Válás és vagyon megosztás


zsanka # 2010.01.04. 10:08

BUÉK!
Kicsit megijedtem. 5 éve váltam el, de a vagyonmegosztást még nem tettük meg. Az ex férjem maradt a lakásban. A gázóra a nevemen maradt... nyáron fizettem ki az ex fogyasztása utáni tartozást. Vízdíj, áramdíj tartozás is elég tetemes összeg. Az ex jövedelméből nem tudják letiltani a szolgáltatók.
Mit tehetek, hogy mint tulajdonos ne tilthassák le az én fizetésemből az ex fogyasztásából adódó hátralékokat?
Minden segítséget előre is köszönök!

Megara # 2010.01.03. 21:02

Szerintem itt van egy kis probléma!

Közüzemi szerződést minden esetben a tulajdonossal kötnek, viszont a szolgáltatás igénybevevője változhat, gondoljunk csak arra az esetre, amikor valaki 1-2 évente másnak adja ki a lakását.
Az élelmes tulajdonos minden esetben átiratja a bérlő nevére a számlafizetést, de a szerződő fél akkor is Ő marad.
Az áram meg ráadásul egészen speciális eset, mert más cégé a vételezési helyre kötött szerződés (Budapesten az ELMŰ Hálózati Kft.) míg maga az áram szolgáltatása is más (ELMŰ).

Nos...én még mindíg kételkedem...úgyhogy megnézem néhány szolgáltató üzletszabályzatát.


Megara
(nem jogot végzett hozzászóló)

ObudaFan # 2010.01.03. 20:02

A menyasszony­táncpénz felét 10 év után? Miért, van arra valami jogszabály, hogy ez idő alatt kizárólag a férj részét élték fel? A férj miért nem kérheti ugyanezt?

Pont ugyanezt kérheti, hiszen közös vagyonról van szó, tehát ő is a felét.

ObudaFan # 2010.01.03. 20:01

Víz, gáz, villany esetén szerintem egyértelmű a helyzet. De én távhőnél sem látom az ellentétes gyakorlat jogszabályi alapját:

2005. évi XVIII. törvény
a távhőszolgáltatásról
3. § E törvény alkalmazásában

  1. felhasználó: a távhővel ellátott épületnek, építménynek, a törvényben meghatározott esetben az épületrésznek a távhőszolgáltatóval a távhő mérés szerint történő szolgáltatására vonatkozóan közüzemi szerződéses jogviszonyban álló tulajdonosa, több tulajdonos esetén a tulajdonosok közössége [a társasház, a lakásszövetkezet, a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: Ptk.) szerinti közös tulajdon esetén a tulajdonostársak]. Abban az esetben, ha a távhőfelhasználás a több személy tulajdonában lévő épület valamennyi épületrészében mérhető, a felhasználó az egyes épületrészek tulajdonosa is lehet.

Tehát szerintem itt is az a felhasználó, aki a közüzemi szerződést megkötötte.

Megara # 2010.01.03. 19:51

A menyasszonytáncpénz felét 10 év után?

Miért, van arra valami jogszabály, hogy ez idő alatt kizárólag a férj részét élték fel?
A férj miért nem kérheti ugyanezt?


Megara
(nem jogot végzett hozzászóló)

Megara # 2010.01.03. 19:44

Akkor erősítsd meg kérlek:

Ha válás után,kiköltözéskor a távozó férj a bennmaradó feleség nevére iratta a számlafizetést és a feleség ezt elismerte, akkor a szolgáltató nem kérhet letiltást a férj fizetésére és a férj tulajdonrésze a feleség tartozása miatt nem is terhelhető?

Mert ha így van, akkor ezentúl a fogyasztó/számlafizető átírására is felhívjuk a figyelmet.


Megara
(nem jogot végzett hozzászóló)

ObudaFan # 2010.01.03. 19:37

mikós

A menyasszonytáncpénz felét kérheti. A többit nem kérheti, ha tudod bizonyítani, hogy a szüleid vették kifejezetten neked.

ObudaFan # 2010.01.03. 19:35

Megara, MajorDomus

Akkor van így, ha kiköltözéskor a kiköltöző ezt nem rendezi a szolgáltatónál.

mikós # 2010.01.03. 17:45

sziasztok kérdesem a következő mégpedig az én tulajdonom a ház 1/1 tulajdonban amit én épitetem házaségunk előtt kéri a lakást lakhatás céljából meg a berendezés felét is mindent de sajna ami a házban van mindent a stüleim vetek kérhetie a felét mindenek ja még a menyastonyí tánc felét is kéri ami 10 ével ezelőt vol

Megara # 2010.01.03. 16:03

Köszönöm MajorDomus a hozzászólásodat.


Megara
(nem jogot végzett hozzászóló)

MajorDomus # 2010.01.03. 15:55

Mihály!
Ha végképp nem tudtok megegyezni,akkor kérheted a közös tulajdon megszűntetését ami legrosszabb esetben a lakás árverezése lesz.
Ha az asszonynak nincs jövedelme a lakást fenntartani s a hitelt fizetni, akkor meg fog veled egyezni.
Majd számolj be a fejlemányekről

MajorDomus # 2010.01.03. 15:50

Megara !
Ez igy van ! Mindennapos eset,hogy kapom a tul.lapot ( mint. vh jog bejegyzője) hogy a hőszolgáltató vh jogot tett a lakásra,habár a férj 5 éve elköltözött s az asszony maradt a lakásban.

Megara # 2010.01.03. 15:37

Kedves Obudafan!

Ezt én is így gondoltam egy darabig, ahogy Te.
Csakhogy a szolgáltatók szerint egyetemleges kötelezettsége van a tulajdonosnak és annak a személynek, akivel a szolgáltató szerződést kötött.
Tehát ha a szolgáltatást igénybevevőtől nem tudják behajtani a pénzt, akkor a tulajdonoshoz nyúlnak, rosszabb esetben ráterhelik arra az ingatlanra, ahol a fogyasztás történt.
Utána majd a tulajdonos polgári peres úton perelheti a bérlőt vagy használót, vagy aki a szolgáltatást igénybe vette.

Vagy nem így van?


Megara
(nem jogot végzett hozzászóló)

ObudaFan # 2010.01.03. 15:14

Mert olyan esetről is hallottunk, amikor a szolgáltató a az elvált férj jövedelméből tiltatta le a ki nem fizetett közüzemi tartozást a tulajdonjoga okán, ugyanis a feleségnek nem volt terhelhető jövedelme.

Ez nem a tulajdonjogtólfügg, hanem attól, hogy ki szerződik a szolgáltatóval.

Megara # 2010.01.03. 11:45

Ha Te ki tudod fizetni az asszony részét és neki van hová mennie, akkor szerintem egyszerűbb a helyzet, ezt jelezni kell a bíróságon. Úgyis rendelkeznek a lakáshasználatról, tekintettel a kiskorú gyermekre.

Ha nem akar elmenni, akkor az rázósabb. Mint mondtuk, a gyermek nagykorúságáig megítélhetik neki a lakáshasználatot, Te meg fizetheted a hiteltörlesztést, hogy a bank ne árverezze el.
Persze ha idáig semmit nem fizetett, felmerül a kérdés, hogyan fogja fenntartani egyedül.
Mert olyan esetről is hallottunk, amikor a szolgáltató a az elvált férj jövedelméből tiltatta le a ki nem fizetett közüzemi tartozást a tulajdonjoga okán, ugyanis a feleségnek nem volt terhelhető jövedelme.

Ez nem ijesztgetés, jobb ha ilyesmire is felkészülsz.


Megara
(nem jogot végzett hozzászóló)

Immaculata (törölt felhasználó) # 2010.01.03. 08:57

MDomus!

Ez nem szavazás kérdése, hogy kié a legokosabb javaslat. Egyébként én magamra szavaznék.

Nem családjogi kérdés, de feltenném: ha a feleségem nem szándékozik megválni a lakástól, akkor én mit tehetek?

Már válaszoltam!

Mihaly29 # 2010.01.03. 07:13

Köszönöm a válaszokat!
Nem lesz egyszerű az eddig olvasottak alapján.

A lakást mindenképp el szeretném adni (szerintem az asszony is szívesebben lakna a szüleinél, ott van aki körbeugrálja, van aki főz helyette stb..)

Nem családjogi kérdés, de feltenném: ha a feleségem nem szándékozik megválni a lakástól, akkor én mit tehetek? Örök időkre enyém is marad a lakás?

Misi

MajorDomus # 2010.01.02. 18:47

Mihály !
Azt hiszem Megara véleménye a legokosabb javaslat !
Űljetek le tárgyalni,hallgasd meg a feleságed álláspontját. Te ne mondj véleményt csak ismerd meg az elképzelését.
Komoly ütőkártyák vannak mindkettőtök kezében okosabb megegyezni. A feleséged költözzön a szűleihez,te maradj a lakásban és a megtakaritott albérleti dijból tudsz fizetni tartásdijat, s az ő részét is ki tudod fizetni ha a házra veszel fel annyi hitelt amiből ki tudod fizetni. Ha elutasitó és biztos abban hogy övé lesz- a-lakás akkor állitsd le a hitel fizetését a számládról költözz albérletbe, ha levonják a fél fizetését - mint kezesnek akkor majd más- hurokat penget.ne ehyezz bele a közös megegyezésbe huzd az időt mert az neked dolgozik.

MajorDomus # 2010.01.02. 18:31

bertusne ! Miért-úgy gondolod hogy ott hagyja a fél házat a testvérednek jóval áron alul(lakott érték felére tarthat igényt) és még ő fizesse tovább -a hitelt ? Nem értem hogy a nők mit nem képzelnek magukról!
A félszocpol-t a határidő lejárta után vissza kell fizetni ha nem szűletett meg a 2-ik gyerek. Mivel a bank a hitelnél beszámitotta a hitel ennyivel növekszik. Két záloghitel lehet a házon akár 3 is ha az ingatlan értéke azt fedezi.
Ha a testvéred kifizeti a férjét a házból az azt jelenti hogy 100 %-os tulajdonos lesz ! Ezért természetesen mindkét hitelt ő fizeti tovább ez utóbbihoz kell a bank hozzájárulása is és egy vezérigazgatói dizetés.

MajorDomus # 2010.01.02. 18:31

bertusne ! Miért-úgy gondolod hogy ott hagyja a fél házat a testvérednek jóval áron alul(lakott érték felére tarthat igényt) és még ő fizesse tovább -a hitelt ? Nem értem hogy a nők mit nem képzelnek magukról!
A félszocpol-t a határidő lejárta után vissza kell fizetni ha nem szűletett meg a 2-ik gyerek. Mivel a bank a hitelnél beszámitotta a hitel ennyivel növekszik. Két záloghitel lehet a házon akár 3 is ha az ingatlan értéke azt fedezi.
Ha a testvéred kifizeti a férjét a házból az azt jelenti hogy 100 %-os tulajdonos lesz ! Ezért természetesen mindkét hitelt ő fizeti tovább ez utóbbihoz kell a bank hozzájárulása is és egy vezérigazgatói dizetés.

Megara # 2010.01.02. 17:37

Kedves Mihály!

A házasság alatt felvett hitel is közös, vagyis a válás után közösen kellene fizetnetek.
A legrosszabb esetben az is előfordulhat, hogy tényleg a nejed kap kizárólagos lakáshasználatot a gyerek nagykorúságáig, ami ha jól számolom 17 év, Te meg fizethetsz és még nincs hol laknod.

Ráadásul tartásdíjat is kell fizetned, ez pedig - no persze nem ismerem a jövedelmi viszonyaidat - eléggé húzós.

A helyedben én leülnék egyezkedni az asszonnyal a költségek megosztásáról.
Ha nem hajlandó beszállni, akkor első körben letiltatnám a rezsi bankszámláról történő kifizetését. Vonuljon ő a sárga csekkekkel a postára.
Ha utálatos akarnék lenni, akkor arra is lenne tippem, hogyan lehet megoldani, hogy tőle mint kezestől vonják a törlesztést.

Egyetlen dolog biztos. Ha szépen, mindent megbeszélve és értelmes ember módjára tudtok elválni, akkor az mindenkinek jó.
Ha nem, akkor pedig minden eshetőségre fel kell készülni, nem szabad legyinteni és ráhagyni, minden törvényes eszközt igénybe kell venni.

Ne feledd, legfontosabb a békés megegyezés!

Ha menet közben kérdésed van, tedd fel bátran. Aki tud, úgyis megpróbál segíteni.


Megara
(nem jogot végzett hozzászóló)

Immaculata (törölt felhasználó) # 2010.01.02. 14:52

A házasság felbontásával lehet kérni a közös vagyon egyidejű megszüntetését is és akkor egymást kifizetve, mindenki élheti a külön életét a sajátjában.

kaméleon # 2010.01.02. 11:25

Lemaradt, hogy ne csak a vagyonmegosztásra figyelj. Hasznos lehet a gyermekelhelyezés, a lakáshasználat, stb. Fontos, hogy tudd, sok – ma már nem igaz – hiedelem él a témával kapcsolatban, de hogy esélyed legyen, ahhoz előre készülnöd kell.

kaméleon # 2010.01.02. 11:21

Mihály, érdemes a témában sokat keresgélned, mert nagyon sok kérdés fel sem merül, míg más példáiból rá nem bukkansz. Utólag pedig, már késő bánat. Inkább szánd rá az időt az olvasgatásra.

Mihaly29 # 2010.01.02. 11:17

Köszönöm a gyors választ, annak ellenére, hogy nem túl bíztató.