Tulajdonjog bejegyzése földhivatalban


odex # 2006.02.16. 13:52

A következő kérdésem volna! Szüleim házának tetőterét különálló lakásként alakítottuk ki. Ehhez hitelt vettünk fel, és úgy történt a megállapodás (ügyvédi papír van róla), hogy amennyiben elkészül, akkor x hányad az én nevemre fog kerülni. Szeretném tehát a tulajdonjogot a földhivatalnál bejegyeztetni, csak nem tudom milyen úton-módon lehet ezt véghezvinni. Nem feltétlenül szeretnék ügyvédet fogadni (anyagi problémák miatt), magam szeretném intézni. Lehet-e ezt tenni, milyen papírok szükségesek stb...???
Kérem segítsenek, előre is köszönöm!

ObudaFan # 2006.02.16. 13:57

A földhivatali eljárásban a jogi képviselet kötelező, úgyhogy kénytelen leszel.

Balázs75 # 2008.03.07. 19:32

Üdvözletem!

Azt szeretném megtudni, hogy közös megegyezéssl elvált pár bírósági határozata elég a földhivatalnak, hogy a fél tuljadonhányadot a másik félre írja? Vagy kell hozzá adásvételi mindenképp? A Bírósági határozatban az szerepel, hogy x összegért lemondok a tulajdonhányadomról az exem javára.
Hátha valaki jártas ebben.

Köszönöm előre is!

Üdv!

Balázs

Kovács_Béla_Sándor # 2008.03.07. 20:24

Ha jogerős bírósági végzéssel jóváhagyott egyezség, akkor nem kell külön szerződés. De kell a tulajdonjog bejegyzéséhez való hozzájárulás.

monalisa1 # 2008.03.07. 20:28

A kettőtök közti egyezségben tulajdonképpen abban állapodtatok meg, hogy x összegért megveszi tőled a tulajdoni részedet., valamiről lemondani vagy anyagi ellenszolgáltatás nélkül- vagy megfelelő ellentételezéssel lehet csak. Tehát kell az adásvételi szerződés melyet ügyvéd és/vagy közjegyző elkészít, egyben a földhivatalnál is eljár majd. (Mindezek okából sajna néhány tízezer forint költség előtt álltok.)

Elvileg akár neki is ajándékozhatnád a tulajdoni részedet - ebben az esetben is szükséges az okiratszerkesztő jogász közreműködése -, azonban később probléma adódhat, hogy hol a pénzed- a vagyonod ellenértéke?! Mert utóbb már nehéz lenne kimagyarázni, hogy még sem gratisz a juttatás.

monalisa1 # 2008.03.07. 20:29

kbs tudja jobban...

Kovács_Béla_Sándor # 2008.03.07. 20:37

Az sose biztos. :)

monalisa1 # 2008.03.07. 21:13

Annyit még, ha megveszi tőled, akkor neked lesz szja fizetési kötelezettséged, ha neki ajándékozod, akkor ő fizet illetéket.

Ama bizonyos pár tízezer forinton felül...

Kovács_Béla_Sándor # 2008.03.07. 22:15

A házassági vagyon megosztása során megváltásként kapott összeg adómentes.

Balázs75 # 2008.03.08. 08:41

Na akkor most egy kicsit megkavarodtam. :S
Szóval kell szerződés, de az abből származó jövedelem adómentes? Vagy nem kell szeződés, csak egy olyan egyezség, hogy megváltja ezzel az exem a tulajdonrészemet? Vagy azt is adásvétei formában kell csinálni?
Igazából azt nem értem, hogy a földhivatalnak nem elég a bírósági végzés, hogy átírja a tulajdonrészemet? Mert akkor nem kéne szerződés, hisz a bírósági végézés megvan, abban pontosan le van írva, hogy hogy is történt a tulajdonátírás.
Köszönöm az eddigi válaszokat és az eztkövetőket is. :)

ObudaFan # 2008.03.08. 09:12

A bírói egyezség elég, azt a bíróság hivatalból megküldi a földhivatalnak, a földhivatal meg az alapján eljár.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.03.08. 10:02

Szerintem az egyezséget jóváhagyó végzés mellé kell a tulajdonjog bejegyzéséhez való hozzájárulás. Különben a szerző fél fizetés nélkül is tulajdonossá válhatna.
(Más lenne a helyzet, ha a bíróság közvetlenül a tulajdonjogról rendelkezne - de egy egyezség jóváhagyásánál nem ez a helyzet.)

Balázs75 # 2008.03.08. 10:08

És ez a hozzájárulás milyen formában kell, hogy papírra kerüljön? Simán leírjuk 2 tanu előtt, hogy hozzájárulok, hogy az összeg fejében átírják? Ennyi lenne az egész?

Kovács_Béla_Sándor # 2008.03.08. 10:15

A formáját illetően nem vagyok biztos, de hogy feltételes nem lehet, az tutti. (Tehát nem szólhat úgy, hogy "az összeg fejében".)

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.03.08. 20:00

Ügyvédnek kell elkészítenie, tanú nem kell rá, csak a két fél, mert a kiadásnál ügyvédnek kell ellenjegyeznie, a földhivatal másként be sem fogadja.

Nyilatkozat. .... ügyvédnél letétbe helyezett, melyet a .... hivatalosan igazolt vételár kiegyenlítése után 3 napon belül köteles kiadni.

Béla József # 2014.04.07. 08:23

Szép Napot!

Közös megegyezéssel zajló válóper után hozott jóváhagyó bírósági végzés, amely jóváhagyta a felek, tanúk által aláírt vagyonmegosztását, alkalmas-e földhivatali bejegyzésre?
Szükséges-e külön, ügyvéd ellenjegyzéssel ellátott vagyonmegosztó szerződést készíteni?

Köszönöm a választ!

lajcsó # 2014.04.07. 09:00

A bírósági végzés alkalmas a bejegyzésre (feltéve ha jogerős). Amennyiben tulajdonjog átruházásáról van szó lehet, hogy szükséges hozzá az átruházó fél bejegyzési engedélye is.

nyár # 2014.04.07. 13:52

Szép napot!

Ma kértem ki a nemrég vett lakásom tulajdoni lapját, 1/1-es tulajdonos vagyok. Van egy olyan sor a II. részben az én adataimnál, hogy "utalás II/5". Én vagyok a II. részben a 6. Az lenne a kérdésem, hogy mit jelent ez az "utalás II/5" sor. (a többi régi tulajdonos közül, csak egynél van hasonló sor, a másodiknál, nála II/1).

Köszönöm a választ előre is.

ObudaFan # 2014.04.07. 13:56

Hát mi szerepel a II/5-ben?

nyár # 2014.04.07. 14:00

II/5: annak az adatai, akitől a lakást vettem: neve, szül. neve, szül. ideje, anyja neve és a címe, ezen kívül a tulajdoni hányada: 1/1 és a bejegyzési és törlési határozat időpontja

nyár # 2014.04.07. 14:01

illetve még jogcím: vétel, jogállás: tulajdonos

Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.07. 14:53

Akkor azt jelenti, hogy tőle szerezted. De ezt nem szokás külön rögzíteni.

lajcsó # 2014.04.07. 15:03

Valószínűleg nem tulajdoni lap "szemlét" hanem "teljes másolatot" kértél. A teljes másolat az aktuális és valamennyi ingatlan-nyilvántartási előzményt tartalmazza.

MajorDomus # 2014.04.07. 21:29

Ezért van ott az elado is

swedcsawar # 2014.04.10. 18:16

Jó estét kívánok!
Nem biztos, hogy a megfelelő helyet találtam meg a fórumon. - elnézést érte
2013. szeptemberében kelt adásvételi szerződés alapján lehet-e kezdeményezni a földhivatalnál a tulajdonjog bejegyzését zártkert tekintetében?
A gond, hogy a megbízott ügyvéd, aki anno beadta a földhivatalhoz az iratokat, nem fizette be általa átvett eljárási díjat, hibásan töltötte ki a vevő adatait, és nem csatolt nyilatkozatokat. A meghatalmazott ügyvéd átvette a hiánypótlási felhívást, de nem tett semmit, csak hitegette a vevőt, hogy majd minden rendben lesz, csak idő...
A tulajdonjog bejegyzést a földhivatal elutasította, a fellebbezési idő lejárt.
Az ügyvéd azóta utólérhetetlen, telefonokat nem veszi fel, jelenleg legalább az eredeti iratokat igyekszünk visszaszerezni tőle...
Mit tudunk tenni, hogy ne kelljen az új, szigorú szabályok szerint újra végigjárni a procedúrát???
Köszönöm szépen a választ!