házasság előtt szerzett vagyon


sziszko4 # 2018.02.03. 15:23

köszönöm! örülök, hogy van erre lehetőség! nincs egyébként bajom vele eddig, csak nem akarom, hogy bármit kapjon belőle a golddiger sógornőm, amikor anyámék annyit güriztek érte...

nonolet # 2018.02.03. 15:42

Akkor vedd meg!
Más biztos megoldás nincs számodra.

Sőt,

Most pl. azt is kitalálhatják,
hogy
beköltöznének melléd
vagy
valakit beköltöztetnek melléd

Hisz a tesó is tulajdonos, megteheti.

HA nem engeded, akkor utána már kérhetik tőled a piaci bérleti díj felét!
Mert a tesó fél részében is te laksz... ingyen (gondolom).

sziszko4 # 2018.02.03. 16:19

hűha ez elég meredek, köszönöm! nekem is úgy tűnik, hogy nem lesz más lehetőség

Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.03. 17:04

A leszármazók mellett az özvegy egy gyerekrészt örököl. (Kivétel a házassági közös lakás - de itt erről szó sincs. További kivétel az ági vagyon, de azt csak kérelemre veszik figyelembe, és azon meg haszonélvezetet kap az özvegy. Az még rosszabb is egy kicsit.)

sziszko4 # 2018.02.03. 17:21

köszönöm szépen!

Csetepaté # 2018.02.07. 08:40

Üdvözlöm,

Érdeklődni szeretnék,hogy 55%-os családi ház részesedésemet -ami férjemmel jelenleg együtt lakott-az előző házasságból született gyermekem örökli,közös nincsen- vagy a férjemnek holtig tartó haszonélvezeti joga van rajta?!A részesedésem házasság előtti vagyonszerzésből volt!

Végrendelettel kötelezhető a férjem arra,hogy kiköltözzön belőle és a ház eladási árának 65%-át a fiamnak adja?!

Köszönöm válaszukat!

Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.07. 09:50

Vagy?!

Végrendelettel a saját vagyonodról rendelkezhetsz, másokéról nem.

drbjozsef # 2018.02.07. 11:48

Csetepaté,

ah házastársak által lakott utolsó közös lakhely ingatlan az örökhagyó törvényes örököse örökli (esetedben csak a Te részedet nyilván), a házastárs holtig tartó haszonélvezetet kap rajta. Ha a részed tulajdonjogát végrendelettel másra hagyod, a házastársad akkor is haszonélvezetet kap rá. Mindegy ki örökli a tulajdonjogot.

Szabadság2018 # 2018.02.08. 02:27

Tisztelt ügyvéd úr!

Az ügyben szeretném a segítségét kérni, hogy férjem megismerkedésünk előtt felvett egy államilag támogatott lakáshitelt egy lakásra, melyben ő volt egyedüli adós, anyós és após lettek a zálogkötelezettek. A jelzálog a vásárolt lakásra került. 1 év után odaköltöztem hozzá, majd 2 évre rá összeházasodtunk. Házasságkötést követő 2 év után az eddig 100 %-ban tulajdonos férjem lakásából 1/3-ad tulajdonrészt szereztem kivásárlással (lakáskassza megtakarításom lejárt, abból lett kifizetve). Majd több évre rá, eladtuk ezt a lakást, mert vettünk egy házat fele-fele arányban. A hitelt nem fizettük vissza, hanem átkerült a jelzálog anyósomék sokkal magasabb értékű házára. Viszont a hitel futamidejét csökkentettük, ezzel sajnos én adóstárssá váltam (akkor nem szólt senki, hogy nem kéne aláírnom a szerződést), férjem maradt adós, anyósomék kikerültek a kötelezettség alól. A hitel 2022. decemberében jár le. Sajnos válásra kerül a kapcsolatunk. Jelenleg felesben fizetjük a hitelt, de az lenne a kérdésem, hogy van-e arra esély, hogy a bank kienged engem ebből a hitelből úgy, hogy mivel nekem eredetileg semmi közöm nem volt ehhez a hitelhez, nem én vettem fel, csak kényszerből kerültem bele. Ugyanaz lenne a felállás, mint amikor felvette a hitelt. Ő lenne az adós, szülei pedig a zálogkötelezettek. A hitel kb. 1,5 MFt, a ház amire átkerült értelemszerűen sokkal több, tizenmillió Ft.

Másik kérdésem, hogy valahogy az ingatlan arány megosztásnál tudom-e érvényesíteni azt, hogy gyakorlatilag most is a semmire fizetem a felét, mert ugye az az adott ingatlan, lakás, el lett adva, amire a hitel fel lett véve, tehát hiába fizetem, de tulajdonhányadot most nem szerzek vele. Valamint, nem csak a hitel 1/3-át kellett volna fizetnem a fele helyett amíg el nem adtuk a lakást? Kérhetek rá kompenzációt?
Köszönöm előre is válaszát, üdv: feleség

Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.08. 06:12

van-e arra esély, hogy a bank kienged engem ebből a hitelből
Nemigen.

drbjozsef # 2018.02.08. 06:56

van-e arra esély, hogy a bank kienged engem ebből a hitelből

Ha ilyen kevés a hátralék, és sokkal nagyobb a zálogtárgy értéke, akkor azért szerintem nem lehetetlen, egy új közjegyző előtti zálogkötelezetti szerződést kell írni a banknak meg az apóséknak. Nem egyszerű végigverni egy bankon az ilyesmit, de elvileg nem lehetetlen.

Kérhetek rá kompenzációt?

A válás részletei és a vagyonszerzési viszonyok pontos ismerete és mérlegelése nélkül erre a kérdésre nem lehet válaszolni. Minden körülmény számít, váláskor úgyis vagy megegyeztek, vagy dönt a bíróság. (Megjegyzem, az, hogy "most nem szerzel tulajdont" igaz, de szereztél a régi lakásban is, utána meg szereztél az új házban is. De erre sem lehet a részletek ismerete nélkül még tippelni sem, hogy jár-e ebből valami, vagy sem váláskor)

Janka67 # 2018.02.08. 07:01

Tisztelt Ügyvéd Úr!
A következő tiszteletteljes kérdésben szeretném szíves segítségét kérni. Férjemmel 2011-ben kötöttöm házasságot. Előtte már 2008 óta együtt éltünk az ő külön vagyonából épített családi házában. Azóta is ebben lakunk. Közös gyermekünk nem született, de nekem az előző házasságomból van egy felnőtt fiam, aki szintén velünk él. Szeretném megkérdezni, ha férjem halna meg kettőnk közül először, akkor ki örökölné az ő külön vagyonát. Az édesanyja még él és van egy testvére. Arra szeretnénk megoldást keresni, hogy én örökölhessem az ő külön vagyonát és köteles részt sem kelljen fizetni senkinek.A férjemmel együtt azt szeretnénk, hogy én is és a közösen nevelt fiunk is biztonságban érezhesse magát bármelyönk halála esetén is. Kérem szíves segítségét problémánk megoldásában. Segítségét megköszönve, tisztelettel és üdvözlettel:
Janka 67

Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.08. 07:22

Lehet végrendelkezni. De a szülő akkor is köteles részre jogosult.

Csetepaté # 2018.02.08. 10:03

Köszönöm a válaszukat!

nonolet # 2018.02.08. 10:15

Janka67

Köteles rész nélkül te örökölni, szerintem nem tudsz.

A megoldás talán az, hogy:

A házat neked ajándékozza a tulajdonos.
Magának pedig holtig tartó haszonélvezetet köt ki rajta.

Ekkor a házat tőled örökölheti majd a gyerek.

A köteles rész kérés joga egy ideig még fennáll majd az ajándékozás után, de idővel megszűnik.

Jancsi17 # 2018.02.08. 13:45

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Sajnálatos módon válással végződik házasságom, azonban a mostani ingatlanunk vagyoni megosztásáról nem tudunk megállapodni. 2005-ben, a házasságom után vásároltuk meg közös házunkat 50-50% tulajdonjoggal. A vásárolt háznak az 50 %-át tette ki a saját, meglévő lakásom akkori ára, mely az újonnan vásárolt háznak az 50%-át tette ki, a másik felét hitelből fedeztük. Azóta az ingatlan árak több, mint 100%-kal nőttek. Párom az akkori általam bevitt értéknek megfelelően akarja a ház árát megosztani, mivel Neki ez lényegesen előnyösebb. Én azonban ragaszkodok a mostani érték 50%-ához, mivel anno is ennyit vittem bele. Tehát nem az értéket vegyem figyelembe, hanem a bevitt érték %-os arányát.
Ebben kérném Ügyvéd Úr állásfoglalását. Köszönöm.

Janka67 # 2018.02.08. 15:01

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Köszönöm szépen szíves válaszát!
Üdvözlettel:
Janka67

Janka67 # 2018.02.08. 15:02

Kedves Nonolet!
Köszönöm szépen szíves segítségedet!
Üdvözlettel:Janka67

ObudaFan # 2018.02.08. 15:45

Jancsi17

Igazad van, a különvagyont is a megosztáskori értéken kell figyelembe venni.

Jancsi17 # 2018.02.08. 16:14

Obuda Fan,
Köszönöm szépen a választ. Tehát akkor a 13 éve eladott , majd a közös házunk vételárába betett lakásom mostani értékét kell figyelmembe venni a megosztáskor?

nonolet # 2018.02.08. 18:19

Mindent a mai árán kell értékelni... a vagyonleltárban.

facsiga77 # 2018.02.08. 20:39

ingóságokat is?

facsiga77 # 2018.02.08. 21:21

Jancsi17:

Amikor vettétek a lakást akkor te a felét álltad a különvagyonodból. Ezért a lakás fele a különvagyonod.

A különvagyonod értéke felment a lakás értékkel együtt, és azt a vagyonmérlegben a jelenlegi értékén kell szerepeltetned.

ObudaFan # 2018.02.08. 21:32

Ha a lakást úgy vettétek, hogy a vételár 50%-a volt a közös vagyon, a másik 50%-a a különvagyonod, akkor 75-25% lett a tulajdoni arányotok. Ebben az esetben a jelenlegi érték mellett is ez marad az arány.

Jancsi17 # 2018.02.09. 06:38

Nagyon szépen köszönöm a segítséget. Ezt fogom, fogatom képviselni.