Tehergépjármű bérleti díj


jogatanar # 2022.07.10. 21:11

Szomorú örökös

Valóban.

Szomorú örökös # 2022.07.10. 04:54

jogatanar

az euróra váltás mellet 30 %-os emelést is tartalmaz az ajánlat

És ez miért is olyan furcsa? 3 év alatt gondolom semmit sem emeltek rajta,
pedig a jelen gazdasági helyzetben évente 10 % emelés egyáltalán nem irreális.

jogatanar # 2022.07.09. 22:22

Kovács_Béla_Sándor

Küldtünk választ a bérbeadónak és 5 napi gondolkodási időt kértünk a bérleti díj elfogadásával kapcsolatban, illetve megírtuk, hogy szerintünk aggályos így felbontani egy szerződést.
Visszajelzéséből kiderült, hogy azért ennek ő is tudatában van, mert most úgy fogalmazott, hogy késztetést érez a felmondásra :-)

jogatanar # 2022.07.09. 22:14

Majordomus

Azért meggondolandó az ajánlat elfogadása, mert az euróra váltás mellet 30 %-os emelést is tartalmaz az ajánlat.

Majordomus # 2022.07.09. 19:27

Miért nem lehet elfogadni a bérbeadó ajánlatát?

Kovács_Béla_Sándor # 2022.07.09. 08:30

A szerződés felmondásának kifejezettnek és határozottnak kell lennie. Az, hogy az autók átadását kéri a bérbeadó július 11-én, nem kifejezett felmondás. Erre az adekvát válasz az, hogy "miért"?

Majordomus # 2022.07.08. 20:19

Szerintem jobban járnátok az euro alapu bérleti dijjal! Nem?

osztap # 2022.07.08. 08:06

Ezek után várjuk a bérbeadó írásos felmondását.

Azt már szerintem megkaptátok. A bérbeadó levelében szerződésmódosítást javasolt, azzal, hogy ha nem fogadjátok el, akkor július 11-re felmondja a szerződést. Ti nem a felmondás tényét vitatjátok, hanem csak azt, hogy mikor ér véget a bérlet.

jogatanar # 2022.07.08. 07:53

osztap, Szomorú örökös

Köszönöm a válaszaitokat.
Fogalmazzuk a válaszlevelet, hogy gazdasági számításokat végzünk.
Ezek után várjuk a bérbeadó írásos felmondását.

osztap # 2022.07.08. 07:35

Józan parasztival olyan érzésem van, hogy ha a szerződésben nincs utalás a felmondási időre, akkor a Ptk. ide vonatkozó részét kell alkalmazni

Akkor már csak a választ kell megírni a levélre. (Egyébként szerintem a bérbeadó nem úgy kezdte a levélírást, hogy alaposan átolvasta a Ptk idevágó szabályait - hanem kitalálta, hogy ő mit szeretne, aztán tollat ragadott...)

Szomorú örökös # 2022.07.08. 05:18

jogatanar

osztap fórumtárs által idézett jogszabályban ez is szerepel:

(3) Ha a felmondás nem az (1) bekezdésben meghatározott határidő betartásával történik, a bérleti jogviszonyt a felmondás közlését követő bérleti időszak végére felmondottnak kell tekinteni.

Kérdés, hogy mi szerepel a szerződésmódosítás dátumaként szerintem, mert lehet az lesz a mérvadó, mint bérleti időszak vége.
És hát én úgy sejtem arra gyanakodhatnak, hogy nem fog megfelelni az új szerződés, így ti nem kívánjátok tovább fenntartani ezt az állapotot, lehet van már új jelentkező a járművek bérlésére, ezért szeretnék ilyen gyorsan azokat visszakapni, hogy esetleg hó elejére egy kis karbantartást, átvizsgálást is megejthessenek rajtuk.

Mivel ezt is írtad a legelején: „Szóbeli tárgyalást nem kezdeményezett az emelésről, az emelés mértékét egyoldalúan határozta meg.”, ezzel kapcsolatban csak annyi észrevételem volna még egyszer, hogy ők határozzák meg a bérleti díjat, ami üzleti szempontból számukra megfelelő. Ezzel kapcsolatban csak két dolgot tehettek, elfogadjátok vagy nem.

jogatanar # 2022.07.07. 21:02

osztap

Ugyanitt néztünk utána mi is. A mi értelmezésünk szerint a július 6-án bejelentett rendes felmondási szándék július 31-ével lett volna helyes, amennyiben nem fogadjuk el az emelt díjakat gazdasági okból.

Ma telefonon megkérdeztünk egy ügyvédet is, aki 30 napos felmondási időt tartott helyesnek. Ez már megint egy másik dátumot jelent (augusztus 5.), ameddig az eredeti szerződési feltételeknek kell teljesülni.

Józan parasztival olyan érzésem van, hogy ha a szerződésben nincs utalás a felmondási időre, akkor a Ptk. ide vonatkozó részét kell alkalmazni, illetve a bérbeadó sem hozhatja olyan helyzetbe bérlőt, hogy ne legyen elég ideje felkészülni a megváltozott körülményre.
Ha a bérlő nem tudja kitermelni az emelt díjakat, akkor legyen ideje más, "olcsóbb" bérbeadót keresni.
Július 6-tól 11-ig csak 5 nap van, ez "szinte" azonnali hatályú felmondás a bérbeadó részéről, amit semmi nem indokol.

osztap # 2022.07.07. 18:28

jogatanar,

Nem eszik olyan forrón a kását.

Ptk. 6:339. § [A bérleti jogviszony megszüntetése rendes felmondással]
(1) A határozatlan időre kötött szerződést bármelyik fél rendes felmondással felmondhatja

  1. napi bérleti díj kikötése esetén bármikor, egyik napról a másikra;
  2. heti bérleti díj kikötése esetén a hét végére, legkésőbb a hét első napján;

c) havi bérleti díj kikötése esetén a hónap végére, legkésőbb a hónap tizenötödik napjáig;
d) hosszabb időszakra kikötött bérleti díj esetén a szerződésben meghatározott időszak végére, legkésőbb az azt megelőző harmincadik napig.

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Szomorú örökös # 2022.07.07. 15:34

jogatanar

Reméltük, hogy legalább a július 6-án elküldött és feltételhez kötött felmondás július 11-ei határideje aggályos lehet.

Ha nem volt benne a szerződésben felmondási idő, akkor miért is lenne aggályos?

A hónap utolsó napját gondoltuk helyesnek.

Viszont mint bérbeadó, nem ti szabtátok meg a bérlet feltételeit, hanem azt csak elfogadtátok.
Szerződéskötéskor kellett volna jelezni, hogy a felmondási idő legyen benne szerintem.

jogatanar # 2022.07.07. 12:15

Kovács_Béla_Sándor

Köszönöm ezt a választ is.
A szerződés betartása részünkről is természetes.
Reméltük, hogy legalább a július 6-án elküldött és feltételhez kötött felmondás július 11-ei határideje aggályos lehet. A hónap utolsó napját gondoltuk helyesnek.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.07.07. 06:39

Nagyon udvarias vagy...

Egyébként: pacta sunt servanda.

jogatanar # 2022.07.07. 04:41

Szomorú örökös

Egyelőre köszönöm ezt a választ.

Szomorú örökös # 2022.07.07. 04:00

jogatanar

Szóbeli tárgyalást nem kezdeményezett az emelésről, az emelés mértékét egyoldalúan határozta meg.

Ő a bérbeadó, neki van szerintem egyedül joga meghatározni, hogy mennyiért akarja az autóit bérbe adni.

van-e olyan a fenti feltételek között, amely nem törvényes?

Mivel korrektül felajánlott 3 lehetőséget is, így én úgy gondolom, hogy törvényes, mert te is írtad, hogy „A szerződésekben a felmondási időre vonatkozóan nincs meghatározás.” Ergo ha ő azt kéri, hogy döntsetek, akkor jogosan teszi. A jelen helyzetben nagy valószínűséggel nincs más választása. Mivel a szerződés többi részletét nem osztottad meg - amelyből egyébként megérthetnénk, hogy miért is nem éri meg neki a korábbi árakon - így én laikusként úgy gondolom, hogy jogszerűen járnak el. Javaslom, hogy keressetek másik helyet, ha ezt nem akarjátok a továbbiakban elfogadni. Nyilván itt már a továbbiakban nem fix összegű lesz a bérleti díj, hanem mindig aktuálisan az euró árfolyam mértékében változik.

jogatanar # 2022.07.06. 20:11

Tisztelt Tanácsadó Ügyvéd!

Kérdésem bérleti díjjal és gépjárműbérlet felmondásával kapcsolatos.
Fuvarozó cégem 2019 óta folyamatosan tehergépjárműveket bérel egy bérbeadással foglalkozó cégtől.
A bérleti díjak havi díjban vannak rögzítve forintban tehergépjárművenként.
A szerződésekben a felmondási időre vonatkozóan nincs meghatározás.
A bérbeadótól a mai napon, 2022. július 6-án levelet kaptunk, hogy a bérleti díjakat emelni kívánja, és a jövőben euroban rögzíti a bérleti díjakat a szerződésben. Szóbeli tárgyalást nem kezdeményezett az emelésről, az emelés mértékét egyoldalúan határozta meg.

A levélben megfogalmazott feltételei:

  • Amennyiben nem kap visszajelzést tőlünk, akkor a jövő hónaptól az emelt díjakat fogja számlázni euroban.
  • Amennyiben megírjuk, hogy elfogadjuk az emelést, akkor előkészíti a szerződésmódosokat az aláírás miatt euroban.
  • Amennyiben tájékoztatjuk, hogy nem fogadjuk el az emelést, akkor a tehergépjárművek átadását kéri 2022. július 11-én.

Érdeklődöm, hogy van-e olyan a fenti feltételek között, amely nem törvényes?

Előre is köszönöm a választ.
Tisztelettel: Jogatanar8