Társasházi központifűtés - leválás


Majordomus # 2023.10.09. 19:40

A szolgáltató azért nem járul hozzá mert anyagi vesztesége van a kiválással.

Valóban lehetetlen lakásszinten kiválni,de még társasházszinten is,mert hogy valamiben minden tulajdonos egyetértsen az nem magyar műfaj.

nanemaaa # 2023.10.09. 09:05

A távfűtés a jogszabályok szerint a legmagasabb szintű fűtési rendszer a maga hibáival együtt. Ezért nem fog hozzájárulni a leváláshoz a szolgáltató. Bár olyat már hallottam, hogy egy teljes társasház levált. De társasházi lakás kikerülése a kiépített rendszerből gyakorlatilag elképzelhetetlen.

Majordomus # 2023.10.07. 19:03

Majd meséld el mire jutottál...

Otto # 2023.10.06. 21:15

Köszönöm a válaszokat. Hasznosak voltak.

Majordomus # 2023.10.05. 19:28

Más megoldás pedig nincs.
A közgyűlés ebben a kírdésben nem hozhat döntést mert nem illetékes.
A "távhőtörvény"szerint a szolgáltató hozzájárulása szükséges ehhez, azt pedig soha nem fogod megkapni.

Növeld meg a fűtési teljesitményt 3-3.5 mwatt-al.

SolnesM # 2023.10.05. 13:12

képviselő szerint nagyobb méretű fűtőtestet kellene becserélni. A lakószoba viszont pl. alig 20 nm méretű, így nincsen lehetőség "mennyezetet elérő" fűtőtest beépítésére.

Igaza van a közös képviselőnek. Egy nagyobb radiátor megoldaná a problémát.

Egy gázzal müködő fűtés cirka másfél milla, agy nagyobb radiátor pedig 150 ef ft.

Otto # 2023.10.05. 05:57

Tisztelt fórum!
Kifelejtett információval szeretném kiegészíteni kérdésemet. A lakásban van H tarifás klíma , de úgy gondoljuk, hogy a gázfűtés gazdaságosabb lenne. (Az elektromos fűtőtest hivatkozás egy korábbi helyzetet tükrözött.)
Bocsánat!

Otto # 2023.10.05. 05:37

Társasház egyik lakásában a közös képviselő állítása szerint nem lehet biztosítani a távhőtörvényban előírt 20 ill. 24 fokot. Kemény téli hidegben még a 15 fokot sem éri el a lakás hőmérséklete, mert a lakásban csupán a padló az, amely az alatta lévő lakás mennyezetével közös. Eddig elektromos fűtőtesttel biztosítottuk a 20 ill.24 fokhoz közelítő(!) hőmérsékletet. A lakásban kiépített gázvezeték van, sőt a sokkal kedvezőbb fekvésű másik emeleti lakásban (ahol csak gázfűtés van) a mi lakásunkból vezették át a gázt. Olvastam, hogy közgyűlési hozzájárulás szükséges a leváláshoz, ami egyébként azért sem érthető, hiszen a társasházi közösséget semmilyen kár nem értheti. A közös képviselő szerint nagyobb méretű fűtőtestet kellene becserélni. A lakószoba viszont pl. alig 20 nm méretű, így nincsen lehetőség "mennyezetet elérő" fűtőtest beépítésére. Félő, hogy a társasházi közösség ehhez nem fogja hozzájárulását adni, mert múltban már valaki ezt megpróbálta (akkor még nem laktunk a házban), de a társasház ezt nem szavazta meg. Ez egy alsóbb emeleti lakás volt, ahol szó sem volt ilyen viszonyokról. Mi is megpróbálnánk a leválást, de félünk, hogy "Önös" érdekből minket is elutasítanak. Mit lehet tenni, ha ez megtörténik? Köszönöm szépen a választ!

MajorDomus # 2014.07.30. 20:24

Majd számolj be, mi lett a vége.

Ciluci # 2014.07.29. 14:32

Tisztelt hozzászólók!

Nagyon köszönöm a kimerítő válaszokat! Most már kezdem érteni a dolgokat.

Szép napot mindenkinek.

MajorDomus # 2014.07.26. 19:58

Erre utaltam kissé rövidebben.

Wildmann # 2014.07.26. 15:32

Kedves Ciluci!

Jogban jártas embereket jogásznak hívják.A hivatalos álláspontot meg a hatóságok adják. Így nem értem miért a fórumon várod a választ.

Ilyenkor én elmegyek egy ügyvédhez és az asztal egyik sarkára a kérdést rakom a másik sarkára a pénzt.

Néhány nap múlva ismét elmegyek és egyik sarkán a hivatalos álláspont van a másikon meg a számla.

Egyébként a felvetést értem, de a megoldás a társasházi törvényben benne van. Ha a szolgáltatásból ki is zártak a közös tulajdon még közös tulajdon marad és annak közösen kell viselni a költségeit. Tehát ha a kazán közös, akkor az után is közös ha te abból nem kapsz meleg/fűtővizet. Ez a társasházi közös tulajdon lényege, hogy vannak közös vagyontárgyak és csak azért mert valaki nem használja, még közös. (a földszinti lakó sem mondhatja, hogy a felette lévő járólapok cseréjéhez nem járul hozzá)

A fentiek kiderülnek a társasházi törvényből (közös terület fenntartása a tulajdonosoké)az alapító okiratból (mi a közös tulajdon, bár egy részét a társasházi törvény is kimondja), végül az SzMSz-ből ami megmondja, hogy miként kell a közös tulajdon fenntartási költségét viselni. Ha nem mond semmit akkor a társasházi törvény szerint tulajdoni illetőség arányosan.

Ha ez valakinek nem tetszik, akkor kezdeményezze az SzMSz módosítását, hogy ezen költségek megfizetése alól mentesüljön.

Ha jogerős bírósági ítéletet szeretne megtámadni, akkor érdemes ügyvédhez fordulni.

MajorDomus # 2014.07.25. 22:00

Olvasd el az Alapitó Okiratot. Az dönt.

Mufurc_nagyon # 2014.07.25. 05:30

Hacsak az SzMSz másképp nem szabályozza ;-))))


http://levaltas.5mp.eu/web.php?… 2014 okt. látogató > mint 17500
{autodidakta}

Az ütk ne legyen LEVEZETÖ ELNÖK és JKV. VEZETÖ

MajorDomus # 2014.07.24. 20:20

CXXXIII/2003.tv.

Nincs itt semmiféle megosztás.

Az a döntő, hogy a társasház hogyan szabályozza a költségek viseletét.

Ha a kazán és a rendszer közös tulajdon, akkor az téged is terhel arányosan.

Ha új kazánt vesznek, az is.

Hogy a felosztás benne van az szmsz - ben, s a közös költség része, azt viselned kell.

Ciluci # 2014.07.24. 10:49

Tisztelt mindenki!
Látom itt is elég rendesen megosztja ez a kérdés a hozzászólókat. Sajna mindenhol így van. A bíróság olyan kérdésben nem hoz ítéletet amiben nem nyújtanak be hozzá keresetet. Tehát én tényleg egy a jogban jártas ember véleményét szeretném kikérni. :) Ha van itt olyan akkor szívesen venném a hozzászólását. Van ítéletem, bármikor oda tudom adni vagy szóról szóra le tudom írni. Bocs a keménységért de nem beszélgetni szeretnék hanem igazi jogi hozzászólást. A kérdésem továbbra is az, hogyha kizárásra kerül egy albetét a szolgáltatásból, akkor mi a helyzet a költségek viselésével? Köszönöm ha valaki tud válaszolni, esetleg egy két törvényi hely megadásával.
Szép napot. Zs

Mufurc_nagyon # 2014.07.24. 06:05

Kedves Ciluci!

A kereset megfogalmazása alapján született az ítélet.

Amennyiben a kazán és csővezeték elektromos fogyasztás költségeiről nem rendelkezett a bíróság akkor az marad a közösköltség része.
Meg kell nézni az SzMSz-t, ahol elméletileg benne kell lenni a pénzügyi elszámolás rendjének is.
Ha van ilyen akkor ott látszik, hogy a "hőtermelés" (fűtés + melegvíz) költségei közül melyiket sorolták a közös költségek körébe.;-((((

A részletek;-))) A kibocsátott "gáz" számlák nem csak a gáz árát tartalmazzák;-)))

Az az érzésem, hogy az "idézet" nem egyezik az ítélet pontos szövegével;-)))


http://levaltas.5mp.eu/web.php?… 2014 okt. látogató > mint 17500
{autodidakta}

Az ütk ne legyen LEVEZETÖ ELNÖK és JKV. VEZETÖ

MajorDomus # 2014.07.23. 20:32

A,, megkérdezettek,, rosszul mondták.

Itt a rendezőelv a társasház Alapitó Okirata. Ha abban a kazán, a vezetékek közös tulajdonban vannak- ami szinte biztos-akkor annak arányos költségeit továbbra is viselned kell.
Nem véletlen, hogy a bíróság csak a gázdij megfizetése alól mentesitett.

Helyesen, mert a gáz nem közös tulajdon.

Sehova nem kell fordulni, csak olvasd el az Alapitó Okiratot.

Ciluci # 2014.07.23. 11:36

Szép napot!
Egy kis segítséget szeretnék kérni. A konkrét ügyben már született jogerős ítélet! A bíróság kimondta, hogy A társasház közgyűlésének határozata alapján a felszálló vezetékek levágásával az üzemben tartó hozzájárulásának minősül a levágás. Így jogilag a leváláshoz hozzájárult a társasház. Ezzel egy időben a bíróság kimondta, hogy ettől a dátumtól a társasház NEM követelhet gázdíj hozzájárulást a társasház! A kérdésem az, hogy mi van a többi költséggel? Véleményem szerint és a megkérdezettek is azt mondják, hogy mivel "kizárásra került az albetét a szolgáltatásból" így sem a terheit/költségeit sem pedig a hasznát nem kell viselnie. Tehát kell e fizetni a kazán és a vezetékek karbantartási díját? Illetve az esetleges vezeték/kazán cserék az albetétre eső költségét. Jó lenne ha valaki ezt meg tudná mondani, mert sajna a bíróság elfelejtette leírni az ilyen következményeket. Arra is kíváncsi vagyok, hogy hova lehet fordulni ebben az esetben, hogy kapjak egy hivatalos álláspontot. Mert nem szeretnék egy újabb perben magyarázatot kapni.
Köszönöm a választ előre is.
Szép napot Zs

MajorDomus # 2014.07.23. 06:40

Hát támadja meg!
Azért nagyon komoly pénzekről van itt szó, nem ártana ha ti is vinnétek egy ügyvédet.

MajorDomus # 2014.07.21. 22:37

Mi lett a közgyűlésen?

Mufurc_nagyon # 2014.07.21. 04:54

pláne!


http://levaltas.5mp.eu/web.php?… 2014 okt. látogató > mint 17500
{autodidakta}

Az ütk ne legyen LEVEZETÖ ELNÖK és JKV. VEZETÖ

MajorDomus # 2014.07.20. 20:18

Leválás

Mufurc_nagyon # 2014.07.20. 18:16

Kedves krisztian97!

A dislexia ;-))
Ezt bizony elolvastam levállás és leváltás.
Bocs;-)))


http://levaltas.5mp.eu/web.php?… 2014 okt. látogató > mint 17500
{autodidakta}

Az ütk ne legyen LEVEZETÖ ELNÖK és JKV. VEZETÖ

MajorDomus # 2014.07.18. 21:20

Mi sem.
De aki zsigerből utálja a szakmánkat,

  • s annak művelőit- az agyát elboritó lila köd miatt nem tud olvasni sem.