Termőföld rész vásárlása örökös társtól


TMOBILEDANI # 2015.07.05. 12:49

Üdv az lenne a kérdésem hogy az uj földtörvény szerint az alábbi helyzetben vásárolhatok e földet
Van egy 1.4 ha szánto
7 en vagyunk tulajdonosok (örököltük)
Egyenlö arányban most viszont megszeretném vásárolni a többi örököstől a részüket nincs sem 3 évre vissza men.bevételem mez.gazdasági áru értékesitésböl ill sem mezg.
végzettség ez esetben megvásárolhatom a földet ??? Illetve volna még egy kérdésem van egy másik darab föld amit szintén örököltünk 1 éve ha eladjuk kell e utána barmi adót sb fizetni
Megtisztelö válaszokat köszönom

Kovács_Béla_Sándor # 2015.07.05. 13:22

Ha nem vagy földműves, akkor nem lehet 1 hektárnál több földed.
Adózni akkor kell egy ingatlan eladása után, ha lett belőle jövedelmed. És ha tizenöt éven belül szerezted.

TMOBILEDANI # 2015.07.05. 14:38

Tehát ha csak annyi örökös részt vásárolok meg hogy 1 ha vagy az alatt maradjon akkor meg vásárolhatom .!?
mivel résztulajdonos vagyok az ingatlanban a többi tulajdonostárs testvér tehát rokon itt is érvényesül a kifüggestés stb tehát normál földvásárlásnak minősül vagy sem? Mennyi idő az átfutási ideje mire átkerül a nevemre kb ...előre is köszönöm a válaszokat

Kovács_Béla_Sándor # 2015.07.05. 16:05

A földhivatalok szerint ilyenkor is kell a kifüggesztés. A bíróságok eltérő ítéleteket hoznak. Ha nem akartok egy évekig tartó, bizonytalan kimenetelű pert, akkor kéritek a kifüggesztést.

TMOBILEDANI # 2015.07.05. 16:16

Köszönöm a válaszokat

lajcsó # 2015.07.05. 19:15

"Tehát ha csak annyi örökös részt vásárolok meg hogy 1 ha vagy az alatt maradjon akkor meg vásárolhatom .!?"
Ez majdnem így van. Az 1 hektáros limitnél a megszerzendő föld területéhez hozzá kell számítani a már meglévőt is! Tehát, ha már most van 1 hektár vagy azt meghaladó föld tulajdonod, akkor már nem vásárolhatsz hozzá.
"mivel résztulajdonos vagyok az ingatlanban a többi tulajdonostárs testvér tehát rokon itt is érvényesül a kifüggestés stb tehát normál földvásárlásnak minősül vagy sem?"
Ha Borsod megyében laksz akkor nem kell kifüggeszteni, meg hatósági jóváhagyás sem szükséges. (Itt ez a jogalkalmazási gyakorlat.)
"Mennyi idő az átfutási ideje mire átkerül a nevemre"
Kifüggesztéssel+hatósági jóváhagyás kb. fél év. Kifüggesztés nélkül: 30 nap.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.07.05. 20:15

Ha Borsod megyében laksz akkor nem kell kifüggeszteni, meg hatósági jóváhagyás sem szükséges. (Itt ez a jogalkalmazási gyakorlat.)
Sajnos, időközben született egy kúriai egyedi döntés, lehet, hogy emiatt a borsodi gyakorlat is megváltozik.

MajorDomus # 2015.07.05. 21:54

De kinek jó ez a földtörvény?
Laikusként nekem úgy tűnik egy nagy marhaság, sok felesleges macerâval.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.07.06. 05:48

ON
Te hogy akadályoztad volna meg, hogy 50 év alatt ne menjen át minden föld nyugati farmerek és nagyvállalatok kezébe? Vagy szerinted se baj, ha átmegy?
OFF

bokros # 2015.07.06. 07:15

Amennyiben a tulajdonostárs megvásárolja az összes többi tulajdonostárs tulajdoni hányadát - és ezáltal megszűnik- az osztatlan közös, akkor az mentes a hatósági jóváhagyás alól.

Adózni akkor kell a termőföld után ha vevő nem felel meg az Szja.tv.1.melléklet 9.5.1.c./ pontjának
Viszont ha 1 ha-nál nagyobb az eladásra kerülő terület, akkor nagy valószínűséggel meg fog felelni ( mert másképpen nem vásárolhatna a limit fölött)

Szerintem az egész földforgalmi tv. egy nagy baromság és valami aszfaltparaszt találhatta ki.


Dr. Bokros Gábor
ügyvéd

Dr. Bokros Ügyvédi Iroda
8961 Lenti Pf: 51
www.drbokros.hu
Tel/fax: (36 92) 551 270, 551-271
Mobil: (36 30) 3398 000

MajorDomus # 2015.07.06. 21:32

Kbs
Egyetlen mondatos törvény alapján.

,,földet csak az vehet, aki el tudja énekelni a Himnuszt magyarul,,

Egyébként bokros utolsó mondatával értek egyet.

bokros # 2015.07.07. 07:04

Szerintem másként kellett volna mindent definiálni.
Itt sorba állnak a külföldiek. vennék a külterületi un. zártkerti ingatlanokat. Jelentős részükben az a nagy munka, hogy kinyomozzuk ki is a tulajdonos, meg egyáltalán hol található. Én kb. 500-600 elhagyott ingatlanról tudok.
Ezek régen zártkertekként működtek "kiváló" direkttermő szőlőkkel, de legalább 15-20 éve csak a vadak járnak rajta.
Van olyan, ahol csak a kilátásért horribilis összegeket lehetne kérni. De nem találjuk a bejegyzett tulajdonos örököseit.


Dr. Bokros Gábor
ügyvéd

Dr. Bokros Ügyvédi Iroda
8961 Lenti Pf: 51
www.drbokros.hu
Tel/fax: (36 92) 551 270, 551-271
Mobil: (36 30) 3398 000

Sherlock # 2015.07.07. 08:19

Te hogy akadályoztad volna meg, hogy 50 év alatt ne menjen át minden föld nyugati farmerek és nagyvállalatok kezébe? Vagy szerinted se baj, ha átmegy?

(Azzal együtt, hogy szerintem önmagában nem érték, ha "magyar kézben van".) Egy normális törvénnyel is meg lehetne; könyvtárnyi irodalma van annak, hogy kell törvényt alkotni (ami ráadásul szakigazgatás), lassan ez lecsapódhatna már a jogalkotásban is. Olyan ez a törvény, mintha egy halfajtát úgy mentenének meg, hogy megtiltanák a halászatot egy az egyben, pedig a többi hal halászatával semmi gond nincs, tehát akár értelmes megoldást is kereshettek volna, hogy ne szívjon mindenki.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.07.07. 09:06

Egyetértek.

Immaculata # 2015.07.07. 09:34

Azzal együtt, hogy szerintem önmagában nem érték, ha "magyar kézben van".)

Ezzel nem értek egyet.

Láttam egy statisztikát, ahol az EU termőföldek árai voltak egymáshoz viszonyítva. Olyan alacsony a jó minőségű magyar termőföld, hogy addig, amíg nem éri el a középárat, addig érdemes szívózni.

Emellett azt gondolom, hogy idegen kézben lévő magyar föld terményei, hasznai ugyanúgy kikerülnek külföldre, mint minden más idegen kézben lévő szolgáltatásból eredő nyereség.

Immaculata # 2015.07.07. 09:48

A halastó példádat is rosszul látod.

A halastó maga a védendő érték. A tóban a halak jelképezik az embereket, akiket meg kell menteni, nehogy kifogják őket.

Sherlock # 2015.07.07. 09:51

Állj le a szerrel. Milyen tó? Milyen megmentésre váró emberek?

Immaculata # 2015.07.07. 10:41

Mondom nem jó a példád.
A törvény bevezetőjét is el szoktad olvasni? Ezzel kezdi:

Az Országgyűlés abból a célból, hogy

  • a falvak népességmegtartó képessége megújuljon, a lakosság városba áramlása mérséklődjön, és ezáltal a helyi népesség korösszetétele javuljon,
  • a mezőgazdálkodás és az agrárszolgáltatások feltételeinek kedvezőbbé válása a korábbinál érzékelhetőbben járuljon hozzá a falvak jövedelemtermelő képességének erősödéséhez,
  • a mezőgazdaságban termelt jövedelmeknek a vidékfejlesztési célok szolgálatában történő felhasználása lehetőleg a keletkezésük helyén segíthesse elő a foglalkoztatás bővülését,
  • az agrártársadalom a vidéki családi közösségek termelési közösségként történő megszerveződése és a helyi vállalkozások gyarapodása révén tovább erősödjön,
  • a mezőgazdaságban a közepes méretű agrárüzemek elterjedjenek, valamint a kis gazdaságok stabil működése és további fejlődésük biztosított legyen,
  • a saját és közvetlen termelési és szolgáltatási munkavégzésen alapuló agrárgazdálkodás bővüljön,
  • a földművesek részére az önfoglalkoztatás a korábbinál tágabb keretekben kínáljon valódi alternatívát - többek között - a helyi élelmiszer-kereskedelem lehetőségeinek bővülésével, valamint a saját munkavégzésen alapuló és azt kiegészítő tevékenységek folytatásához, mint például a falusi vendéglátás, a kedvezőbb feltételek megteremtésével,
  • fokozottabban előtérbe kerülhessenek a fenntartható földhasználattal való gazdálkodás feltételei, a termelés természeti feltételeinek (talaj, víz, élőhelyi közösségek) és a kultúrtáj védelmének szempontjai,
  • a mező- és erdőgazdasági föld forgalma és a mező- és erdőgazdasági föld, mint a jelzálogjogon alapuló hitelezés biztosítéka, a kialakuló új üzemi szervezetek működését hatékonyan elősegíthesse,
  • élet- és versenyképes mezőgazdasági termelés folytatására alkalmas méretű földbirtokok jöjjenek létre,
  • a birtokelaprózódások hátrányos következményei a mezőgazdaság tulajdoni szerkezetét ne terheljék, a földműves zavartalan mezőgazdasági termelést folytathasson,

a következő törvényt alkotja:

Immaculata # 2015.07.07. 10:45

Egy halfajtáról írtál. Hát nem egy:

mező-, erdőgazdasági hasznosítású föld:
a föld fekvésétől (belterület, külterület) függetlenül valamennyi olyan földrészlet, amely az ingatlan-nyilvántartásban

  • szántó,
  • szőlő,
  • gyümölcsös,
  • kert, -

rét, -
legelő (gyep),

  • nádas,
  • erdő és fásított terület művelési ágban van nyilvántartva, továbbá az olyan művelés alól kivett területként nyilvántartott földrészlet, amelyre az ingatlan-nyilvántartásban Országos Erdőállomány Adattárban erdőként nyilvántartott terület jogi jelleg van feljegyezve;
bokros # 2015.07.07. 11:30

" a következő törvényt alkotja:"

Nekem sajnos az " alkotás" fogalmához mindig valami plusz, valami szellemi többlet kapcsolódik ezért már hosszú évek óta jogszabály készítést használok


Dr. Bokros Gábor
ügyvéd

Dr. Bokros Ügyvédi Iroda
8961 Lenti Pf: 51
www.drbokros.hu
Tel/fax: (36 92) 551 270, 551-271
Mobil: (36 30) 3398 000

bokros # 2015.07.07. 11:31

Egyébként meg a törvény pont szembe megy a kitűzött célokkal.
Több haszna lenne ha helyette mondjuk kisszéket csináltak volna.


Dr. Bokros Gábor
ügyvéd

Dr. Bokros Ügyvédi Iroda
8961 Lenti Pf: 51
www.drbokros.hu
Tel/fax: (36 92) 551 270, 551-271
Mobil: (36 30) 3398 000

MajorDomus # 2015.07.07. 21:56

Imma

Gondolod, hogy az osztrák gazda Somogyból majd Grazban adja el a terményeket?

Immaculata # 2015.07.08. 08:40

Köszönöm Business Law. Lassan körvonalazódik, hogy egy az életfilozófiánk.

MD
A termőföld kiaknázása véges. Termőképessége, megújulása összetett.
Ha nem fejtem ki a demagóg gondolataimat, és maradunk a tényeknél, be kell látni, hogy a termőföld támogatása igen magas.

bokros # 2015.07.08. 09:21

Jelenlegi eljárásrendben az agrárkamaráknak ügydöntő szerepük van. Én nem akarok arra kitérni, hogy kik és miként kerültek döntéshozatali helyzetbe, de jelenleg a földtulajdonosok jogosultak dönteni a saját konkurenciájuk földszerzése ügyében. Gyakorlatilag a nagy földhasználók döntenek mindenki másról.
Aki ezt normálisnak tartja, annak a véleményére már kíváncsi sem vagyok, mert a gyakorlatomban - ahol mindenki ismer mindenkit és nagyjából tisztában van a kapcsolatrendszerekkel- világosan látszik, hogy aki a gyepszélen ellegeltet, annak jönnek az engedélyei, aki meg önálló - szántóföldi - birtoktestet akar létrehozni az meg már egy éve vár az engedélyre, de nincs válasz.
A jelenlegi törvényi szabályozás biztosítja egyébként, hogy a tulajdonosok ne tudják eladni a földjüket 500e Ft felett hektáronként, ami 5-10 éven belül behozza az árát a vevőnek, ami nem egy rossz befektetés.


Dr. Bokros Gábor
ügyvéd

Dr. Bokros Ügyvédi Iroda
8961 Lenti Pf: 51
www.drbokros.hu
Tel/fax: (36 92) 551 270, 551-271
Mobil: (36 30) 3398 000

Immaculata # 2015.07.08. 11:23

A jelenlegi törvényi szabályozás biztosítja egyébként, hogy a tulajdonosok ne tudják eladni a földjüket 500e Ft felett hektáronként,

Ezt nem értem.