házasság előtt szerzett vagyon


Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.03. 12:02

Az ajándékot is annak a hányadához kell számítani, akinek a szülei adták.

De most akkor váltok vagy nem? Vagy azon fog múlni, hogy kinek mekkora a részesedése?

kérdező10 # 2016.07.02. 20:33

Tehát, nagyjából: ház vásárlási összege mínusz a lakás eladásából származó összeg, és ennek a felére tarthat igényt, nyilván az ingóságokra is bár az jóval kisebb értek.

Burn Out # 2016.07.02. 20:26

Házastársi vagyonközösség esetén a házastársak közös vagyonába tartoznak azok a vagyontárgyak, amelyeket a házastársak a vagyonközösség fennállása alatt együtt vagy külön szereznek.

Az ingatlannak van az a része, amely a házassági szerződést érinti és van az a része, amit közösen szereztetek.

kérdező10 # 2016.07.02. 20:22

Burn Out:

Köszönöm. Az nem játszik szerepet, hogy a ház vásárlás a házasságkötés után történt tehát nem szerepeltethető közös vagyonként?

Burn Out # 2016.07.02. 19:57

az ingatlannál amilyen arányban a feleség hozzájárult, az ingóságok fele-fele arányban.

kérdező10 # 2016.07.02. 19:51

Tisztel fórumozók!

2012-ben köttetett házasság, házassági szerződéssel, melyben egy lakás is szerepel a férj tulajdonában. 2014-ben egy ház vásárlás történt, a házassági szerződésben szereplő lakás árából plusz szülői (apai szülők) és a házastársak pénzéből. Válás esetén a házra milyen arányban tarthat (ha tarthat) igényt a feleség? A házban későbbiek során vásárolt eszközök (klíma, szárítógép stb) fele-fele arányban lesznek majd "elvihetőek"?

Válaszokat köszönöm

ObudaFan # 2016.06.10. 13:06

Aki azt állítja, hogy tobb volt, annak kell bizonyitani.
Kerheted a felét.

Pisti_01 # 2016.06.09. 23:34

Tisztelt Fórumozók!

A házasság alatt félretett készpénznek válás után hogyan lehet, lehet-e bizonyítani vagy megállapítani az összegét?
Feleségem azt mondja hogy 100 ft van, én azt hogy 20 ft.
Ő szeretné a 100 ft felét ,aminek 90%-át én tettem bele. Én pedig csak a 20 felét adnám. Kinek hisznek?
Ugyanakkor neki volt hitele házasság előttről még mielőtt megismerkedtünk ( amit én fizettem házasság előtt évekig), és azt mondta hogy házasság alatt lejárt, de kiderült hogy mégsem, mert mindig fizeti.A közös vagyonból fizetett törlesztők összegének felére jogosult vagyok-e?

Válaszokat előre is köszönöm.

ObudaFan # 2016.06.07. 15:56

Kulonvagyon az orokolt, ajándékba kapott és az életközösség előtt megvolt vagyontárgy és az ezek erteken szerzett vagyon.
Viszont az oroklest nem kell ide keverni, a hazastars a kulonvagyon vonatkozasaban is orokos. Az oroklesbol kizárni vegrendelettel lehet, a kotelesreszrol viszont a legjobb írásban lemondatni, ha hajlandó erre.

végrehajtó1 # 2016.06.07. 10:46

házassági vagyonjogi szerződéssel tudod magad megvédeni. Ebbe mindent bele lehet foglalni, amit a felek akarnak.

friedrick # 2016.06.06. 20:27

Nagy így tiszta sor. De mi számít külön vagyonnak? A közös vagyon az, hogy van egy nagy doboz és abba alkalomszerűen dobáljuk bele a pénz? Miért lenne a 10 milliómhoz köze a páromnak, ha ez a pénz a kapcsolat, és nem a házasság ELŐTT is meg volt már? És kedves ObudaFan,véleményed szerint lakásomat, amit jóval a kapcsolatszerzés előtt megvásároltunk közös erővel édesanyámmal, hogyan tudnám/mivel elintézni, hogy a törvényes örökösöm édesanyám legyen? Erre való a házassági szerződés? Ingóságokat/pénzt is bele lehet foglalni ebbe?
Köszönöm!

ObudaFan # 2016.06.06. 08:27
  1. Az élettárs nem torvenyes orokos, de a hazastars már igen.
  2. Elettarsi jogviszonyban is kozos tulajdon keletkezik a megszerzett vagyontargyakon, csak szerzés aranyaban. Viszont ha házasságot kottok, akkor már nem szerzés aranyaban, hanem fele-fele aranyban és nem csak a hazassagkotes napja után, hanem az egyutteles időtartamára visszamenőlegesen is (nem számítva természetesen a kulonvagyont).
  3. Nem kell ahhoz semmilyen bejegyzés, hogy elettarsaknak minosuljetek, csak az erzelmi-gazdasagi közösség ténye.
friedrick # 2016.06.05. 18:25

Nem túl régen (2011-ben) elhalálozott egy rokonom, akinek 1983 óta volt élettársa. Az élettárs nem örökölte a házát, sem az ingóságait, hanem mindent az elhalálozottnak a szülei. Akkor, hogy is van ez?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.06.05. 18:16

Szerintem aludjatok még egyet arra a házasságkötésre. Főleg a "partnerkapcsolatod"...

friedrick # 2016.06.05. 18:05

Már elnézést, de semmiféle papír nincs arról, hogy mi élettársi kapcsolatban lennénk egymással, mi csak legfeljebb partnerkapcsolatban vagyunk egymással.. Miféle közös vagyonról beszél? Ez most az jelenti, hogy az én 10 millió forintomat nélküle nem költhetem el, pl nem vehetek annyiért autót az Ő beleegyezése nélkül? Amit én gyűjtöttem össze??? És magyarán, ha én eladom édesanyám lakását, mert a leendő feleségemmel házat építünk, én meghalok, akkor az én lakásomat a leendő feleségem örökli és édesanyám az utcára kerül? Na ne már...

ObudaFan # 2016.06.05. 17:04

Ha a kérdező az édesanyjától kapta a lakást, vagy a vételárát, akkor lehet, hogy eleve ági vagyon és nem a házastárs örökli. De lehet is megállapodással rendezni a dolgokat, az esetleges házassági vagyonjogi részt házassági vagyonjogi szerződéssel, az öröklésről pedig lemondhat a házastárs.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.06.05. 09:19

Azt akarod kérdezni, a házastárs törvényes örökös-e? Persze. Méghozzá köteles részre jogosult törvényes örökös. A köteles részből még végrendelettel sem lehet kizárni. (Annak a 10 milliónak az a része, amely az élettársi jogviszony alatt gyűlt össze, már most is közös.)

friedrick # 2016.06.05. 08:01

Tisztelt Fórumozók/Tisztelt Ügyvédek!

A párom és én 4 év után házasságot kötünk augusztusban. Ő 2012-ben költözött hozzám, ide, édesanyám lakásába. Nekem is van lakásom, aminek haszonélvezeti joga édesanyám nevén van csak cseréltünk lakást édesanyámmal, vagyis Ő az enyémben lakik. A kapcsolat 2012-ben kezdődött, a lakások már régen meg voltak, 2004-ben az enyém, édesanyámé valamikor a 80-as években. A számlákat az én számlámról vonják le, tehát ezek azt gondolom: minden oldalról biztosított házasság előtti vagyon. De egy valami számomra tisztázatlan: ha összeházasodunk és velem történik valami, kié lesz az én lakásom, vagyis, amiben édesanyám lakik? Ha a házastársé, akkor lehet-e papírt írni erről, hogy az édesanyámat illesse (akár végrendelet), vagy bármi? Mert a lakásomat édesanyám közös vagyonával szereztük, bármilyen csúnyát is mondok, nem sok köze volna a házastársamnak ahhoz. És mi a helyzet a házasság előtt szerzett ingósággal? 10 millió ft készpénzem van, ezt is ráírathatom édesanyámra halálom előtt?

Köszönettel: F.Alfonz

ObudaFan # 2016.05.02. 11:53

gaaborka

Ha teljes egészében a korábbi lakás árából vette édesanyád, akkor vagyoni jogai nem keletkeztek. A házasság tényére tekintettel azonban lakáshasználati joga igen.

gaaborka # 2016.05.02. 11:24

Tisztelt Címzett!

Édesanyám kirendelt gondnoka vagyok Ő 24 órás orvosi felügyeletre szorul. Van egy lakás az Ő nevén,amit az előző lakás árából és felvett kölcsönből vásárolt,melynek én voltam a kezese. Az előző lakás felét apám a válásukkor a nevemre íratta. A mostani lakás tulajdoni lapján már nem szerepelek,az 1/1 tulajdon Édesanyámé. Jelenleg a nem magyar állampolgár férje lakja,aki Édesanyámat nem segíti. A gond az,hogy ez a vásárlás már az új házasság alatt realizálódott. Mivel nem hajlandó velem kapcsolatot tartani,az illetékes kerületi Önkormányzat vele szemben birtok védelmi eljárást kezdeményezett,amit meg is kaptam,de a kapcsolatot nem tudom vele felvenni. Birtokvédelem kapcsán kértem a bejutást az ingatlanba előre egyeztetett időpontban. Haszonélvezeti joga nincs,nekem pedig kötelességem lenne Édesanyám ingó és ingatlan dolgaiért felelni,a lakás állapotát folyamatosan ellenőrizni.
A kérdésem az lenne,hogy a bent lakó "úriembernek" milyen vagyoni jogai keletkeztek ebből a házasságból?

Köszönettel:Gábor

Gizizi # 2016.04.29. 09:15

Köszönöm szépen.

pazs # 2016.04.28. 15:14
  1. Ha a különvagyonodból vásárolod és nem kerül annál többe, akkor biztosan nem.
  2. Igen.
  3. Igen és elvileg mindegy.
Gizizi # 2016.04.28. 15:06

Üdvözlet!

Én most készülök házasodni és van egy ingatlanom, melyet épp eladni készülök. ennek árából szeretnék vásárolni egy másikat, ez valószínűleg már házasság alatt fog bekövetkezni.
Mindkettőnk nevén van futó kölcsön.
Páromnak 3 gyermeke van 2 anyukától, ebből az egyik házasság volt és a "közös" lakást törleszti párom.

Több kérdésem is lenne.

Az általam vásárolandó ingatlan kapcsán formálhat-e tulajdonjogot párom vagy a gyermekekre hivatkozva anyukák, vagy majdan a gyermekek?

A futó kölcsönök törlesztése, ha nem megy a saját, akkor az onnantól a házastárs jövedelmét terheli, függetlenül attól, hogy milyen céllal és mikor lett felvéve?

Érdemes-e a házasság megkötésekor szerződésbe foglalni, hogy ki milyen vagyoni helyzettel érkezett a házasságba?
Ha igen, akkor ügyvédhez, vagy közjegyzőhöz érdemes fordulni?

Válaszukat várva:
Gizizi

Kovács_Béla_Sándor # 2016.04.20. 15:24

+1. Ha a különvagyoni kölcsön nem fedezte az építkezés teljes költségét, akkor valamilyen arányban a feleség is tulajdonos. (Más részben pedig kérheti a különvagyoni kölcsön közös vagyon terhére történt törlesztésének a felét megtéríteni.)

ObudaFan # 2016.04.20. 14:18

judit1997

Van közös vagyoni hányad az ingatlanban.