Törvényes öröklés


Kovács_Béla_Sándor # 2014.07.29. 10:03

Nem; attól függ; ennek a kérdésnek nincs értelme.

Dettisz # 2014.07.28. 16:13

Tisztelt Címzett!
Szeretnék némi felvilágosítást kérni..
Apai nagymamám kapott egy közjegyzői végzést, miszerint elhunyt a fia, a hagyaték ügyében 15 napon belül jelentse be Örökhagyó testvérének leszármazottainak adatait (édesapám is elhunyt, ugyhogy rolam es testvereimrol van szo.) Hozzateszem 30 eve lattam elöször es utoljara nagybatyamat. Senkivel sem tartotta a kapcsolatot. Szeretnem kerdezni, hogy hagyateki targyalason kötelező reszt venni es közjegyzői díjat fizetni? Es halálakor nem keresnek hozzátartozokat csak hagyateki ügyben? Azt sen tudjuk ki temette el vagy egyaltalan hogy hunyt el...
Válaszát előre is köszönöm!


Detti

cervinus # 2014.07.26. 12:03

Tisztelt ObudaFan!

Minden világos,de honnan szerezhet rólam tudomást a közjegyző??!! És miért csak szerezhet?Az Ő hivatalos irataiban nem szerepelek,csak az én születési anyakönyvi kivonatomban van bejegyezve apám neve és foglalkozása?KI TUDHAT ARRÓL,HOGY VOLT EGY ELŐZŐ HÁZASSÁGA,AMELY IDŐ ALATT ÉN SZÜLETTEM,Ő ELISMERT LÁNYÁNAK? Az elmúlt 60 évben semmilyen kapcsolattartás nem volt,gyermektartásra nem tartottak nagyszüleim igényt.
A hagyatéki tárgyaláson kötelező a megjelenés,vagy elég egy hitelesített lemondó nyilatkozat?

ObudaFan # 2014.07.24. 10:40

Ha nincs ezt kizáró végrendelet, akkor örökös vagy, ha van, akkor kötelesrészre jogosult vagy. Mindkét esetben visszautasíthatod az öröklést. Ha a közjegyző tudomást szerez rólad, akkor megidéznek a hagyatéki tárgyalásra.

cervinus # 2014.07.24. 09:32

Köszönöm!

cervinus # 2014.07.23. 19:18

Szüleim házassága rövid ideig tartott,Apámat sohasem láttam,édesanyám nem volt hajlandó beszélni róla,annyit mondott,elváltak azóta nem tudja hol van.Elképzelhető,hogy nem is a vér szerinti szülőm,de a születésem idején házasságban éltek,ma is az ő nevét viselem,születési anyakönyvi kivonatban is ő szerepel. Nagyszüleim neveltek roppant nagy szeretetben eszembe sem jutott,hogy nincs apám. Eltelt 61 év,. a napokban megtudtam,hogy Apám él,/igaz már nagyon idős/
köztiszteletben álló híres ember,vannak féltestvéreim.Soha nem keresett Ő sem.Családja valószínűleg nem tud létezésemről,sem előző házasságáról,én sem akarom megzavarni nyugalmukat! A törvények szerint örökösnek számítok? Lehetséges hogy a hagyatéki tárgyalásra beidéznek? Köteles rész megillet? Lemondhatok a részemről?

ObudaFan # 2014.07.23. 06:05

A kötelesrész kielégítésére szolgál mindaz, amit a jogosult a hagyatékból bármely címen kap, továbbá amit az örökhagyótól ingyenes adományként kapott, feltéve, hogy azt a kötelesrész alapjához hozzá kell számítani.
Ebből következően ha osztályra bocsátás után nem kap semmit, annak ellenére, hogy a törvényes öröklés rendje érvényesül, kizárt, hogy kötelesrészi igénye lehessen.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.07.22. 17:32

Lemondott az örökségről?

Sherlock # 2014.07.22. 17:20

Én szerintem értem, és a válasz nem.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.07.22. 16:31

???

Fuss neki mégegyszer!

iglice653 # 2014.07.22. 15:57

Hárman örökölünk a törvényes öröklés szerint.Az egyik örökös az osztályrabocsátás szerint a hagyatékból kielégített.Tehát a fennmaradó két örökös között oszlik meg a hagyaték 50-50 százalék arányban.Kérdésem:a harmadik kielégített örökösnek jár-e kötelesrész?Ha jár,milyen mértékű?És ki adja?Üdv:iglice653