Élettársat megillető jogok a másik fél halála esetén


drbjozsef # 2018.04.24. 06:30

Ez így elég homályos. Kit akartok kifizetni?

A hagyatéki tárgyaláson az örökösök köthetnek osztályos egyezséget, vagyis "osztozkodhatnak".

De az élettárs az nem örökös, ő legfeljebb hagyatéki hitelező lehet, ha igénye van. Ha azt elismeritek, akkor eldönthetitek hogyan fizetitek ki, és ezért ki miről mond le a másik örökös javára.

A legjobb lenne előre leülni, és megbeszélni, ki mit akar, mi jár, mi nem jár, mi legyen. A hagyatékin vitatkozni, esetleg utána pereskedni sok évig és sokszázezres költséggel is járhat.

W. Bernadett # 2018.04.23. 20:39

És amikor osztozkodni kell a testvérek között, akkor a tárgyaláson is ki lehet fizetni azt aki ennek fejében lemond bármiről, mert a lényeg, hogy függetlenítsük egymást, amilyen hamar csak lehet.

drbjozsef # 2018.04.10. 05:08

Mitől félsz Betti, hogy téged büntetnek meg, mert más törvénytelenséget csinál esetleg? Ne izgulj, még nem tartunk ott.

Özvegyi nyugdíj élettársnak is jár, regisztráció nélkül is (és nem bejegyzett, az az azonos nemű pároknak van), megfelelő feltételek fennállása esetén. És igen, akkor tisztességes.

W. Bernadett # 2018.04.09. 19:47

Sziasztok!

Nagy dilemmába vagyok. Napokban értesültem, hogy néhai özvegy apukám, nem bejegyzett özvegy élettársa (együtt éltek, de már x hónapja elment tőlünk) felveszi apukám után az özvegyi nyugdíjat x hónapja, amit egy évig 60%-ban és utána míg él 30%-ban vehet fel. Ez tisztességes így? Ha az, hogyan lehetséges ez? Én szívből kívánom, hogy ténylegesen járjon neki, ha már el tudta intézni, bár minket erről nem tájékoztatott valamiért, de ha törvényellenes, akkor azt vissza kell hogy fizesse, nem?

drbjozsef # 2018.03.28. 08:47

Ami keresetet én láttam, abban inflációval meg ilyenekkel nem számolt a beadó, viszont az évi 14% ingóság amortizációval igen. Igaz, ez max.10 éves berendezési tárgyak meg háztartási gépek voltak, a 6-8 évesek jellemzően már közel 0 forinttal számolódtak. Én nem is igen adnék többet egy használt 6 éves turmixgépért.
Nyilván egy autó vagy egy régiség más tészta.

drbjozsef # 2018.03.28. 08:15

Érdekes ez a kettős mérce.
Amikor beszólnak valakinek (mindenki más) a (folyamatos) hülyeségei miatt, akkor kikéri magának, hogy ez egy fórum, mindenki azt ír amit akar.
De ha kijavítanák, akkor minek ugatnak bele a dolgába.
Hát így meg egy ez. Mindenki szembejön az autópályán.

nonolet # 2018.03.28. 07:38

Fogadatlan prókátornak...

Kovács_Béla_Sándor # 2018.03.28. 06:53
  1. Nem kell attól kiakadni, hogy valaki nem ért veled egyet.
  2. Különösen akkor célszerűtlen a kiakadás, ha annak a valakinek van igaza.
nonolet # 2018.03.28. 06:51

Vazze!

Annyira hülye vagy, hogy nem érted a dolgot ?

Vagy csak kekeckedsz, már megint?
Már szóltam: akadj le rólam!

Lyonee # 2018.03.27. 21:09

Amortizáció!
PL. 1980-ban egy divatos franciaágy 12 000 Ft volt. Ennek 50 szerese 600 000 FT. 38 éves kopott, divatjamúlt ágy 600 000 Ft??? Na ne!!! Talán 10 000 Ft, ha egyáltalán akadna rá vevő.

nonolet # 2018.03.27. 20:54

Itt van infláció kalkulátor 2015-ig ..

http://calculon.info/inflacio.php

nonolet # 2018.03.27. 20:50

A reálbért követi...

Lyonee # 2018.03.27. 19:10

Azt a saccolást felejtsd el!
Nem követi az inflációt sem, ráadásul az ingóságok ennyi idő alatt elhasználódnak alaposan.

nonolet # 2018.03.27. 17:57

Ami a te neveden van az a tiéd...
Az nyilván nem része a hagyatéknak.
Aki mást állít, annak kell azt bizonyítani.

Ami nincs a neveden az pedig

1.
Vagy az elhunyté volt és akkor semmi közöd hozzá.
Ha ennek az ellenkezőjét állítod, azt neked kell bizonyítani.

2.
Vagy közös tulajdon és akkor egy része a tiéd, egy része hagyaték.
Ekkor a tulajdoni arány alapban a jövedelmi arányok szerinti.
Aki mást állít, annak kell azt bizonyítani.

- -

Ami biztosan csak az egyik félé...

  • amit MÉG a kapcsolat előttről vitt be a kapcsolatba
  • amit ő örökölt a kapcsolat alatt
  • amit kifejezetten CSAK Ő kapott ajándékba a kapcsolat

alatt

  • amit KIZÁRÓLAG a SAJÁT jövedelméből vett KIZÁRÓLAG saját magának
  • a saját személyes tárgyai-cuccai

A többi cucc közös, a jövedelmek arányában, alapban.
Aki mást állít, annak kell azt bizonyítani.

- -

Szóval: a vagyon leltárt magadnak összeírni!

Aztán eldöntöd, hogy szerinted abból

  • mi csak az elhunyté, ez a hagyaték része is
  • mi a közös tulajdonotok és milyen arányban

    az elhunyt része belőle a hagyaték része is

  • mi csak a tiéd (nem része a hagyatéknak)

Az árakat MAI áron saccold meg.

A régi összegeket mai Ft-ra saccold át.
Nagyjából így...

1970 100X
1980 50X
1985 35X
1990 20X
1995 8X
2000 3x
2005 2X
2010 1,5X
2015 1,25X

veggo # 2018.03.27. 16:12

Bankszámla csak egy van az én nevemen,de sajnos kevés pénz van rajta.
Amit én hoztam a kapcsolatba vagyon az pénzben már nincs meg ráment az egész a házra,ingóságokra.
Mivel elég értékes már a ház kifizetni nem tudom a felét.ragaszkodnék az otthonomhoz.Talán érthető.
Egy kérdésem van még.Ha a hagyatékot én diktálom be.akkor lehet nem fogadják el és elrendelhetnek tételes leltárt???
És kereshetik e azt hogy nekem van bankszámlám.Kezdhetnek vele valamit?Más kérdésem már nincs.Köszönöm

veggo # 2018.03.27. 16:12

Bankszámla csak egy van az én nevemen,de sajnos kevés pénz van rajta.
Amit én hoztam a kapcsolatba vagyon az pénzben már nincs meg ráment az egész a házra,ingóságokra.
Mivel elég értékes már a ház kifizetni nem tudom a felét.ragaszkodnék az otthonomhoz.Talán érthető.
Egy kérdésem van még.Ha a hagyatékot én diktálom be.akkor lehet nem fogadják el és elrendelhetnek tételes leltárt???
És kereshetik e azt hogy nekem van bankszámlám.Kezdhetnek vele valamit?Más kérdésem már nincs.Köszönöm

drbjozsef # 2018.03.27. 13:36

Az öröklés után osztatlan közös tulajdon lesz az ingatlan, ami sok probléma forrása is lehet. Mivel Te is tulajdonos vagy, az ott lakás nem lesz gond, de lehet, hogy ha nem tudod megvenni a részüket, és nem akarsz velük együtt lakni, akkor többlethasználati díjat fognak kérni érte (gyakorlatilag bérleti díjat a saját részük után).

A legjobb lenne megegyezni valamiben. A perek évekig húzódhatnak, 6-7 számjegyű költséggel. Érdemes elkerülni.

drbjozsef # 2018.03.27. 13:33

Hagyatéki tárgyalás még jó soká is lehet. Fél év.

Élettársaknál is van élettársi közös vagyon, de azt nem automatikusan fele-fele arányban osztják, mint a házastársaknál, ráadásul ahogy itt is, ott is vannak amik a különvagyonba tartozik. Például az együttélés előtt szerzett vagyon, vagy az örökölt vagyon.

Minden bizonnyal a helyi jegyzőnél neked kell majd bemondani a vagyonleltárt. Az autót kapásból hagyd ki, a pénzt is, ha van értékes ingóság, azt is.

A ház felét örökölni fogják. Neked kellene bizonyítani, hogy a különvagyonodból költöttél rá sokat, és a felénél több illetne meg. Számlák nélkül nem lesz könnyű. Ráadásul, ha nem egyeztek meg a hagyatéki tárgyaláson másban, neked kell pert indítanod ezért.

Viszont, ha az örökösök vitatnak valamit (autó, ingóság, ingatlan másik fele), amiatt pedig nekik kell pert indítaniuk, és ott bizonyítaniuk. Amiről nem is tudnak, amiatt nem is igen tudnak perelni. Úgyhogy emiatt nem izgulnék.

Ha "megmaradjon a pénz"-t úgy érted, hogy most is megvan, akkor az meg is fog maradni, ne is beszélj róla, senkinek semmi köze hozzá. Kérdés, hogy kinek a számláján van? Közös számlátok volt, vagy saját?

veggo # 2018.03.27. 12:38

Tisztelt Válaszadók!

Igyekszem röviden kérdezni.Sajnos még nagyon friss a helyzet és nincs erőm esetleg ügyvédhez fordulni.
Balesetben meghalt az élettársam 10 nappal ezelőtt.26 évig éltünk együtt.hagyatéki tárgyalás persze még nem tudni mikor lesz.Van két gyermeke akik nem látogatták az elmúlt 30 évben,semmit sem tudtak egymásról de most valószínű majd megjelennek.A temetésén nem voltak mert senki sem tudja merre élnek.
A kérdéseim a következők.Van egy házunk ami fel-fele tulajdonú és van egy autónk ami az én nevemen van.A jog szerint tudom a ház fele a gyerekeié.De az autó ilyen esetben?És követelhetnek -e az ingóságokból?A közös éveink alatt én örököltem a szüleim után amiből szépen felujitottuk és bebutoroztuk a házunkat.Ezzel a felujitással jelentősen megnövekedett a ház értéke.
Következő kérdésem hogy hogy nekem volt egy házam az előző házasságomból amit időközben eladtam .Ez pontosan 20 éve történt.Akkor 3 millió forintot kaptam a házért.Ezt nem akarom hogy elvigyék.Idegenek akiket sosem láttam .Van rá mód hogy ez a pénz megmaradjon?És milyen formában?Megvannak a válási papírjaim,az adásvételi szerződés a házról.Ezzel kapcsolatban az a kérdésem hogy azt a pénzt hogyan számolják?Akkori értéken vagy ugy hogy most mennyit érne. Megvan az örökségemről is a végzés.
Utolsó kérdésem.Van esélyem arra hogy hogy ezek megmaradjanak és hogy ne kelljen elhagynom az otthonomat????
Köszönöm a válaszokat.

drbjozsef # 2018.03.07. 04:17

Sünci,

azt mondod, együtt élt élettársként valakivel, és még annyi ingósága sem volt, hogy a temetést fedezze? Nem jellemző, bár elképzelhető. Ha akarnád, az élettársat azért lehetne kicsit megforgatni, az élettársi vagyonközösségből is _lehetséges_, hogy járna valami, csak élettársnál ez nem automatikus úgy mint házasságnál, utána kell menni. Persze ha nem akarod összerúgni vele a port, akkor engedd el a dolgot, ez van.

nonolet # 2018.03.06. 18:29

"az örökhagyónak hagyatéka nem volt"

Akkor ez a költség rajtad ragadt...
Ha önként nem szállnak be a többiek.

nonolet # 2018.03.06. 18:26

20. §
(1) A temetésről sorrendben a következők kötelesek gondoskodni:

  1. aki a temetést szerződésben vállalta;
  2. akit arra az elhunyt végrendelete kötelez;
  3. végintézkedés hiányában elhunyt temetéséről

az elhalálozása előtt vele együtt élő

  • házastársa

vagy

  • élettársa;
  1. az elhunyt egyéb, közeli hozzátartozója a törvényes öröklés rendje szerint.
Sünci # 2018.03.06. 18:10

Nagyon szépen köszönöm a választ drbjozsef. Se végrendelet, se öröklési szerződés nincs, két gyermek az örökös, az örökhagyónak hagyatéka nem volt. A temetési költségeket testvérként én álltam, ezért kérdeztem. Állítólag az örökösöket nem tudják kötelezni - hangzott el a hagyatéki tárgyaláson.


Szeretnék segit? választ kapni az alábbi kérdésemre. Végrendelet hiányában testvérem temetési költségeit kinek kell állnia az esetben, ha az elhun

drbjozsef # 2018.03.06. 16:31

Nem.
Legfeljebb a megelőlegezésére (aztán, ha nincs vagyona az elhunytnak, akkor esetleg elbukja).

Ha nincs végrendelet vagy temetési szerződés kötve, akkor az elhunyttal együtt élő házastársa/élettársa köteles az eltemettetésre.

Tehát neki kell intéznie, ha más (mondjuk a várható örökös) nem hajlandó fizetni, akkor ki is kell fizetnie.

Aztán a hagyatéki tárgyaláson be kell nyújtani a számlákat, a temetési költségek az első helyen szerepelnek az öröklési terhek között, először az lesz kifizetve, ha van pozitív örökölhető vagyon. Ha nincs, akkor nem fogja visszakapni.

Tehát az élettársnak kell eltemettetnie, de ha nem örökös, akkor elvileg a költségek nem őt terhelik.

Sünci # 2018.03.06. 16:18

Az alábbi kérdésre szeretnék kérni szakértői választ. Elhunyt testvérem nem bejegyzett élettársa kötelezhető-e a temetési költségek megfizetésére?
Köszönettel.


Szeretnék segit? választ kapni az alábbi kérdésemre. Végrendelet hiányában testvérem temetési költségeit kinek kell állnia az esetben, ha az elhun