Osztatlan közös tulajdon


wers # 2019.04.29. 07:32

drbjozsef, osztatlan közösnél is?

drbjozsef # 2019.04.29. 07:10

Raizerné Kata,

Ptk. 5:25.§
(1) Ha közérdekű munkálatok elvégzése, állatok befogása, az áthajló ágak gyümölcsének összegyűjtése, az ágak és gyökerek eltávolítása céljából vagy más fontos okból szükséges, a tulajdonos kártalanítás ellenében köteles a földjére való belépést megengedni.
(2) A tulajdonos a szomszédos földet kártalanítás ellenében használhatja, ha ez a földjén való építkezéshez, bontási, átalakítási vagy karbantartási munkálatok elvégzéséhez szükséges.

Sajnos ha nem enged be, perelhetsz, majd a bíró megítél neki valamekkora kártalanítást, ha magától nem egyezik bele a Ti ajánlatotokba, és akár karhatalommal is végrehajtathatod majd az ítéletet.

Csakhogy ez eltarthat néhány hónapig, akár évig is.

wers # 2019.04.29. 07:08

akkor keressétek meg a helyi jegyzőt

wers # 2019.04.29. 06:55

Bizonyára jobb belátásra lehet bírni némi anyagi ellenszolgáltatásért. Állapodjatok meg vele.

MajorDomus # 2019.04.26. 18:24

Az almérő rendszer jó az Eon kikerűlésére.
Ha a szomszéd nem együttműködő akkor nem fog menni.

vgabesz # 2019.04.26. 06:07

Ez még kivitelezhető is lenne.... Csakhogy vannak bizonyos tényezők amik mégsem teszik lehetővé. Például a már kiépített rendszer az ott lakónál csak 16 amper....nem bír el két rendszert....És ráadásul közöttünk van a harmadik terület...A tulaja semmibe sem hajlandó belemenni.De bemegyek a földhivatalba, kíváncsi vagyok hogy ők mit lépnek az adott helyzetre....

drbjozsef # 2019.04.26. 03:27

Tegyen fel almérőt, majd fizesse a szomszéd fogyasztását? Minek akkor az almérő?

MajorDomus # 2019.04.25. 20:47

Saját hrsz nélkül is megoldható!
.
főmérő(villany) csak egy lehet,de almérő akár tucat is!
.
érdekeltségi alapon vidd át az áramot,és tegyél fel 8000 ft ellenében egy almérőt.
.
mondjuk átvállalod a szomszéd áramszámláját,vagy a felét!

lajcsó # 2019.04.25. 06:27

"A kérdés az hogy a megvásárolni kívánt hányadon lévő faházra kérhetünk külön helyrajzi számot?"
Az illetékes földhivatalnál érdeklődj erről!

vgabesz # 2019.04.25. 05:13

A terület nem osztható. A másik két tulaj eladni sem akarja a részét. Viszont az æramszolgáltató egy hrsz-ra csak egy órát rak. Így én már nem tudok áramot vinni a saját részre.Szóval ha egy bizonyos nagyságú területet a faházzal együtt kivetetek művelés alól,(a terület gyümölcsös megnevezésű) akkor csak a kivett területre és a házra már elvileg lehetséges lenne?

MajorDomus # 2019.04.24. 19:06

Nem.
Eköbb szüntessétek meg az osztatlan közös tulajdont.

vgabesz # 2019.04.24. 15:20

Üdvözlet!
A következő kérdéssel fordulnék.....mindenkihez. Meg szeretnék vásárolni egy tulajdoni hányadot. Az osztatlan közös tulajdonnak három tulaja van. Az egyik rajta lakik, a második nem foglalkozik vele egyáltalán,mi a harmadik tulajét vennénk meg. A tulajdonosok között 2007-ben készült egy ingatlan használati megállapodás,amit egy ügyvéd jegyzett ellen.Ha megvásároljuk szeretnénk rá áramot,ami jelen állapotban nem lehetséges,mert az ott lakónak már van villanyórája. A megosztás nem lehetséges. A kérdés az hogy a megvásárolni kívánt hányadon lévő faházra kérhetünk külön helyrajzi számot?

adzsi # 2019.04.07. 13:06

De van egy aláírt megállapodás arról, hogy ki melyik "sufnit" használja...

Kovács_Béla_Sándor # 2019.04.07. 09:19

Mit birtokolnál el rajta? Most is a tiéd. (A tiéd is.)

adzsi # 2019.04.07. 07:11

Üdvözlet.
A kérdésem a következő.
Osztatlan közös tulajdonú ingatlanban vagyunk a feleségemmel töbségi tulajdonban. Az ingatlanon mindenki részére kialakított tárolók (sufnik) vannak. Az egyik tulajdonos sufnija, legalább 8 éve romosan, elhanyagoltan kihasználatlanul, düledezik..A kérdésem az lenne, hogy mi használatba vhessük-e, elbirtokolhatjuk-e..

Várom a válaszát .Köszönöm.F. Sándor

MajorDomus # 2019.04.02. 19:57

lajcsó a szakember,én csak bekekontárkodom. Szetintem ha kivonták a művelésből.akkor nem vonatkozik rá a földtörvény. Vagyis a ptk osztatlan közösre vobatkozó része az irányadó.
.
Először vedd neg az eladó másik telkét,ha eladja,ott kérdd a bíróságtól a közös tukajdon megszüntetését.ezáltal a tiéd az útkapcsolat.
Ha van rá pénzed,ezután megveheted a kinézett telket is.

Hunbuddha # 2019.04.01. 19:58

Kifejtenéd bővebben? Milyen lehetőségre gondolsz?

MajorDomus # 2019.04.01. 19:11

az nem mindig baj.

lajcsó # 2019.04.01. 08:07

"Van valami lehetőségünk, hogy mindkét terület a miénk legyen?"
Éppen lenne, csak az nem biztos, hogy jogszerű.

Hunbuddha # 2019.03.31. 18:35

Tisztelt Forumozók!
Van egy külterületi osztatlan művelési ágból kivont zártkert. Ez a terület 6 részre van osztva én 3db-nak vagyok a tulaja. Szeretnék megvenni még egy részt az osztatlanból, ezzel nem is lenne semmi gond. A tulajnak van még egy telekrésze ami szintén osztatlan, de az méssal osztatlan. Innen van az útkapcsolata a teleknek. Meg tudom venni mindkét telket úgy, hogy ne vegyék meg előlem az útkapcsolatos részt? Amennyiben "dologösszességként" veszem meg a két telket akkor ha valaki élne az elővásárlási jogával, csak mind a két telket vihetné hiszen "dologösszességként" lenne a szerződés. Az egyik osztatlan telken és vagyok az elővásárló a másikon pedig nem. Számít az, hogy a az a telek amire nekem van elővásárlási jogom az kb 2000m2, a szomszédos terület ahol nem vagyok elővásárlási jogosult pedig kb 200m2. A kisebb terület tulajdonostársait megkérdezva ők azt nyilatkozták, hogy élnének a jogukkal ha lehetőségük lenne.
Van valami lehetőségünk, hogy mindkét terület a miénk legyen?
Köszönöm a válaszokat.

MajorDomus # 2019.03.27. 22:11

Abban is egyetértünk, higy ne vedd meg,mert sok veszélyt
rejt magában az ügy!

MajorDomus # 2019.03.27. 22:10

El kell különiteni a használat, a felújítás, és a birtoklást, a tulajdonnal való rendelkezést!
.
Kbs-nek igaza van, ezért van különbség a társasháztól.
.
a lakáson belül nem kell engedélyt kérned a festéshez,
de fűtés átalakitásához,és az ablakcseréhez, már igen.

drbjozsef # 2019.03.27. 06:43

Melyik? Hogy felújíthatják?
Ne már, igaz, hogy maga a tulajdon osztatlan közös, de a használat szerződés alapján megosztott, a használatba pedig beletartozik annak karbantartása, felújítása is. Az "átépítés" esetleg határeset, de szerintem ha az épületszerkezetet nem érint, akkor az nem olyan mértékű, amihez engedély kellene.
Van ott azért a Tht-ban sok minden más is.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.03.27. 06:39

A középső rész nem igaz. Pont azért, mert nem társasház. (Ha a használati megállapodással bíró közös tulajdonon és a társasházban a jogviszonyok mindenben azonosak lennének, akkor mi szükség lenne a kétféle elnevezésre és szabályozásra?)

drbjozsef # 2019.03.27. 06:27

Jeckeld,

Osztatlan közös tulajdonú társasház nincs.
Vagy osztatlan közös, vagy társasház.

Ha előbbi, akkor igen, van elővásárlási joga a többi tulajdonostársnak, és nagyon fontos, hogy pontos, részletes, térképvázlattal együtt készített használati megosztási szerződés legyen minden tulajdonos által aláírva, lehetőleg ügyvédi ellenjegyzéssel.

A saját kizárólagos használatotokba tartozó épületrészekhez nincs közük, felújíthatjátok, átalakíthatjátok (értelemszerűen az építési jogszabályokon belül).

Nem kell hozzá az engedélyük.

De célszerűbb, ha ilyen osztatlan házban nincs is közös rész, az csak a vita alapját adja később, fel kellene osztani az egész kertet (persze nem mindig lehet értelmesen, ha nem túl nagy).

Amíg nincs ilyen részletes megosztási szerződés, addig meg ne vegyétek! Kellemetlen meglepetések érhetnek.