Melléképület, garázs építési engedélye


nanemaaa # 2023.06.21. 12:16

Arra mindenképpen felhívnám a figyelmedet, hogy a közigazgatás írásos műfaj. Ha valamiben tájékoztatást kérsz, jobban teszed, ha leírod, és írásban kéred a választ is. Ugyanis van egy dakota közmondás, mely a füstjelzés elszáll, az írott viszont megmarad. ;)

Szomorú örökös # 2023.06.21. 14:47

potaj88

előbb megkérdezem a hatóságot (tároló kell mert sok a cucc), mert szerintem az nincs limitálva legalábbis a HÉSZben nem találom,
hogy hány 100m3 alatti épület kerülhet a telekre

A lényeget a maximális beépíthetőségnél keresd. Kétlem, hogy akármilyen szinten beépítheted a telket.

Majordomus # 2023.06.21. 19:16

Fogadd meg nane.. tanácsát.

Kérj írásos állásfoglalást,leírva hogy mit tervezel.

Ami le van írva,abból nem lesz baj.

potaj88 # 2023.06.22. 08:17

Köszönöm, megfogadom írásban lesz kérve az állásfoglalás. (bár ezt így is egyeztettük, mert Ő sem merte csak úgy bemondani h lehet v nem lehet, utána kell néznie ) A beépíthetőség 30% (LKE-1), de 1400m2 a telek szóval ez nem limit tényező pillanatnyilag.

nanemaaa # 2023.06.22. 09:47

A beépítési % csak egy a sok lehetséges szabály közül, ezért arra szándékosan nem tértem ki. Számtalan más korlátozó szabály is lehetséges.

Majordomus # 2023.06.22. 19:25

"verba volant"

satriani # 2023.12.27. 09:33

Tisztelt Hozzáértők!

Településképi rendelet megfogalmazásának értelmezésében kérnék tisztelettel egy kis segítséget:
Falusias lakóövezet, történeti településrészről van szó, 2 lakóépület építhető oldalhatáros beépítéssel.
A TKR úgy fogalmaz,, hogy" a telek rendeltetésszerű működéséhez szükséges építményeket, egy csoprtban oldalhatáron állóan kell elhelyezni"
Az lenne a fő kérdés, hogy a 2 lakóépületet az adott oldalhatárra, egymástól távolabb el lehet e helyezni? vagy az egy csoportot úgy kell érteni hogy ezeket egymás mellé kell építeni???

Köszönöm válaszukat

Majordomus # 2023.12.27. 20:26

Nem! a telek oldalhatáráról van szó. A telek lehet 800 m2 is.

satriani # 2023.12.28. 13:30

Tisztelt Majordomus.

" Nem! a telek oldalhatáráról van szó. A telek lehet 800 m2 is."

Elnézést . nem tudom hogy működik pontosan az oldal és hogy lehet a válaszokat beazonosítani hogy melyik hozzászólásra érkezett válsz.
Az alábbi kérdésremre írta? vagy másik kérdésre: - nem egyértelmű...)

" Az lenne a fő kérdés, hogy a 2 lakóépületet az adott oldalhatárra, egymástól távolabb el lehet e helyezni?
vagy az egy csoportot úgy kell érteni hogy ezeket egymás mellé kell építeni???"

Üdv

satriani # 2023.12.28. 13:40

Tisztelt Majordomus.

Közben rájöttem hogy nekem szól a válasz. Elnézést.

Én fogalmaztam pontatlanul.
A telek 830 nm.
Valójában az lenne a fő kérdés hogy az oldalhatáron össze kell e építeni a két lakóépületet, vagy egymástól távolabb , természetesen az adott oldalon, EGYMÁS MÖGÖTT is el lehet helyezni? pl 20 méterre egymás MÖGÖTT , az oldalhatáron mindkettő???

Köszönöm

Majordomus # 2023.12.28. 20:11

A saját oldalhatárra,a szomszéd meg a sajátjára...

drbjozsef # 2023.12.28. 20:22

satriani,

Ne erőltesd. Bár elég szórakoztató nekünk, gondolom, neked kevésbé.

Ahogy nézem, rengeteg településen van ilyen, vagy nagyon hasonló meg fogalmazás a HÉSZben.
Szerintem ez azt jelenti, hogy egymás mellé kell építeni.

Van, ahol az "egy csopotban" mellett, másik településrésznél mondjuk ilyen szerepel :

1) A telek rendeltetésszerű használatához szükséges építményeket oldalhatáron állóan, az utak tengelyétől mért 10 és 50 m közötti területsávban építve kell elhelyezni.

Ez az, ahol a 40 méteres szakaszon belül bárhol elhelyezhetsz annyi építményt, amennyit enged a HÉSZ, de nem kell összefüggően építeni.

Egyébként javaslom a forrást megkérdezni, az adott település építési osztályán biztosan tudnak neked okosat mondani (vagy bármeny település építésze).

Majordomus # 2023.12.28. 20:25

Még ez a legokosabb megoldás...

satriani # 2023.12.28. 21:25

Tisztelt drbjozsef!

Hát nekem tényleg kevésbé szórakoztató ...ilyen szinten melléválaszolni.. ez kiez?? :)
Az Ön válaszát köszönöm, és sajnos ettől tartottam, hogy ez lesz. Úton van a koncepció véleményeztetése a helyi főépítész irányából, de sanszos a válasz.
Nincs esetleg vmi megoldás erre ( melléképület / gazdasági épület) amivel a főépülettől különállóan attól kb 20 méterre egy másik épületet is fel lehetne oldalhatárra építeni?
A 2. lakóépület egy könnyűszerkezetes 40 m2 es faház lenne.

satriani # 2023.12.29. 14:33

Tisztelt drbjozsef!

Előzőhöz még annyit szeretnék kérdezni, hogy a két, egymástól 15 méterre tervezett lakóépületet, az egy csoportba, egymás mellé építés érdekében "össze lehetne e kötni" egy gazdasági épülettel esetleg?

Az alábbi épületek helyezhetők el.:
(2) A falusias lakóterületen OTÉK 14. § (2) bekezdésében előírtak figyelembevételével
elhelyezhető:
· 1. Legfeljebb 2 lakóépület, két lakás
· 2. mező-és erdőgazdasági építmény
· 3. a helyi lakosság ellátását szolgáló kereskedelmi, szolgáltató, vendéglátó épület,
· 4. szálláshely szolgáltató épület,
· 5. a terület rendeltetésszerű használatát nem zavaró hatású kézműipari építmény,
· 6. egyházi, oktatási, egészségügyi, szociális épület,
· 7. sportépítmény.

köszönöm

drbjozsef # 2023.12.29. 19:03

Szerintem erre választ - pláne, ami releváns - a helyi építési osztály adhat.
Esetleg környékbeli építészmérnök, aki tervezett már abba az övezetbe épületet, így tisztában van a pontos szabályokkal.
Elvileg össze lehetne kötni, de nem látom be, a felsorolásodból mit tudnál eladni (már persze feltéve, hogy minden más mutatónak is megfelelne az összes együtt : beépítettség, zöldfelület, etc). Egy pingpong csarnokot?

satriani # 2023.12.29. 19:17

ezt nem értem....
a hész szerint ebben az övezetben ezeket lehet építeni.
számomra a 2 lakóépület és a gazdasági épület lenne a releváns...
mezőgazdasági építmény. egy fészer kerti cuccok, gyümölcsök tárolására. vagy az így kevés annak?

satriani # 2023.12.29. 19:49

vagy esetleg az asztalosműhelyem??? kézműipari építmény??
tudom h a helyi haljakend fogja ezt tutira megmondani, de mire magukhoz térnek az JAN 8 nál nem lesz hamarabb.
köszönöm

drbjozsef # 2023.12.29. 20:52

Hát, tekintve, hogy még külterületen is kastélyok épülnek gazdasági épületként, tkp bármi lehet. Mondjuk itt még a jupiter és kisökör dolog persze belejátszhat...

Mi sürgős? Ha itt tartasz, gondolom nincs készen 92%-ig az építkezés...

Majordomus # 2023.12.29. 21:12

Ma még megkérdezhetted volna a Kormányhivatalban.
.
Leggyorsabb megoldás:
Irj rgy rmailt a kormányhivatal épitési osztályának. Januárban választ kapsz,ráadásul az hivatalos álláspont kesz.