hagyatéki eljárás


Magángazdász # 2015.05.10. 16:43

Többen öröklünk több ingatlanból, ingatlanrészből és betétkönyvből álló hagyatékot. Szeretném az osztályos egyezség alapján a hagyaték tárgyát képező lakást megvenni a fiamnak.
1.Hogyan kell számolnom a fizetendő hátralékomat, ha a hagyaték többi részére nincs szükségem? (Az összes hagyatékértékből levonom az örökségrészemet és a maradványt kell fizetnem)
2.Alkudhatok-e a lakás árából?
3.Azonnal kell fizetnem és kinek?
4.Az örököstársak kifizetéséhez nincs elég pénzem, de a fiam saját lakás vásárlására hitelképes. Hogyan tudom az osztályos egyezségbe bevonni a fiam hitelét ?
Magángazdász

ObudaFan # 2015.05.11. 21:34

Ha a fiad nem örökös, akkor ő osztályos egyezséget sem tud kötni. Te tudsz vállalni kötelezettséget a többi örökös felé, ha a feltételeket a többi örökös elfogadja. Mivel egyezségről van szó, így szerintem a többi kérdésed nem igazán értelmes, az lesz, amiben megállapodtok az örökösökkel.

kuszimo87 # 2015.05.12. 06:02

Tisztelt Fórumozók!
A Keresztmamám elhunyt 1 hónappal ezelőtt.Van 2 testvére.A fiatalabbik elkezdte kipakolni a lakását.Már csak a bútorok vannak benne.Az a lényeg hogy van végrendelet.De azt csak a hagyatéki során olvassák fel.Én biztosra tudom hogy rám hagyott mindent,mert ott voltam mikor a végrendelet íródott.Az lenne a kérdésem hogy vissza lehet tőle követelni a dolgokat vagy azok már elúsztak?Az a baj hogy nem kis értékű dolgokról van szó.Esetleg kőtelezik rá hogy adja vissza őket?!Szeretnék mielőbbi választ kapni.Segítségüket előre is köszönöm.

Sherlock # 2015.05.12. 06:12

Vissza. De valamivel bizonyítani kell majd, hogy ott voltak (tanúk, fényképek, stb.).

kuszimo87 # 2015.05.12. 06:52

Az nem elég,hogy a végrendeletben az van,hogy rám hagyott mindent?

kuszimo87 # 2015.05.12. 06:55

És hogy lehet kőtelezni,hogy adja vissza a dolgokat?!Sajnos addig az én kezem is meg van kötve,amíg fel nem olvassák a végrendeletet.

kuszimo87 # 2015.05.12. 06:55

És hogy lehet kőtelezni,hogy adja vissza a dolgokat?!Sajnos addig az én kezem is meg van kötve,amíg fel nem olvassák a végrendeletet.

Sherlock # 2015.05.12. 07:33

A kocsimat is rád hagyta? Az is benne van a mindenben (honnan tudja szerencsétlen közjegyző, hogy milyen holmik voltak ott?). Perben tudod visszakövetelni a dolgokat vagy az értéküket. De neked ehhez úgyis ügyvéd kell, keress fel egyet, ha valóban te vagy az örökös.

csabi710 # 2015.05.25. 18:01

Sziasztok!

Egy hagyatéki eljárásban megállapított családi ház értéke "irányadó"?
Ha ott(jegyzőkönyv) az szerepel, hogy 6 000 000,- Ft, akkor ha egy örökös ki akarja vásárolni a másik kettőt, akkor ez mérvadó vagy a piaci ár?

Köszi!

ObudaFan # 2015.05.26. 14:26

csabi710

Csak akkor, ha egyikük sem vitatja, egyébként nem.

lajcsó # 2015.05.26. 17:57

"akkor ez mérvadó vagy a piaci ár?"
Egyik sem. A felek megállapodása a mérvadó! A hagyatéki értéknek és a piaci árnak elvileg egyeznie kellene.

ObudaFan # 2015.05.27. 04:52

De a gyakorlatban nem nagyon egyezik.

Békéséva # 2015.06.02. 16:31

Tisztelt Szakértők!

Egy idős bácsinak meghalt a felesége , gyermekük, örökösük nincs.
Az önkormányzatnál megvolt a hagyatéki leltár... gyakorlatilag a közös lakás.
Igy a bácsi örökli a lakás másik felét.

A kérdés az,hogy ilyen esetben is személyes megjelenéssel történik a közjegyzőnél az eljárás????

Valaki azt mondta,hogy talán nem is kell bemenjen a bácsi majd a közjegyzőhöz, hanem csak kiküldi a közjegyző a határozatot???

ObudaFan # 2015.06.03. 13:58

Békéséva

Valószínűleg gyorsabb és gördülékenyebb lesz az eljárás, ha elmegy a tárgyalásra.

Kitty0414 # 2015.07.01. 15:51

Tisztelt szakértők!
Kérdésem a következő: Nagymamám sajnos elhunyt, de írt egy végrendeletet még 1997-ben, melyben az ő házrészét rám és testvéremre hagyta. Viszont édesanyámmal együtt 3-an vannak testvérek. Közülük egy kéri a részét a házból. Ez esetben az apai rész jöhet szóba? Ilyenkor hogy kell számolni és kinek, mennyit kell fizetni az értékbecslőnek, ügyvédnek stb.? Válaszukat előre is köszönöm! Kitty

ritacska66 # 2015.07.02. 14:59

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Segítségét szeretném kérni a következő ügybe,hogy megtudjam mire is számíthatok .
A férjemmel felvettünk egy jelzálog alapú kölcsönt,hol adóstárs is voltam.Közben Ő elhunyt.A hagyatékin egyből rám sózták a fél hitelt.Volt végrendelet ,amiben én voltam mindenben a kedvezményezett.A férjemnek van 3 gyereke,ebből 2-öt ki akart tagadni az örökségből ezért a kötelesrész felét kapták .A 3-ik gyerek aki teljes örökös lett volna lemondott az örökségről mivel az adósságból nem akart részt vállalni a javamra.Én váltottam ki egyedül a kölcsönt és én fizetem azóta is egyedül.Most jön a kérdésem:A banktó ahol volt a hitelünk kaptam egy értesítést miszerint visszajár 200000ft mert túlfizetésünk volt.Nem adták ki a pénzt,póthagyatékot kértek.Szeretném kérdezni,hogy akkor ha a gyerek lemondott az örökségről akkor ebből kérhet részt?Ha fele adósság engem illetett meg annak idején ,házastárs és adóstársként akkor most a fele összeg is az enyém?Meg a 2 gyerek kik a kötelesrészt kapták mivel az adósságtól tehermentesen kapták a részüket most kapnak valamit?Tehát kb. mennyire számíthatok a 200000ft-ból.Köszönöm szépen a választ.Tisztelettel birgenstok Rita

Kovács_Béla_Sándor # 2015.07.02. 15:28

Kitty, nem túl világos a tényállásod.
De ha úgy érted, hogy a nagyanyád törvényes örököse a három gyermekek, akiket végrendelettel kizárt az örökségből, akkor igen, a gyermek köteles részre jogosult.

Hogy hogy jön oda az apai rész, az értékbecslő és az ügyvéd, azt még találgatni se tudom.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.07.02. 15:34

Volt végrendelet ,amiben én voltam mindenben a kedvezményezett.A férjemnek van 3 gyereke,ebből 2-öt ki akart tagadni az örökségből
Ha téged nevezett örökösnek, akkor nem két gyerekét zárta ki, hanem mindet.

ezért a kötelesrész felét kapták
Hogy-hogy a felét?!

A 3-ik gyerek aki teljes örökös lett volna lemondott az örökségről
Már mondtam, ha te voltál a rendelt örökös, akkor nem lehetett ő "teljes" örökös.

Szedd össze magad, és írd le, hogyan is alakult az öröklés valójában!

Gabi05 # 2015.07.10. 14:14

Tisztelt Szakértő!
Nagyanyám elhunyt.Hagyaték nincsen, egy bankszámla maradt utána, amihez elhalálozási rendelkezést kötött, tehát ez sem képezi a hagyaték részét. (2 gyermeke van/volt nagynéném és az apám. Apám már korábban elhunyt) Ami számomra érthetetlen, hogy a tegnapi nap folyamán a közjegyzőnél meg kellett jelenjek, azért, hogy aláírjak egy nyilatkozatot, hogy nem élek a fellebezési jogommal. Nem értem, mire lebbeznék fel, ha nincs is hagyaték???? Nem írtam alá semmit, mert a nagynéném aki a bankszámla örököse, el sem jött. De nem értem. Ha amúgy sem jár semmi, miért kell aláírni egy papírt, hogy nem fogok fellebbezni?
Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2015.07.10. 15:28

Ha te nem érted, mi hogyan értenénk?

Gabi05 # 2015.07.10. 16:45

Méghogy az ügyvéd feleségek az unalomba halnak bele .... :)

wers # 2015.07.10. 16:53

A nagymamád ügyvéd felesége volt?

Gabi05 # 2015.07.10. 17:40

Nem. Egy belgyógyászé. Éppen (talán) ezért, elég sokáig élt.(96) Most, hogy ezt megbeszéltük sem jutottam előrébb. Persze, ha az ügyvédek sem tudják a választ, hogy miért kell aláírni egy nyilatkozatot, hogy nem fellebbezek amikor "elvileg" nincs is mire, akkor érdemes elgondolkodni, hogy valami simli lehet a dologban a nagynéném részéről. Azért köszönöm, ha másra nem is jutottam itt, legalább nevettem egy jót.

lajcsó # 2015.07.10. 18:12

"Ha amúgy sem jár semmi, miért kell aláírni egy papírt, hogy nem fogok fellebbezni?"
Valószínűleg valamelyik érdekelt öröklési bizonyítvány kiadását kérte a közjegyzőtől.
Az öröklési bizonyítvány kiadása iránti eljárásban hagyatéki eljárásról szóló törvénynek a közjegyző eljárásával kapcsolatos jogorvoslatokra vonatkozó rendelkezéseit alkalmazni kell.
(2010. évi XXXVIII. törvény 102. §)

Gabi05 # 2015.07.11. 05:36

Köszönöm szépen.