Melléképület, garázs építési engedélye


nanemaaa # 2014.02.13. 16:48

kareszhunter

  1. Nem.
  2. Igen.
  3. Nem.
  4. Nem törvény, kormányrendelet. (312/2012. (XI.8.)Korm.)

Megjegyzem, itt is igaz, hogy nem mindig az a jó, ami olcsó. Ha nem tervezteted meg, csak építesz valami tákolmányt, és az később rádől a milliós csodákra, akkor lehet szívbajt fogsz kapni. (Persze, ha azt vesszük alapul, hogy esetleg anyósod is odaveszik, akkor talán megérné.:)) Bár tudom, Magyarországon a focihoz és az építőiparhoz mindenki ért, de mégis. ;)

Erisz73 # 2014.02.19. 16:25

Tisztelt Cím!
Érdeklődni szeretnénk, hogy a kb. 15 nm alapterületű fedett, mészkőlábakon álló terasz beépítése - télikertnek - engedélyköteles-e.
Köszönöm.

nanemaaa # 2014.02.21. 08:31

Erisz73
A kérdés ennél bonyolultabb, az adatok kevesek a válaszhoz.

Mogyinka # 2014.02.22. 16:45

Tiszteletem!

Szeretném megkérdezni, hogy kell-e ahhoz bármilyen engedély, hogy a szomszéd kerítésétől 1m-re kb 3.6m magas fa átlátásgátlót tegyek?

Várom mihamarabbi válaszukat!

Köszönettel!

nanemaaa # 2014.02.24. 09:07

Mogyinka
Hülyén hangzik, de mivel a 312/2012. (XI.8.) Korm rendelet 1. számú melléklete ilyen rendeltetésű építményt nem ismer (szerintem más se nagyon), így kénytelen leszel rá építési engedélyt kérni.
Persze, ha pl önálló reklámtartó építményt építenél, azt 4,5 m magasságig mindenféle engedély nélkül megtehetnéd.

nanemaaa # 2014.03.10. 09:37

Olaf

  • Nem. Még akkor sem, ha ehhez egyébként nem kellene engedély.
  • Nem. (Lásd előző választ.)

Mivel a telked már a megengedett legnagyobb beépítettséget kimeríti, így a további beépítések terén mérsékelned kell magad. Bár tudom, a magyar ember holtig épít, de legalább legyen tudatában, hogy azt szabálytalanul teszi.

MajorDomus # 2014.03.10. 21:58

egy engedély kérést megér az ügy
...
:

nanemaaa # 2014.03.11. 09:27

Felesleges. A tervezési díj már bőven meghaladja azt a mértéket, amit az ember "csak úgy" elszórakozna egy este. ;)

MajorDomus # 2014.03.11. 20:32

tervre nem gondoltam,csak egy engedélykérésre

nanemaaa # 2014.03.12. 13:14

Kérelem nincs terv nélkül. ;) Ha a nélkül adja be, akkor is le kell róni az illetéket, az eljárást meg megszünteti a hatóság, mert melléklet nélkül a kérelem bírálhatatlan.

MajorDomus # 2014.03.12. 22:30

bezárult a kör

Répuci # 2014.03.17. 20:01

Tavaly szeptemberben családi házba költöztünk.Az előző lakó adott egy tervrajzot,ami még 1970-ben készült. Időközben a ház folytatásában -nem tudjuk mikor-,hozzáépítettek az udvar felé egy nyitott teraszt(három oldallal,tetővel, és egy külön álló épületet ami 50 légm3 alatti)Mi szeretnénk egy garázst építeni, ami engedély köteles.A problémánk, hogy a régi terven nincs melléképület és terasz jelölve,nincs bejelentve sem. Ha szeretnénk a meglévő épületeket a tervrajzra bejegyeztetni, milyen költséggel kell számolnunk? A felmerülő költségek,esetleg bírság csak minket terhelnek, vagy az eladó felelőssége is? Van-e határidő ameddig az előző tulaj felelőssége szól? Fennmaradási engedélyeztetés ebben az esetben milyen módon lehetséges? A garázs engedélyeztetéshez térkép másolat kell, amiről kiderül a hiányosság. Várom válaszukat, mit lehet tenni ilyen esetben?

MajorDomus # 2014.03.18. 21:37

ha a garázs területe belefér a beépithetőségbe,
szerintem engedélyezik,
a régi épitményekkel neked nem lesz gondod

nanemaaa # 2014.03.19. 08:35

A különálló épületet a hatóság által kiadott hatósági bizonyítvány alapján feltüntetheti a földhivatal. A bővítmény már más dolog, arra fennmaradási engedélyt kell kérned, ha legalizálni akarod. A költségeit nem fogod tudni áthárítani az eladóra, hiszen nem zsákbamacskát vettél, tudatában voltál, hogy mit veszel, hisze tervet is kaptál. Ha bizonyíthatóan 10 évnél régebbi a bővítmény, akkor bírságot nem fogsz kapni.
Egyebekben MD által adott válasz helytálló lehet.

Répuci # 2014.03.19. 09:34

Köszönöm a gyors válaszokat.
A mai napon kiderült, hogy a bővítmény rajta van a földhivatali térképen. A különálló épület le lett mérve, és az 50 légköbméter alatt van.
A beépíthetőségi % még nincs kihasználva, úgyhogy a garázs még bőven belefér.

Üdvözlettel
Répuci

MajorDomus # 2014.03.19. 22:12

azért kérd ki a műszaki
osztály véleményét!

Tecsko # 2014.03.25. 15:49

Tiszteletem!

Saját tulajdonú gépkocsi beállómat szeretném úgy befedni, hogy az autó fényezését ne tegye tönkre a madárürülék. A beálló a társasház belső udvarán van.

  1. Engedély köteles -e az, ha oszlopokkal és műanyag hullámpalával tenném? A beálló az udvar szélén van, mást nem zavarna.
  2. Megoldható -e az, ha mobil autó - sátorgarázst készítek, azaz levet cövekek segítségével egy fém vázú ponyvás építményt készítek a saját területemen. A mellettem lévő parkoló autó miatt a saját határomon 40 centit hagyok, hogy tudja nyitni a mellettem lévő a gépjárműve ajtaját.
  • ehhez szükséges -e engedélyt kérnem?

Szükséges -e a Társasház tulajdonosainak beleegyezése - közgyűlés.

3.

Ha a a fedetlen garázsbeálló tulajdonosok együttesen szeretnének oszlopos műanyag hullámpala lefedést, ahhoz milyen engedély kell?

4. Olvastam terület beépítési %-ról Ez a befedés érinti -e ezeket a kérdéseket? Jól gondolom -e hogy a mobil autósátrazás nem engedély köteles? / elemeire szétszedhető - ponyvás megoldás.

Előre is köszönöm a segítséget.

nanemaaa # 2014.03.26. 14:27

Tecsko

  1. Ha a bruttó térfogata nem haladja meg az 50 lm3-t és a gerincmagassága 3 m alatt marad, akkor nem kell rá engedély. Az építési szabályokat viszont be kell tartani.
  2. Ugyanaz, mint 1. Tök mindegy, hogy miből van, a lényeg, hogy garázs.

2/a? Igen. Végül is közös tulajdonon akarsz építeni.
3. építési :)
4. Az autó mobil, azért van kereke. A garázs ritkán kóricál a telken belül, funkcióját egy bizonyos helyhez kötve látja el. Épület esetében a "mobil" megfogalmazás értelmezhetetlen. Minden épület elemeire szedhető. Ezt hívják bontásnak.

MajorDomus # 2014.03.26. 21:52

elöbb nézd meg az szmsz-t,ad e rá lehetőséget?

halasleszek@freemail.hu # 2014.04.05. 09:11

Tiszteletem!

Kerti faházat szeretnék telkemre, aminek beépítettsége megengedi bőven, a "kisház" 12m2 alapterületű lenne, a háztól teljesen független.

Szükséges-e valamilyen bejelentés vagy engedély hozzá, hogy később nehogy gondom legyen belőle.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.04.06. 06:51

Ha lakóház, akkor engedélyköteles, ha szerszámos tároló , akkor 50 légm3 alatt nem kell.

vipe001 # 2014.04.06. 18:10

Üdvözletem!

Szeretnék segítséget kérni az alábbi két dologban.
A családi házam hátuljához szeretnék építeni egy fedett teraszt,kb 40m2,cserépfedéssel,faszerkezettel,maga a terasz 80cm magas lenne.
Beépíthetőségbe belefér,még 300m2-t építhetek,oldalhatáros a ház,a helyi építési szabályzat nem szabályoz külön sem teraszt,sem melléképületet.
Az elképzelésem az lett volna,hogy a szomszédom felöli oldalon a teraszból leválasztok egy 3 méteres részt kazánháznak,aminek a teteje a terasz teteje lenne,és felfalaznám a kazánház oldalát,az ajtaja a terasz felől lenne.
A probléma az,hogy utána kérdeztem két tervezőnél is,és véleményük szerint építési engedély nélkül a teraszra tetőt nem csinálhatok,ugyanis az előtető,védőtető amit engedély nélkül lehet építeni ebbe nem tartozik bele...
Innentől kezdve lemondtam a terasz befedéséről,és ugyanúgy a szomszéd oldalába építenék egy 3 méter gerincmagasságú és 50m3-t meg nem haladó épületet.Viszont ez közvetlenül a ház hátsó falára lenne építve úgy hogy saját tartó lábai lennének,de a ház fala lenne a 4. oldala.Így ez bővítésnek számít, vagy különálló épületnek?
A terasz befedése tényleg építési engedély köteles? Ha nem,akkor miért nem?
Olvastam itt a fórumon egy kérdezőnek hasonló terasz problémája volt,ő polikarbonáttal akarta befedni,ott azt írták neki nem kell engedély hozzá.

Válaszukat előre is köszönöm!

üdv,
Vincze Péter

MajorDomus # 2014.04.06. 20:08

Szerszámos?

nanemaaa # 2014.04.07. 07:21

vipe001
Nem kell építési engedély a 312/2012. (XI.8.) Korm rendelet 1. számú melléklete szerint:
5. Az épület homlokzatához illesztett előtető, védőtető, ernyőszerkezet építése, meglévő felújítása, helyreállítása, átalakítása, korszerűsítése, bővítése, megváltoztatása, ha ehhez az épület tartószerkezetét nem kell

  1. megváltoztatni,
  2. átalakítani,
  3. megbontani,
  4. kicserélni,
  5. megerősíteni vagy
  6. újjáépíteni.

Érdekes módon az előtetőnek és a védőtetőnek nincs fogalommeghatározása, így lényegében a hatóságon múlik, hogy mit tekint annak. Az én véleményem szerint előtető az épület bejárata feletti kis tetőcske, de a terasz feletti tető simán betudható védőtetőnek, mivel a teraszon tartózkodókat védi az időjárás viszontagságaitól. Persze, ha jó magyar szokás szerint később a tető alatti részt beépítik "szélfogó falakkal, ajtókkal, ablakokkal".....nos, az már simán engedély köteles építési tevékenységgé teszi a tetőt is.
Ugyanakkor a kazánház már nem nevezhető védőtetőnek, az általad elmondottak szerint lakóépület bővítmény, mely építési munkára már engedélyt kell kérni.

nanemaaa # 2014.04.07. 07:23

halasleszek@freemail.hu
Ha az épület nem emberi tartózkodásra szolgál, illetőleg arra nem alkalmas, bruttó térfogata nem haladja meg az 50 lm3-t, valamint az épület gerincmagassága nem éri el a 3 m-t, akkor nem kell rá engedély. Viszont a helyi építési szabályzatot nem árt tanulmányozni, mert engedély nélkül végezhető építési munkával sem szabad építési szabályt sérteni.