testvérek közötti öröklés


drbjozsef # 2017.06.21. 07:48

Peti,

az édesanyád a törvényes öröklési rend helyettesítési elve szerint fog örökölni elhunyt nagybátyja után. Vagyis édesapja helyébe lép.

A nagypapád még élő testvére örökli a hagyaték egyik felét, és elhunyt nagypapád helyén annak leszármazói a másik felét. Ha édesanyád egyedüli gyerek (vagy ha voltak testvérei, akkor azok már leszármazó nélkül elhunytak), akkor egyedül ő örökli azt a másik felet.

Szomorú örökös # 2017.06.21. 04:10

Peti986

Az én anyukám pont ilyen szituban örökölt. Az édesapja már nem élt és amikor meghalt az édesapja testvére, anyukám nagynénje, akinek nem volt egyetlen leszármazottja sem, akkor anyukám örökölt az édesapja helyett. Hozzá teszem, én csak laikus vagyok, de ez amit írtam, így volt.

Peti986 # 2017.06.20. 20:51

Szép Napot!

Édesanyám Édesapjának(nagypapámnak) volt 2 testvére A nagypapám elhunyt pár éve.A 2 testvér közül nemrég elhunyt az egyik akinek nem voltak gyerekei és felesége sem volt.A kérdésem az lenne hogy ha nem írt végrendeletet akkor Édesanyám örökölhet vagy csak a másik életben maradt testvér örököl mindent?

drbjozsef # 2017.06.13. 08:58

Akkor ne stresszeld magad, vigyél neki vagy küldj tértivel levelet (csak nyoma legyen az átvételnek), adj neki 15 napot, hogy elvigye amit választ, és ha akarja, MIUTÁN elvitte felértékeltetheti, a többit ha akarja fényképezze le, aztán értékeltessen azon is amit akar, magánügye, Te eladhatod. Ilyen értékért perelni nem nagyon fog, ha mégis, még többet bukik rajta, mint a tiszta értéke annak, amit elvisz. Értelmetlen.
Ha nem viszi el, fényképezzél le Te mindent, aztán add el és fizesd ki a részét (nyoma legyen), és ha akar pereskedjen. Nem kell évekig őrizgetned semmit, ha nem hajlandó csipkednie magát.

Ancsamancsika # 2017.06.13. 07:02

Az ingóságok összértéke kb 400.000 Ft. Szerintem ez is túlértékelve. Nem sok... De én fizetni nem szeretnék neki, hiszen nekem sincs rá szükségem. Csak amíg nem dönt, nem viszi el, amire igényt tart, a többitől sem szabadulhatok meg, és nekem is útban van. Tehát sürgős lenne.

ObudaFan # 2017.06.10. 13:25

Azért egy ingószakértő sem feltétlenül olcsó, azt a felértékelést érdemes átgondolni.

drbjozsef # 2017.06.10. 08:39

Egyéként, úgy nagyságrendileg mekkora érték az össz ingóságvagyon? Milliókról beszélünk műkincsekkel, vagy átlagos, önmagában nem jelentős értékről? Csak mert az őrzés/állagmegóvás nem feltétlenül mindegy.

nonolet # 2017.06.09. 17:01

Jó a posta is tértivevénnyel
és akkor nem kell az aláírásáért küzdeni.

Mert

  • vagy átveszi és OKÉ
  • vagy a kézbesítési vélelem alapján lehet tovább lépni...
drbjozsef # 2017.06.09. 16:00

Akkor adj neki egy újat, ahogy nonolet írta, vagy kapjon 15 napot, hogy eljöjjön, kiválassza, és elvigye, vagy ha akarod, kapjon 30 napot, hogy újrafelméresse, és utána válasszon és vigye el.
Ha nem, akkor azt írd bele, hogy te választasz, az övét pedig vagy zárt szobába viszed, vagy pincébe, vagy valaki ismerőshöz, ahol el tudod helyezni, vagy végső esetben, megjelölve a levélben is, hogy bérelsz tárolót az Ő KÖLTSÉGÉRE.

Ennyi. Ha kifut a határidőből, akkor neki kell perelni, ha valamit meg akar kapni tőled, és feltételezem annyit azért nem ér majd. Ha mégis, akkor ezekkel a levelekkel , amit VETESS ÁT VELE ALÁÍRÁSSAL, levédted magad.

Ancsamancsika # 2017.06.09. 12:40

Igen, írásban. Át is vette. Én azt tenném, amit ő kér, de nem mond semmit. Ő választhatta ki, hogy mit szeretne elvinni a hagyatékból. Én még a szállítást is felajánlottam neki...De az összes reakciója az volt, hogy újra fel kívánja értékeltetni. Ez is 3 hónapja.

drbjozsef # 2017.06.09. 12:36

Írásban? Átvette?

Amúgy meg ha nem szeretnél hercehurcát, akkor tedd azt amit kér. Amikor nem azt teszed, és ő sem hajlik kompromisszumra, azt hívják hercehurcának, akkor is, ha Te azt nem szeretnéd.

Ancsamancsika # 2017.06.09. 11:33

Felszólítás történt.... Már több is, de semmire nem reagál. Nem szeretnék ebből egy újabb bírósági herce-hurcát.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.06.09. 10:21

Ez azért nem volt egészen szakszerű. De a felszólítás stimmel.

nonolet # 2017.06.09. 10:17

Adj neki mondjuk 15 napos határidőt és jelzed,
hogy utána

  • vagy kidobod a cuccait
  • vagy már tárolási díjért őrzöd

Szeruintem,
Az érték az AKKORI értéken számít.
Mivel azon az értéken örököltétek!

Ancsamancsika # 2017.06.09. 07:15

Tisztelt Jogi Fórum!

Az alábbi ügyben szeretnék segítséget kérni.
4 éve halt meg édesanyám, aki után én és a testvérem örököltünk. Végrendelet alapján az ingatlant én, az ingóságokat fele-fele arányban. Az ingatlanra szóló végrendeletet a nővérem megtámadta, az ingóságokra vonatkozó részt elismerte. Kb fél éve zárult le az ingatlanra vonatkozó rész is, a teljes jogú határozatot is megkaptuk mind a ketten. De ő többszöri felszólítás ellenére sem hajlandó az általa kiválasztott ingóságokat elvinni, újra fel kívánja értékeltetni, mindezt a hosszú időre való tekintettel.

Kérdésem, hogy mit lehet ebben az esetben tenni, van-e az újbóli felértékeltetéshez joga (nem rajtam múlt, hogy nem vitte el), és meddig vagyok köteles az ingóságokat megtartani?

Köszönettel: Anna

Kovács_Béla_Sándor # 2017.06.07. 07:08

Ennek a bizonyítása utólag, nem túl valószínű.
Még csak nem is a bizonyítás az igazi probléma. Hanem az, hogy a karbantartás, felújítás, de még az értéknövelő beruházások sem keletkeztetnek tulajdonjogot.

nonolet # 2017.06.07. 06:17

Ha nincs mást mondó végrendelet,
akkor
az 50%-50% a törvényes osztozkodás.

A tesó 50%-ból levonhatod a ráeső temetési költségeket.

  • * -

Az, hogy te ott laktál és laksz csak egy dolog.

Ezentúl CSAK a ház felét használhatod majd saját jogon.

A másik felének a használatáról a tesó dönt!
Ha akar még lakbért is kérhet tőled...
Amiért az ő részét használod.

  • * -

Az, hogy pénzt is raktál a házba,
igazából
az anyád és te közted elrendezendő dolog volt.

HA nem rendeztétek el, egymás között
(résztulajdon, végrendelet, szerződés, stb.)
akkor, alapban >> így jártál.

Persze lehet bizonygatni, hogy mennyit öltél bele,
de arra az a válasz, hogy: cserébe ingyen laktál ott.

Szóval,
lehet alkut kezdeni a tesóval,
hogy: mégse 50%-50% legyen.

De az eltérés igazából az ő döntésén múlik.
A törvény nem támogat ebben.

Persze, pert is indíthatsz majd e miatt,
de nem sok esély van a nyerésre.
Szerintem.

Mert bizonyítanod kéne, hogy
a házra költött pénzedért
cserébe téged tulajdonjog illetne.
Ennek a bizonyítása utólag, nem túl valószínű.

Béci07 # 2017.06.07. 06:01

Tisztelt Ügyvédek!

Nagyon fontos és égető kérdéssel fordulok Önökhöz!
Édesanyám meghalt külföldön, nemsokára lesz a hagyatéki tárgyalás.

Van egy testvérem, aki nem segített nekem semmit, se anyám hazahozatalában, se az ügyek elintézésében, se a temetésben.
Világ életemben anyám házában éltem, viszont ő még csak be sem volt jegyezve lakcímileg sem.

Most az a helyzet, hogy mégis a felét követeli. Mit lehet ez ellen tenni? Mi lenne a megoldás, mert úgy érzem, hogy én minden pénzemet a házba beleraktam ő semmit nem tett és nem érzem igazságosnak, hogy 50-50%-ban osztozzunk.

ObudaFan # 2017.05.30. 13:31

Lehetséges, erről​nem szol a kérdés. Ha így van, akkor ezt az élettársnak kell érvényesíteni és vita esetén igazolni.

drbjozsef # 2017.05.30. 06:57

Milyen alapon, ha az összeg nem tartozik a hagyatékba?
Eleve lehet, hogy az összeg fele (vagy a negyede, vagy az egész, mindegy) az élettársé.

ObudaFan # 2017.05.30. 04:50

Igényt tarthat, az elhalálozáskori összeg 1/6-ára. (Mivel ketten testvérek, így 1/2-et örökölne, ennek az 1/3-a a kötelesrész). Ezért a két kedvezményezett egyetemlegesen felel.
Persze, ha van egyéb hagyaték, amiből a kötelesrész ki van elégítve, akkor nem lehet ilyen követelése.

Vendy1122 # 2017.05.29. 19:57

Tisztelt Ügyvédek!

Az alábbi kérdéssel kapcsolatban kérem gyors segítségüket! Tényleg nagyon sürgős!

Tényállás:

Az elhunyt örökhagyónak van 2 gyermeke.
Halála napján egy betéti számlája 10.000.000 Ft lekötött összeggel.
Végrendelet nincs!
A számlán 2 haláleseti kedvezményezett van megjelölve 50-50%-os arányban, az egyik az élettárs a másik az egyik(!) gyermek! Ennek fényében a számlán lévő összeg nem képezi a hagyaték részét!
Kérdésem:

A másik gyermek (aki mindebből kimaradt), igényt tarthat a számlán lévő pénzből a köteles részre (akár külön perben 1/3 arányban)?
Illetve amennyiben IGEN a válasz, a halálkori összeg 1/3 arányára, vagy a testvérnek jàró 50% 1/3 arányára?
Tehát, az élettárs részéből a kimaradt gyermek igényt tarthat e köteles részte?

Válaszukat előre is nagyon köszönöm!

Mártonné Andrea

ObudaFan # 2017.05.28. 20:29

A testvéred fia fog örökölni.

roffy # 2017.05.28. 20:19

Tisztelt Jogi Fórum!
Nem végrendelkeztem.Szülők, nagyszülők már nem élnek, házastársam nem volt, gyermekem nincs. Egy testvérem volt, aki már elhunyt. A testvérem özvegye, a testvérem fia (akinek van felesége és egy gyermeke) tehát kettem a közvetlen hozzátartozóim. Szíveskedjenek eligazítani, hogy ez esetben tőlem mi az öröklési rend .
Köszönöm.

drbjozsef # 2017.05.19. 13:56

Kieg : illetékkedvezmény csak akkor, ha az eladás és a másik vétele között kevesebb mint 1 év telt el. Utána már nem számít.