Kizárólagos használaú kertrész - lekeríthető?


MajorDomus # 2015.05.04. 19:18

CXXXIII/2003.TV

Ebben minden benne van az esetedre

mamasita # 2015.05.04. 13:54

Nem meggyőzni szeretném őket, hanem jogszabállyal alátámasztani.

A többiek által megadott linkeken sajnos nem találtam semmi érdemlegeset a témában.

MajorDomus # 2015.04.27. 21:25

Csak mire erről meggyőzöd őket, arra nyugdíjas leszel.

mamasita # 2015.04.26. 05:27

A társasház kertje kb. 200 m2, az alapító okirat szerint a földszinti lakásoknak van kizáróagos használati joga kb. 30 m2/lakás. (Így könnyebb eladni a földszintieket állítólag) Ez pontosan le van írva az ao-ban, hogy mettől meddig tart. Az egyik tulaj helyes kis 30 cm magas bokrokkal jelezte a saját területét, a középső pedig kb. egy méter magas zártszelvényes szerkezetre ráfeszített dróttal kerítette le a többi tulaj beleegyezése nélkül. Ígérte, hogy lebontja, meg bokrot tesz oda, de közben eladta a lakást, más a tulaj. Ő pedig tudni szeretné, hogy miért akarja a ház, hogy ne legyen ott a kerítés. Én pedig szeretném, ha kiderülne, hogy teljesen jogtalanul került oda a kerítés. Egyébként útban van az öntözőrendszernek, ami jóval korábban lett kialakítva. A legelső tulaj nem igényelte a leválasztást. Jelenleg gazos, az a rész, mohás, ritka a fű. Ha a gyerekek labdája beesik, kerítést kell mászniuk. Ha a fölső lakó száradó ruhadarabjait lefújja a szél, kerítést kell másznia. Nem mellesleg baromi ronda, olyan, mint egy csirkeudvar. Azért mégiscsak egy közösen használt kertről van szó.
A kizárólagos használat az én józan paraszti eszemmel azt jelenti, hogy tiszteletben tartom a másik területét és nem oda állítom fel a grillsütőmet és teszem ki a napozóágyamat. De nem azt, hogy ha szükséges, nem is léphetek oda. Végül is tulajdonos vagyok az ő kertészében is.

szabogergo # 2015.04.23. 11:44

Üdvözletem, szervusztok!

Mit tegyek...?

Több helyiségből álló ingatlanunk tulajdonjoga 70-30 % a "mi" javunkra. Ennek ellenére az kissebségi tulajdonos, az ingatlanban lévő, egyik 200 m2-es helyiségünket, aulánkat -melyet 50-50 %-ban birtoklunk- le kívánja választani fallal, a mi engedélyünk nélkül,
"HASZNÁLAT ARÁNYÁBAN TÖRTÉNŐ MEGOSZTÁSRA" (!?!) hivatkozással.

Megteheti?

nanemaaa # 2015.04.22. 06:50

Használni és építeni az két külön dolog. Szerintem nem azt épít a kizárólagos használatában lévő telken sem amit akar. Kivéve, ha ő az erősebb.
Megpróbálom szemléltetni. Ha mondjuk odaadom neked az autómat, hogy használd, az nem jogosít arra, hogy átalakíttasd a saját ízlésednek megfelelően cross autóvá, mert az lehet, hogy nekem nem fog tetszeni.

Wildmann # 2015.04.22. 05:34

Miért?

MajorDomus # 2015.04.21. 20:22

Nem!

Csak a másik 2 kertes lakás hozzájárulásával!

Wildmann # 2015.04.21. 14:06

Szerintem lekerítheti.

Mint a nevében is benne van kizárólag használja. Azaz a tulajdonjog továbbra is a társasházi tulajdonosoké, de nem léphetnek a területre, csak az az egy tulajdonos engedélyével. Ha valaki nem léphet a másik területére azt meg kerítéssel szokták jelezni, így lehet szerintem kerítést emelni. Az hogy milyen kerítést az egy másik kérdés.

Jogszabályok:
Itt megtalálod az összeset:
http://www.njt.hu/

Javaslom: PTK, társasházi törvény, OTÉK

A honlapon jobb oldalt találod a közismert jogszabályokat alatt abc sorrendben.

mamasita # 2015.04.20. 16:02

Adott egy 10 lakásos társasház, 3 kertkapcsolatos földszinti lakással. Az alapító okiratban rögzítve van a 3 földszinti lakáshoz a kizárólagos kerthasználati jog. Az egyik tulaj fogta és lekerítette a sajátját a többi tulajdonos hozzájárulása nélkül. Volt ehhez joga? Mit takar ilyen esetben a kizárólagos használati jog? Hol találom az ide vonatkozó paragrafusokat? Köszönöm a segítséget.