Lakásszövetkezet


Grave7 # 2017.01.18. 07:54

@robeszka74: Forduljatok olyan ügyvédhez, aki ért ehhez a jogterülethez és akit Ti bíztok meg (fizettek meg) az érdekeitek képviseletére.

A lakásszövetkezetekről szóló 2004. évi CXV. törvény a 16. § szól a közgyűlés összehívásáról. Ha az elnök nem hívja össze közgyűlést, akkor is össze lehet hívni és meg lehet tartani.
Elmondásod alapján az elnök nem együttműködő, ezért még lényegesebb jogi szakember megbízása, hogy az elnök utólag ne tudja alappal megtámadni a nélküle összehívott közgyűlést.

MajorDomus # 2017.01.18. 22:25

Bizzatok meg egy tulajdonost, aki ezt felvállalja. Amennyiben 30 napon belül nem hívja össze akkor ez a személy összehivhatja. Ügyvédhez fordulni érdemes, hogy ne kövessetek el formai hibát.

Mia14 # 2017.01.19. 13:50

Én is segítséget szeretnék kérni! Az eset röviden annyi, hogy egy lakásszövetkezet egyik lakójával az ügy perré alakult. Egy ideig fizette a közös költséget, a beköltözésekor, de azóta évek óta nem fizeti (megtehetné, csak így döntött).
A bírósági per során derült ki, hogy a lakásszövetkezetnek nincs közgyűlési határozata a közös költség összegéről,elveszett,v.nem is volt, ezt nem tudjuk, lényeg, hogy nincs olyan eredeti papír, ami alapján fizetik a lakók az összeget. Most döbbenten azt tapasztaltuk, hogy a bíró szerint így a lakó(k)nak nem is kell ezt kifizetnie.Ez teljesen életszerűtlen, de ezt mondta. Mivel rukkolhatnánk elő, hogy megálljon a kereset és az adós fizessen?
Az a félő az ügyben, hogy ha a bíróság ebben az egy esetben így dönt, akkor ezen felbuzdulva a többi lakó sem akar majd fizetni! A papírok intézése folyamatban van, de itt sok évre visszamenőleg vannak problémák...
Nagyon köszönöm.

MajorDomus # 2017.01.19. 22:31

Egyszerű. Hoztok egy új közgyűlési határozatot, hogy 2014.januar 1-tol a közös költség 180 ft/m2 visszamenőleg. Ennyi. Megvan a jogalap, csak a jegyzőkönyvet zárjátok be a trezorba.

juhy93 # 2017.01.23. 18:03

Tisztelt Fórumozók,

(egy másik topicba már beírtam ezt, de úgy látom, ez a helyes témakör)

Barátommal közösen kivettünk egy albérletet, a főbérlő korrekt, bejelentett minket, adózik, közjegyző előtt is megtörtént minden szükséges papírozás. Másfél hónapja lakunk a lakásban, és főbérlőink most kaptak levelet arról, hogy a lakószövetkezet ARRÓL ÉRTESÜLT, hogy albérlők laknak a lakásában, és ő ezt nem jelezte a lakásszövetkezet felé.

Ez még érthető is lenne, elvileg az alapszabályzat kimondja, de az alapszabályzathoz nem tudunk hozzáférni, ami ki van függesztve a lépcsőházba, az pedig 2005-ös. Valószínű az új az irányadó, de annak nem publikusnak kellene lennie?

Itt jön egy másik kérdés: jogszerűen kérnek ilyet számon egy lakón? A saját tulajdonával nem azt csinál az ember amit akar?

Továbbá kötelezik arra, hogy adjuk meg a nevünket, születési dátumot, anyja nevét, személyi igazolványszámot, állandó lakcímet, konkrétan minden adatot (jó, hogy nem a bankszámlakivonatunkat...). Ez adatvédelem szempontjából mennyire jogszerű? Egy társasházi szabály nem írhat felül jogszabályokat nem? (ennyi erővel én is szeretném írásban látni az összes lakó ugyanezen adatát.)

És ennek tükrében még kitalálták, és MEGSZAVAZTÁK azt is, hogy mivel elmulasztották a bejelentést, ezért automatán "büntetésként" nagyobb közös költséget rónak ki a lakásra, mert nem mindegy, hogy a főbérlő, vagy az albérlő lakik benne. Mert akkor biztos több áramot fogyaszt a lift, és több szemetet termel két ember, mint egy család.

Jogszerű egy emelés ilyen esetben, vagy a közös költség nem azért közös, mert ugyanakkora mértékben vesszük ki a részünket a társasház fenntartásából?

Normális, csendes fiatalok vagyunk, szinte csak este jövünk haza melóból/suliból, nem zajongunk, a légynek sem ártottunk. Nem értem ezt a fajta rosszindulatot, hogy tájékoztatás nélkül csak úgy bedobnak egy ilyen levelet.

Válaszukat előre is köszönöm!

juhy93 # 2017.01.23. 20:22

Köszi az információt, nagyon hasznos és építő jellegű hozzászólás volt. Csók neked érte.

Tulajdonos, és bérlő viszony áll fent.

MajorDomus # 2017.01.23. 22:22

A másik topicban leirtam.

Mondjuk az nem életszerű,hogy albérletet kereső fiatal pár a lakásszövetkezeti törvénnyel és a Ptk-val felszerelkezve járja az épületeket.

Ez inkább a tulajdonos felelőssége.

A közös költség emelést a társasház közgyűlése vagy a szövetkezet taggyűlése módosithat.Más nem.

big_tits # 2017.02.01. 14:57

juhy93
Amennyiben az alapszabály vagy kgy határozat rendelkezik róla, akkor elkérheti az elnök az adataidat a kötelezően vezetendő nyilvántartás végett. Fentiek miatt - amennyiben rendelkezés van róla - más lehet a kk számolásának módja. Én tudok ilyen lakásszövetkezetről. Ott alapszabályba van foglalva, hogy más összegű kk-t fizet a tulaj, ill. a bérlő. Tehát törvényes.

MajorDomus # 2017.02.01. 19:51

Csak a nyilvánosan elérhető (például földhivatalban) adatokat kérheti el!

big_tits # 2017.02.02. 08:44

juhy93
A szig. szám nem minősül nyilvános adatnak.

MajorDomus
Köszi a pontosítást. Átugrottam felette.

Honyi # 2017.02.02. 09:37

Tisztelt MajorDomus!
"Csak a nyilvánosan elérhető (például földhivatalban) adatokat kérheti el!"
Ebből következik adószámot sem kérhet a lakásszövetkezet a szövetkezeti tagtól. Jól gondolom?

MajorDomus # 2017.02.02. 20:34

Természetesen nem!

Gabesz71 # 2017.02.28. 20:55

Tisztelt MajorDomus!
Segítségét kérem.
Van 2 üzlethelyiségünk a párommal.. Egy házban van mind a kettő. A helyiségek tulajdonosa egy lakásszövetkezet. Szeretnénk átadni a bérleti jogot. Van is rá emberünk. Ma estére kaptunk időpontot az új bérlővel a szövetkezet elnökétől. A megbeszélt időpontban nem volt ott az elnökasszony. Felhívta a párom telefonon. Azt mondta, hogy tavaly májusban hoztak egy határozatot, hogy új bérlő esetén a lakók beleegyezése szükséges. Erről semmilyen dokumentumot nem kaptunk. Sőt ma este, se az elnökhelyettes, se a többi elnökségi tag nem mondta, hogy ehhez kötik az átadást. 3 hete lett volna egy másik illető, aki átvette volna a bérleti jogot. Ott sem esett szó ilyenről. Nagyon úgy érezzük, hogy szándékosan akadályoznak minket az átadásban.
Előre is köszönöm a válaszát.
Gabesz71

MajorDomus # 2017.02.28. 21:59

Gabesz

1.a bérleti jogot akkor adhatsz át ,ha a szerzőfésed ezt kimondottan megengedi!
2. Ha ezt nem tartalmazza,akkor nincs bérleti jogod,csak bérlő vagy!
3. Amennyiben határozott idejű,akkor azon a napon meg is szűnik.
4.nkncd ebben semmk szokatlan,az elnök azg jrlezte,hogh az új bérleti szerződést a közgyűlésnek kell jóváhagynia!

Ettől függetlenül ti leadhatjátok az üzlethelyiséget,kivéve ha a szerződés határozott idejű . Erre az időre kérheti a bérleti dijat is.

Gonddolom szeretnétek némi pénzt látni a bérleti jog ellenében,de ehhez kell a ,,gazda,, jóváhagyása is!

drbjozsef # 2017.03.01. 07:57

Én ugyan laikus vagyok, de úgy rémlik, vagy féltucat hasonló topikban ki lett tárgyalva, hogy a bérlő a szerződése kifjezett tiltása esetén nem adhatja tovább bérbe az ingatlant, de az alapeset az, hogy a bérlő tiltás nélkül megteheti.

MajorDomus # 2017.03.01. 20:46

Csak a tulajdonos engedélyével !

aszjol # 2017.03.02. 19:20

Tisztelt MajorDomus!

Tanácsát kérném a következőkben.
Lakásszövetkezetünk kb. 30 éve alakult, úgy hogy egy családi házas övezetben a kerteket kisajátították és ott építettek emeletes házakat. Így lakásszövetkezeti tulajdon lett az út, a parkló és az épületek is.
Az egész egy átmenő forgalom nélküli, csendes, biztonságos környékké vált.
Idővel garázsokat is építettünk, úgy, hogy a terület lakásszövetkezeti tulajdon maradt, de a garázs építménye magántulajdon lett és a területért bérleti díjat fizetünk.
Voltak lakók akik elköltöztek és a garázsokat nem az itt lakó, tehát nem lakásszövetkezeti tagoknak adták el. A parkolási helyzetünk jelentősen romlott.
Nem vagyunk otthon a saját telkünkön!
Kérdésem az lenne,hogyan akadályozhatnánk meg azt, hogy lakásszövetkezeten kívülieknek lehessen eladni a garázsokat? Vagy talán a vásárlással ők is lakásszövetkezeti tagokká válnának?
Válaszát legyen kedves olyan paragrafussal küldeni, melyre hivatkozhatok.

Köszönettel

Aszjol

MajorDomus # 2017.03.02. 21:06
MajorDomus # 2017.03.02. 21:13

Egyszerübb a dolog!

A telek a tiétek!
Vagyis szövetkezeti tulajdon! Ti rendelkeztek felette! Bontassátok le a külsős garázsosok felépitményeit!

A föld,amkn a garázsok állnak osztatlan közös tulajdon,a szövetkezet közguűlésd dönthet róla! Vagyis tagok garázst használnak ott,a többi tetület meg legelő lesz. Pont!

normi10 # 2017.03.23. 09:56

Üdvözlök Mindenkit!

A mi problémánk a következő. Nem régen költöztem ide, de már feltűnt, hogy a lakásszövetkezet nem tud elszámolni úgy a pénzzel, ahogy azt kéne. A lakótömb kiszeretne válni, ezért elkezdtem utána járni pár dolognak, mert az elnökasszony szerint, úgy sem fog menni, lehet próbálkozni(mármint a kiválás).
A földhivatalban rájöttem, hogy Mi eredetileg társasház vagyunk és nem is tartozunk lényegében a lakásszövetkezethez, anno 30 éve Ő önkényesen beemelte a lakótömböt "maga alá". Mi ilyenkor a teendő? Elvileg nekünk van mindenféle iratunk stb. Akkor csak egyszerűen írok egy papírt aláírva a lakókkal és elküldjük neki, hogy mi nem tartunk igényt az Ő képviseletére és adjon át minden dokumentumot könyvelést stb. ?

MajorDomus # 2017.03.23. 23:30

Gyakorkatilag akkor önálló yársadhéz vagytok,és a szövetkezet látja el a képviseletet. Ha van önálló Alapitó Okirat,egyszerüen váltsátok le a képviseletet.

Azuhán önálló bankszámla,adószám stb.

Honyi # 2017.03.29. 10:27

Tisztelt Tulajdonosok!

Van-e köztetek olyan, akinél az ügyvezető (nem ügyvezető elnök!), közös képviselőnek, vagy könyvelőnek, nem tudom, hogy nevezik már lak.szövetkezeteknél, használja az eHáz programot és adott-e hozzáférést annak, aki kért.

Ezzel kapcsolatban lennének majd kérdéseim.

Honyi # 2017.03.29. 10:28

nem már,
hanem más lak.szöv-nél, így akartam írni.

MajorDomus # 2017.03.29. 21:20

Biztosan van,én rablásnak tartom a megvételét!

Gabor.s # 2017.03.30. 07:46

Jó Napot Kívánok!

Egy olyan kérdésem lenne, hogy albérlőként reális dolog e az hogy többet kell fizetnem a közös költségbe ? (2000)
nem mindegy a liftnek a folyosó lámpának a falon lévő festéknek hogy tulajdonos vagy albérlő vagyok e ?

És egyébként tulajdonos vagyok és több mint egy évig fizettem azt a plusz 2000ft-ot mint albérlő és amikor megkérdeztem hogy jóvá lehet e írni, akkor csak rázták a fejüket.
plusz lakcímkártya alapján én egyedül lakok itt és mivel a lakógyűlésen jelezték hogy ketten vagyunk, így a megkérdezésem nélkül átírták két személyre a szemétdíjat.
(lakógyűlésen nem tudtam megjelenni)
igaz hogy ketten lakunk, nem is az a gondom hogy plusz egy ezressel emelték a szemétdíjat, hanem az eljárás menete érdekes számomra, hogy a parasztot(azaz engem)
nem kéne megkérdezni hogy mi is van? vagy kiértesíteni? vagy amikor fizetem a közös költséget személyesen rákérdezni ?
Igazából az lenne a legfontosabb kérdésem, hogy érdemes e ügyvédhez fordulnom, hogy elérhető e valami változás vele, vagy veszett ügy, mivel egy lakásszövetkezet szent és sérthetetlen ?
Előre is köszönöm
Gábor