válás közös hitellel.


Kovács_Béla_Sándor # 2011.08.31. 14:01

Nem; fizetési meghagyás, ha ellentmond per; a különbözet egyösszegű megfizetésére nem kötelezhető, de a kölcsönt változatlanul törlesztenie kell - ahogyan neked is. (Megjegyzem, az kölcsönt valószínűleg elidegenítési és terhelési tilalom is biztosítja, szóval nem fog az eladás menni, ha a vételár tényleg nem fedezi a kölcsönt.)

kala45 # 2011.09.06. 17:51

A mi válásunk nagyon bonyolult lesz. 20 éves házasságot hagyott itt a férjem. Egy nagykorú nappali tagozatos egyetemista, és egy kiskorú gyermekünk van, akik velem maradtak a közös lakásunkban. A lakásunkon kívül még egy lakásunk van (ami jelenleg még nem alkalmas lakhatásra), és 2 nyaralónk. Az egyik nyaralóban én falusi vendéglátást folytatok. A férjem magánvállalkozó, vállalkozása a lakásunkhoz épített műhelyben folyik, valamint egy különálló üzletet is üzemeltet, ahol még én is dolgozom alkalmazottként. Az üzletben nem kevés értékű árukészlet is található. Ezen kívül földünk is van, amit ő művel.
Ezek a vagyontárgyak javarészt 1/2-1/2 arányban vannak bejegyezve, de az üzlet és a föld csak az ő nevén van. Mindegyik ingatlan közösen szerzett tulajdon. Különvagyonunk nincs.
Még tovább bonyolítja a helyzetet, hogy az ingatlanok jelzáloggal terheltek, melyeken mindketten adósok vagyunk. Ezen kívül még személyi hitel is van az ő nevén.
Annyira bonyolultnak látom ezt a helyzetet, hogy még azt sem tudom, hogy mit kérdezzek. Hogyan lehet az ingatlanokat, a hiteleket és a vállalkozásokat úgy szétosztani, hogy "megszabadulhassunk egymástól"?
És a gyermektartás? Mindketten minimálbért veszünk ki a vállalkozásból, de van mellette jövedelmünk is a mezőgazdaságból és a vendéglátásból is. Hogyan lehet így a gyerektartás összegét meghatározni?
Előre is köszönöm a választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.06. 18:32

Meg kell egyezni.

kala45 # 2011.09.07. 05:01

Húúú! Ez nem volt túl kimerítő válasz.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.07. 05:13

Pedig minden benne van.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.11. 16:05

Felszólítani, hogy fizesse, illetve térítse meg a másik adós által fizetett részletek rá eső részét. Ha nem hat, akkor fizetési meghagyás.

kala45 # 2011.09.12. 16:54

Ha a válás során én lemondok egy ingatlan 1/2 részéről annak fejében, hogy ő fizesse tovább erre az ingatlanra közösen felvett hitelnek, és egy másik közösen felvett hitelnek a törlesztését, és valamilyen oknál fogva nem fizetné ezeket a hiteleket, akkor az én használatomban maradó (szintén közös tulajdonú) házat is elárverezhetik?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.12. 17:02

Igen, továbbá tilthatják a jövedelmedet, foglalhatnak ingót, stb. Tudniillik a kettőtök megállapodása a hitelezőre nem hat ki, vele szemben továbbra is egyetemlegesen feleltek.

Dr.Attika # 2011.09.12. 18:14

Annyit még hozzátennék, hogy ingatlan tulajdonjogával nem lehet felhagyni ( lemondani). A tulajdoni hányadot is át kell ruházni valamilyen jogcímen ( adásvétel, ajándékozás stb.)

kala45 # 2011.09.12. 18:47

De a tulajdoni hányadot addig nem lehet átíratni, amíg hitel van rajta. Igaz?

ObudaFan # 2011.09.12. 20:29

Csak akkor nem, ha elidegenítési és terhelési tilalom is van rajta.

kala45 # 2011.09.13. 01:22

A tulajdoni lapon nincs bejegyezve elidegenítési és terhelési tilalom. Ebben az esetben a 1/2 rész átíratható? Ezt a válóper bírósági határozatával kérhető? Mennyi ennek a költsége mindkét fél részére?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.13. 04:50

Az lesz még csak az igazi. Továbbra is tartozol egyetemlegesen, de már 1/2 tulajdoni hányadod se lesz.

Dr.Attika # 2011.09.13. 05:41

Kedves "kala45"!
A házasság felbontása nem vonja maga után automatikusan a közös tulajdon megosztását is. Meg lehet szüntetni a házastársi vagyonközösséget válás nélkül is. Ebben az esetben közös tulajdonba kerül mind az amit leírt. Ha közösen tudják működtetni, akkor miért kell megosztani. Meg lehet egyezni a gyermektartásban is nem kell azt bírósági határozatba foglaltatni.

sendiel # 2011.09.13. 11:01

Tisztelt fórumozok,

Az alábbi ügyben kérném tanácsukat.
Feleségemmel válunk, a 1/2-1/2 hányaddal van egy ingatlanunk amit jelzálog terhel Elidegenítési és terhelési tilalommal.
A feleségem az adós, én az adóstárs. A banknál utána érdeklődtem, és ott azt a tájékoztatást adták, hogyha viszem a válási papírokat, illetve "lekerülök" a tulajdoni lapról, akkor megszüntetik az adóstársi "viszonyomat".
Úgy gondoltam, hogy lemondok a kiskorú gyermekem javára a tulajdoni részemről (ajándékozás?). Ez így működhet?

Válaszukat előre is köszönöm!

Dr.Attika # 2011.09.13. 11:20

Tisztelt Uram!
Nem működhet. Ha az ingatlanon terhelési és elidegenítési tilalom van, akkor semmilyen jogcímen nem tudja elidegeníteni. Még ajándékozás jogcímen sem. Ha mégis kötne ilyen szerződést az semmis, mert jogszabályba ütközik.
A banknál kapott tájékoztatás nem helytálló. Ön akkor nem lesz adóstárs, ha a bank Önt "elengedi". Ez akkor következhet be, ha nyújtanak olyan plussz fedezetet, ami most az Ön adóstársi viszonya révén fennáll.

Jótanács: bank nyilatkozatát csakis írásban fogadja el.

sendiel # 2011.09.13. 11:46

Köszönöm a gyors válaszát, már csak azt nem értem, hogy miért adnak ilyen információkat, amikor ezek szerint semmi alapja...
Köszönöm a tanácsát, megfogadom.

lajcsó # 2011.09.13. 13:26

A banki kölcsönt biztosító jelzáloggal terhelt ingatlan átruházása előtt érdemes átolvasni a kölcsönszerződést is. Ugyanis a kölcsönszerződés tartalmazhat olyan kitételt, miszerint az ingatlan átruházáshoz a bank hozzájárulása szüksége. Ennek elmulasztása esetén a bank jogosult felmondani a kölcsönszerződést.

kala45 # 2011.09.13. 18:31

Kedves Dr.Attika!
Köszönöm a válaszát. Ezen már el lehet indulni.
Üdv: kala45

kala45 # 2011.09.19. 14:43

Ma kaptam meg a bíróságtól a válókeresetet a tárgyalás időpontjáról. Ebben rosszul van írva az édesanyám neve és a nagykorú gyermekem születési ideje. Kell erre reagálnom? Vagy elég csak a tárgyaláson szólni róla?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.19. 14:58

Elég.

Csaba5232 # 2011.10.03. 09:30

Szép napot!

A következő kérdésben várom tanácsukat!

Válóper van folyamatban. Van egy papíron 50-50% tulajdoni jogú ingatlanunk, amire ezelőtt 2 éve nagy összegű devizaalapú jelzáloghitelt vettünk fel. A másik fél másfél éve (amióta a vagyonközösségünk megszűnt és megindította a válókeresetet a másik fél)nem fizet a hitelekbe semmit. Hamarosan jövedelmem jelentősen lecsökken, így a hitelt tovább nem tudom fizetni még rögzített árfolyamon sem.

Milyen jogi eszközökkel lehet a másik felet fizetésre kényszeríteni? A válóperben a bíró azt mondta, hogy ebben a kérdésben kettőnknek kell(ene) megegyeznünk! De a másik fél hallani sem akar a fizetésről!

ObudaFan # 2011.10.03. 09:35

Csak azt kérheted, hogy térítse meg, amit helyette fizettél, vagy legyen ez elszámolva a vagyonmegosztás során.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.03. 09:41

A törlesztésre eleve kötelezett - csak éppen egyetemlegesen veled.

Csaba5232 # 2011.10.03. 09:41

A bíró kérte, hogy írjam le, mennyit fizettem eddig a másik fél helyett, majd közölte, hogy rójam le az illetéket, mert addig nem tárgyalja. Már júniusban kértem költségmentességet, de még választ nem kaptam. Rövidesen tárgyalás!

Ha jól értem, nem kötelezhető a másik fél egyáltalán arra, hogy fizessen??? És ha ezzel veszélyezteti a nálam elhelyezett közös gyermekünket?