msot örököltem vagy nem és mikor???


ObudaFan # 2007.03.13. 15:52

Nincs mit.

willow # 2007.03.13. 15:50

Köszönöm! :)

ObudaFan # 2007.03.13. 14:25

Maga a hagyatékátadó végzés 15 napon belül fellebbezhető. Ugyanakkor maga a tulajdoni igény nem évül el , tehát bíyróságon 15 napon túl is lehet pert indítani, mert a hagyatékátadó végzésnek anyagi jogereje nincs.

willow # 2007.03.13. 09:25

Sziasztok!

Elöre is elnézést kérve a laikus megfogalmazásért azt szeretném e topic témája kapcsán megkérdezni, hogy egy „hagyatéki végzés” meddig támadható meg, vagyis van-e valamilyen elévülési ideje, vagy esetleg a tulajdoni igényhez hasonlóan „sosem évül el”?

Kovács_Béla_Sándor # 2007.03.13. 07:22

Szerintem igen, de meg kellene nézni az ingatlannyilvántartásról szóló törvényt is. Egyszer azt, hogy mit ír a nyilvántartáson kívüli szerzésmódok bejegyzéséről, másrészt a kijavítási igényről.

szota # 2007.03.13. 07:17

most megnéztem a PTK-t ami nagyon 1értelműnek tűnik.

Akkor erre hivatkozva (ptk 673§ )kérhetem a földhivatalt, hogy módosítsa a bejegyzést az öröklés dátumának megfelelően?


szota
_________
amit itt leírtam saját véleményem jogilag nem biztos, hogy helytálló: nem vagyok jogász.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.03.13. 07:09

A hagyatéki végzés csak igazolja az öröklés tényét, ami egyébként a törvény erejénél fogva következett be.
A hagyaték megnyílta az örökhagyó halála. (Vagy az az időpont, amivel halottá nyilvánítják, illetve amit a bíróság a halál tényét megállapító ítéletében rögzít. De ezek kivételes esetek.)

szota # 2007.03.13. 06:50

mit jelent pontosan a hagyaték megnyílta (?)kifejezés?
Mire való a hagyatéki tárgyalás, van-e ennek valamilyen hatása az öröklés dátumának szempontjából?


szota
_________
amit itt leírtam saját véleményem jogilag nem biztos, hogy helytálló: nem vagyok jogász.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.03.12. 15:44

Így van. Az örökösök a hagyaték megnyíltával (főszabályként az örökhagyó halálával) megszerzik a hagyaték tulajdonjogát.

szota # 2007.03.12. 14:52

hát sajnos tényleg bonyolultnak tűnik a dolog. Ráadásul próbáltam zanzásítani, hogy ne legyek hosszú. Elnézést.

Ez tehát azt jelenti, hogy az elhalálozás pillanatában (ill az azt követő hagyatéki eljárás után) akár eltitkolt vagyon is az örökösök birtokába kerül függetlenül attól, hogy a hagyatéki leltárból esetleg kimaradt és csak késöbb derült ki?


szota
_________
amit itt leírtam saját véleményem jogilag nem biztos, hogy helytálló: nem vagyok jogász.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.03.11. 18:44

Az öröklés ingatlannyilvántartáson kívüli szerzésmód - akkor is a hagyaték megnyíltakor következett be, ha az ingatlannyilvántartásba csak később jegyezték be. Mondjuk, a bejegyzést szerintem épp ezért visszamenőleges hatállyal kellett volna megejteni.

(Viszont a többi sem kerek, szerintem alaposan kutyulod az öröklést meg a házassági vagyokközösségen alapuló tulajdonszerzést, az öröklést meg a közös tulajdon megpsztását. Zavaros az is, hogy a hagyatéki leltárból kimaradt egy ingatlan. Ja, és azt, hogy ki örököl, a közjegyző nem "mondja ki".)

szota # 2007.03.11. 17:44

üdv.
A történet 1984ben kezdődött, amikor nagyapám meghalt és a vagyonát ami egy jelentős méretű föld terület a gyermekei között osztották fel. Késöbb apám testvére megtámadta, hogy a nagyanyám (aki vele élt) kapjon nagyapám örökségéből.
A bíróság megitélte.
1991ben meghalt apám, így az ő része a testvérem és köztem lett felosztva.
1996-ban kiderült, hogy a nagyapám korábban titokban a telket ketté osztotta és a nagyobbikat önálló számon jegyezte be a földhivatal (erről senkinek sem szólt a családban). Így a kép úgy tisztult, hogy a kisebbik részből kapott a nagyanyám a nagyobbik pedig apám és nővére ill apám halála után a testvéremmel mi örököltük.
VISZONT mint kiderült most a földhivatal csak 1996ban írta a nevünkre. Ez azért baj, mert szeretnénk eladni és már azt hittük ezt adómentesen megtehetjük, de most kaptunk még 4 évet (a földhivatal szerint).

Kérdésem: vajon tényleg csak 1996tól lehet ez a telek az enyém ha a nagyapám akkor már 12éve apám pedig 5 éve halott volt és a közjegyző akkor már 4 éve kimondta, hogy apám utám mi örököltünk mindent!


szota
_________
amit itt leírtam saját véleményem jogilag nem biztos, hogy helytálló: nem vagyok jogász.