gyerektartásdíj


ObudaFan # 2018.01.17. 15:41

Ha édesanyád eltart a saját háztartásában, akkor ő kérheti.
A tartásdíj mértékének meghatározásánál a továbbtanuló gyermek indokolt szükségleteit, saját jövedelmét, vagyoni helyzetét, a tanulmányai folytatásához jogszabály által biztosított kedvezményeket, támogatásokat és a szülők teherbíró képességét kell figyelembe venni.

zita74 # 2018.01.23. 05:09

Köszönöm. Kedvezmény, támogatás pl. az ösztöndíj. Amit már kapok, gondolom . Csak az félévente változik. Létezik más kedvezmény és támogatás?

ObudaFan # 2018.01.23. 05:52

Létezhet, bármilyen pénz, amihez hozzájutsz, sőt, a természetbeni támogatások is.

kivike # 2018.02.03. 13:58

Tisztelt Jogi Fórum!
2017 áprilisban adtam be gyerektartás kérelmet. Lassan eltelik egy év és még nincs vége, mert apa a nagyobb gyerekünkre gyerekelhelyezésre beadott ellenkeresetet,csakhogy minél később kelljen fizetni, a kettőt pedig összevonták.Két gyerekünk 9,12 évesek.A kisebbikre kértem, akivel 4 éve nem törődik, a nagy kb.ugyan ennyi idő óta felváltva van mindkettőnknél. Eddig nem volt semmiféle bírósági végzés, élettársak voltunk. Rajtuk kívül van még 2 nagykorú gyerekem is a háztartásban. Hiányzik az a pénz. Rajtam kívülálló okok miatt kérhetem visszamenőlegesen 6nál több hónapra is? Eleve nem értem, miért kell ilyenkor összevonni a kettőt?
Miért nem lehetett volna a tartást (amit én 3 hónappal korábban)lerendezni, utána pereskedhetett volna a gyerekért.
Köszönöm!

Burn Out # 2018.02.03. 14:06

kérni kellett volna a bíróságtól, hogy ideiglenes intézkedéssel rendelkezzen a tartásdíj fizetésről

kivike # 2018.02.03. 17:18

Ez most már lehetetlen?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.03. 17:19

Nem.

Letty1214 # 2018.02.03. 19:06

Tisztelt Jogi Fórum!

Élettársammal 4,5éve megszakadt a kapcsolatunk, két közös kiskorú gyermekünk van (9 és 7 évesek), bírósági határozatunk nincs a gyerekek elhelyezését illetően. 4 hónapja már külön lakcímen is vagyunk (addig is külön éltünk csak ő nem jelentkezett ki).
Ő jelenleg börtönbüntetését tölti (feltételesen 2019.06.23.-án szabadul), foganatosíthatok e vele szemben gyermektartást?
Köszönöm a választ!

kivike # 2018.02.03. 20:01

A "nem" az ideiglenes intézkedésre vonatkozik, vagy az eredetileg feltett kérdésemre?

Burn Out # 2018.02.03. 20:11

még kérheted a bíróságtól

Burn Out # 2018.02.03. 20:13

Letty1214:

kérhetsz tőle. a rabkeresményéből nyilván nem fognak letiltani, ha van más jövedelme, akkor abból talán tud majd fizetni. ha van ingó, ingatlan a nevén, akkor meg majd arra rá lehet terhelni.

kivike # 2018.02.04. 09:40

Kedves Burn Out, tudna segíteni még abban, miként kezdeményezzem az ideiglenes intézkedést? Mi legyen a beadványban? Köszönöm!

Burn Out # 2018.02.04. 10:06

Egy beadványt kell beadni a bírósághoz 3 db példányban a folyamatban lévő peredben ügyszám megjelölésével. Kérni kell benne, hogy a bíróság ideiglenes intézkedéssel állapítson meg x összegű tartásdíjat, mivel a gyermek szükségletei miatt az indokolt. Előadhatod, hogy milyen szükségletei vannak, mire kell a pénz.

kivike # 2018.02.04. 16:47

Köszönöm a választ kedves Burn Out! Abban szeretném még a segítségét kérni, hogy a "visszamenőleg" a kérelem beadásától vagy a végzéstől számít?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.04. 16:54

Ideiglenes intézkedésként nem fognak visszamenőleges fizetést elrendelni. Azt majd az ítéletben.

Letty1214 # 2018.02.04. 18:25

Burn Out!
Köszönöm a választ! Bevétele értelemszerűen most nincs (bejelentett munkaviszonya egyébként sem volt) sem ingó és ingatlan vagyona....?

ObudaFan # 2018.02.05. 14:56

Ha nincs is most semmije, el kell indítani, különben egy csomó tartásdíj elvész, mert ezt csak 6 hónapra visszamenőleg lehet érvényesíteni.

kivike # 2018.02.06. 09:01

Kedves Kovács Béla Sándor, nem az ideiglenesre gondoltam. Igazság szerint amire sehol nem találom a választ, hogy a "6 hóra visszamenőleg" a kérelmem beadáaától (2017 április) számít visszamenőleg és onnantól a per idejére is megítéli a bíróság, vagy csak az ítélet meghozatalát megelőző 6 hónapra vonatkozik és ez esetben ha a per eltart másfél esetleg 2 évig, a másik fél örülhet, hogy megúszott 1-másfél év gyerektartás fizetést? Ha az utóbbi, kérhetem-e a tartást a per idejére is visszamenőleg és hivatkozhattok-e arra, hogy a követelés érvényesítésében nem terhel mulasztás, hiszen a másik fél adott be ellenkeresetet ( a másik gyerekünkre kért kizárólagos felügyeleti jogot, csak hogy ne vagy minél később kelljen fizetnie a kislány után, akivel 4 éve abszolút nem törődik), amit összevontak az enyémmel. Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.06. 10:10

Ha a keresetben visszamenőleg kérted, akkor az ítéletben is arra az időpontra visszamenőleg kötelezheti a bíróság az alperest. Ha a keresetben csak a jövőre nézve kérted, akkor azt módosíthatod visszamenőlegesre, de csak a kérelem előterjesztését megelőző hat hónapra.

Tünde1984 # 2018.02.08. 08:35

Kedves Fórumozók,

tartásdíjra kötelezett szülő nem fizeti a tartásdíjat, többszöri írásos kérésem ellenére sem.
Bejelentett munkája nincs, ingatlan viszont van a nevén.
Merre tudok továbblépni?
Rendőrségen feljelenthetem?
Bírósági végrehajtó? De mit kezd vele bejelentett állás nélkül? (természetesen igen magas fiktív jövedelemből él)

A tartásdíjat csak úgy szivatásként nem fizet, mert elmondása szerint a gyerek nem elég kedves hozzá.

Előre is köszönöm segítségüket

gerbera317 # 2018.02.08. 08:38

Bíróság, végrehajtási lajstrom, végrehajtási kérelem. A kérelemben közölni, milyen vagyontárgyakról tudsz, és ajánlott ragaszkodni a tényleges foglalással járó helyszíni eljáráshoz is.
Fel is jelentheted, de attól még nem lesz pénzed.

Tünde1984 # 2018.02.08. 08:44

Köszönöm!
A bírósági végrehajtási eljárás jópár hónap, mire elér az első megkeresésig.
Amennyiben az adós kifizeti addig az elmaradt tartásdíjat akkor ki fizeti ki az eljárási ktg-et, a végrehajtásra gondolok. Mert ugye akkor úgy jöhet ki, hogy én "feleslegesen" indítottam az eljárást. Valójában pedig nem tudhattam hogy pl 2 hónap múlva rendezni fogja.
köszi a választ!

sanya078 # 2018.02.08. 08:46

Tisztelt Tünde1984
A gyermektartásdíjat megelőlegezheti az állam, de kérvényezni kell és alátámasztani. A gyermektartást a különélő szülő akár saját kárára is köteles biztosítani, de figyelembe kell venni meghatározásnál mindenkori megélhetést, és vagyoni helyzetet. Az hogy nem kedves vele a gyermek nem ok a nem fizetésre. Végrehajtást kell kérni bíróságtól a gyermektartásra, de azt is csak 6 hónapra visszamenőleg lehet kérni, azon túl is lehet de nagyon meg kell indokolni a rosszhiszemből nem fizetést. Add be végrehajtásra, és a bíróság, majd a végrehajtó intézkedik a ingó , ingóság felderítéséről, illetve jövedelem felkutatásáról, és abból való letiltásról. HA ez nem jár sikerrel, akkor állam megelőlegezheti.
üdv

Tünde1984 # 2018.02.08. 09:02

Köszönöm Sanya078!

Ha az eljárás megindítása után, de a végrehajtó által az adós megkeresése előtt kifizeti az elmaradását, ebben az esetben ki fizeti ki az eljárás költségét?
Mert ebben az esetben felesleges lett volna megindítanom a végrehajtási eljárást, amit azonban én előre nem tudhatok, hogy felesleges-e...
Csak mert nem én nem szeretnék fizetni azért amiért felkerestem a hatóságokat alappal.

sanya078 # 2018.02.08. 09:07

Kérni kell hogy az eljárás költsége is az adós tartozásának összegszerű jogalapját terhelje. Azért itt nem mindegy az sem hogy fix összegű a GYT, vagy százalékos. üdv