Kulcskérdés


misso # 2016.07.20. 07:52

Jó napot mindenkinek!

Kérdésem: Van egy fél házam, amihez a tulajdonostársam nem hajlandó kulcsot adni. Egész pontosan nála van egy kulcs az egyik zárhoz és nálam a másikhoz, de nekem ez így nem jó több okból sem. Az ingatlan egyébként üres. Hogyan érhetném el, hogy adjon kulcsot. Ha én adok neki az enyémből, amit már többször felajánlottam neki és ő még sem ad az övéből "ráijeszthetek-e" azzal, hogy többlet használati díjat fogok kérni tőle? Üres ingatlan esetén is járhat ilyen díj? Nem ez a célom igazából, ha nem az hogy adjon kulcsot ő is, csak nem tudom hogyan érhetném el?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.20. 08:06

Perrel. (Esetleg birtokvédelmi eljárásban, ha ez az állapot nem áll fenn egy évnél régebben.)

Bea1 # 2016.07.20. 09:13

Esetleg nincs a másik tulajdonosnak haszonélvezeti joga arra az ingatlanra?

misso # 2016.07.20. 09:52

Nincs haszonélvezeti jog rajta. Perelni nem szeretnék (egyelőre) mert az eladás a cél. Csak az a baj, hogy az eladásba elvileg ő is belement, de jön olyannal, hogy én nem mehetek be egyedül a házba és vevőknek is csak úgy mutathatom, hogy majd ő odahozza a kulcsot. Persze ezek után kérdéses, hogy aláírná-e a szerződést, de azt remélem ha van egy fix vevő és tudja hogy akár egy hét múlva ott csücsül tizeniksz millió ft a számláján akkor aláírja. De ugyanakkor lehet hogy csak megjátssza, hogy el akarja adni. Egyikünk sem lakik benne és nem is laktunk soha ott! Azért kérdeztem, hogy üres ingatlan után is lehet-e többlet használati díjat kérni abban az esetben ha nem ad nekem kulcsot és én így be sem jutok ő viszont igen, mert talán ezzel még sakkban tudnám tartani, de nem akarok hülyeségre hivatkozni. A többit köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.20. 13:23

én így be sem jutok ő viszont igen
Mert neki elég egy kulcs?

Öröm látni, mikor a felek ennyire bíznak egymásban.

misso # 2016.07.20. 13:41

kedves Kbs!

Nem értem a kérdését. Mármint, hogy neki elég egy kulcs?Mutatni szeretném érdeklődöknek az ingatlant a társam jelenléte nélkül! Ahogy teszi ezt ő is! A kulcsot ő magához vette édesapánk halála után és nem hajlandó adni belőle. Hidd el, hogy ő nem egyszerű eset sajnos, gyakorlatilag már nincs ember a környezetében akit még nem perelt be így vagy úgy. Az sem érdekli őt, hogy rendre bukja a pereket ezzel nem kevés költséget okozva saját magának.... Nem bizalom kérdése, gondolom Ön sem örülne ha lenne egy 40 milliós ingatlanban fél része és be se mehetne, ki se adhatná csak mert a másik fél szerint az úgy van jól, ha csak nála van kulcs.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.20. 13:43

Egész pontosan nála van egy kulcs az egyik zárhoz és nálam a másikhoz
Ezzel kezdtél.

misso # 2016.07.20. 16:05

Bocs, igazad van! Félinfo nem info. Nem tettem hozzá, hogy ugyan a kulcsok közül most egyet odaadott, de ezen kulcsok mindegyike nála volt előtte majd egy évig, így tuti van belőle másolata. Főleg, hogy azóta eltűnt a lakásból a mosógép és gondolom nem magától sétált ki a zárt ajtón.... Igazából engem csak az érdekelne, hogy azt gondolom jogosan adnia kéne egy teljes kulcscsomót nekem és én is tudnám mutatni az ingatlant. De mindentől függetlenül szerintem ez nem normális dolog, hogy nem juthatok be a fél házámba akármiért is.

MajorDomus # 2016.07.20. 20:49

Cserélj zárat!

misso # 2016.10.25. 09:33

Kedves Fórumozok!

Ezen topikot én indítottam és vissza kellett térnem sajnos, mert a kulcshelyzet azóta sem oldodott meg. Viszont a tultársam ügyvédjétől kaptam egy levelet, miszerint nem erőlködjek, mert (idézem) "így legalább biztosítva, hogy jogszabályszerűen egyik tulajdonos sem juthat be az ingatlanba a másik nélkül". Kérdem én, jogászok számára mit mondd ez a mondat mert én nem biztos, hogy értem. Mi az, hogy jogszabályszerűen? VAn ilyen jogszabály? Mi az, hogy jogilag rendben van, hogy nem juthatok be az 1/2 tulajdonomba? Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.10.25. 09:42

Ögyes. De alapvetően hülyeség.

misso # 2016.10.25. 09:52

De akkor ha válaszként megkérdem, hogy ezt milyen jogszabályra alapozza, akkor az túl nagy hülyeséget nem írok ugye? Vagy mit kéne írnom?

misso # 2016.10.25. 09:52

*azzal (bocs)

Kovács_Béla_Sándor # 2016.10.25. 09:53

A kérdezés ritkán hülyeség.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.10.25. 09:55

(Injuria non excusat injuriam. Vagyis ha egyik tulajdonos jogellenesen kizárja a tulajdonostársát a közös tulajdonú ingatlan használatából, nem mentheti magát azzal, hogy a másik is kizárta őt. Hiszen a jogszerű állapot nem az, hogy egyikük sem használhatja az ingatlant, hanem az ellenkezője: hogy mindketten.)

lajcsó # 2016.10.25. 09:56

Szerintem ez magánlaksértés.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.10.25. 10:06

Azt birtokossal szemben lehet elkövetni. Nem büntetőjogi eset ez.

misso # 2016.10.25. 10:24

Csak, hogy érthetőbb legyen részemről a miért. Kulcsot azért szeretnék, mert bár az ügyvéd is azt írta, hogy ügyfele el szeretné adni az ingatlant ehhez képest így zajlik egy időpont egyeztetés a tultársammal. Tegnapi nap: reggel 9kor írok egy smst, hogy csüt este szeretné vki megnézni, erre válaszként délután 5-ig jött 23 db (!) sms, mindenféle rágalmazással (a feleséged egy...., te egy....). Ezekre még véletlenül sem reagálok. 2 óránként újra küldöm, hogy akkor jó-e a csüt 6 óra és végül este 5kor jött egy sms a válasszal (amiben leírta, hogy épp ügyvédnél van ergo az ügyvéd hathatott rá). Miért kell nekem egy ingatlan mutatáshoz 23 db mocskolódó smst elviselnem? És ez minden alkalommal így megy! Március óta több, mint 1000 azaz ezer smst küldött! Gondolkodom hogy becsatolom az ügyvéd felé a tegnapi smseket válsszul a kérdésére, hogy miért tartom indokoltnak, hogy legyen kulcsom az ingatlanhoz!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.10.25. 10:27

De nem szorul indoklásra.

matthiasi # 2016.11.01. 16:36

Majd csak ráfanyarodik előbb utóbb az ingatlan őt illető árára.

Hasoló cipellőben járunk. A csalás másik ágának egyik képviselője egyszer csak lezárta előlünk a lomokkal teli használaton kívüli ingatlant. Mi meg feltörtük.

misso # 2016.12.13. 14:16

Üdv!

Beadtam a keresetemet a bíróságra a topikindító témám kapcsán. Vagyis amiatt, hogy fele-fele hányadban örököltünk egy ingatlant az örököstársammal, az ingatlan üresen áll, de ő nem hajlandó az egyik zárhoz amihez csak neki van kulcsa, kulcsot adni, a többi zá nyitva van állandó jelleggel. Az önkori azt mondta, ők nem tudnak segíteni mert ez nem birtokvédelem az idézésen most mégis az szerepel, hogy birtokvédelem, január közepére írták ki a tárgyalást.

Kérdésem az, hogy van-e bármiféle indok ami alapján azt mondhatja a bíróság, hogy nem vagyok jogosult az ingatlanba egyedül bejutni, ergo kulcsot kapni hozzá? A másik fél ugye szabadon bejuthat, én nem, de valójában egyikünk sem használja az ingatlant. Mondhatja-e azt a bíróság, hogy ezért vagy azért nem jogos a kérelmem? Csak azért kérdem, hogy felkészülhessek a védekezésemre. :) Köszönöm!

MajorDomus # 2016.12.13. 21:59

Nem kell birósághoz fordulni.

Az ingatlant a törvény szerint bármelyik tulajdonos jogosult használni.

Cseréld le a zárat és küldj te egy kulcsot a tulajdonostársadnak.

misso # 2016.12.14. 09:03

Az tök jó, ha így van! Én ugyan is bementem a rendőrségre mielőtt beadtam a keresetet, mert első körben én is arra gondoltam, hogy lecserélem a zárat és adok neki egy kulcsot, de a rendőrségen azt mondták, hogy az ő részére magánlaksértést követek el, ezért döntöttem a per mellett (illetve azért még, mert az önkorinál meg azt mondták, hogy ők csak birtokvédelemben tudnának segíteni, de mivel itt senki nincs birtokban így nem tudnak segíteni). Akkor lehet hogy feleslegesen dobta ki 15 ezer illetéket? Abból már a csere is meg lett volna.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.12.14. 11:00

de a rendőrségen azt mondták, hogy az ő részére magánlaksértést követek el,
Ha adsz neki kulcsot, akkor hogy lenne magánlaksértés?

MajorDomus # 2016.12.14. 22:57

Ráadásul a saját lakásodban, ami nem magánlak, mivel nem lakik ott.