Élettársi viszony utáni öröklés


Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.21. 09:47

Buziházasság.
Heteroszexuális élettársi kapcsolatban az öröklés, haszonélvezet szóba se jön.

Ördögfioka # 2011.01.21. 09:37

mi a bejegyzett élettársi viszony??

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.21. 09:04

Az ég áldjon meg! Csak egy hozzászólást olvass vissza, egyetlen egyet!

Johny850202 # 2011.01.20. 21:46

Tisztelt hozzászólók!
Tudnátok segíteni egy kérdésben!
A nagynéném nem regisztrált élettársi viszonyban élt 1986-2010-ig.
Élettársa tavaly elhunyt(gyermeke nem volt, szülei nem élnek), akinek két testvére tartana igényt az ingatlanra, amit korábban a szüleitől örökölt.
NEM végrendelkezett!
Kérdésem az lenne, hogy ilyen esetben az élettárs örökölhet, vagy esetlegesen haszonélvezeti jogot formálhat az ingatlanon?
Várom a választ!
Maradok tisztelettel!

Dr.Attika # 2011.01.20. 10:14

Igazad van Béla. Én még a 2007-es törvénynél lemaradtam. Kösz a figyelmeztetést.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.20. 08:10

DrAttika, itt hagyományos, férfi-nő kapcsolatról van szó. Ne keverjük ide a buzikat.

Dr.Attika # 2011.01.19. 23:13

Polgári Törvénykönyv

A házastárs, bejegyzett élettárs haszonélvezeti joga
615. § (1) Az örökhagyó házastársa, bejegyzett élettársa örökli mindannak a vagyonnak a haszonélvezetét, amelyet egyébként nem ő örököl (özvegyi jog).
(2) Ha a házastárs vagy a bejegyzett élettárs új házasságot köt, vagy bejegyzett élettársi kapcsolatot létesít, haszonélvezeti joga megszűnik.

A bejegyzett élettársat is megilleti az "özvegyi jog".

ObudaFan # 2011.01.19. 21:45

Ott keletkezett közös tulajdon, de ezt - főleg az arányokat - nagyon nehéz lesz annak idején igazolni, ha most nincs dokumentálva.

hajnika86 # 2011.01.19. 17:26

Tisztelt Szakértők!
Azután szeretnék érdeklődni ,hogy édesapám 15 éve él együtt élettársával és annak 2 gyermekével.Eladta ingatlanát felújították belőle az életárs házát,most örökölt egy kis pénzt az is a házba ment.azt nemtudom viszont hogy irtak e erröl v.mi papírt.( v.színü hogy nem.)az lenne a kérdés hogy én abból a házból örökölhetek-e,vagy ha az élettársával történne v.mi a gyerekei kirakhatják-apukám az utcára.segitségüket előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2010.12.09. 08:26

Az örökös életkora semmilyen tekintetben nem befolyásolja az öröklést. Élettárs nem kap haszonélvezetet az elhunyt hagyatékán. Az özvegyi nyugdíjra viszont jogosult lehet.

teo1 # 2010.12.09. 08:21

Tisztelt Szakértők!

12 éve élek együtt párommal. 3 közös gyermekünk van. 5 éve közjegyző előtt is nyilatkoztunk, hogy élettársak vagyunk. (lombik program miatt)
Ha valamelyikünkkel történik valami, akkor a gyermekek öröklik az illető fél tulajdoni hányadát. De mi van akkor, ha ők még kiskorúak? Úgy tudom a haszonélvezet ilyenkor nem automatikus? Jogosult-e a másik fél özvegyi nyugdíjra?
Köszönettel,
V.

ObudaFan # 2010.10.18. 20:20

Az ingatlanra ettől még semmilyen.

Jolán08 # 2010.10.18. 19:18

Tisztelt szakértők!

Én azzal a problémával fordulnék önnökhőz, hogy az édesapám már több, mint 10 éve együtt él az élettársával nincs házasság köztük sem bejegyzett élettársi viszony. Jelenleg az én nevemen van az ingatlan ahol élnek, de ők tartják fent és rendezik. Milyen jogai lehetnek az élettársnak, ha édesapám elhuny? Köszönöm válaszukat.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.08.12. 15:07

+1 Nem jó ötlet ez.

pazs # 2010.08.12. 14:54

bayli: te jó ég. Ha haszonélvezetet engedsz az élettársadnak a 19 éves lányod tulajdonán, akkor azzal azt éred el, hogy az élettársad rendelkezik az ingatlan felett (hogy ki használhatja, ki mehet be stb.) akkor is, ha nem fizeti a törlesztőrészleteket (igen, akkor is, ha esetleg elárvereznék a házat a nemfizetés miatt!). Ez független attól, hogy összeházasodtok-e.
A lányod miért menne ebbe bele? Egyáltalán veletek lakik és még 20 évig szeretne (amíg tart a hitel, persze)? hogy lesz neki saját lakása, mármint olyan, amiben csak ő lakik azzal, akivel szeretne?
Privát kérdés: ha van egy fél háznyi önerőd, akkor hogy sikerült BAR listára kerülni?

bayli # 2010.08.12. 14:44

Szivesen fogadnék jo tanácsot a problémámra.Elváltam van egy éve egy élettársam nekem öt neki kettő saját gyerekünk van.Most együtt vennénk egy közös otthont.Mindketten BÁR-ban vagyunk ezért a lányom aki 19 éves csak ő tud felvenni hitelt a meglévő pénzemhez.Ő lessz bejegyezve a tul.lapra.Az önerő amit én adok a ház értékének a fele.A másik fele a hitel amit élettársam fog törleszteni.Ő ezért haszonélvezete kér.Kérdésem,ha velem valami történik hogyan védjem meg a gyermekeim tulajdonát,hogy sem ő sem a családja ne turja ki a gyerekeimet a közös házból.A házasság vagy az élettársi kapcsolat lenne biztonságosabb mindenkinek?Köszönettel.

MajorDomus # 2010.07.29. 18:36

A kerdes volt-e onallo jovedelme az elettarsi kapcsolat alatt dolgozitt-e...
ha igen, s kozosen tartottak fenn az ingatlant, felujitottak, raepitettek stb. Akkor az elettars telekkonyvon kivuli tulajdonos lett, a kapcsolat alatti hozzajarulasanak aranyaban.

ObudaFan # 2010.07.29. 08:42

1. Milyen jogcímen maradhat ott az élettárs?

Erre neki kellene nyilatkoznia, többféle okból lehet jogcíme. Ha az élettársi együttélés alatt szerezték az ingatlant, akkor tulajdoni hányada lehet benne, ha van végrendelet, abban az örökhagyó örökösnek nevezhette.

2. A hagyatéki eljárás lezárultáig milyen módon lehet elérni, hogy elköltözzön a saját ingatlanába, édesapám ingatlanából?

Ha nincs rá jogcíme, de nem hajlandó kiköltözni, akkor perrel.

3. Milyen igényt támaszthat édesapám ingatlanára, ha bizonyíthatóan édesapám fizette azt ki?

Lásd 1.

lewho # 2010.07.29. 07:03

Mikor szerezte édesapád az ingatlant? Az élettársi kapcsolat létesítése előtt vagy után?

Kierkegaard # 2010.07.28. 19:39

Tisztelt Szakértők!

  • Édesapám elhunyt, kizárólagos tulajdonában van egy ingatlan. 17 évig volt egy élettársa (nem regisztrált).
  • Az élettárs nincs bejelentve édesapám ingatlanába, de ott lakik és használja továbbra is.
  • Végrendelet nincs.
  • Édesapám értékes ingóságai is a lakásban vannak.
  • Az élettársnak van két saját ingatlana is, ezek egyikében van az állandó lakcíme.
  • Az élettárs nem hajlandó beengedni a lakásba, az összes kulcs Nála van, a hagyatéki eljárás még nem zárult le.

Kérdéseim:

  1. Milyen jogcímen maradhat ott az élettárs?
  2. A hagyatéki eljárás lezárultáig milyen módon lehet elérni, hogy elköltözzön a saját ingatlanába, édesapám ingatlanából?
  3. Milyen igényt támaszthat édesapám ingatlanára, ha bizonyíthatóan édesapám fizette azt ki?

Köszönöm válaszukat!

csm_ # 2010.07.19. 17:41

Köszönöm válaszát!

Minden jót! Marika

Kovács_Béla_Sándor # 2010.07.18. 18:09

Az élettárs nem örökös, haszonélvezetet sem kap. Elszámolási igénye esetleg lehet, azt ennyiből nem lehet megmondani.

csm_ # 2010.07.18. 16:12

Tisztelt Kovács Béla Sándor Úr!

A következő kérdéssel fordulok Önhöz:
Az apukám 82 éves, és 4 év él élettársi kapcsolatban egy 78 éves nénivel. Az ingatlan - amiben laknak - az én nevemen van, a haszonélvezeti jog az apukámén.
A néni többízben hazaköltözött a 4 év alatt, rövidebb - hosszabb időre, de mindig vissza költözik - nem értem, hogy mire megy ki a játék?
Van félni valóm? Követelhet valamit? Ha meghal az apukám kitehetem a házból? A háztartást - állítólag - együtt vezetik, de a néni semmit nem hozott a lakásba, és némi készpénze van az apulámnak.
Kérem, ha tud válaszoljon! Köszönettel: Marika

smiling # 2010.05.18. 08:58

Köszönöm a választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.05.16. 15:42

Ha nem akarsz fizetni, nyilván per lesz. És nagy részben vesztesz. Ezek jogos igények, az összegben, arányokban meg kellene egyezni.