testvérek közötti öröklés


samyy # 2016.06.10. 19:31

Kedves Szakértők!
A szüleim édesapám szüleivel vették közösen a házukat 25 évvel ezelőtt. Tulajdonjog bejegyzés az alábbiakban történt: 2/4 édesapámra, 1/4 édesanyámra, 1/4 édesapám testvérére, amire a nagyszülőknek haszonélvezeti joga van. A nagypapám már meghalt. A testvér megházasodott, elköltözött már sok éve, a ház fenntartásába semmivel nem járul hozzá, a nagymamámat nem támogatja, a szüleim gondozzák minden tekintetben. A ház ketté van osztva, külön bejárat van a szüleimnek és a nagymamámnak.
Szüleimmel felesben lecseréltettük a tetőt, és saját költségen beépíttetem a padlást, hogy oda költözzek, és egyéb, nem kis összegű házfelújítások várhatók 1-2 éven belül. A munkálatok előtt elvégeztettünk egy tételes értékbecslést, fényképekkel, a 2 házrészről külön összegekkel.
Tudom, hogy a legegyszerűbb az lenne, ha megegyeznénk édesapám testvérével, és kivásárolnánk, de erre nincs keretünk. A kérdésem az lenne, hogy az értékbecslésen kívül milyen megállapodás/nyilatkozat/hivatalos dokumentum kellene, hogy a nagymamám halála után a testvér ne a felújítás utáni értékből követelje a rá eső részét?
Köszönöm!

balmis # 2016.03.11. 07:57

Nagyon köszönöm a választ!

ObudaFan # 2016.03.10. 11:56

HA okirat alapján szeretnél perújítást indítani, akkor ennek a tanúnak legfeljebb a határidő megtartása tekintetében van bármi szerepe. Ha vitás lesz, hogy a kérelem benyújtása előtt 6 hónapon belül találtad-e meg az iratot, akkor majd ez a tanú azt a bíróságon elmondja.

balmis # 2016.03.09. 20:10

Tisztelt Szakértő!

Perújítást szeretnék indítani, mert írásos bizonyítékot találtunk. Elég ha tanú van akivel találtam, a gépelt anyagot vagy jegyzőkönyvet is kell készíteni? Gondolom ahhoz két tanú is kellene, de mi csak ketten voltunk a megtalálás napján! Válaszát előre is köszönöm!

Tisztelettel: B.M

ObudaFan # 2016.03.09. 16:24

Ha nem el bent, akkor viszont kulonosebb kovetkezmenyek nelkul kizarhato, legfeljebb erre a rovid idore majd ker tobblethasznalati dijat. De ha csinaltattok gyorsan egy leltart, utana be is lehet engedni.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.03.09. 07:49

Nagyon erős lehet...
Fényképezzék le, amikor visz.

berry38 # 2016.03.09. 07:35

Köszönöm Úraim,de Önök mit tennének?Beszélni nem lehet vele,azonnal kiabál.A nagyobb értékeket viszi,erre már rájöttünk.Mindenre az a válasza,hogy senkinek semmi köze ahhoz amit visz.Pedig mindent Anyukánk vett.Borzalmas ez az egész és egyszerüen nem tudjuk mit tegyünk...Ö nem él a házba,a bátyáim élnek bent,de nem tudják megállitani...

Kovács_Béla_Sándor # 2016.03.09. 05:50

Tulajdonképpen ha nem él bent, akkor sem. Tulajdonos.

ObudaFan # 2016.03.09. 05:47

Ha bent él, akkor nem zárhatjátok ki önhatalmúlag.

berry38 # 2016.03.08. 18:00

Köszönöm válaszát Obudafan!Per lenne a legrosszabb,arra gondoltunk zárat cserélünk.Mire hagyatéki lesz kihordja a házat,mert azóta mindennap elhoz valamit...Megtehetjük?A házba két testvérem bejelentve él.

ObudaFan # 2016.03.08. 17:13

Persze, pert indithattok, ha nem tudtok megegyezni. Persze inkabb a hagyateki eljaras utan.

berry38 # 2016.03.08. 14:12

Tisztelt Fórumozók!

Azzal a kérdéssel fordulnék önökhöz,hogy néhány hete elhunyt édesanyám.4-en vagyunk testvérek.Nővérem a szülői házból tudtunk nélkül elvitte szüleink spórolt pénzét és ékszereiket.Azt állítja édesanyánk életében neki adta és ahhoz semmi közünk és amúgy is a saját lánya erre a tanú.Tehetünk valamit?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.03.08. 14:06

Igen; nincs.

gabusch # 2016.03.08. 12:03

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Néhány hete meghalt a 81 éves nagynéném, és mivel nincs egyenesági leszármazottja,az egyetlen oldalági örököse,a testvére(nővére),- az én 87 éves édesanyám örököl.
Sejtem, hogy elég ritkán fordul elő, hogy valaki 87 évesen örököl lakást,nyaralót, és egyebeket.
Kérdésem, látva az idevonatkozó öröklési illeték mértékét:

  • a 87 évesekre ugyanaz az öröklési illeték érvényes-e mint bárkire,vagy van-e valami illetékfizetési kedvezmény, amelyről én nem tudok ?

Üdv.FG

ObudaFan # 2015.12.01. 18:43

Önmagában azért, mert ezzel ők kivannak zárva az öröklésből, nem támadható meg, de ha van valamilyen ok a megtámadásra, akkor vége lehet a tulajdoni hányadodnak.

jogatanar # 2015.12.01. 10:37

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Bár a válasz rövid :-) , de érthető.

Köszönöm, üdvözlettel

Kovács_Béla_Sándor # 2015.12.01. 09:58

Is-is.

jogatanar # 2015.12.01. 09:35

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Az ötlet nekem sem tetszik, de a kérdésemre nem kaptam választ. A végrendelet visszavonható-e, a testvérek megtámadhatják-e?
Üdvözlettel

Kovács_Béla_Sándor # 2015.12.01. 09:22

Nem jó ötlet. Már a te szempontodból.

jogatanar # 2015.12.01. 08:11

Édesapám halála után örököltem egy fél lakást 5 évvel ezelőtt. Az örökölt lakás másik 1/2 része az egyik lánytestvéréé, az én nagynéném tulajdona, aki benne lakik 5 éve egyedül. Gyereke nincs, a szülők már nem élnek. Mivel egyedül ő használja a lakást, szeretném, hogy a közös tulajdon megszűnjön. Kértem, hogy váltsa meg a lakás másik felét. Az egész lakás értéke kb. 10 millió Ft. Nem hajlandó hitelt felvenni azért, hogy engem kifizessen. Felajánlotta, hogy megvenné az én fél lakásomat 1 millió Ft-ért, így az egész lakás az ő nevére kerülne. Majd készíttetne egy végrendeletet, hogy az egész lakást én örököljem.
Azt szeretném kérdezni, hogy ez a végrendelet később visszavonható lenne-e? Illetve a másik három testvére megtámadhatná-e ezt a végrendeletet, hiszen végrendelet nélkül ők örökölnék a lakást, mert a nagynénémnek nincs gyereke, a szülei már nem élnek.
Előre is köszönöm a hozzáértő válaszokat.

ObudaFan # 2015.11.23. 13:55

ÁKrisztina

Pert indíthatsz a közös tulajdon megszüntetése iránt. Ebben az esetben a bíróság vagy arra kötelezi, hogy váltsa meg a részed, vagy árverési értékesítést rendel el.

ÁKrisztina # 2015.11.21. 18:14

Tisztelt Jogi Fórum,

A következőben kérnék segítséget.
Édesapám több éve, édesanyám tavasszal hunyt el. Ketten vagyunk testvérek, a hagyatéki végzést megkaptuk, melyben szerepelt, hogy a szülői ház, ingóság és a föld 50-50%át örököltük. Testvérem cca. 2 éve (válása után) beköltözött az üres szülői házba (ekkor édesanyánk már otthonban volt a betegsége miatt). Testvéremmel még csak beszélni sem lehet, hogy a házban marad-e és kifizeti a jogos részem, vagy adjuk el az ingatlant és az összeget 50-50%án osztozzunk.
Mit tudok tenni ez ügyben?
Ha nem lépek, akkor nagy esély van rá, hogy testvérem még évekig marad a házban, amit ő teljesen természetesnek tekint, én pedig nem jutok a jogos örökségemhez. Amikor feltettem a kérdést, hogy mi lesz a szülői házzal a válasza annyi volt, hogy takarodjak a házból, holott a fele az enyém, sőt még az ingóságok fele is, amit azóta ő használ, mivel én egy szeget sem hoztam el édesanyám halála óta.
Válaszukat előre is köszönöm!

ObudaFan # 2015.11.21. 11:20

Ha ezek a területek termőföldek, akkor vissza lehet külön is utasítani őket, vagy a Magyar Állam részére felajánlani.

angyalszárny # 2015.11.18. 15:04

Tisztelt Jogi forum

Egy olyan kérdésem lenne hogy édesanyám testvére meghalt akinek nem volt családja és szülei is már régebben meghaltak, így az öröksége 6 testvér közt oszlik meg. Az örökség annyi lenne hogy 3 terület melyek össz értéke 73-75.000Ft illetve 700.000Ft körüli pénzmaradvány. Tartozás nem maradt hátra. Ezek ugye 6 felé oszlanak a testvérek közt, a területekbe amúgy már van tulajdonrészük nekik még a szüleik utáni öröklés miatt.

Kérdésem az lenne hogy a 3 területet visszalehet utasítani és csak a pénzmaradvány elfogadni, vagy csak az egész örökséget lehet visszautasítani?

Válaszukat előre is köszönöm.

ObudaFan # 2015.10.13. 17:28

Ajándékozni éppen lehet, csak ez az ajándékozás a magyar jog szerint fedezetelvonó ügylet lesz, így a hitelezőkkel szemben hatálytalan. Ráadásul valóban fizetni kell az ajándékozási illetéket is.