adott felújításhoz tartozó számlák. Ill. valahol van-e központilag szabályozva, hogy mennyi árajánlatot kell bekérni egy-egy munka elvégzésére?
    • Könyvelés egésze, vagy annak részletei (pl. Kifizetések, számlák)
    • Szövetkezet bankszlájának számlakivonatai, bevételi/kiadási pénztárbizonylatok
  • Ha van egy szövetkezeti tulajdonú lakás, annak kiadásába a tulajdonosok vagy adott lépcsőház beleszólhat-e, ha munkásszállónak tervezi kiadni az elnök, külföldi vendégmunkások részére? (Jellemzően 6-8 fő is lakik ilyen célú lakásokban, és sajnos jellemzően negatív tapasztalatok vannak a nem megfelelő viselkedésük miatt). Ha nincs beleszólás, olyat lehet-e szabályoz(tat)ni, hogy pl lakók nyugalmának zavarása, biztonság romlása miatt rövid úton felmondható legyen a szerződés?

Előre is köszönöm a válaszokat.

moraki # 2023.05.24. 16:01

Üdvözlök mindenkit!

Egy 12 lépcsőházas épületben 3 lépcsőház a lakásszövetkezethez tartozik. Ez a 3 lépcsőház is szeretne kiválni a lakásszövetkezetből és társasházzá alakulni. Egy család hatalmas közös költség tartozást halmozott fel. A legutóbbi (2022. december 31.) költségelszámolás alapján a záró egyenlege a lépcsőházaknak összesen 1.790.000 forint. Ezek ismeretében kiléphetnek-e, ha pozitív az egyenleg. Vagy csak abban az esetben, ha a család tartozása kiegyenlítésre kerül? Előre is köszönöm szépen a válaszokat!

Szomorú örökös # 2023.05.24. 16:20

moraki

A legutóbbi (2022. december 31.) költségelszámolás alapján a záró egyenlege a lépcsőházaknak összesen 1.790.000 forint.

Itt a legnagyobb probléma, hogy lakásszövetkezet esetén minden lépcsőháznak külön van a számlája, nem egyben kell nézni a hármat.

Egy család hatalmas közös költség tartozást halmozott fel....Ezek ismeretében kiléphetnek-e, ha pozitív az egyenleg. Vagy csak abban az esetben, ha a család tartozása kiegyenlítésre kerül?

A tartozást a lakásszövetkezet „égisze” alatt halmozták fel, tehát nekik tartoznak. Laikusként azt mondom, azt nem vihetik tovább csak úgy, ha a 3 lépcsőház kiválik a lakásszövetkezetből. Ergo én úgy gondolom, hogy előbb ezt a tartozást a szövetkezet felé rendezni kell, majd a családon jogi úton behajtani. Igaz, utána már lehet nem lesz ekkora egyenlege a 3 lépcsőháznak együtt sem.

osztap # 2023.05.24. 18:44

Vagy csak abban az esetben, ha a család tartozása kiegyenlítésre kerül?

Csak abban az esetben. Leegyszerűsítve: Egyik tulajdonosnak sem lehet közösköltség-tartozása. Olvasgasd a Lakásszövetkezeti törvényt:

50. § (1) A lakásszövetkezetből a műszakilag elkülönült, egy vagy több lakóépületben lévő lakások lakásszövetkezeti tag és nem tag tulajdonosai - amennyiben fenntartási (üzemeltetési, karbantartási, felújítási) költségtartozásuk, továbbá a lakásszövetkezet által a kiválni szándékozó önálló egység javára felvett hiteltartozásuk a lakásszövetkezettel szemben nem áll fenn - együttesen válhatnak ki.
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Majordomus # 2023.05.24. 20:51

Nem fog menni a kiválás.
Párszor megpróbáltam.

moraki # 2023.05.29. 19:52

Köszönöm mindenkinek a válaszokat!

Majordomus # 2023.05.29. 20:08

Jobb ha elköltözöl.

KicsiCsillag # 2023.05.30. 12:14

Tisztelt Szakértők, Fórumozók,
Két hete volt a közgyűlés, ezzel kapcsolatos kérdésem, hogy a hitelesítőnek milyen határidővel kell aláírni a jegyzőkönyvet? Ez még nem történt meg, a jegyzőkönyvet nem láttam. Az elnök azt mondta, hogy hozza aláírni, viszont azóta sincs információ ezzel kapcsolatban. Közben az e-beszámoló közzé lett téve az Igazságügyi Minisztérium céginformációs oldalán.

Ill. kérdésem még, hogy az szabályos-e, ha a mérleget, eredménykimutatást a közgyűlést követően küldik csak ki a tulajdonosoknak? Nem kell azt már előtte? Költségvetési terv sincs, a tervezett beruházásoknál nagyságrendi összegek sem ismertek.

Valamint, ha idejük engedi, a korábbi (május 24.) kérdéseimre is szeretnék válaszokat kapni.
Segítségüket előre is köszönöm.

Majordomus # 2023.05.30. 20:10

Nem lenne egyszerübb ha elolvasnád a lak.szöv törvényt és a szövetkezet Alapszabályát?

Abból minden kérdésedre választ kapsz.

A közgyűlés előtt 8 nappal irásban meg kell kapnod minden anyagot amiről döntést kell hozni.
Elszámolások stb.

A jegyzőkönyv aláírására nincs időbeli előírás de 8 napon belül kivánatos lenne.

Én másnap irom meg,
s aznap aláíratom.

KicsiCsillag # 2023.05.31. 11:53

Kedves Majordomus,

Köszönöm a választ. Természetesen az első, amit néztem, az a lakszöv.tv. és az alapszabályzat voltak. Azokban azonban sajnos nem vagy nem egyértelmű választ találtam a kérdésekre. Ezért fordultam a fórumhoz.
A jegyzőkönyvvel kapcsolatban a tv-ben/Alapszabályzatban annyi van, hogy 30 napon belül kell megküldeni a határozatokat a tulajdonosoknak. Ezt úgy is kiküldheti, hogy nincs hitelesítve? Ill. abból kell valahová hiteles példányt küldeni, vagy csak az irattárban kell meglennie?

A tv-ben olvastam az összeférhetetlenséget (ez a rész az Alapszabályzatban benne sincsen), szerintem ez alapján nem lehet pénztáros az elnök felesége, ahogy az elnök sem kezelheti a pénztárat.

Mérleget, eredménykimutatást, idei költségvetési tervet nem kaptunk, nem láttunk a mai napig sem. A meghívóban összegek nélkül szerepeltek az elvégzett felújítások, karbantartások. A tervezetteknél pedig szubjektív vélemények, hogy "sokba kerül", "drága", és van, amit "nem érdemes"... Azt mondta az elnök, hogy később fogja kiküldeni a mérleget, eredménykimutatást.

Az FB feladatokat ellátó tag szerint minden megfelel az előírásoknak.

A betekintési jogot sem találtam meg részletezve. Feltételezem, hogy a felújításokkal/karbantartásokkal kapcsolatos dokumentumok (árajánlatok, szerződések, számlák...) gond nélkül megtekinthetők, de nem tudom, nem találok arra információt, hogy alábbiakba van-e joga belenézni a tagoknak:

  • könyvelés egésze vagy részletei (pl kifizetések, számlák)
  • szövetkezet bankszámlájának számlakivonatai, bevételi/kiadási pénztárbizonylatok

Ill. a szövetkezeti tulajdonú lakás kiadásába beleszólhatnak-e a tulajdonosok/adott lépcsőház lakói, ahol a lakás van.

Sajnos ezekben a kérdésekben elakadtam.

Majordomus # 2023.05.31. 19:37

A lakás kiadásba nem mert az nem a tiétek,hanem a szövetkezeté.
Nem a jegyzőkönyvet kell kiküldenie hanem a határozatokat.
.
A betekintési jog megillet minden szövetkezeti iratba. Ha ki tudod harcolni.

KicsiCsillag # 2023.06.05. 06:45

Kedves Majordomus,

Köszönöm. Igen, a határozatokra gondoltam, rosszul írtam :)

Mi a teendő, ha

  • úgy küldi ki a határozatokat, hogy nincs hitelesítve a jegyzőkönyv?
  • a pénztáros összeférhetetlensége fennáll? Ill. fennáll-e jelen esetben?
  • elzárkózik/húzza a dokumentumokba való betekintést? Hogy tudom "kiharcolni"? Ill. ezekről lehet készíteni fotót, vagy csak jegyzeteket?

A régi Alapszabályzatokat meg kell őrizni vagy csak az épp aktuálisnak kell meglennie?

Majordomus # 2023.06.05. 19:07

Semmi. A határozatok attól még érvényesek.
(BH állásfoglalás)
Ha az Alapszabály kifejezetten tiltja akkor igen
Ha nem akkor nem.
Kérsz fogadóórát a betekintésre. Mindent megnézhetsz,másolatot a jegyzőkönyvekről kérhetsz.
Az aktuálisat.

KicsiCsillag # 2023.06.06. 13:08

Köszönöm az eddigi segítséget.
Igen, azt tudom, hogy a határozatok érvényesek akkor is. Kérdés, hogy szabályos-e, hogy nem kapom meg hitelesítésre hitelesítőként, és kihez forduljak ezzel kapcsolatban.

Az összeférhetetlenséget az Alapszabály meg sem említi, a lakásszövetkezeti törvényben így találtam meg:
"31. § (1) * A Ptk. szerinti közeli hozzátartozók és élettársak nem lehetnek ugyanannak a lakásszövetkezetnek tisztségviselői. Ebben az esetben az összeférhetetlenség fennáll a pénz- és anyagkezeléssel megbízott személyek, a közvetlen felettesük, valamint a felügyelőbizottság elnöke és tagjai között is.
..... (3) Az alapszabály az összeférhetetlenség további eseteit is meghatározhatja."
A törvényt nem írhatja felül egy "szimpla" alapszabály, nem? Attól, hogy nincs benne, a törvény a meghatározó, főleg, ha a (3) nézzük, miszerint további eseteket is meghatározhat az Alapszabály, a törvényben említetteken kívül. Ezt nem úgy kell értelmezni, hogy adott a törvény, amiben alapesetben benne vannak a hozzátartozók, de ezen felül az Alapszabály meghatározhat plusz személyeket is?

A fogadóórát hogy célszerű kérni? E-mailben elegendő vagy tértivevényes levélként, esetleg kézbe odaadva átvételi elismervénnyel? Ha eljutok a betekintésig, jegyzetelhetek az anyagokból? A jegyzőkönyv-másolat a meghatalmazásokra, jelenléti ívre is kiterjed?

A régi Alapszabály(oka)t akkor nem is lehet sehonnan kikérni?

Majordomus # 2023.06.06. 19:31

De mi a fenét akarsz a régi Alapszabályokkal?

Összeférhetrtlen mert törvénytelen. Emiatt frdulhatsz a törvényességi felügyelethez Cégbíróság.
A jelenlét ivhez meghatalnazásokhoz nincs közöd mert személyes adatokat tartalmaznak.
.
Jrgyzetelni lehet. Kérj ajánlott levélben fogadóórát

Áruld el már miért akarod basztatni a szövetkezetet?

Marta50 # 2023.06.15. 13:15

Kedves Majordomus!

Mit tehetek, ha a lakásszövetkezet elnöke "kényszertörlésbe" vitte az 1961 óta működő szövetkezetet.

250 lakásról van szó, közgyűlést tavaly nem tartott és nem is számolt el. A közös költség befizetésekről az elmult 5 évben nem kaptunk kimutatást.
Most lejár a megbízása és a könyvelővel együtt le akar mondani. Ezt megteheti büntetlenül????
A legnagyobb baj az, hogy rajtam kivűl senkit nem érdekel, mi is történik ezután?