Apaság vélelmének megdöntése


MajorDomus # 2010.10.10. 20:41

Nem vagyok rejtvenyfejto

ObudaFan # 2010.10.10. 20:47

A bróság engedélyezhet költségmentességet. De pervesztesség esetén ez nem mentesít az ellenfél költségének megfizetése alól.

sadow # 2010.11.07. 21:05

Tisztelt Óbudafán!
Milyen indokot kell a gyámhatóságnak előadni hogy meglehessen indítani egy ilyen eljárást?
Milyen indokkal állhat elő az anya?
és a beírt apa?
Feltétlen elakarjuk ezt indítani,de mivel visszavonni nem lehet ugye,akkor mivel lehet magyarázni?
Ha pl azt mondja az apa, hogy egy induló kapcsolat volt és úgy gondoltuk együtt leszünk,a gyermeket sajátjaként szereti,de kiderült nem illünk egymáshoz és nem akar semmilyen kapcsolatot köteléket így már?
Vagy az anya mit mondhat?hogy rájött nem azé a gyerek aki a nevére vette? (-eddig mért nem tudta?
Vagy mit fogad el a gyámhatóság?
És megkérdezik az igazi apát is elakarja e ismerni a gyereket?ha nem akkor nem engedélyezik az eljárást?

sadow # 2010.11.07. 21:13

minden hozzáértő tanácsát köszönettel veszem!

DB605L # 2010.11.07. 23:00

Sziasztok,

Tanácsot kérnék. A volt élettáram gyerekét kb. egy éves korában a nevemre vettem. A gyerek bizonyíthatóan nem tőlem van, a biológiai apja soha nem is látta, amikor megfogant nem is ismertem a volt páromat. Időköszben viszont annyira megromlott közöttünk a helyzet, hogy 5 év után szétváltunk. Ami esetleg a helyzetet bonyolíthatja, hogy együttélésünk alatt született egy közös gyermekünk is.

A következő kérdéseim lennének.

  1. Le szeretném vetetni a nevemről a nem saját gyermeket, a gyámhatósághoz fordulhatok ezügyben? Az apasági vizsgálat költsége kit terhel ilyenkor (ha egyáltalán van)?.
  2. Szóbeli megállapodás alapján fizettem eddig tartásdíjat a két gyerek után. A volt párom azonban időközben a megállapodásunk ellenére gyermektartási pert kezdeményezett, ahol egyrészt egy megemelt összeget kér egy összegben, másrészt egy évre visszamenőlegesen a fizetett és a most követelt összeg különbözetét. Ha a nem saját gyerek lekerül a nevemről, akkor a bíróság által megállapított tartásdíj hogyan módosul? A visszamenőlegesen kért összeg a nem saját gyerekre eső részét visszaszerezhetem?
  3. A volt élettársam kizárólagos szülői felügyeleti jogot követel magának, hogy minél több pénzt húzzon ki belőlem. Sajnos vannak olyan kapcsolatai, hogy tán meg is tudja szerezni. Ha a bíróság megítéli neki, akkor a fellebbezésem ellenére ez azonnal érvénybe is lép, vagy a fellebbezés miatt nem emelkedik még jogerőre?

A válaszokat köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.11.08. 06:29

2. Tartásdíjat csak fél évre visszamenőleg lehet követelni. A tartásdíjat egészen addig fizetni kell, amíg az esetleges megszüntető határozat jogerőre nem emelkedik. Visszatérítésnek helye nincs.
3. A gyerek elhelyezéséről és a kapcsolattartás módjáról a per idejére is intézkedni kell ideiglenesen, ha azt valamelyik fél kéri. (Különélő szülőknek a felügyeleti joga ritkán közös.)

csillagpor # 2010.11.10. 17:28

Az lenne a kérdésem, hogy egy ilyen perben lehet e kérni gyorsított eljárást? 3hós a kisbaba, és megszeretném már keresztelni, de amíg a neve nem rendeződik nem akarom.

Amika26 # 2010.11.10. 18:10

Sziasztok

Párommal babát várunk (26 hetes).
Első házasságomból született 2 gyermekem, de férjemtől már lassan 2 éve külön élek, de papíron még házasok vagyunk.Az lenne a kérdésem, hogy van - e arra bármi mód, hogy a baba ne az exem nevét, hanem a vérszerinti apja nevét kapja?Apasági nyilatkozat, ex részéről lemondó nyilatkozat, vagy bármi megoldás, mert hogy februárig nem mondják ki a válást az biztos:(((
A válaszokat előre is köszönöm.

monalisa1 # 2010.11.10. 18:41

csillagpor

Tudok olyan gyermekről aki 5 éves de mindmáig nincs megkeresztelve., a szülei úgy vélekednek hogy ezen kérdésben döntsön majd ő a 18. életéve betöltése után - az egyház befogadja akkor is, ezzel semmi gond.

monalisa1 # 2010.11.10. 19:04

Amika26

ObudaFan lentebb 2010.08.05. 11:11-kor részletesen beidézte a vonatkozó jogszabályt.

Amika26 # 2010.11.10. 19:17

Köszönöm.....hát nem lettem boldog a választól:((

csillagpor # 2010.11.10. 19:22

Monalisa!
Én is tudok olyan gyerekről aki 20éves,és nincs megkeresztelve. Ráadásul rokonom. De nekem ez számít, ezért mertem feltenni a kérdést amire várom a választ!

monalisa1 # 2010.11.10. 19:27

A bíróság elnökéhez lehet levélben fordulni és kérni soronkívüli tárgyalást, de a mielőbbi keresztelési szándék vélem nem elég nyomós ok.

csillagpor # 2010.11.10. 19:34

Mi lenne a nyomós ok, hogy ne kelljen hónapokat várni? (De nekem ez tényleg számít!)

csillagpor # 2010.11.10. 19:38

Másrészt azért is szeretném mert a tényleges apa nővére és annak férje lenne a kereszt szülő. És hogy nézne az ki ha más férfi nevét viselő kisbabát keresztelnének meg a keresztszülők?!

monalisa1 # 2010.11.10. 19:39

Amika26

Kérdezzétek meg a pároddal a gyámhatóságtól, hogyan lehetne a gyermek apja az illető jogilag is. Ha az ügyintéző jóindulatú akkor megkérdezi a vélelmezett apát, és ha ő is egyetért -és valóban nincs kapcsolata a gyermekkel- akkor a gyámügy bizonyára hozzájárul az apaság vélelmének megdöntése iránti per megindításához. (A gyermek nevében hivatalból ügygondnokot = ügyvédet jelölnek majd ki.)

monalisa1 # 2010.11.10. 19:44

csillagpor

Egy tértis levelet megér az itt leírtak előadása a soronkívüli kérelem dolgában., soha nem tudhatjuk egy idegen mennyire hívő katalikus - hátha a bíróság elnöke is az.

Amika26 # 2010.11.10. 20:05

Köszönöm a választ monalisa1

Kovács_Béla_Sándor # 2010.11.11. 00:02

Még meg sem született gyermekre vonatkozó apasági vélelem megdöntése iránt természetesen nem lehet pert indítani.

csillagpor # 2010.11.11. 09:37

Köszönöm a választ!

Melani27 # 2010.11.29. 08:54

jkm,

Melani27 # 2010.11.29. 08:59

nem

zsulo # 2010.12.06. 19:32

Tisztelt Fórumtagok,

a következő esethez kérnék tanácsot.

Németországban élünk párommal, kisfiunk májusban született meg itt. Nem vagyunk házasok. Én szlovák állampolgár vagyok, párom magyar. Fiunkat magyar államporgárnak szeretnénk bejelenteni.

A dolog ott kezd bonyolódni, hogy én elválltam (német férjem volt) és a jogerős vállás csak a gyermek születése után lett kimondva. Német jog szerint vállás előtt egy évet külön kell élni a házastárstól, mielőtt elkezdődhet a bírósági eljárás. Mindez minden probléma nélkül lezajlott. De mivel a szüléskor még házasnak nyilvánultam, ezért először egy olyan anyakönyvi kivonatot kaptunk, ahol is a fiam a volt férjem nevén lett bejegyezve.
A gyermek apja a mostani párom. Mindenki részéről (volt férj, mostani partner és jómagam) teljes az egyetértés abban, hogy ki a gyermek nemzője, ill. hogy az apja nevén legyen és nem a volt férjem nevén. Ehhez mindhárman az itteni tanácsházán kinyilatkoztuk, hogy egyetértünk ebben a kérdésben:
a volt férj - hogy ő nem vállalja a gyermeket, mivel nem az övé;
az apa - hogy ővé a gyermek;
jómagam - egyetértek mindezzel.
Ennek alapján kiállítottak nekünk egy (második) módosított anyakönyvi kivonatot, amin is már a párom családi nevével van bejegyezve a fiunk. Ez itt egy jogerős (és ingyenes) eljárás, csak abban az esetben kellett volna bírósághoz folyamodnunk, ha nem lettek volna tisztázva a körülmények.

Gondunk igazán csak ott kezdődött, hogy a magyar jog mindezt nem ismeri el: így gyermekünket nem lehet a már német anyakönyvi kivonatban szereplő nevén, magyar állampolgárnak bejelenteni.
Ehhez a nagykövetség szerint apaság védelmének megdöntését kell kezdeményezni.

Kérdéseim a következők lennének:
1.) Nincs rá mód ezt az eljárást bíróságon kívül intézni (német okmányok és az itteni eljárás elismerése) ?
2.) Mi a menete ennek és mennyi idő alatt zajlik le ?
3.) Olvastam a fórumon, hogy kényelmetlen kérdéseket tesznek fel a bíróságon. Ez mennyire gyakori ?
4.) Tudomásom szerint a volt férjemnek is jelen kell lennie - szükséges neki is ügyvédi képviselet ?
5.) Mennyire játszik szerepet az anya mindebben (megkérdezik őt is), ill. bonyolítja e a helyzetet az én nem magyar állampolgárságom ?
5.) Mennyibe kerül mindez kb. ?

Örülnénk minden tanácsnak, tapasztalatnak, ami tovább segíthet minket.

Előre is köszönöm a válaszokat.

Grád András # 2010.12.06. 21:52

Kedves Zsulo!

A volt férjének olyannyira részt kell vennie az eljárásban, hogy neki kell apaság vélelmének megdöntése iránt pert indítania a gyermek ellen. Ehhez neki nem feltétlenül kell ügyvédi képviselet, a gyermeket viszont eseti gondnok fogja képviselni a perben, Ön és a valódi apa pedig tanúk lesznek, ez a szereposztás. A per nem különösebben költséges, ebben az esetben még DNS teszt sem feltétlenül kell. A per időtartama attól függ, melyik bíróság előtt indul, de nagyjából egy éven belül le kell futnia. Kellemetlen kérdések nem szoktak lenni, és nem is lesznek, az Ön állampolgársága pedig amatematikus: nem oszt, nem szoroz. Üdv:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

sadow # 2011.07.23. 19:33

Az lenne a kérdésem, hogy apaság vélelmének megdöntését indítjuk a volt párommal, mivel én is ő is megbántuk hogy elismerte sajátjának a gyermekem.Mennyibe kerül ez a dns vizsgálat?(250ezer a pontos összeg?vagy még rájön az áfa is? A per egyéb költségeire kapunk költség mentességet-anyagi okokra való kéréssel?Illetve ugye az apa beadja a bíróságon a kérvényt, majd a gyámhatóság a gyermeknek kirendel egy eseti gondnokot?vagy ilyenkor nem rendel ki senkit? majd engem elővesz a gyámhatóság nyilatkozzak ki az apa?