Válás, vagyonmegosztás


drbjozsef # 2017.10.17. 06:26

Mondjuk ha a kérdező lakását a nem tulajdonos házastárs használta, és pont a tulajdonos költözött el, akkor nem igazán értem, milyen jogon kérne bármiféle lakáshasználati jogot. Legfeljebb fordítva, de úgy sem.

drbjozsef # 2017.10.17. 06:27

jav.: lakáshasználati jogot = lakáshasználati díjat, bocsánat.

ObudaFan # 2017.10.17. 09:54

Bár az alanyok hiányoznak itt-ott a mondatokban, szerintem az exházastársra céloz, ő kér lakáshasználati díjat, nem az édesanyja.

Természetesen. Én is így értettem. És az ex házastársnak éppen azért nem jár, mert az anyuka haszonélvező.

drbjozsef # 2017.10.17. 10:09

Hogy úgy. Már értem, világos.

sutyo2010 # 2017.10.17. 11:04

T. Fórum!

Egy S.O.S kérdésem lenne. Mégpedig az, hogy lassan 5 éve lesz, hogy jogerőre emelkedett a vagyonmegosztási perem, amiben a bíróság kötelezi az exemet, hogy fizessen meg XX forintot. Persze ő a mai napig nem fizetett, sőt kiment az USA-ba. Kérdésem az lenne, hogy jogilag ne évüljön el (ami 5 év), mi a következő lépés? Lehetőles ne kerüljön ez nekem egy vagyonba. Elég ha írok egy levelet a bíróságnak vagy a rendőrségen teszek feljelentést? Ezzel ismét 5 évet nyernék? Köszönöm!

alfateam # 2017.10.17. 11:38

Kérj végrehajtást!

drbjozsef # 2017.10.17. 11:50

Ma már nem elegendő leveleket írogatni, konkrét végrehajtási cselekmény kell, hogy ne évüljön el a követelés. Indítsd el a végrehajtást minél előbb.

Kiscsillag_ # 2017.10.17. 13:02

Kedves Válaszolók!

Köszönöm a válaszokat. Igen az exem akar lakáshasználati díjat kérni tőlem. Elnézést kérek azért ahogy fogalmaztam csak előtte beszéltem az ex-xel aki azt mondta hogy ő volt ügyvédnél és neki azt mondta az ügyvéd hogy jár. Én leghamarabb csak okt. végére kaptam időpontot ügyvédhez. Addig pedig nem szerettem volna ezen az összegen idegeskedni.
Köszönöm a válaszokat megnyugtattak ezzel kapcsolatban.
Üdvözlettel: Kiscsillag_

sutyo2010 # 2017.10.17. 17:41

Köszönöm a gyors választ! De azon gondolkodom, hogy adjak ki közel 100ezer Ft-ot a behajtás elindítására, hiszen az exem kint él már lassan 10 éve az USA-ban. Nem tudom a címét azt sem, hogy van-e itthon vagyona és mi volt az utolsó címe Mo-on.
Esetleg így egy tanács/javaslat?

ObudaFan # 2017.10.17. 20:50

sutyo2010

Ha nem indítasz végrehajtást, el fog évülni. Esetleg az elévülési idő végéig várhatsz és akkor indítasz végrehajtást, az még belefér, csak ne szúrd el.
HA viszont esetleg van itthoni vagyontárgya, akkor érdemes lehet végrehajtani.

sutyo2010 # 2017.10.18. 06:41

Az hogy lehet, hogy egy bank 5 éven át nem indít végrehajtást és az nem évül el?

ObudaFan # 2017.10.18. 07:57

Az akkor lehet, ha nincs végrehajtható okirata, így nem volt a kölcsönszerződés kozjegyzoi okiratba foglalva, és nincs az ügyben jogerős fizetési meghagyás vagy itelet az elmúlt öt évből. Amíg ugyanis nincs végrehajtható okirat, mások az elévülés megszakadasanak szabályai.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.10.18. 07:57

Úgy lehet, hogy nem lehet. Honnan veszed ezt?

ObudaFan # 2017.10.18. 10:32

Azért ha nincs kozjegyzoi okiratba foglalva, akkor lehet.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.10.18. 10:35

Leginkább csak akkor, ha 2014. március 15. előtti az a szerződés.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.10.18. 10:36

(De az előző post természetesen nem neked szólt, hanem sutyo2010-nek. Egyszerre írtunk.)

sutyo2010 # 2017.10.18. 15:53

Tehát az egyik ismerősöm nem tudta fizetni a kölcsönét, majd a bank engedményezte (vagy mi) egy cégnek. Ennek már öt éve, és nem kapott végrehajtásról semmit (hogy folyamatban lenne, stb.) Természetesen a cég mindig ír neki levelet, hogy fizessen. 5 éve semmi nem történik, ez azt jelenti, hogy elévült a követelés?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.10.18. 17:05

Nem. Ez még a régi Ptk. szerint megy; ha nincs végrehajtható határozat, akkor az írásbeli felszólítás is megszakítja az elévülést.

sutyo2010 # 2017.10.18. 17:24

Értem. Akkor ha írok egy felszólító levelet az exmenek akkor megszakítom az elévülést és nyugi megint 5 évig. Ja ha ez nem így van akkor eléggé szar országban élünk!!!!

Kovács_Béla_Sándor # 2017.10.18. 19:03

Nem. Neked van végrehajtható döntésed: bírósági ítélet. Így már csak végrehajtási cselekmény szakítja meg az elévülést.

ObudaFan # 2017.10.19. 14:27

sutyo2010

Egyébként érdemes esetenként utánajárni a dolognak, mert a bankok és még inkább a követeléskezelők, akikre a bankok engedmenyezni szoktak, gyakran próbálják azt is behajtani, ami tényleg elevult.

sutyo2010 # 2017.10.20. 08:45

Köszönöm a válaszokat! Még egy kérdésem lenne. Ha a bank engedményezte a hitelt (eladta)egy Faktor cégnek, akkor a banknak nem lenne kötelessége a BAR listáról levenni az emberkét hiszen már nem neki tartozik. Vagy csak egyszerűen gondolkodom?

drbjozsef # 2017.10.20. 11:20

BAR lista nincs.

KHR lista van.

Központi Hitelinformációs Rendszer.

Tökmindegy kinek tartozol, felkerülsz rá, ha nem teljesítesz, és konkrét szabályok szerint kerülhetsz le róla (aktív/passzív státusz, majd törlés).

Grizzly69 # 2018.01.17. 15:21

Tisztelt Fórumozók!
Feleségemmel közös megeggyezéssel fogunk válni. Az 1/2, 1/2 részben közös lakást én hagyom el, azt a két felnőtt fiamnak és a feleségemnek hagyom, az ígéret szerint a fiúk fognak kifizetni hitelből. A jelenlegi hitelt én fizetem, feleségem adóstárs! A kérdésem az lenne, hogy ha a válás kimondása, illetve a tulajdonom megváltása előtt elhagyom az ingatlant, azzal érhet e jogi hátrány? Kötelezhető leszek e, hogy az általam nem lakott ingatlan bármilyen költségét (rezsi, közös költség), én fizessem? Jogszerűen kérhetem, hogy ahogy eddig, a hiteltörlesztést felesben fizessük?
Válaszukat előre is köszönöm!

ObudaFan # 2018.01.17. 15:32

Grizzly69

Ha már úgyis megállapodtok, akkor ezekben a kérdésekben is meg kell állapodni, és akkor a megállapodás szerint lesz. (Egyébként az erről való külön megállapodás nélkül a fogyasztástól nem függő rezsi, a fenntartási költségek tulajdoni hányadodra eső része terhelne.)

(Egyébként sem célszerű ilyen jellegű megállapodásokat laikusként megírogatni, az ügyvéded felé pedig jelezd ezt a felvetésed.)