köteles rész


Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.01. 13:26

Hogy szól az örökösrendelés?

Heki65 # 2014.05.01. 10:09

Szó szerint:
"Megkérem az örökösömet, hogy tartsa tiszteletben a leányomnak járó törvényi részt"
(ő abszolút ki akart zárni az örökségből, de egy ügyvéd felvilágosította, hogy ezt csak nyomos okkal teheti meg, tehát bele kell törődnie, hogy köteles részt jár nekem)

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.01. 09:58

Hogy kell azt érteni, hogy "csak a köteles részt hagyta rám"? Lehetne azt a végrendeleti rendelkezést szó szerint?

Heki65 # 2014.05.01. 09:52

Édesanyám a végrendeletében az ingatlan és ingóság tekintetében csak a köteles részt hagyta rám. Az ingatlan amiben lakott üresen áll. Az a kérdésem, hogy ebben az esetben közösen kell hogy fizessük a lakás fenntartásával járó összeget, de mindenképpen az öröklés arányában?

ObudaFan # 2014.01.09. 14:18

Kati51

Jár a kötelesrész, főszabály szerint az örökség megnyíltakori érték alapján.

ObudaFan # 2014.01.09. 14:15

tes_cica

Megteheti. HA érvényes végrendeletben teszi meg, nem tudtok ellene tenni. Esetleg a nagypapád, az ő édesapja lehet kötelesrészre jogosult.

tes_cica # 2014.01.07. 13:26

Szép napot! Olyan kérdésem lenne,hogy édesanyám anyukája 2 éve halt meg,a lakásban nagypapám él mint haszonélvező.Édesanyámé és a nővéréjé a lakás fele,hiszen anyai ágon ez már az övéké.Én nem olyan régen nyáron én összevesztem anyukám testvérével.Ez a mai napig nagypapámnak nem tetszik,de persze azért két hetente hétvégén nálunk eszik.Utoljára tett arra utalást,hogy az ő része majd csak egy valakié lesz!! Kérdésem,hogy ezt megteheti e,hogy anyukámat kizárja az örökségből,és ha igen mi ez ellen tehetünk e valamit?

Kati_51 # 2013.12.28. 16:55

Az örökhagyó utód nélkül hunyt el, felesége már előbb elhunyt.

A közjegyző nem küldött értesítést az elhunyt édesanyjának

Végrendelet alapján az egész vagyon az örökösökre szállt. A végzés jogerőre emelkedett kb augusztusban.

A halálesetet követően tiz hónap múlva édesanya elhunyt( - haláláig szellemileg friss volt, viszont egy ideig korházi ápolásra szorult combnyaktörés miatt, majd ápolási osztályon került elhelyezésre).

A lánya az édesanya halála után kérte a hagyatéki eljárás megismétlését és követeli a kötelesrészt.

A hagyatékban van egy ház, melyet az illetékhez az adóhivatal 12 millióra értékelt - a kötelesrész örököse 18 millió arányos részére tart igényt

Volt egy 100 eFt névértékű részvény, melynek a forgalmi értéke a hagyaték átvételekor 7-szeres volt, de bizonyos szerencse folytán ez októberben igen drágán lehetett eladni.( - Hogy nem azonnal értékesítették ez az örökösök döntése volt. Annak következtében ér most sokkal többet.)

Kérdéseim:
A köteles rész alapját ez esetben hogyan kell kiszámolni?

Jár-e egyáltalán a köteles rész, ha az nincs feltüntetve az édesanya hagyatéka ként a hagyatéki végzésben?

Válaszát előre is köszönöm
Üdvözlettel Kati51

ObudaFan # 2013.12.05. 13:46

Ha van végrendelet, de nincs benne érvényesen kitagadva, akkor meg. Annak a fele, ami a törvényes örökrésze lenne, ez pedig attól függ, él-e az apa, vagy ha nem, van-e az apának más leszármazója.

Kati_51 # 2013.12.04. 21:21

Az örökhagyó utód nélkül hunyt el. Édesanyja a halálesetkor még élt, édesapja ismeretlen helyen tartózkodik, ha él.

A édesanya az örökhagyót nevelőintézetbe adta.

Megilleti-e a köteles rész és mennyi?

Előre is köszönöm a választ.

ObudaFan # 2013.11.16. 08:42

Akkor esetleg járhat még valamennyi kötelesrész.

Emesi # 2013.11.15. 17:24

Elég kicsi a ház értéke. Szerintem az egész 2 M Ft-nál nem ér többet. Ennek a felét örököljük ketten. Tudtommal több ha földje volt.

ObudaFan # 2013.11.15. 10:53

Nem valószínű. Egy ház értékének a fele valószínűleg bőven elég a kötelesrész kielégítésére, ha egy szántó volt még mellette.

pazs # 2013.11.15. 09:11

Ha tényleg elajándékozta és nem telt el a 15 év, akkor igen.

Emesi # 2013.11.14. 16:30

Még egy kérdés! Nagypapám meghalt, egyetlen gyerekük édesanyám volt, aki meghalt, így én és öcsém vagyunk az örökösök. Nagyapám nevén volt szántóföld, de valószínűleg elajándékozta (nem tudom biztosan). Így most valószínüleg a ház felét fogjuk örökölni. A szántóföldből így tudunk visszaszerezni?

Emesi # 2013.11.14. 16:27

Értem, köszönöm!

ObudaFan # 2013.11.14. 16:03

Tartási szerződéssel elidegenített vagyontárgy esetén nem jár kötelesrész.
Végrendelet, ajándék esetén követelheted, ha nem él az a szülőd, aki a nagymama gyereke volt.
Akkor kapod meg az ajándék, végrendelettel elidegenített vagyon értékének a felét, ha te vagy az egyetlen élő leszármazó és az örökrészed nem fedezi a kötelesrészt.
Le lehet róla mondani.

Emesi # 2013.11.14. 15:40

És ha jól értem, akkor bármit, amit az elmúlt 15 évben az elhunyt elajándékozott, akkor annak a felét visszakapom?

Emesi # 2013.11.14. 15:37

Tehát ha nagymamám tartási szerződést köt valakivel vagy végrendelkezik, mert másnak akarja adni az örökséget, akkor a felére így is úgy is mi vagyunk a jogosultak, tehát azt akkor is megkapom? És erről a köteles részről le lehet mondani?

pazs # 2013.11.14. 15:04

Hogyne. Az elhunyt leszármazója, szülője vagy az özvegye akkor is megkapja a neki járó örökség felét (2014. március 15. után a harmadát), ha egyébként nem ő örököl (vagy ennél kevesebbet), például azért, mert a végrendeletből kihagyták vagy azért, mert nincs hagyaték, mert az elhunyt elajándékozta mindenét. Ez utóbbi esetben csak a halálát megelőző 15 évben (2014. március 15. után a megelőző 10 évben) bárkinek ingyenesen juttatott dolgok játszanak.

Nagyjából.

Emesi # 2013.11.14. 14:56

Tudnátok tájékoztatást írni arról röviden, érthetően, hogy örökléskor mi is az a köteles rész?

szisz22 # 2013.10.28. 17:21

Igen a közjegyző előtti határozat,amely magába foglalja a fizetési határidőt. Mit kell érteni a per és a végrehajtás alatt, Hogyan hajtható be az összeg, ha egyáltalán nem tud fizetni, törlesztéssel? Érdemes ügyvédet fogadni, vagy ha benne volt dátum akkor mindegy is mert máshogy már ugye nem lehet megegyezni nemfizetés esetén?

Köszönöm

ObudaFan # 2013.10.28. 17:15

Gondolom, jogerős bírósági ítélet. Ha igen, akkor az elsőfokú bíróságtól kell végrehajtást kérni. (Ha mégsem az, akkor mindegy is, mi van bármilyen más határozatban, pert kell indítani.)

Kovács_Béla_Sándor # 2013.10.28. 15:49

Milyen határozat?

szisz22 # 2013.10.28. 14:02

Érdeklődnék, öröklési résszel kapcsolatosan. Megvolt a tárgyalás megérkezett a határozat a köteles rész kifizetéséről, de az illető nem tudott fizetni az adott határidőig. Mi ilyenkor a teendő, mi fog történni, hogyan tudják behajtani a járó részt?

Köszönöm segítséget.

Szilvi