Kizárólagos használaú kertrész - lekeríthető?


mamasita # 2015.04.20. 16:02

Adott egy 10 lakásos társasház, 3 kertkapcsolatos földszinti lakással. Az alapító okiratban rögzítve van a 3 földszinti lakáshoz a kizárólagos kerthasználati jog. Az egyik tulaj fogta és lekerítette a sajátját a többi tulajdonos hozzájárulása nélkül. Volt ehhez joga? Mit takar ilyen esetben a kizárólagos használati jog? Hol találom az ide vonatkozó paragrafusokat? Köszönöm a segítséget.

Wildmann # 2015.04.21. 14:06

Szerintem lekerítheti.

Mint a nevében is benne van kizárólag használja. Azaz a tulajdonjog továbbra is a társasházi tulajdonosoké, de nem léphetnek a területre, csak az az egy tulajdonos engedélyével. Ha valaki nem léphet a másik területére azt meg kerítéssel szokták jelezni, így lehet szerintem kerítést emelni. Az hogy milyen kerítést az egy másik kérdés.

Jogszabályok:
Itt megtalálod az összeset:
http://www.njt.hu/

Javaslom: PTK, társasházi törvény, OTÉK

A honlapon jobb oldalt találod a közismert jogszabályokat alatt abc sorrendben.

MajorDomus # 2015.04.21. 20:22

Nem!

Csak a másik 2 kertes lakás hozzájárulásával!

Wildmann # 2015.04.22. 05:34

Miért?

nanemaaa # 2015.04.22. 06:50

Használni és építeni az két külön dolog. Szerintem nem azt épít a kizárólagos használatában lévő telken sem amit akar. Kivéve, ha ő az erősebb.
Megpróbálom szemléltetni. Ha mondjuk odaadom neked az autómat, hogy használd, az nem jogosít arra, hogy átalakíttasd a saját ízlésednek megfelelően cross autóvá, mert az lehet, hogy nekem nem fog tetszeni.

szabogergo # 2015.04.23. 11:44

Üdvözletem, szervusztok!

Mit tegyek...?

Több helyiségből álló ingatlanunk tulajdonjoga 70-30 % a "mi" javunkra. Ennek ellenére az kissebségi tulajdonos, az ingatlanban lévő, egyik 200 m2-es helyiségünket, aulánkat -melyet 50-50 %-ban birtoklunk- le kívánja választani fallal, a mi engedélyünk nélkül,
"HASZNÁLAT ARÁNYÁBAN TÖRTÉNŐ MEGOSZTÁSRA" (!?!) hivatkozással.

Megteheti?

mamasita # 2015.04.26. 05:27

A társasház kertje kb. 200 m2, az alapító okirat szerint a földszinti lakásoknak van kizáróagos használati joga kb. 30 m2/lakás. (Így könnyebb eladni a földszintieket állítólag) Ez pontosan le van írva az ao-ban, hogy mettől meddig tart. Az egyik tulaj helyes kis 30 cm magas bokrokkal jelezte a saját területét, a középső pedig kb. egy méter magas zártszelvényes szerkezetre ráfeszített dróttal kerítette le a többi tulaj beleegyezése nélkül. Ígérte, hogy lebontja, meg bokrot tesz oda, de közben eladta a lakást, más a tulaj. Ő pedig tudni szeretné, hogy miért akarja a ház, hogy ne legyen ott a kerítés. Én pedig szeretném, ha kiderülne, hogy teljesen jogtalanul került oda a kerítés. Egyébként útban van az öntözőrendszernek, ami jóval korábban lett kialakítva. A legelső tulaj nem igényelte a leválasztást. Jelenleg gazos, az a rész, mohás, ritka a fű. Ha a gyerekek labdája beesik, kerítést kell mászniuk. Ha a fölső lakó száradó ruhadarabjait lefújja a szél, kerítést kell másznia. Nem mellesleg baromi ronda, olyan, mint egy csirkeudvar. Azért mégiscsak egy közösen használt kertről van szó.
A kizárólagos használat az én józan paraszti eszemmel azt jelenti, hogy tiszteletben tartom a másik területét és nem oda állítom fel a grillsütőmet és teszem ki a napozóágyamat. De nem azt, hogy ha szükséges, nem is léphetek oda. Végül is tulajdonos vagyok az ő kertészében is.

MajorDomus # 2015.04.27. 21:25

Csak mire erről meggyőzöd őket, arra nyugdíjas leszel.

mamasita # 2015.05.04. 13:54

Nem meggyőzni szeretném őket, hanem jogszabállyal alátámasztani.

A többiek által megadott linkeken sajnos nem találtam semmi érdemlegeset a témában.

MajorDomus # 2015.05.04. 19:18

CXXXIII/2003.TV

Ebben minden benne van az esetedre

Wildmann # 2015.05.05. 05:30

szabogergo:

Kéred, hogy tulajdon arányában osszátok meg.

Ő erre lekeríti az 50 %-ot, te pedig birtokvédelmet kérsz a jegyzőtől, majd utáljátok egymást.

matthiasi # 2015.05.07. 06:19

mamasita !

a középső pedig kb. egy méter magas zártszelvényes szerkezetre ráfeszített dróttal kerítette le a többi tulaj beleegyezése nélkül.
Ha a gyerekek labdája beesik, kerítést kell mászniuk.
Egy gyereknek 1 m magas kerítés nem akadály.

Ha a fölső lakó száradó ruhadarabjait lefújja a szél, kerítést kell másznia.
30 m2/lakás.
egy méretes bottal ki lehet piszkálni, vagy a kölykök kihozzák, de lehet a tulaj is megengedi.
Ennyi álprobléma egy társasházban !!!

Egyjogász # 2015.05.07. 06:58

"A társasház kertje kb. 200 m2, az alapító okirat szerint a földszinti lakásoknak van kizáróagos használati joga kb. 30 m2/lakás."

"Azért mégiscsak egy közösen használt kertről van szó."

Ez a kettő így együtt szerintem nem megy. A társasház közös tulajdonában lévő ingatlanrészt vagy közösen használják a tulajdonostársak (és akkor valóban nem lehet jogszerűen lekerítgetés) , vagy megállapodnak annak használatában, és pl. adott tulajdonostársnak adott ingatlanrészre vonatkozóan kizárólagos használatot biztosítanak.

Ha igaz, nálatok az utóbbi van, azaz nem közösen használt kertről van szó. Ha pedig valakinak kizárólagos használati joga van egy ingatlanrészre, miért ne kerírhetné le?

Hiába vagy tulajdonos, ha pl. kiadod az ingatlanodat bérbe oda sem trappolhatsz be bármikor szabadon "én vagyok a tulajdonos" felkiáltással.

MajorDomus # 2015.05.07. 20:24

Végre a józan ész is szerepet kap.

mamasita # 2015.05.19. 13:22

Lehet, hogy álproblémák, ez legyen az én dolgom. Nekem arra van szükségem, hogy pontosan tudjam, melyik törvény/jogszabály, paragrafusa/pontja akármije mondja ki, hogy jogában áll lekeríteni.
A társasházi törvényben nem találtam ide vonatkozó részt.
Valóban a törvény szerint életem végéig néznem kell azt a kerítést, csak azért, mert az ingaltan értékesítője, hogy hamarabb el tudja adni a földszinti lakásokat, belevette az alapító okiratba a kizárólagos használati jogot? Ez bármilyen fajta elkerítésre jogot ad?
Tehát a JOG SZERINT teljesen elfogadható, ha életem végéig ezt bámulom a kert közepén? http://1drv.ms/1cMMeLD

Immaculata # 2015.05.19. 13:49

jogában áll lekeríteni.

Ha az építtető, mint tulajdonos készíttette el az alapító okiratot, akkor minden albetétes tulajdonostársaknak tudniuk kellett, hogy a külön tulajdonban lévő lakásaikhoz tartoznak majd olyan közös területek is, amelyek már kizárólagos használatban vannak.
Tehát egyrészt a tulajdonos akarata, másrészt az újabb tulajdonostársak szerződéses jogviszonya teszi lehetővé a kizárólagos rész elkerítését.

Teljesen jogos, és a földszinti lakók életminőségéhez hozzátartozik, hogy ne az ablaka, vagy az ajtaja előtt üljenek le a szomszédok beszélgetni, vagy motort szerelni, akár focikapunak használni a bejárati ajtajukat.

A jog megengedi, hogy a tulajdonoddal rendelkezz.

mamasita # 2015.05.19. 14:16

Nincs kifogásom az ellen, ha valamilyen esztétikus módon -pl sövénnyel - jelzi, hogy hol az ő kizárólagos használati joga. De akármivel keríthet a többiek beleegyezése nélkül? Az előbbi hsz-emben van egy link is - fotó a nyúlketrecről.

"A jog megengedi, hogy a tulajdonoddal rendelkezz." Az ő kizárólagos használati jogú területen is van nekem tulajdonrészem, mert a kert osztatlan közös tulajdon.

Immaculata # 2015.05.19. 15:17

Igen, ezért írtam, hogy rendelkezhetsz is vele. Eladhatod, hasznosíthatod azokkal a korlátokkal, amire a társasházi alapító okirat kötelez.

mamasita # 2015.05.19. 15:53

Azaz beleszólhatok, hogy mivel kerít?
Netán abba is, hogy keríthet-e vagy sem?
Milyen törvénnyel támaszthatom ezt alá? Eddig sajnos még nincs konkrét törvény a kezemben erre vonatkozólag, amire hivatkozhatnék. Vagy ami alapján meggyőződhetek arról, hogy ő keríthet.
Az alapító okiratban ez áll: Az épületrészhez tartozó telek - kivéve a kizrólagos használatban álló 3.3. pont szerinti előkerteket-, és közös tulajdonban álló épületrészek birtoklására és rendeltetésszerű használatára - a jogszabályok, és a hatósági rendelkezések keretei között - a tulajdonostársak mindegyike jogosult. E jogát azonban egyik tulajdonostárs sem gyakorolhatja a többiek jogáank vagy jogos érdekeinek sérelmére. A közbyűlés a birtoklás, használat és hasznosítás módját másképp is meghatározhatja. A telekrész, vagy valamely épületrész kizárólagos használata nem változtathat a vagyonrészek közös tulajdoni jellegén.

Nagyon szeretnék egy PTKszámparagrafusszámpontszámpontbetűpontbetűperszámperbetű karaketerombinációjű sorozatot a kezemben tartani. De eddig még nem sikerült. Beszéltem ezügyben már jogásszal, sajnos nem kaptam semmi kézzelfoghatót. Eddig ott tart a dolog, hogy keríthet, mert csak.

mamasita # 2015.05.19. 16:13

Ezt találtam eddig ugyanilyen témában, de itt is a jogász álláspontja szerint.
2008-ban készült el 4 szintes, 34 lakásos társasházunk, amelyhez előkert, belső udvar, kicsi játszótér és kert tartozik. A telek a rajta fekvő épülettel együtt be van kerítve. A telek árát, illetve az udvar, játszótér, kert kialakításának költségét a beruházó a lakások vételárába beépítette. A földszinti akások négyzetméterenkénti ajánlati vételára megegyezett az emeleti lakásokéval. A beruházó, egyben a társasház alapítója döntése alapján a közös tulajdonban levő kert egyes részei (ezek legnagyobbika 175 m2) a földszinti lakások tulajdonosainak kizárólagos használatába kerültek. Ezek a kertrészek, közös tulajdon lévén nem növelik az érintett tulajdonosok tulajdoni hányadát, ezekért semmiféle díjat nem fizetnek, saját költségükön gondozzák. Ezeknek a területeknek a határát az építéskor ültetett tujasorok jelzik.
Mivel most készül az SzMSz, fontos a következő kérdést tisztázni:
Kérdés: van-e joga a kizárólagos használónak birtokvédelem címén a kertrészt elkeríteni, illetve, amennyiben a társasháznak a jövőben szüksége lenne ezen területek egy részére (pl udvari kerékpártároló építéséhez), megszüntetheti-e a kizárólagos használatot?
Üdvözlettel: Péter
dr.Kollár Andor ügyvéd válasza 2012-01-09
Tisztelt Péter!

Álláspontom szerint közgyűlési többségi határozat szükséges a kerítés létesítéséhez, és a használat megváltoztatásához is, kivéve, ha az alapító okirat eltérő szavazati hányadot (pl. egyhangú döntést) ír elő.

Tisztelettel
dr.Kollár Andor ügyvéd
6720 Szeged, Deák F. u. 2. mfsz. 7.
+36 70 250-5403
www.kollarandor.hu
iroda@kollarandor.hu

Immaculata # 2015.05.19. 16:55

Nem elég a többségi határozat, a kizárólagos tulajdonosnak is hozzál kell járulnia a használati jogok megváltoztatásához.

Olvastam ezzel kapcsolatban egy Bh-t, ahol ugyan ezt az álláspontot képviselte a bíróság.

mamasita # 2015.05.19. 18:37

Értem, köszönöm. :)
Nem akarom én lemondatni a kizárólagos használati jogáról, csak azt szeretném, ha eltüntetné a csirkeudvart a kert közepéről. Ültessen helyes bokrokat helyette, úgy, mint a harmadik szomszéd. ( Nálunk nincs semi kerítés, mert nem akartam bezárni a a gyerekeimet 30m2-re és a többi gyereket sem akartam kizárni. )
Nekem egy olyan törvény/jogszabály kell, ami egyértelműen kimondja, hogy keríthet-e vagy sem. (nyilván nem így, de egyértelműen lehessen erre következtetni belőle). Azt szeretném alátámasztani, hogy a kerítést az előző tulaj mindenki megkérdezése, beleegyezése nélkül, rakatta oda. Ráadásul többször is megígérte szóban, hogy el fogja bontani. (A kutya miatt kellett neki, aki azóta már nem él.) Erre eladta a lakást és úgy eltűnt, mintha ott sem lett volna. A kerítés meg maradt. Alapvetően pedig a kizárólagos használati joga akkor is megmaradna, ha nem lenne kerítése. A mi 30m2-ünket is mindenki tiszteletben tartja, nem jönnek elénk piknikezni, grillezni, napozni, stb.

MajorDomus # 2015.05.19. 19:34

Mondtam már!

Ne makacskodj!

Társasházi törvény. Minden benne van.

Az Alapitó Okirat szerint kizárólagosan használhatja, tehát be sem léphetsz oda az engedélye nélkül.

KERITHET!

mamasita # 2015.05.19. 20:42

Kedves MajorDomus, erre gondolsz? http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…

Megennéd, hogy idemásolod azt a paragrafust, ami vonatkozik arra, hogy keríthet? Mert én továbbra sem találom. :(

MajorDomus # 2015.05.20. 18:57

13. § 12 (1) A közösség szerveit, azok hatáskörét, jogait és kötelezettségeit, a közös költség viselésének szabályait a közösség szervezeti-működési szabályzatában kell megállapítani.
(2) A szervezeti-működési szabályzatnak - e törvény keretei között - tartalmaznia kell:

  1. a tulajdonostárs külön tulajdonának használatára, hasznosítására, a külön tulajdonon belül nem mérhető közüzemi és más szolgáltatások díjának elszámolására és megfizetésére,
  2. a közös tulajdon fenntartására, ezen belül
  • a közös költség viselésére és a költséghátralékok megfizetésére,
  • felújítási alap képzése esetén az alap felhasználására,
  1. a társasházi lakóépület házirendjére,
  2. a közgyűlés, illetőleg a részközgyűlés hatáskörére és eljárására,
  3. a közös képviselő vagy az intézőbizottság elnöke és tagjai hatáskörére és feladataira,
  4. a számvizsgáló bizottság, ennek hiányában a közösség ellenőrzési jogkörére, feladataira

vonatkozó részletes szabályokat.

A le kerités re lásd még Ptk a közös tulajdon, s a használat cimszavakat