házasság előtt szerzett vagyon


Lill@18 # 2013.04.09. 06:00

Köszönöm szépen a gyors válaszokat!

taxis22 # 2013.04.12. 20:37

Tisztelt Ügyvéd Úr!

2012-ben ajándékba kaptam a szüleimtől egy ingatlant, és a párommal ebben az ingatlanban élünk. Nyáron összeházasodunk! Felmerült bennem egy olyan kérdés, hogy ha válásra kerülne a sor, akkor követelhetné az ingatlan felét? Van erre valamilyen jogszabály, hogy x év után már követelheti? Vagy, ha a házasságunk alatt felújítjuk az ingatlant, akkor milyen követelése lehet válásnál?
Válaszát előre is köszönöm.

Karben # 2013.06.18. 13:04

Tisztelt Ügyvéd Úr!

12 év után elválok a férjemtől. Házasságkötés előtt egy évvel lakást vásároltam saját pénzből, amiben a mai napig élünk. Férjemnek erre a lakásra házasság kötés után haszonélvezeti joga lett, ez azóta is megvan, a tulajdonos én vagyok. Férjem ebben az esetben követelheti-e a lakás felét válás után vagy milyen jogok illetik meg a lakással kapcsolatban?

Köszönöm megtisztelő válaszát!

ObudaFan # 2013.06.19. 14:54

Nem az a kérdés, hogy a házasságkötés előtt, hanem hogy az együttélés előtt vetted-e. Ha igen, akkor a különvagyonod, ha az együttélés alatt vetted, bár még nem voltatok házasok, akkor a közös vagyoni jelleget kell vélelmezni.
Viszont a haszonélvezete alapján a lakás kizárólagos használatára, hasznosítására, birtoklására jogosult.

ObudaFan # 2013.06.19. 14:55

taxis22

Nem követelhetné, kivéve az együttélés alatti értéknövelő beruházásokból eredő értéknövekmény felét.

Karben # 2013.06.19. 18:13

Köszönöm a választ!

Adam85 # 2013.07.04. 09:59

Tisztelt ügyvédúr,
édesanyám néhány éve meghalt, de apám újra szándékozik házasodni és már 3 hónapja össze is költözött a jövendőbelijével.

Ha a házasság megkötése előtt ajándékozással(haszonélvezet megmarad apámnál) kapom meg a házunkat és földjeinket valamint egyéb ingóságainkat, akkor is megtámadható az ajándékozás "kötelezőrész" vagy egyéb jogcímen a mostoha részéről vagy a később születendő közös gyermekük részéről?

Az ajándékozni szándékozott dolgok már régóta az apám vagyonát képzik.

A válaszát előre is köszönöm!!!

ObudaFan # 2013.07.08. 09:14

A kötelesrészi igény nem az ajándékozás megtámadásának tekintendő, ez két külön dolog.
A születendő gyermek kötelesrészének alapjához és a túlélő házastárs kötelesrészének alapjához a házasságkötés előtt elajándékozott vagyon nem tartozik hozzá.

lupuswolfi # 2013.11.21. 09:45

Szép napot!

Átolvastam az eddigi tanácsokat és mégis arra jutottam, hogy feltegyem a kérdésemet:

Házasságkötésünk (nem volt együttélés)előtt 1 hónappal vásároltam lakást még 97 ben. 2002-ben eladtuk, majd a pénzből a meglévő pénzünkkel + hitel vásároltunk egy családi házat. Most válunk, a jelenlegi ingatlan 60-40% arányban van megosztva az eladott lakás miatt az én javamra. Az eladott lakás árát 7 millió forintot különvagyonként tarthatom-e számon?

Tanácsát előre is köszönöm.

ObudaFan # 2013.11.21. 11:25

Igen.

D.Anikó # 2014.04.26. 07:43

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz hogy ,nekem van egy 2005-ben vásárolt ingatlanom amiről az előző házasság felbontásomkor vagyoni nyilatkozat is van.Azóta újra férjhez mentem és az én ingatlanomban lakunk.Az új férjem csak a ruháit hozta ide.Az volna a kérdésem hogy ha válásra kerülne a sor akkor követelhet-e valamit tőlem az ingatlanomból?Nem történt semmilyen felújítás .Valamint a másik kérdésem az hogy szeretném ezt eladni és másikat venni ,akkor mi a helyzet a külön vagyonommal.Nem kellene a férjemnek hozzá tennie sőt még maradna is pénzem.Még egy kérdés ha velem történik valami a férjnek mi jár milyen jogai vannak ? Nekem vannak saját gyerekeim ,közös nincs.A férjnek is van egy fél lakása amiben a gyereke és a volt felesége lakik évek óta.Nekem van-e hozzá valamilyen közöm az Ő vagyonához?
Tisztelettel várom mielőbbi válaszát.


Deákné Anikó

ObudaFan # 2014.04.28. 10:11

A te különvagyonod és az értékén vett ingatlan is az marad, abból a házasság felbontása esetén nem követelhet.
Neked sincs közös az ő különvagyonához.
Ha te halnál meg előbb, haszonélvezetet örököl a férjed a teljes ingatlanon, vagy választhatja azt is, hogy ehelyett 1/3 tulajdonjogot kér.

Ge-Ge # 2014.06.08. 08:06

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Kérdésem az lenne, hogy feleségemnek van egy örökölt lakása amit 11évvel ezelőtt elcserélt egy másikra.
Akkor még nem voltunk házasok.
Anyósomék a haszonélvezők.
Ebből az ingatlanból 13év együtlét után amiből 8év házasság nekem jár-e valami.
Az ingóságra amit együtt raktunk össze azt mondja, hogy azt le is laktuk.
Vagyis engem kisemmizhet teljesen?
A másik pedig, hogy közös gyermekünkel nem foglalkozik kicsapongó életet él, reggelente jár haza.

ObudaFan # 2014.06.10. 08:31

A közös lakásból nem jár, hacsak valamilyen jelentős értéknövelő beruházást nem végeztetek közösen. Hogy az ingókból jár-e valami, az ebből a leírásból nem derül ki.

Babinéni67 # 2014.06.10. 15:24

Azt szeretném kérdezni, hogy én mit várhatok egy esetleges válás, avagy haláleset után?

1986-ban házasságot kötöttem a férjrmmrl. Egy gyermekként Ő örökölte az ingatlant az édesapja után, megterhelve özvegyi haszonélvezeti joggal.( 1992-ben) Elejétől kezdve itt launk és a mai napig is.
Az anyósom 1998-ban élettársához költözött, de az élettársa is meghalt 3 éve, vagyis 2011-ben hazaköltözött ismét.
Mindez idő alatt , sőt már korábban is én és a férjem komfortosítottuk, összközművesíttetük és teljesen felújítottuk a házat. Egyszerűsítve egy komfort nélküli házban laktunk, amit azóta jelentősen, mondhatni teljesen felújítottunk a saját igényeinknek megfelelően. Ez a beruházás a férjemmel közös pénzből lett finanszírozva, senki nem adott egy forintot sem. Tavaly a tetőt is lecseréltük, ami nem volt kevés pénzben.
Az anyósom állandóan piszkál, összeférhetetlen és csak azt hajtogatja, hogy takarodjunk, mert itt minden az övé.
Van egy fiunk, aki most lesz 19 éves, Őt sem hagyja békén.
A férjemmel semmi bajom , jól megvagyunk, szeretjük egymást , én a családomnak élek, de nem tudom, mit várhatok?
Az anyósom teljesen tönkretesz minket.

Továbbá még az is érdekelne, hogy az alábbi a bekezdés vonatkozik-e az általam leírtakra?

(Az a különvagyonhoz tartozó tárgy, amely a mindennapi közös életvitelt szolgáló, valamint a szokásos mértékű berendezési és felszerelési tárgy helyébe lép, tizenötévi házassági együttélés után közös vagyonná válik.)
Várom válaszát!

Tisztelettel: B

Babinéni67 # 2014.06.11. 07:19

Azt szeretném kérdezni, hogy én mit várhatok egy esetleges válás, avagy haláleset után?

1986-ban házasságot kötöttem a férjrmmrl. Egy gyermekként Ő örökölte az ingatlant az édesapja után, megterhelve özvegyi haszonélvezeti joggal.( 1992-ben) Elejétől kezdve itt launk és a mai napig is.
Az anyósom 1998-ban élettársához költözött, de az élettársa is meghalt 3 éve, vagyis 2011-ben hazaköltözött ismét.
Mindez idő alatt , sőt már korábban is én és a férjem komfortosítottuk, összközművesíttetük és teljesen felújítottuk a házat. Egyszerűsítve egy komfort nélküli házban laktunk, amit azóta jelentősen, mondhatni teljesen felújítottunk a saját igényeinknek megfelelően. Ez a beruházás a férjemmel közös pénzből lett finanszírozva, senki nem adott egy forintot sem. Tavaly a tetőt is lecseréltük, ami nem volt kevés pénzben.
Az anyósom állandóan piszkál, összeférhetetlen és csak azt hajtogatja, hogy takarodjunk, mert itt minden az övé.
Van egy fiunk, aki most lesz 19 éves, Őt sem hagyja békén.
A férjemmel semmi bajom , jól megvagyunk, szeretjük egymást , én a családomnak élek, de nem tudom, mit várhatok?
Az anyósom teljesen tönkretesz minket.

Továbbá még az is érdekelne, hogy az alábbi a bekezdés vonatkozik-e az általam leírtakra?

(Az a különvagyonhoz tartozó tárgy, amely a mindennapi közös életvitelt szolgáló, valamint a szokásos mértékű berendezési és felszerelési tárgy helyébe lép, tizenötévi házassági együttélés után közös vagyonná válik.)
Várom válaszát!

Tisztelettel: B

pazs # 2014.06.11. 07:54

Nem, a lakásra ez nem vonatkozik (hanem pl. mosógép).
Amíg az anyósod a haszonélvező (azaz amíg le nem mond erről vagy meg nem hal), addig bizony ő mondja meg, hogy ki és milyen feltételekkel lakik a házában, bármennyit is költöttetek rá. Amit ráköltöttetek, tőle nem is tudjátok követelni.
Az átépítés miatt lehet, hogy neked is van valamekkora tulajdoni hányadod a házban, de ez nem változtat a haszonélvezeten.

Babinéni67 # 2014.06.11. 09:14

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Megértettem a válaszát, de maradt még egy nyitott kérdésem.
Ha arra kerülne a sor, hogy a óz anyósom miatt elválnánk, mert egyre nehezebben tolerálom a viselkedését (Mellesleg iszik is), akkor a több milliós befektetésből mi járhatna nekem? Nem beszélve a lassan 29 évnyi házasságról...
Mert nyilván a férjrm nemfogja itt hagyni a z egész élete munkáját...
Üdvözlettel:
B

ObudaFan # 2014.06.11. 19:01

Kicsit leegyszerűsítve az értéknövekmény felét.

Mzotty13 # 2014.08.25. 12:52

Üdvözletem!
Nősülés előtt vagyok! Olyan kérdésem lenne, hogy lehet olyan házassági szerződést kötni..?/és ha igen hogyan?/ Amiben a házasság alatt vásárolt ingatlant, ha én veszem 100%-ban , vagy a hozzá tartozó hitelt is én fizetem, akkor az válás esetén is enyém maradjon?Természetesen én nevemen lesz minden számla,stb
Tehát olyanra gondolok amiben a felek előre megegyeznek a házasság alatt szerzett vagyonról,külön kasszás házasságról. /Aki amit vett, azt viszi/

Kovács_Béla_Sándor # 2014.08.25. 15:05

Lehet. De harmadik személyekkel szemben csak akkor lesz hatályos, ha nyilvántartásba vetetitek.

sly1 # 2014.10.23. 17:11

Tisztelt ugyved úr!

Házasság előtt volt egy ingatlanom amit házasság alatt eladtam es vettünk közösen egy másikat. Szeretnem megkérdezni hogy válás utan a volt ingatlanom értéke beleszámít e a kozos vagyonba?
Elore is koszonom válaszát!

ObudaFan # 2014.10.24. 18:22

Amit a te ingatlanod értékén vettetek, az a különvagyonod.

Kinga81 # 2015.01.22. 09:53

Tisztelt Ügyvéd úr!

A következő nehéz helyzetben kérem tanácsát.

A férjemmel 2014.05.30-án kötöttünk házasságot. Előtte együtt éltünk 4 éve. Ez alatt a 4 év alatt tulajdonképpen az összes saját készpénzem, és vagyontárgyam a közös életünket szolgálta. 2013 májusában lakást vásároltunk, természetesen az én nagy értékű autómat adtuk el, hogy a lakáshitel fedezete meg legyen. Ebből a pénzből finanszíroztuk az ügyvédet, a közjegyzőt, az egyéb költségeket is.

Mindez idáig nem is lett volna probléma, viszont 2015. január 14-én letiltás érkezett a közös bankszámlánkra. Fogalmam sem volt az 5 év alatt a férjem előéletéből származó 2 000 000 Ft -os bűnügyi költség tartozásáról. Azon nyomban utána érdeklődtem a bankomnál, és a földhivatalban a lakásunk helyzetére. Persze akkorra már a Bírósági Végrehajtó bejegyeztette az ingatlanra a jogot.

Tisztelettel kérem, hogy segítsen milyen lehetőségem van arra, hogy megmentsem azt ami az én és a családom segítségével került a házasságba. Van-e arra lehetőség, hogy utólag készítsünk házassági szerződést az ingó dolgaimra, illetve mit tudok tenni, hogy a lakás megmaradjon? Mindez nem lenne, ha én és a családom nem adjuk teszünk bele mindenünket.

Nagyon köszönöm előre is a segítségét!

Üdvözlettel: Kinga

Immaculata (törölt felhasználó) # 2015.01.22. 11:29

lakást vásároltunk

Ezt mit jelent. Ki a tulajdonos a tulajdoni lapon?