testvérek közötti öröklés


drbjozsef # 2016.11.29. 13:12

Isti80,

ki a lakas foldhivatal szerinti tulajdonosa? Van-e haszonelvezet valakinek a hazon?

Gondolom az elhunyt feleseg reszet orokoltek a gyermekei. Elvileg ilyenkor a tulelo hazastars haszonelvezetet kap az utolso kozos lakhelyre.

Ha igy van, tehat az apanak van haszonelvezete, akkor teljes egeszeben o rendelkezik az ingatlannal. Lakhat benne, de ki is adhatja, a tobbi tulajdonosnak se a beleegyezese, se az engedelye nem kell, reszt sem kapnak a berleti dijbol.

Azael # 2016.11.29. 12:29

T. Fóromozók!
Az anyósom az ingatlanvagyonának értékesebb részét a három gyermeke közül végrendeletileg az egyikre hagyta, mivel a másik kettő korábban nagyobb értéket kapott, mint a harmadik. A végrendeletben a többi örökség felől úgy rendelkezett, hogy egyenlően osztassék meg a három gyerek között. A kérdésem az, hogy így a törvényes öröklés vagy a végrendeleti öröklés szabályait kell alkalmazni a hagyaték kiadásánál. Nem mindegy mert értelmezésem szerint az első esetben osztályrabocsátási kötelezettség van, míg a második esetben kötelesrész kiadási kötelezettség van.
Köszönettel.

Isti80 # 2016.11.29. 10:12

Üdvözlöm Önöket.

Olyan kérdésem lenne,hogy ha van egy lakás,ahol már csak az egyik szülő él(apa)akkor ez a szülő kiadhatja-e a lakást a 3 gyerek bele egyezése nélkül.HA nem,akkor kell-e pénzt adnia a 3 gyereknek a bérleti díjból?A lakást eladhatja-e az ő bele egyezésük nélkül?

drbjozsef # 2016.10.28. 11:59

Értem.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.10.28. 08:51

De ha lakashasznalati dijat akar kerni az ő 50%-anak hasznalataert, akkor attol az idoponttol, hogy azt bejelenti, onnantol mar kovetelheti.
Pusztán arra hivatkozva, hogy tulajdonos, nem.

drbjozsef # 2016.10.28. 08:49

írd meg, érdekel.
De azért azzal legyél tisztában, hogy ha a jogi utat vagy kénytelen választani, az se olcsó, se gyors nem lesz. Jobb megegyezni...

beninnyjuh # 2016.10.28. 07:31

Köszönöm az információkat. Ha érdekelné Önöket megírom majd hogy mire jutottam velük.

drbjozsef # 2016.10.28. 06:44

Nem, nem, a bejelented-et ugy ertettem, hogy a noverednek bejelented. Hatha ez jobb belatasra birja.

A birosag merlegeles alapjan, tobb korulmeny figyelembevetelevel dont, egyaltalan nem biztos, hogy a noveredenek kell magahoz valtania a te reszedet. Perkoltsegekrol is a birosag dont, meg is oszthatja.

KBS, miert?
Visszamenoleg nem kerhet, az vilagos, es igen, van jogcime ott lakni a gyereknek. De ha lakashasznalati dijat akar kerni az ő 50%-anak hasznalataert, akkor attol az idoponttol, hogy azt bejelenti, onnantol mar kovetelheti.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.10.28. 04:53

Amit tehetsz, hogy bejelented,
Az nem ilyen egyszerű.

beninnyjuh # 2016.10.28. 04:08

drbjozsef köszönöm a válaszát!
A bejelentés a hatóságok felé értendő? Ha pert indítanék a a közös tulajdon megszüntetése iránt, és a nővérem továbbra sem akarná eladni az ő tulajdonrészét akkor őt kötelezné a bíróság arra, hogy vegye meg az én részemet? Az ügyvédi, perköltségek ilyenkor kit terhelnek?

drbjozsef # 2016.10.27. 13:57

beninnyjuh,

a saját tulajdonrészedet bármikor eladhatod, nem kell hozzá a tulajdonostárs engedélye. Persze, fél ingatlant, lakottan, csak nagyon olcsón tudsz elkötyavetyélni.

Amit tehetsz, hogy közös tulajdon megszüntetése iránti pert indítasz. Ekkor vagy meg kell vegyed a bíróság által megállapított áron a nővéred részét, vagy neki kell megvennie tőled.

Mást nagyon nem tehetsz. Ha nem akarja, sose adja el a részét, nem kényszerítheted rá.

Amit tehetsz, hogy bejelented, hogy addig is, amig nem rendeződik el a dolog, használati dijat kersz a bent lakotol a te 50%-oda használatának jogáért. Ezt sajnos visszamenőleg nem teheted meg, de a bejelentés napjától kérheted a lakbért.

Ha ezeket előadod (lakbér + pert fogsz inditani), hatha jobb belatasra ternek...

beninnyjuh # 2016.10.27. 13:05

Sziasztok!

Nővéremmel édesapám halála után közösen 50-50 %-ban örököltük meg a lakását. Én 200 km-re lakom az ingatlantól, szeretném értékesíteni viszont a nővérem fia apám halála óta ott él és ha bármikor felhozom a témát, hogy el kellene adni az ingatlant, mindig a majd megbeszéljük választ kapom, ergo csak az időt húzzák.
Abban kérném a segítséget, hogy milyen lehetőségeim vannak az ügy jogi útra terelésével?
Köszönöm a segítséget!

drbjozsef # 2016.10.05. 12:29

Legkésőbben amikor idéz, igen.

De mint irták, a közjegyzőt kijelölik, a területileg illetékest általában, menj be a polgárjenőhivatalba, ott megmondják pontosan ki az, és tudsz vele beszélni. Nem mintha sokat segíthetne, de legalább elmondja mit vesz fel és mit nem a hagyatékba, és miért.

Lajos84 # 2016.10.05. 10:26

Akkor legkésőbb akkor ki fog derülni számomra, ki a közjegyző, akkor gondolom tudok vele bszélni.
De esetleg én nem tudok utánanézni?
Egy kisebb tepelülésről van szó, lehet egy kisebb településen nincs sok közjegyző, akkor gondolom adott.
Vagy ez bonyolultabb?

Lajos84 # 2016.10.05. 10:24

Az a baj, hogy Édesapámnak van egy élettársa, akinek kb minden kell, és valószinű irt végrendeletet. Amig nem tudom,mi van benne, addig nem tudom, mi éri meg nekem.
Egy korábbi verzióban úgy volt hogy a garázs az enyém lenne, de azóta sokminden történt, lehet az élettárs átirta a végrendeletet, szóval nem tudom mi vanbenne, nyilván ha az enyém, akkor megteszem amit meg kell, de ha nem, akkor meg nyilván nem.

ObudaFan # 2016.10.05. 04:49

Nem mondtam, hogy neked kell rendezni, majd döntsd el, hogy neked hogy éri meg jobban. Az elhalálozás helye szerinti önkormányzaton megmondják, ki a közjegyző, de egyébként is fogsz kapni tőle idézést.

Lajos84 # 2016.10.04. 16:55

Hogy lehet bejelenteni a közjegyzőnek? Illetve honnan tudhatom hogy ki a közjegyző az ügyben?
De hogy fog rendeződni? Ki fogja rendezni? Ha 4 örökös is van, miért pont nekem kell rendezni?
Mi van ha engem kizártak az öröklésből,akkor én miért intézzem?

ObudaFan # 2016.10.04. 16:01

Ez nem érinti a vegrendelet érvényességét. Egyebkent ha bejelentés a kozjegyzonek a problémát, vélhetően meg fogja várni az ügy rendezését.

Lajos84 # 2016.10.04. 13:06

És mi van akkor, ha van végrendelet és benne van az említett garázs is, ami tulajdni lap szerint jelenleg nem Édesapám tulajdona, legalábbis nem látszik a tulajdoni lapon adminisztrációs hiba folytán, szóval a végrendelet többi része érvényben marad? Vagy akkor az egész semmis lesz?

drbjozsef # 2016.10.04. 10:52

A közjegyzőt nem érdekli, milyen jogcímen igényel valaki az örökségből. Ha van igény, és nincs megegyezés, akkor per lesz, ott kell bizonyítani ki milyen alapon kér részt a hagyatékból.

drbjozsef # 2016.10.04. 10:50

Lajos, az élettárs nem örököl.

Örököl a három lánya, és ha az élettárs nem ért egyet ezzel, akkor hagyatéki hitelezői igényt jelent be a közjegyzőnél. Ha az örökösök elfogadják az igényt, akkor úgy osztják el, ahogy megegyeztek, ha nem, ideiglenesen átadj a hagyatékot az örökösöknek, az élettár pedig pert indithat.

Lajos84 # 2016.10.04. 10:42

Ez mit jelent?
Valahogy el kell neki, nem?
Édesapám (aki meghalt), van 3 lánya, meg egy élettársa.
Valahogy szét kell osztani a hagyatékot.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.10.04. 10:30

hagyatéki eljárás során a közjegyző hogy birálja el?
Sehogy.

Lajos84 # 2016.10.04. 09:11

És hagyatéki eljárás során a közjegyző hogy birálja el?
Értem, hogy a Bíróságnál már majdnem mindegy, mert lehet bizonyítani, de a hagyatéki eljárásnál ez hogy van?
És még egy kérdésem lenne, ha adminisztrációs ookból valahogy a tulajdoni lapról lemaradt Édesapám tulajdonjoga egy garázsról, és olyan mintha az Önkormányzat tulajdnona lenne az ingatlan, ami igaz is, mert a terület az Önkormányzaté, csak a flépítmény nem, akkor ezt lehet rendezni valahogy a hagyatéki eljárás megkezdéséig? Félek, ha igy zajlik a hagyatéki eljárás, akkor nem lesz hagyaytéknak tekintve a garázs.

ObudaFan # 2016.10.03. 21:36

Így van, a lakcímbejelentés olyan nagyon a bizonyításnál sem jelent sokat. Egy-két tanú elmondja a tényleges állapotot és már figyelembe sem veszi a bíróság.