Élettársat megillető jogok a másik fél halála esetén


nonolet # 2017.12.02. 22:59

Az élettárs NEM örököl!
Kivéve, ha a végrendelet örökössé teszi.

Kellett volna házasodni vagy
legalább vagyonjogi szerződést írni.

Az élettárs hagyatékából tehát
ne számíts semmire,
ha
ő nem tett az örökösévé.

- -

Más kérdés, hogy az együttélés ideje alatt
szerzett vagyonból elviheted rád eső részt.

Az nem így nem lesz a hagyaték része...

Azaz azt

  • amit te vettél, csak magadnak, csak a te jövedelmedből

és

  • amit közösen vettetek, mert abból a jövedelmeddel arányos rész illet meg
lajcsó # 2017.12.02. 22:55

"Mit kell nekem bizonyítanom, hogyha a hagyatéki tárgyalás adott lesz , én is részesedjek az elhunyt élettársam hagyatékából?"
Valamilyen érvényes jogcímet.

Berni76 # 2017.12.01. 10:42

nonolet

Köszönöm a részletes tájékoztatást!

nonolet # 2017.12.01. 10:15

"mivel végrehajtás van ellene, nem akarja, hogy letiltsák a munkabérét, vagy inkasszózzák a bankszámláját. Így jövedelme nincs"

Ez esetben a lelépési pénz alighanem csodát tesz.

Elmesélni, hogy per lesz és annak a végére
újabb több milliós adóssága keletkezik ebből.

  • közmű díjak (akár 12-18 hónap)
  • lakáshasználati díjak (akár 12-18 hónap)
  • perköltség (többszázezer Ft)

DE!!!

Ha elhúz onnan mint a villám és ki is jelentkezik,
akkor
Az eddigi közműdíjt nem kell megfizetni (benyeled)
Plusz...
Kap még mondjuk 100 eFt-ot kp-ben a lelépésért.

(alku kérdése is, hogy mennyit ér neked a gyors távozása...)

nonolet # 2017.12.01. 10:03

Berni76

Sajnos birtokon belül van és korábban jogcímmel került birtokba...
Ezért csakúgy kidobni/kizárni nem lehet.

Indítani KELL a jogi procedúrát.

1.
Felmondani a szívességi lakás használatot.
December 15.-ig feladott tértivevényes levélben Január 31. határidővel.

A levélben közölni azt is, hogy

  • minden eddigi és további közüzemi díj már most is

ÉS

  • Február 1.-től .... Ft/hó lakáshasználati díjra is

igényt tartotok.
(a díj legyen a reális bérleti díj 90-95%-a)

2.
Február 1.-en pedig a pert megindítani, ha addig nem költözik ki.
(a per költséget sajnos előlegezned kell)

- -

Az elmaradt közüzemi díjakat már most is lehet "Fizetési meghagyás"-ban behajtani.

Közjegyzőhöz elmenni és kibocsáttatni vele.
A közjegyző 3%-ért de minimum 5000 Ft-ért dolgozik.

A meghagyásban kért összegben mindig legyen benne a közjegyzői díj is.

A meghagyásra kézbestés+15 napon beül kell reagálnia.

Vagy fizet rá, akkor OKÉ!

Vagy nem reagál, akkor küldheted rá a végrehajtót.
(sajnos a díját előlegezned kell)

Vagy ellentmond neki.
Akkor eldöntöd, hogy perré alakítod-e az ügyet.

- -

A másik lehetőség, hogy a hosszú és költséges háborút
elkerülendő lelépési pénzt kínálsz fel neki...

Amit akkor kap meg, ha kiköltözött és kijelentkezett.
(addig ügyvédi letétbe rakod a számára)

Berni76 # 2017.12.01. 10:02

A másik fél álláspontja, hogy nem akar elköltözni. Dolgozni nem megy el, mivel végrehajtás van ellene, nem akarja, hogy letiltsák a munkabérét, vagy inkasszózzák a bankszámláját. Így jövedelme nincs. Állandó lakcíme van az édesanyjánál.

drbjozsef # 2017.12.01. 09:12

Berni,

a saját érdeketekben is érdemes lenne megpróbálni megegyezni az élettárssal. Ha nem irreális az igénye, lehet, meg kellene próbálni kifizetni, hogy elköltözzön. Már ha van hova mennie. Ha jogszerűen akartok eljárni, perelnetek kell, ami több évig is elhúzódhat, és szabad szemmel is igen jól látható összegbe fog nektek kerülni.

lajcsó # 2017.12.01. 08:56

"Ilyen esetben mit tudunk tenni?"
Kezdésnek tanácsos lenne megismerni a másik fél álláspontját is!

Kovács_Béla_Sándor # 2017.12.01. 08:37

Per lesz ebből.

Berni76 # 2017.12.01. 08:33

Tisztelt Fórumozók!
2017.10.10-én kértem Tőletek segítséget az alábbiakban: Nemrég meghalt édesapánk elvált ember volt, de az elmúlt egy évben volt egy élettársa, aki a haláláig vele együtt élt, lakott. Édesapám lakcíme az élettársnak tartózkodási helyként van bejelentve.
A hagyatéki tárgyalás megtörtént, végrendelet nem volt, a kettő gyermek örökölt.
A házat szeretnénk minél hamarabb eladni, mivel a ház mellett tartozásokat is örököltünk. A volt élettárs a házba nem enged be minket, a közüzemi számlákat nem fizeti. Az édesapámtól kapott kulccsal sem tudunk bemenni, mivel lecserélte a bejárati ajtón a zárbetétet. Ilyen esetben mit tudunk tenni? Van „jogunk” bemenni a házba? Az élettársnak a házban tulajdona csak a saját ruhái vannak, semmi egyéb dolgot nem hozott.
Válaszotokat előre is köszönöm!

nonolet # 2017.10.11. 17:54

Ha nincs már rá jogcíme,
akkor addig lakhat ott,
amíg
a tulajdonos/haszonélvező hagyja.

A kirakás módja, hogy
a tulajdonos/haszonélvező írásban felmond
az adott hónap 15.-éig a következő hónap végére.

Plusz tovább maradás esetére, közli, hogy onnantól már használati díjat szed majd (piaci bérleti díjat) tőle.

Ha ennek a felmondásnak megfelelően,
legkésőbb a határidőre kiköltözik: oké!

Ha nem akkor indul a buli....
Mert lakás kiürítési pert kell indítani ellene.
Plusz behajtani a használati díjat, ha kérve lett.

- -

Az viszont fogas kérdés a hagyatéki eljárásig,
hogy

  • ki is a tulajdonos
  • van-e jogcíme ott lakni

Vagyis a hagyatéki végéig nem jó ötlet piszkálni.
Addig nyugi és pihi van...

Berni76 # 2017.10.11. 11:13

Köszönöm a választ. És ha nem létezik ilyen végrendelet, akkor meddig lakhat a lakásban? Mit tudunk tenni, ha nem akar elköltözni?

ObudaFan # 2017.10.10. 19:28

Ha közjegyző készítette a végrendeletet vagy ügyvéd készítette, de vagy a BÜK nyilvántartásába, vagy közjegyzői nyilvántartásba be lett jegyezve, akkor biztosan meglesz. Viszont a hagyatéki eljárást lefolytató közjegyző fogja kikérni, ti a hagyatéki eljárás irataiba betekintve tudjátok megnézni.
Ha édesapád ráhagyta az ingatlan egy részét, tehát ő is tulajdonos, akkor természetesen nem kell kiköltöznie.

Berni76 # 2017.10.10. 17:27

Tisztelt Fórumozók!
Az alábbi ügyben szeretnék tanácsot, felvilágosítást kérni:
Nemrég meghalt édesapánk elvált ember volt, de az elmúlt egy évben volt egy élettársa, aki a haláláig vele együtt élt, lakott. Az élettársa állítása szerint az ingatlan 1/3-ad részét édesapánk neki adta, erről, egy számunkra ismeretlen ügyvédnél vagy közjegyzőnél rendelkezett. Édesapánk ingatlanjának tulajdoni lapján semmiféle feljegyzés, széljegy nem ad erről tájékoztatást.
A hagyatéki tárgyalás előtt hol és kinél lehetne tájékoztatást kérni arról, hogy édesapánk készített-e végrendeletet és abban mi szerepel? Sajnos sem édesapánk iratai közt, sem az élettársának sincs belőle egyetlen példány sem. Ezt csak az élettársa vagy az öcsémmel mi is kikérhetjük?
Édesapám lakcíme az élettársnak tartózkodási helyként van bejelentve, ha jól tudom jogilag „szívességi lakáshasználó”. Édesapám halálával az élettársi kapcsolat megszűnt, így köteles az addig közösen használt lakást elhagyni?
Választ előre is köszönöm!

ObudaFan # 2017.10.04. 10:07

Igen, csak a pontosság kedvéért írtam. :)

drbjozsef # 2017.10.04. 06:44

ObudaFan

Természetesen igazad van.
Mondjuk ez lesz a legkisebb gondja, ha pereskedésre kerül sor.

ObudaFan # 2017.10.03. 20:43

És esetleg utólag kell pert indítanom a gyerekek ellen?

Igen. Ezt a hagyatéki eljárásban bejelented, és a közjegyző felfüggeszti az eljárást, nem adja át a hagyatékot és így nem tudnak kisemmizni. De a pert végig kell vinned utána.

Ha az örökösök úgy vélik, hogy ezt élettársi közös vagyonból fizették, akkor nekik kell perelni, és ezt bizonyítani, ha részesedni szeretnének belőle.

Ezzel így nem értek egyet, ha az élettársi jogviszony bizonyított, akkor annak kell bizonyítania, aki azt állítja, hogy az az ő különvagyona véleményem szerint.

drbjozsef # 2017.10.03. 18:51

Alapesetben nem. A hagyatékba értelemszerűen nem kerül bele.

Ha az örökösök úgy vélik, hogy ezt élettársi közös vagyonból fizették, akkor nekik kell perelni, és ezt bizonyítani, ha részesedni szeretnének belőle.

Ennek elég csekély az esélye, pláne, ha csak néhány hónapja van, és néhány tízezer forintról beszélünk.

veggoline # 2017.10.03. 18:04

Még felmerült egy utolsó kérdésem.
Néhány hónappal ezelőtt kötöttem egy havi 10 ezer forintos díjú életbiztosítási szerződést és egy havi 15 ezer forint díjú önkéntes nyugdíjbiztosítást.
Ha az élettársam elhunyna a gyerekeinek lenne ehhez valami köze?Mert egészen biztosan kinyomoznák hogy van ilyen.

veggoline # 2017.10.03. 17:38

Köszönöm a válaszokat!

drbjozsef # 2017.10.03. 17:15

veggoline,

voltam hasonló helyzetben. Akármilyen nehéz, és kellemetlen, forszírozzad a párodnál, hogy csináljon valamit, mert igen, rosszul fogsz járni, akár évekig pereskedhetsz az örökösökkel. Beszéljetek meg valamit, utólag nagyon kellemetlen lesz. Mondjuk, ha nincs kapcsolat az örökösökkel, akkor nincs jó viszony, amit rossz érzés felrúgni, és összeveszni, így a per sem annyira megterhelő pszichikailag - de annál inkább az lesz anyagilag.

Találj ki valamit, amivel rávezeted, hogy milyen mérhetetlenül ki fog b*szni veled, ha nem rendezitek előre az ilyen dolgokat. Magadat is okolni fogod utólag, ha meghal, hogy miért nem voltál sokkal karakánabb ebben a kérdésben, ha nem tudtok megegyezni valamiben.

Ha elhuny a párod, menj be az önkormányzathoz, úgyis neked kell segítened a hagyatéki leltár összeállításában. Mint élettárs hívni fognak, de ha nem, akkor csak meg kell kérdezned, ki lesz a közjegyző, aki a hagyatékit megtartja, és nála bejelentkezni, akkor küldenek idézést rá. Mint élettárs, jogod van ott lenni.

Ha nincs előre megegyezés, vagy menet közben az örökösökkel, akkor a hagyatéki tárgyaláson jelezheted, ha nem értesz egyet a törvényes örökléssel, és hagyatéki hitelezőként bekapcsolódhatsz az eljárásba. Kérheted, hogy csak ideiglenesen adja át a hagyatékot a törvényes örkösöknek, ekkor neked kell határidőn belül pert indítanod.

veggoline # 2017.10.03. 16:00

Sajnos a párom nem akar semmit lépni.Sem végrendeletet, sem haszonélvezeti jogot adni,sem összeházasodni.Pedig 30 éve élünk nagyon jó élettársi kapcsolatban.
A gyerekei alig várják a halálát és persze az örökséget.Még az lenne a kérdésem, hogy ha meglesz az esetleges hagyatéki eljárás,oda mint élettársat beidéznek?
És esetleg utólag kell pert indítanom a gyerekek ellen?
Nem lesz egyszerű a helyzet.....

ObudaFan # 2017.10.03. 12:57

veggoline

Amit te hoztál a kapcsolatba, illetve az annak az értékén vett dolgok főszabály szerint a különvagyonodat képezik. A közösen szerzett dolgok a szerzéshez való hozzájárulás arányában illetnek meg titeket. Csak akkor fele-fele aráynban, ha a szerzéshez való hozzájárulás aránya semmilyen módon nem állapítható meg.
Itt ugyanakkor vizsgálni kellene azt is, hogy miért lettek ilyen módon bejegyezve ezek a tulajdoni arányok. Nem perdöntő ugyan a bejegyzés, de azért fontos lenne az okokat megvizsgálni.
A legjobb pedig az lenne, ha ügyvéd előtt kötnétek egy teljesen pontos megállapodást arról, hogy mi hogyan legyen majd.

veggoline # 2017.10.03. 11:22

Tisztelt Fórumozók!
30 éve élek nagyon jó élettársi kapcsolatban.Öregszünk,de az élettársan 15 évvel idősebb nálam.
A házunk és válllakozásunk fele-fele tulajdonban van az autónk az én nevemen.
Előző házasságából van 3 gyermeke akikkel válás óta nincsen kapcsolata,Én még soha nem beszéltem velük.
Kérdésem ha a társam halála bekövetkezne mit követelhetnének.Ő szó szerint nem hozott semmit ebbe a kapcsolatba mindent ott hagyott az első felségének és a gyerekeinek.Bírósági végzés megvan róla.
A jelenlegi házunkat közösen vettük.Vállalkozást is közösen indítottuk.
Én hoztam egy értékes házat ,egy uj autót,bútorokat és némi pénzt is az elő házasságomból.Erről megvannak a bírósági végzések.
Amikor már öt éve együtt éltünk akkor ezeket eladtuk.És ebből a pénzből felujitottuk a házunkat,hozzáépítettünk egy jelentős részt és kicseréltük az autómat és a bútorokat..A kérdésem az lenne ha meghalna igényt tarthatnék e valamire mint külön vagyon vagy elvihetnék mindennek a felét a sosem látott gyerekei.
Időközben édesapám meghalt és utána is örököltem.
Köszönöm a választ!

drbjozsef # 2017.09.21. 13:34

agi40,

Az élettársi vagyonrendszer nagyon hasonló a házasságihoz, lehet különvagyona az egyik félnek valami (ha az élettársi kapcsolat előtt is megvolt vagy ilyenből lett vásárolva, illetve ha a kapcsolat alatt örökölte vagy ajándékba kapta), de a kapcsolat fennállása alatt szerzett vagyontárgyak és jövedelmek (pl. a megtakarítások is) főszabály szerint közös vagyonba kerülnek. Egy jelentős kivétel van : házasságban (szinte) minden automatikusan 50-50% (ha az egyik félnek sokkal magasabb jövedelme volt, akkor is), míg az élettársi kapcsolatban a felek hozzájárulásának arányában kell megosztani ezeket.

Tehát egészen biztos, hogy nem minden ingóság az elhunyt örököseit illeti, ahogy Önt sem feltétlenül a fele, az esetleges pénz vagy egyéb pénzbeli érték sem, még akkor sem feltétlenül, ha saját bankszámlája volt az elhunytnak. A gazdálkodásukat és jövedelmi viszonyaikat Önnek kell ismerni. Ez alapján jogot formálhat a közös vagyonból az Önre eső részre, ami ez alapján több vagy kevesebb is lehet, mint a fele. Akár az ingatlan tekintetében is, hiába 50-50% az ingatlannyilvántartási tulajdonviszony.

Nem tudom mekkora a nézetkülönbség az örökösökkel, de a legjobb dolog leülni velük, és megbeszélni, megegyezni. Tudom miről beszélek, mert néhány éve én is részese voltam egy ilyen esetnek, amiből bíróság lett. Hosszadalmas, és költséges per, senkinek sem jó, mindenki veszíteni fog rajta, ha nincs megegyezés. Ha máshogy nem megy, mediátor igénybevételével, az segíthet.