gyerektartás fizetésének megszünése


peterschwarcz # 2011.10.31. 21:08

Kedves Hozzáértők!
Az alábbi kérdéssel fordulok önökhöz.
Hivatalosan 2 éve váltunk el, és gyermekeink elhelyezése úgy történt hogy mindegyikünknél egy. Így a gyerektartás is megegyezés szerint történt azaz egyikünk sem fizetett. Most viszont leányom aki az édesanyjánál lakik leérettségizett, és szeptembertől OKJ-s nappali iskolába jár. Elméletileg fizetést is kap, amit persze nem adnak kézbe hanem az oktatócég magánál tart. (fizetési papírt alá irattatja)Nem is ez a lényeg, hanem az hogy ilyen esetben keresőképesnek minősül a gyermek? Ezt azért kérdem hogy a nálam lévő gyermekre kérhetek a szülőtől tartásdíjat?
Segítségét előre is köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.31. 22:51

Még nem fejezte be az életpályára felkészítő tanulmányait. Ezért jogosult a tartásra, más kérdés, hogy mekkora legyen az összege.

peterschwarcz # 2011.11.01. 23:32

Tisztelt Kovács_Béla_Sándor!

Ezek szerint a leánygyermek után már nem járja tartás díj? Azaz a nálam lévő gyermekre kérhetek tartást?

Köszönettel

ObudaFan # 2011.11.02. 09:39

Járni jár, de kérdés, hogy arányos maradt-e az, hogy senki nem fizet a másiknak.

peterschwarcz # 2011.11.02. 21:38

Mivel hogy a válás (vagyon megosztás)úgy történt hogy exem 3 év után magához csábította a lányomat, míg velem volt a 2 gyermek addig havi 10-10 ezer forintot fizetett gyerektartásra. Aztán a vagyonmegosztásnál 5milliót követelt amibe semmit nem adott(nagyszülői örökségemből épült a tetőtér) és osztatlan közös tulajdon volt szüleim házával. Azt követelte a bíróságon, hogy árverezzék az egészet mert neki kell a pénz. Azt sem érdekelte hegy ezzel az utcára kerülnek a szüleim és a gyermeke is. A végén igazságügyi szakértő megállapította hogy max. 3,5 milliót kaphat. Vettem fel hitelt amit 10 évig fizetek havi 42 ezer forintjával így 2,5 milliót tudtam fizetni neki. (fizetésem 105 ezer nettó) A maradékból élünk a fiammal, szüleim kisnyugdíjasok nem tudnak segíteni. Ezeknek fényében nem tudom a bíróság mit állapítana meg?

Köszönettel

ObudaFan # 2011.11.03. 08:56

Ez erősen függ a gyermek szükségleteitől és az ő vagyoni, jövedelmi helyzetétől.

cristel # 2012.02.04. 21:08

Tisztelt Ügyvéd Úr/Nő!

Két nagykorú és két kiskorú gyermekem után fizetek gyermektartást 130-140 ezer forintos jövedelmemből. A bérem 50%-a marad nekem megélhetésre.

Lányom 23 éves, júniusban diplomát szerzett és most mesterképzésre jár nappali tagozaton.

Fiam 21 éves, levelező tagozaton végzi a főiskolát és mellette versenyszerűen sportol. Első osztályú sportoló, de az édesanyja szerint ezért semmi juttatást nem kap. Fiam egy véletlen találkozás alkalmával mást mondott.
Kapcsolatot velük egyáltalán nem tartunk.

A fizetésem fele már nem nagyon elég a megélhetésre. A nagykorú gyerekeim a fentiek ismeretében jogosultak még a gyerektartásra? Érdemes kezdeményezni a gyermektartás megszűntetését?

Várom válaszukat!

rjpitkin # 2012.02.17. 22:29

Tisztelt Ügyvéd Úr/Nő!

Két nagykorú gyermekem után fizetek/tem tartásdíjat, amit a bíróság csökkentett visszamenőlegesen. Erről értesítette a nyugdíj igazgatóságot, ahol megállapították, hogy 152.400 ill. 137.400 azaz összesen 289.800 Ft összeggel több került átutalásra, a volt feleségem részére amely már nem illette meg őket.

Kérdésem lenne, hogy ezt az összeget én hogy igényelhetem vissza, ha a volt feleségem önként azt nem hajlandó nekem átutalni.

Tisztelettel várom válaszát.

tujamama # 2012.02.29. 14:17

Tisztelt Ügyvéd Úr/Nő!

20 éves gyermekem otthagyta az iskolát ,végzettsége nincs .dolgozni ,tanulni nem akar .Tartásra érdemtelen .Édesanyával megállapodtam ,beadok a bíróságra egy kérvényt hogy szüntessék meg a tartásra a kötelezettségemet mert ő már nem kéri a gyermek után a tartásdíjat .Nyilatkozatot is adott róla .Ilyenkor van tárgyalás ha mindkét szülő megállapodik és egyetért ?Munkáltatói letiltással van a tartásdíj ,azt szeretném megszüntettetni a bírósággal .A gyereknek részt kell vennie ha lesz esetleg tárgyalás ?A gyerek saját jogán kötelezhet engem a tartásra ?
köszönettel

ObudaFan # 2012.02.29. 15:23

Egyezségi kísérletre idézést érdemes kérni. Van azért egy rövid tárgyalás ilyenkor is.
A gyerek kérhet maga tartásdíjat, csak ilyen tényállás mellett nem kaphat.

kisjani # 2012.04.25. 13:28

Tisztelt fórumozók!
Nem élek Magyarországon, nem vagyok magyar állampolgár és ezért szeretnék itt segítséget kérni, mielőtt hivatalos útra lépnék a költségek minimalizálása végett. A válásunkat magyarországi bíróságon mondták ki, immár hatodik éve. Három gyerek után fizetek gyerektartást azóta és mivel a nagyobbik gyerek (idén 21 éves) ebben az évben elvégzi a főiskolát és ha minden igaz amit tőle hallottam munkába is áll, szeretném megtudni, hogy milyen lépéseket kell tennem az őt mostanig illető gyerektartás megszüntetése érdekében. Nincs tudomásom arról, hogy ezentúl is a édesanyjánál, vagy máshol fog lakni.

Előre is köszönöm a válaszokat!

ObudaFan # 2012.04.25. 20:02

Ha sikerül az édesanyával megegyezni, egy közös kérelmet lehet írni a bíróságnak a végrehajtás megszüntetése iránt. Ha nem, pert kell indítani.

MaciLaci15 # 2012.04.29. 20:06

Gyermekem 24 éves 2006. szeptembere óta egyetemen tanul, 2011. júniusban kellett volna befejeznie, de nem sikerült letennie a vizsgáit. Először azt mondta, hogy idén júniusban végez, most meg azt közölte, hogy majd csak jövő nyárra. Rendesen fizetem a tartásdíjat immár 22 éve,a bíróság által megítélt 20%-ot.Kérdésem, hogy meddig kell fizetnem?
Válaszát előre is köszönöm.

ObudaFan # 2012.05.02. 07:57

Indíthatod a megszüntetési pert.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.05.02. 08:06

Lehet, hogy egy egyezségkísérletre idézés kérése célszerűbb lenne.

Dr.Attika # 2012.06.13. 13:22

Tisztelt Judit!
A gyermektartás díja nem az öné, hanem a gyermeké, csak Ön kezeli. Ezért nem mondhat le róla.
Mi a probléma? Az, hogy az apa fizeti rendszeresen. Örüljön neki. Ilyen perről még nem is hallottam, hogy valaki kéri a gyermektartás megszüntetését.

monalisa1 # 2012.06.13. 14:21

Ha a t.díj bankszámlára megy 7-8 havonta összegyűlik egy repülőjegy ára, ergo kettőtöknek hazalátogatni neked ingyenben lesz. // Ha nem számlára megy a letiltás hanem havonta a postás adta eddig a kezedbe, akkor kérd a munkahelyét a változtatásra, ehhez nyíss számlát és lásd a fenti.

Amúgy hagyd a pénzt számlán: havonta gyarapodik és később majd eldöntöd a felhasználását. // Ha TÉNYLEG nem fog kelleni ez a pénz (...), rendelkezz a bankban hogy az apa számlájára a 13 ezer forintokat utalják vissza...

T.díjról lemondani nem lehet, az nem téged illet.

monaluis
laikus hozzászóló

monalisa1 # 2012.06.13. 14:23

Azt senki nem tudhatja előre meddig is a külföldi munkavégzés...

MajorDomus # 2012.06.13. 21:02

Nem értitek a lényeget. nem 13. 000 ft-rol akar lemondani, hanem havi százezret megtakarítani meg az utazgatást.

ObudaFan # 2012.06.14. 13:25

Lemondani nem fogsz tudni. Annyit tehetsz, hogy nem hajtod be rajta.

MajorDomus # 2012.06.14. 20:11

És havonta utazol,vagy megegyeztek.

Nővér67 # 2012.06.18. 16:43

Üdvözletem!
Nekem olyan kérdésem lenne,hogy a férjem leánya szült és ez miatt kérte a magántanulói jogviszonyt,de nem járt be és nem vett részt a fél évi vizsgákon sem, csak most az év végi vizsgára ment be.Mikor számon kértük,hogy miért nem jár iskolába, azzal védekezett, hogy dolgozni járt (valószínű feketén).Jövő hónapban betölti a 18. élet évét és úgy tudjuk, hogy továbbra is magántanuló lesz, ha sikeres vizsgákat tett.Ilyen esetben meddig jár neki a gyermektartásdíj?Válaszát előre is köszönöm.

ObudaFan # 2012.06.18. 17:30

Ha dolgozik, akkor könnyen lehet, hogy nem fog járni.

Aquasheep9115 # 2012.07.09. 09:33

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Egy olyan kérdésem lenne ön felé, hogy szüleim 2004-ben váltak, apám 2009 óta fizet rendszeresen az akkori viszonyok között megállapított összeget, most jelenleg külföldön tartózkodik és ott is dolgozik. 91' születésű vagyok. 2. éves egyetemista vagyok, és úgy hozta a sors, hogy 1 évet halasztanom kell. Ez lenne a legfőbb kérdésem, hogy ha erre az 1 évre megszűnik a diák jogviszonyom, de utána 2013 szeptembertől újra aktív lesz,(Nem passziválok, újrajelentkezéssel térek vissza majd egyetemre, másik szakra) akkor 2013 Szeptemberétől lesz-e jogalapom a rokontartást újra kérni, mert felsőfokú végzettségem még nincs, vagy minden fizetési jogot elveszítek azzal, hogy 1 évig nem lesz tanulói jogviszonyom ? Apámmal a rendszeres kommunikáció 2009 óta megvan. Illetve tárgyalhatok-e erről apámmal személyesen, jogi precedens nélkül?

Válaszait előre is köszönöm.

ObudaFan # 2012.07.09. 11:10

Nagy valószínűséggel lesz, bár a pontos körülményeket ismerni kellene.