jelzáloggal terhelt ingatlan öröklése


drbjozsef # 2019.03.06. 11:53

Witch87,

Összekevered a külön vagyont (amit jellemzően a vagyonközösség megszüntetésekor kell számba venni), és az öröklést. A haláleset ebből a szempontból nem számít "megszüntetésnek".

Életközösség alatt felvett hitel (és szerzett vagyon) a törvényi vélelem miatt, annak erejénél fogva lesz közös hitel. Ezért adós a házastárs is.

Öröklésnél a törvényes öröklés szerint történik a hagyatékátadás, itt legfeljebb ági vagyon van, "különvagyon" nincs. Amit a házasság előtt szerez valaki, az is öröklődik. Ahogy a tartozása is - de az csak a jogutódjaira (örököseire), ha azt az életközösség előtt vette fel.

Witch87 # 2019.03.06. 12:01

Leginkább csak szeretném keverni... De megértettem, köszönöm szépen!

anonym5201 # 2019.04.07. 07:43

Tisztelt fórumozók!

2014-ben édesanyám elhunyt. Az ingatlanon lévő jelzálog 14000€ volt. Az örökségről testvéremmel együtt lemondtunk, így az ingatlant a magyar állam örökölte. Az ingatlan egészen 2018 nyaráig lakott volt, ekkor kellett átadni melyről birtokbaadási jegyzőkönyv van.
Azon az ingatlanon, melyben jelenleg én is lakom, édesanyámnak 25% tulajdonjoga volt nagyapám halála után (75%-ban én vagyok a tulajdonos) Erről a 25%-ról ugyebár a testvéremmel mi lemondtunk amikor elutasítottuk a hagyatékot, így az is a magyar államkincstárra szállt, amit viszont szeretnénk megvásárolni.
Kérdés:
Terhel-e minket valamilyen további kötelezettsés a 14000€-val kapcsolatban, illetve meg tudom-e vásárolni ezt a 25%-ot az államtól anélkül hogy számon lennék kérve édesanyám mindennemű tartozását illetően.
Hallottam ugyanis hogy előfordulhat olyan is hogy ha az örökös próbálná ilyen esetben megvásárolni a hagyaték egyik tárgyát képező ingatlant (vagy esetemben egy részét ugye) akkor a magyar állam kártalanítási követelést róhat rá.
A válaszokat előre is köszönöm!

dr_Egyed_Zoltán # 2019.04.07. 07:53

@anonym5201

Be kellene fáradnia az MNV Zrt. területileg illetékes irodájába és egyeztetni az illetékes ügyintézővel (menedzsernek hívják őket).

El kell érni, hogy az 1/4ed hányadot értékeljék fel és hirdessék meg árverésre a saját EÁR rendszerükben. Önnek, mint társtulajdonosnak elővasarlasi/arverezesi joga van. Ha terhelt ez a hányad is, akkor az MNV-nek egyeztetni szükséges a jelzálogjog (követelés) jogosultjaval is.
Az árverésen való részvétel feltételeit teljesítenie kell( előleg, koztartozas mentesség stb.)

anonym5201 # 2019.04.07. 10:29

Ezen az ingatlanon nincs semmilyen tartozás. Tehát ha jól értem akkor ha meg szándékozom vásárolni a fennmaradó 1/4-részt, akkor azt megtehetem és nem követelhet az állam semmit tőlem abból a 14000€-s jelzálogból ami a másik ingatlant terheli. Tehát ezen az árverésen én ugyan azokkal a feltételekkel vehetek részt mint bárki más. Innentől kezdve csak az ingatlant kell felértékelni és annak az 1/4-ed részét megfizetni?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.04.07. 12:17

Ma ilyen értetlenkedős napunk van. Vadsuhan, erzsi, te... Valami front lehet.