adózás, ingatlan adás-vételről


bobey # 2008.01.28. 13:44

Sziasztok!

A következő kérdésünk lenne: 2006-ban építettük a házunkat,2007 januárban kaptuk meg a használatbavételi engedélyt.Most elszeretnénk adni.Az építkezés költségvetése 29m forint volt.A telket 2005 januárban vettük 4,5m forintért.Ha eladjuk a házat 35M-ért,akkormilyen összeg után,és milyen százalékban kell fizetni az adót?
35-(29+4,5)=1,5?

nandy # 2008.01.28. 13:11

Szia Zuzás!

Ha tudok, segítek szívesen. De csak adóügyekben.

A nevem mellett kattints az E-mail# -ra.

Zuzás # 2008.01.28. 12:18

Kedves Nandy!

Köszönöm a gyors és korrekt választ!
Lenne még egy kérdésem, ami kicsit bonyolultabb, és nem szeretném a fórumon megjelentetni!

Van-e lehetőségem ennek leírására?

Köszönöm!

nandy # 2008.01.28. 12:14

Zuzás:
Szja tv. szerint a megszerzés évét követő 5. évben értékesített lakás után már nem kell adózni (de a bevallásba bele kell írni majd).

Zuzás # 2008.01.28. 12:04

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni.

Vásároltunk 2003.03.10-én egy lakást, amit most szeretnénk eladni.

Az első kérdésem az lenne, az 5 év a szerződés megkötésétől számít vagy a Földhivatali bejegyzés dátumától?

Illetőleg ha a lakást 7,5 M Ft-ért vettük, és most 9,8 M Ft-ért adjuk el, akkor kell-e fizetnünk adót utána, ha igen, mennyit?

Várom válaszotokat, melyet előre is köszönök!

Cz.Kati # 2008.01.28. 10:25

Sziasztok!
Szeretnék kérdezni valamit,remélem jó helyen:)Önkormányzattal kötöttünk határozatlan időre bérleti szerződést egy üzlethelyiségre,felvettünk rá 8 millió kölcsönt,és 3 év után eladták a helyet,és kidobtak minket.Nem tehetünk semmit jogi úton?Nem ajánlottak semmi már helyet,csak 3 hónap felmondás,és kész.Köszönöm előre is a választ!Kati

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.28. 09:01

Annál is inkább, mert a földhivatal hivatalból továbbítja az adásvételi szerződést (benne az eladó adószáma) az illetékhivatalnak, az meg egy ideje az APEH főosztálya. Időnként lefuttatnak egy ellenőrző programot, amely összeveti a földhivatltól kapott adatokat a bevallásokkal.

nandy # 2008.01.28. 08:29

bigdady: 2007. évi adókötelezettség esetén az elévülés alapesetben 2013. dec. 31.

A jövedelmet neked kell bevallanod, ha elmulasztod, egy esetleges revízió során a feltárt adóhiány 50%-a adóbírság, és késedelmi pótlékot is fizetned kell.

Szerintem jobban jársz, ha bevallod és kérsz részletfizetést (akár 24 havit is lehet).

Tibi1979 # 2008.01.27. 12:42

Az önkormányzattól szerettünk volna kérni adó és értékbizonylatot, viszont többszöri kérésre sem adták ki, holott, ha jól tudom, ez kötelessége volna.Azt szeretném megkérdezni, ha nem hajlandó kiadni, hogyan lehet erre mégis kötelezni?

bigdady # 2008.01.27. 11:54

Sziasztok!

Ha eladtam egy házat és 150 e Ft-ot be kell vallanom ,mint nyereséget rajta akkor azt ki ellenőrzi? küld apeh valami papírt hogy jó-e vagy sem?
és ha nem akkor az mikor derül ki vagy hogyan? Vagyonosodási vizsgálatkor vagy mikor? És ez mikor évül el ha elmarad ennek befizetése?

Vicus70 # 2006.03.20. 13:29

Lala!

A két hitel a férjem lakásán van. Az enyém tehermentes.

Vicus70 # 2006.03.20. 13:28

Szia Lala!

Azt szeretném megkérdezni, hogyha én eladom a 8 milliós házamat és a férjem nevén lévő házra rárakom a haszonélvezetemet akkor mennyit kell adoznom és mennyit kell illetéket fizetnem.
Valamint a lakásvásárlásra felvett hitelt visszafizetném és a felújításra felvett hitelt is vissza fizetném belőle.
Az előbbi 1,75 millió a másik 2 millió.
Hogy fogok állni ezután?

Vicus70 # 2006.03.10. 10:58

Szia Lala!

Lala Köszönöm a felvilágosítást és megpróbálom ezeket figyelembe venni az eladásnál és vételnél.

_Lala_ # 2006.03.10. 10:31

Akkor már nagyobbak lesznek a számok is. :)

8 milliónál a fele 2%-os, a fele 6%-os illetékű = 80.000 + 240.000 = 320.000 Ft lesz az egész ház illetéke, ezen osztoznak a felek (a lenti példa szerinti 40-60% arányban, azaz 128.000 Ft és 192.000 Ft lesz az illeték, ebből a gyermek kap 40.000 Ft kedvezményt). A szülő akkor kaphat kedvezményt, ha az eladott ház ára a haszonélvezet értéke duplájánál kevesebb (tehát 6.400.000 Ft alatt van). Egyébként ezt a különbség-illetékkedvezményt ki lehet játszani, ha értékesebb az eladnivaló ház. Ugyanis meg lehet azt játszani, hogy a vevőnek két szerződésben, két részletben (akár egyazon a napon) eladni a házat, úgy, hogy a lakásvételhez közelebb eső szerződésben szereplő rész eladási ára pont annyi legyen, mint a vett haszonélvezet értéke. Ebben az esetben a szülő teljesen megúszhatja az illetékfizetést, hiszen a különbség nulla lesz.

Ha úgy tekinted a dolgot, hogy ez a lakás a gyermek öröksége lesz, és amúgy van hol laknod, akkor a haszonélvezet valóban formalitás.

Vicus70 # 2006.03.10. 09:41

Szia Lala!
Köszönöm!
Azt hiszem a szám leírásánál elkövettem azt a hibát, hogy 800000 helyett 8000000 akartam írni.
Mivel nekem van már másik ház tulajdonom ezért a haszon élvazet csak formalítás.(Az apjának és nekem együtt van egy házunk.) Mivel kiskorú ezért akarom a haszonélvezetet.
Valamint csak ez az egy gyermekem van.

_Lala_ # 2006.03.10. 09:31

A haszonélvezet értéke %-os, függ a haszonélvező életkorától.
(25-50 éves korban 40%, 51-65 éves korban 30%, 65 felett 20%)

Tehát pl. egy 48 éves szülő esetén 40%-ot ér a haszonélvezet, és így 60% marad a gyerek tulajdonjoga. Ha 800.000 Ft a vételár, akkor ebből 320.000 Ft a haszonélvezet, és 480.000 Ft a gyermek tulajdonjogának értéke. Mivel az egész 4 millió alatt van, így 2% az adásvételnél az illeték (6.400 ill. 9.600 Ft). Ha az eladnivaló ház értéke a haszonélvezet értéke * 2-nél kevesebb (a példában 640.000 Ft), akkor a szülő esetén lehet kevesebb az illeték, mivel az eladott ház ára mínusz a haszonélvezet értéke alapján kevesebb illetéket tudnak kiszabni (nem mintha az a 6.400 Ft olyan sok lenne). Ha ennél több az eladási ár, akkor a kedvezményes illeték sem lenne kevesebb.
A gyermek valóban igényelheti az első lakásszerzés illetékkedvezményét, amely felezést jelent, max. 40.000 Ft elengedésével, így tehát neki a 9.600 Ft helyett csak 4.800 Ft-ot kell fizetnie.

Mind a b), mind a c) verziónál igaz az, hogy a gyermeknek később már semmit nem kell fizetnie (a haszonélvezet illetékmentesen szűnik meg a haszonélvező halálakor).

A haszonélvezetet azért érdemes fenntartani, mert nem lehet tudni, később hogyan alakul a kapcsolatotok.

Vicus70 # 2006.03.10. 08:09

Szia Lala!
Tehát te a c, verziót választanád.
Azaz számokra lefordítva: 800000 Ft-ért veszek lakást a gyermekemnek haszonélvezetemmel.
Fizet a gyermekem és én is illetéket de mennyit?
Szeretném ha a gyermekemnek ne kelljen halálom után semmit fizetni. Tiszta legyen neki ez a lakás tulajdon.
Én a b, verziót sem találom rosznak, mert gyermekemnek az első tulajdonban lévő illeték kedvezmény is fenn áll.
Vagy nem jól gondolom?

_Lala_ # 2006.03.10. 00:40

Szóval a lehetőségek

  1. saját részre megvenni, ekkor az illeték elég kicsi lesz (az eladási ár, és az új lakás vételára közti különbség alapján állapítják meg),
  2. a gyermek részére megvenni, ekkor a teljes illetéket ki kell fizetni (az új lakás vételára alapján állapítják meg),
  3. a gyermekkel közösen megvenni, a szülő kapja a haszonélvezetet, a gyermeké marad a tulajdonjog, ekkor a haszonélvezet értékével kevesebb után fizet a gyermek illetéket, a szülő pedig a haszonélvezet értéke szerint (a kettő összege a vételár), a szülő élhet az eladási ár, és a haszonélvezet vételára közti különbség szerinti illeték kedvezményével, ha ez kevesebb, mint a haszonélvezet vételára szerinti illeték (nagy eséllyel nem lesz kevesebb, tehát a haszonélvezet értéke alapján fog fizetni),
  4. a gyermek részére megvenni (idáig b) verzió), majd utóbb a szülőnek ingyenesen haszonélvezetet alapítani - ekkor a gyermek fizet a teljes vételár szerinti illetéket, pluszban még a szülő fizet ajándékozási illetéket a haszonélvezet értéke szerint (mivel ajándékba kapta a gyermekétől azt),
  5. az eladó ingyenesen haszonélvezetet enged a szülőnek (a szülő fizeti az ajándékozási illetéket ezen érték szerint), a gyermek pedig megveszi a haszonélvezettel terhelt tulajdonjogot, ezután pedig a haszonélvezet értékével csökkentett vételár szerint (amely a szerződésben szereplő vételár!) fizeti az illetéket.

Szerintem a d) és az e) verzió a legdrágább, az a) verzió a legolcsóbb, a b) és a c) kb. megegyezik. Én a c)-t választanám.

Vicus70 # 2006.03.09. 14:00

Köszönöm ildikó 31!

ildikó31 # 2006.03.09. 12:59

illetéket a gyermek részére vásárolt ingatlan értéke után kell.
Ha ingyenesen alapítjátok a haszonélvezeti jogot, akkor nem kell után illetéket fizetni.


ildiko31

ildikó31 # 2006.03.09. 12:58

Kedves Vicus70

Van lehetőség arra, hogy a gyermeked nevére vásárold meg az ingatlan tulajdonjogát a te haszonélvezeti jogod egyidejű alapítása mellett.

A fizetendő adó attól függ, hogy mennyiért adod el a jelenlegi ingatlant és mennyiért vásárolod a másikat.
A 7004/2005. APEH irányelv alapján a gyermeked részére lakáscélú felhasználásre fodítod az ingatlan átruházásából származó jövedelmet, akkor az után nem kell adót fizetni.
Tehát, csak azután a rész adásvételi összeg után kell adót fizetni, ami megmarad a jelenlegi ingatlanod eladásából, ha marad.


ildiko31

Vicus70 # 2006.03.09. 12:33

Sziasztok!

Segítsetek! Nekem van egy házam amit elakarok adni. A ház 1999-től van a nevemen. Ennek a háznak az árából egy lakást akarok venni, de ha megoldható lenne a gyerekem nevére venném meg és én haszonélvezeti jogot terhelnék a lakásra(gyermekem 14 éves). Ha ezt megteszem akkor mennyi illetéket kell fizetnem és kell-e adóznom utánna?

bristvan # 2006.03.07. 09:18

Köszi Mona Lisa!

monalisa1 # 2006.03.07. 09:07

Gyakorlatilag bármelyen lakás megvehető a befolyt jövedelemből - így tehát a feleséged házrészét is, ha ez neked ekként megfelelő -, az a lényeg, hogy az adóalapodat ezzel csökkenteni tudod.

Egyébként a http://ingatlanjog.hu honlapon akár bővebben is olvashatsz a témában.

bristvan # 2006.03.07. 08:03

Kedves Fórumozók!

Csökkenthetem úgy az ingatlan eladásából származó jövedelmemet, hogy megvásárolom a feleségem nevén levő (a szülei haszonélvezetével terhelt) házrészt?

Köszönöm, ha valaki segíteni tud!