Válás, vagyonmegosztás


Spiler69 # 2017.09.28. 12:16

ObudaFan!

Az alatt mit értünk, hogy "kifejezetten magánjogi joghatás kiváltását célzó irat"? A közjegyői okirat tartalma szerint arról szól, hogy a feleség különvagyonának számít a három ingatlan, és ezt a nyilatkozatot a házastárs férj is ugye aláírta, hiszen egyébként házassági vagyonjogi közösség áll fenn köztük.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.09.28. 12:33

Is?!

Spiler69 # 2017.09.28. 12:54

"Is" egyenlő azzal,hogy közös vagyonnak számít a közjegyzői okirat ellenére, tehát a férjet is megilleti.

drbjozsef # 2017.09.28. 13:21

Spiler : KBS arra céloz, hogy egy NYILATKOZATOT, ami egyoldalú, nem szoktak többen aláírni. Ha a feleség is aláírta, akkor az nem nyilatkozat, hanem szerződés.

ObudaFan # 2017.09.28. 13:44

akkor az nem nyilatkozat, hanem szerződés.

NEm feltétlenül. Nyilatkozhatnak valamiről egy iratban többen is.
De attól még, hogy egyvalaki írta alá, lehet jogügylet (sőt, akár egy szerződés is, ha egy másik azonos tartalmú iratot meg aláír a másik szerződő fél.)

Hogy csak egy nyilatkozat, vagy jognyilatkozat (jogügylet), az egyszerűsítve attól függ, hogy csak igazolni akarom vele a jogot, kötelezettséget, vagy keletkeztetni, módosítani, mesgzüntetni.

Andarea # 2017.10.03. 08:11

Vagyonmegosztással kapcsolatos kérdésem van. Az 1/2-1/2 arányban közös ingatlan értéke kisebb, mint a jelenleg rajta lévő jelzáloghitel. Ha az egyik fél lemondana a részéről, járna neki pénz a másik féltől? A ház ér 10 M-t, a tartozás 15 M. Ilyen esetben egyáltalán hogy alakulna a vagyonmegosztás? Köszönöm előre is a választ.

Andarea # 2017.10.03. 08:23

Azt hiszem ez lényeges még az előzőhöz. A volt férjem az adós, én az adóstárs. Szeretnék megegyezni vele, de nem tudom, a törvény szerint ilyen esetben hogy működik a közös vagyon megszüntetése. Én lemondanék a részemről, vagy az ő része fejében átvállalnám a hitelt, csak nem tudom, hogy a lemondó félnek jár-e valami ilyen esetben, amikor a ház nem ér annyit, mint a ráterhelt hitel.

drbjozsef # 2017.10.03. 08:32

A vagyonmegosztást általában az egész vagyonra kell vizsgálni, nem egyes elemekre.
De ha csak a kérdésedet nézzük, és felteszem, hogy az ingatlan is, és a hitel is közös, akkor nem, pont fordítva : az ingatlant kapó, és a hitelt átvállaló (bár ez a bank felől nem ilyen egyszerű) fél követelheti a különbözetet. Elvégre több hitelt vállal át, mint a vagyon amit kap. A te számaiddal nézve aki lemond az ingatlanrészéről a másik javára, annak még 2.5millióval meg kell toldania azt, hogy a ráeső hitel különbözetével egálban legyenek.

Andarea # 2017.10.03. 08:49

Nagyon köszönöm a választ, képtelen voltam kilogikázni, de most így világos.

Berni85 # 2017.10.05. 08:14

Sziasztok!
A férjemmel 16 éve elünk együtt. 2 gyermekünk van, mindkettőnk nevén egy-egy autó. Megromlott a házasságunk, megbeszéltük hogy nem megy tovább. Mindketten a közös házban maradtunk. Az lenne a kérdésem, hogy korlátozhatja e az én nevemen lévő gépjármű használatát számomra? Elvette a kocsi kulcsot és közölte hogy csak dolgozni járhatok vele illetve ha a gyerekeket kell vinni valahova.

ObudaFan # 2017.10.05. 08:19

Berni85

Amíg a közös vagyon megosztása nem történik meg, mindketten azonos módon vagytok jogosultak a használatra.

Berni85 # 2017.10.05. 15:39

Köszönöm a gyors választ!

AFCsenge # 2017.10.09. 16:01

Sziasztok!

Válás közös megegyezéssel indult a válásom több, mint egy évvel ezelőtt. Ma egy éve költöztünk ki a lakásból (szintén közös megegyezéssel) egy gyermekünkkel. A lakás 1/2 - 1/2 arányban tulajdon. Van lehetőségem érvényesíteni a lakáshasználati jogomat, vagy térítési díjat igényelni? Köszönöm szépen előre is!

Kovács_Béla_Sándor # 2017.10.09. 16:05

Most van megegyezés vagy nincs? Ha van, akkor mi a kérdés?

AFCsenge # 2017.10.09. 16:10

Nem írtunk megegyezést MÉG. Nem tudtam, hogy erre van lehetőségem, ezzel a témával most szembesültem.

AFCsenge # 2017.10.09. 16:12

Amikor leírjuk, van lehetőségem ezt felvetni, jogosult lehetek erre?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.10.09. 16:15

Azt írtad, közös megegyezéses per.

Így viszont nagyon úgy néz ki, hogy önként, a visszatérés szándéka nélkül hagytad el az ingatlant, azt pedig kizárja a lakáshasználati jog értéke rád eső részének a megváltását. De visszaköltözhetsz.

AFCsenge # 2017.10.09. 16:20

Választási lehetőség nemigen volt. Mivel neki is, nekem is új kapcsolatunk van, mégsem élhettünk mindannyian egy 50 nm-es lakásban... De fenntartom a visszatérés szándékát, ha ő hajlandó volna kiköltözni.

ObudaFan # 2017.10.09. 20:02

Akkor ezt egyértelművé kellene tenni, mert így eleshetsz a lakáshasználati jog ellenértékétől is és a többlethasználati díjtól is. Ha az ingatlan úgyis 1/2-1/2, akkor az előbbinek akkora jelentősége nincs, mert amit nyernél lakáshasználati jog ellenértékén, azt úgyis elvesztenéd az elszámolásnál. Az utóbbinak viszont annyiból van jelentősége hogy máskülönban nem kapsz semmilyen térítést azért, hogy ő használja a közös ingatlant, te meg albérletbe kényszerülsz.

AFCsenge # 2017.10.10. 08:51

Nagyon köszönöm a válaszokat!

Önjáró2 # 2017.10.12. 20:51

Ki tud nekünk segíteni? Szüleim vagyonmegosztási pere 7 éve húzódik, édesanyám, aki elmebeteg és gondnokság alatt áll, és akinek a nevén van az összes vagyon,( még az is, amit apukám örökölt), szándékosan húzza a pert,már 20-szorra küldi be ugyanazokat a beadványokat, valamint az ötödik ügyvédjét cseréli le, hogy azzal is tovább halassza az ítéletet. A bíró mindezt szemrebbenés nélkül tűri, pedig látható, hogy édesanyám csak egytöredékét fogja megkapni annak a vagyonnak, amit most jogtalanul birtokol. A nagy része édesapámat illeti meg. Hol lehet megkifogásolni, hogy a végtelenségig cserélgesse az ügyvédjét (ügygondnokát)?
Köszönöm előre is a segítséget!

ObudaFan # 2017.10.13. 05:02

Önmagában az ügyvéd cseréje nem kell, hogy elhúzza a pert, ügygondnok lecserélése pedig nem is olyan egyszerű, ha ő nem cselekvőképes. Valahol máshol lehet a probléma, de ehhez látni kellene az iratokat. Egyébként be lehet nyújtani a perben egy úgynevezett eljárás elhúzódása miatti kifogást, amit a másodfokú bíróság majd elbírál, de nem hiszem, hogy ez hatékony megoldás lenne ebben az esetben.

Kiscsillag_ # 2017.10.16. 20:14

Tisztelt Cím!

Lehet, hogy többen kérdezték már de nem találtam rá pontos választ ezért kérdezném meg. 2011 augusztusban költöztünk albérletbe majd 2012 márciusába költöztünk egy saját lakásba melynek a tulajdonosa 1/1 részben én lettem, édesanyám haszonélvezője a lakásnak. Az ingatlant az én szüleim vették újították rendezték be. 2015-ben házasságot kötöttünk most a válást 10.13-án adtuk közös megegyezéssel. A vagyonmegosztást is úgy gondoltuk hogy per nélkül oldjuk meg ám ő most azt mondja hogy joga van lakáshasználati díjra jogosult. A lakást én hagytam el hamarabb mert attól féltem hogy kikészülök idegileg, ő okt. 1 től bérel egy ingatlant, de csak 6-án aludt ott először. A kérdésem az lenne hogy jogosult e erre. Illetve ha írunk egy hivatalos papírt arról hogy mi ebben és ebben az összegben megegyezünk ügyvéd előtt én a lakást eladhatom-e a válóper befejezése előtt?
Előre is köszönöm a választ.

ObudaFan # 2017.10.16. 20:36

Kiscsillag_

Ha az édesanyádnak haszonélvezete van az ingatlanon, akkor ő egészen biztosan nem jogosult használati díjra.

drbjozsef # 2017.10.17. 05:29

Bár az alanyok hiányoznak itt-ott a mondatokban, szerintem az exházastársra céloz, ő kér lakáshasználati díjat, nem az édesanyja.