Gyerektartás és láthatás


grönland # 2014.06.19. 11:26

Kérdezném.
Az új ptk hatályba lépése előtt 2 nappal beadott kereset gyermekelhelyezéssel / bár úgy tudom már nem ez a megnevezése/ kapcsolatban, a régi vagy az új szabályozás szerint van elbírálva?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.06.19. 11:31

Szerintem az új. Mi a jelentősége?

grönland # 2014.06.19. 11:37

úgy tudom ahány bíróság, annyiféle módon közelíti meg a dolgot.
van erre szabályozás, vagy előírás?

ObudaFan # 2014.06.19. 12:36

Ptké. 23. § Ha e törvény eltérően nem rendelkezik, a Ptk. hatálybalépésekor fennálló családjogi jogviszonyokra, valamint az e jogviszonyokkal kapcsolatos, a Ptk. hatálybalépését követően keletkezett tényekre, megtett jognyilatkozatokra a Ptk. rendelkezéseit kell alkalmazni.

Ebben a körben kivétel:

37. § A Ptk. 4:172. §-a szerinti, illetve 4:177. §-a szerinti szabályokat a közvetítői eljárás kötelező igénybevételének elrendelésére vonatkozóan a Ptk. hatálybalépésekor folyamatban lévő eljárásokban is alkalmazni kell.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.06.19. 15:58

Valamennyi folyamatban lévő ilyen tárgyú peremben (nem kettő van) egységesen átfordítottuk még a kereseti kérelmet is az új Ptk. szerinti "rendelkezés szülői felügyelet gyakorlására".

Egyébként ha jobban megnézed a hivatkozott normát, az is ezt írja elő: „a Ptk. hatálybalépésekor fennálló családjogi jogviszonyokra [...] a Ptk. rendelkezéseit kell alkalmazni”.

Vagy te is ezt akartad mondani?

grönland # 2014.06.20. 04:26

Köszönöm.

Olyan elképzelhető elvi síkon, hogy a Régi ptk. Szerint elbírálásra hajtson az egyik peres fél, a kedvezőbb ítélet reményében?

ObudaFan # 2014.06.20. 05:35

Elvi síkon is nehéz elképzelni, hogy egy ilyen per eldöntése ezen múljon.

grönland # 2014.06.20. 05:46

Köszönöm!

bobita62 # 2014.06.20. 09:45

Köszönöm a választ, de én nem tartottam feleslegesnek a kérdést.A kislány édesanyja olyan szinten nem hagyta békén a fiamékat, hogy birósági ügy lett belőle. Azért én irtam,mert én vagyok gépközelben, a fiam dolgozik.Igaz, a facebookon való rágalmazkodás miatt amit a gyerek anyja tett nyilvánosan, nemrég tudott elhelyezkedni.
Mert a kedves hölgy, amiért szakitottak, mindent elkövet hogy megkeseritse az életüket.
Mivel az illető hölgy a fiam mellett elég jól félrenézegetett, ezért kérdeztem Önt, mik a lehetőségek.Nem fogunk olyan gyereket támogatni, akinek az' apja" azt hajtogatja, nem az övé a gyerek.És már elnézést, ezek kemény pénzek egy balkézről jött gyerek esetében.
Úgy gondoltam, ez egy lehetőség, amit Önök adtak tanácstalan embereknek.Mivel minden eset más, és úgy alapjaiban nem látnak bele az emberek életében, csak egy kérdés erejééig, nekem nem tetszik ez a "beszólós" stilus...Nem vagyok hülye ember, akit le kell kezelni......Én a lehetőségekről kérdeztem.További szép napot.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.06.20. 11:55

n a lehetőségekről kérdeztem.
Én meg arra válaszoltam.

Solya21 # 2014.06.23. 20:06

Üdvözlöm!
Szeretném meg kérdezni,hogy meddig köteles fizetnie az apának a gyerek tartási díjat?Azt hallottam,hogy 20 éves kor után nem köteles,akkor sem ha a gyerek még tanul.Ez így igaz? Előre is Köszönöm!

ObudaFan # 2014.06.24. 12:20

Ez nem igaz. 25 éves kor fölött csak kivételesen. De bizonyos esetekben pedig már ez alatt sem kell, hiába tanul.
A szülő nem köteles nagykorú, továbbtanuló gyermekét eltartani, ha

  1. a gyermek a tartásra érdemtelen;
  2. a gyermek tanulmányi és vizsgakötelezettségének rendszeresen, önhibájából nem tesz eleget; vagy
  3. ezáltal a szülő saját szükséges tartását vagy kiskorú gyermekének tartását veszélyeztetné.
sissy074 # 2014.06.24. 16:20

Tisztelt Fórumozók!
Kérdésem a következő:előző házasságból eddig a két gyermekem(18 évesek) nálam voltak,most az egyik apukához költözött.Ilyenkor mindig az történik,hogy senki nem fizet a másiknak tartásdíjat?Ez azért merült fel bennem,mert az apukánál lévő gyerek két keresős családban él,ő az egyedüli eltartott.Míg nálunk van még két kiskorú gyermek is,és csak egy kereső(jelenlegi férjem) én GYES-en vagyok.Apuka kérte a tartásdíj megszüntetését.Én esetleg nem kérhetem,hogy részemről állapítsanak meg tartásdíjat?És apuka részéről maradjon a másik gyerekre megállapított tartásdíj?

Solya21 # 2014.06.24. 16:24

Köszönöm a választ!

pohicop # 2014.06.25. 05:32

Ahogy olvasgatom ha nálatok 3 gyerek van akkor a 16,6%-os maximum amit fizetned kell feléje. Neki gondolom az általános 20% amit feléd. Így van közte különbség 3,4%.
Jogilag biztos támadható, hozzá véve a különböző körülményeket. Én emberileg nem tenném...
Nem vagyok jogász, szóval csak szerintem...

ObudaFan # 2014.06.25. 11:10

Kérdésem a következő:előző házasságból eddig a két gyermekem(18 évesek) nálam voltak,most az egyik apukához költözött.Ilyenkor mindig az történik,hogy senki nem fizet a másiknak tartásdíjat?

Nem feltétlenül. Részletesen vizsgálni kell mindkét szülő jövedelmi, vagyoni helyzetés és mindkét gyermek szükségleteit.

Kata1980 # 2014.06.26. 20:06

Tisztelt Fórum!
2003 augusztusában váltam el 2 kiskorú gyermekem van. Ügyvéd előtt 10-10 ezer forint gyermektartási díjban állapodtunk meg a volt férjemmel. 2003-2009-ig egyedülálló anyaként 1 keresetből a 2 gyermekkel az ügyészségen, bíróságon, rendőrségen tettem feljelentéseket, több alkalommal végrehajtóhoz került az ügy és minden alkalommal az én javamra döntöttek. Azonban gyermektartást nem kaptam, vagy munkahelyet váltott, vagy megpróbálta elvenni a gyermekeket, vagy fellebbezett, megint megítélték megint nem fizetett stb. belefáradtam.
2013-ban újra megházasodtam és a férjemhez költöztünk 300 km-re az addigi otthonunktól. Felmerült, hogy talán az új lakhelyen hathatósabb intézkedéseket foganatosítanak a hatóságok. Elkezdtem hát elölről láss csodát sikerrel :) Visszamenőleg az elmúlt 5 év gyermektartási díj nemfizetést is megítélték és végrehajtásra került az ügy. Ez év márciusától kapom a végrehajtótól a volt férjem fizetéséből levont gyermektartást.
Az öröm azonban korai volt. A volt férjem feljelentést tett, miszerint nem érti a levonásokat, mert ő fizetett gyermektartást készpénzben az elmúlt 5 évben a szülei jelenlétében. Bevallja ugyan, hogy van elmaradása de csak 2013 október óta mert nem tudta hová költöztünk. A bírósági tárgyalásra felkészültem buktatható az is, hogy nem tudta hová költöztünk, hiszen beleegyező nyilatkozatot írattam vele alá amiben szerepelt a láthatás további helye, valamint a pénzátadás is buktatható hiszen ő nem tudta de már júniusban elköltöztünk és az új városban laktunk munkahelyem volt és nem is jártam az előző városunkban, 2013 decemberig. Talán belekuszálódik a hazugságaiba ez már előre látható.
2 kérdésem lenne:
az állítólagos pénzátadásról semmilyen dokumentuma nincs és nem is lehet! nyerhet-e pert a 2 szülő tanúskodásával?
Mivel ebben az ügyben alperesként szereplek, ha elutazom a tárgyalásra útiköltség térítést ad-e a bíróság? Vagy nekem kutya kötelezettségem nem kis pénzért oda-vissza 600 km utaznom a hatóság előtt tett hamis vád miatt a saját költségemen?
Válaszokat előre is köszönöm, szép napot
Kata

ObudaFan # 2014.06.27. 09:08

„az állítólagos pénzátadásról semmilyen dokumentuma nincs és nem is lehet! nyerhet-e pert a 2 szülő tanúskodásával?”

Ezt majd a bíróság mérlegeli. De ennél nagyobb a gond, mert főszabály szerint azért a 6 hónapnál régebbi részletek elévülnek, ha erre hivatkozik majd, akkor máris igen jó esélye lesz.

„Mivel ebben az ügyben alperesként szereplek, ha elutazom a tárgyalásra útiköltség térítést ad-e a bíróság? Vagy nekem kutya kötelezettségem nem kis pénzért oda-vissza 600 km utaznom a hatóság előtt tett hamis vád miatt a saját költségemen?”

HA pernyertes leszel, akkor kérheted a felperestől ennek a megtérítését. Ezt az igényedet már a tárgyalás berekesztése előtt jelezni kell, és igazolni kell a költségeidet.

süveges # 2014.06.27. 12:28

Tisztelt Hölgyem/Uram!

10 éve elváltam, majd három éve újranősültem. Válásomat követően külföldön kezdtem új életet, kisfiamat Édesanyja neveli Magyarországon, akit évente átlagosan kétszer láthatok, egyszer hosszabb ideig nálam tartózkodik külföldön, és egyszer ha tehetem két hétre láthatom őt Magyarországon. A bíróság anno megállapított egy gyerektartási összeget, melyet a volt feleségem nem fogadott el, és peren kívül a duplájában egyeztünk meg. Azóta azt az összeget is kevesellte és havi 80ezer forintban jelölte meg az igényét egy gyermekem után. Viszont sikerült megegyeznünk havi ötvenezer forintban. Természetesen ezek mellett felmerülő költségek esetén volt feleségem azonnal "értesít" telefonon amiből szintén vállalom a részem (táboroztatás, különböző sportfoglalkozások) Idén nyáron fiam 2 hónapot tölt velem külföldön, a kérdésem ezzel kapcsolatos: kell-e fizetnem a két hónapra a 100ezer forintot a volt feleségemnek, ha a gyermekem teljes ellátásáról (+ utiköltség, ruházat) magam illetve "új" feleségem gondoskodunk?
Válaszát előre is tisztelettel megköszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.06.27. 15:04

Kell. (Hacsak másképp nem állapodtatok meg.)

süveges # 2014.06.27. 18:14

Nagyon köszönöm a választ.
Tisztelettel

MajorDomus # 2014.06.27. 20:50

Fizesd ki.

De,, értesítsd,, a volt nejedet a 2 havi költségről és kérd el a felét.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.06.27. 20:53

Kérni bármit lehet. A tájékoztatást meg köszöni szépen.

Scales # 2014.06.29. 05:12

Kedves süveges! Annyit kell fizetned, amennyi a bírósági határozatban szerepel, vagy amennyiben ÍRÁSBAN megállapodtatok. A leírásodból nem derül ki, hogy az 50 000-es összeg van-e valahol rögzítve, vagy csak szóban egyeztetek meg. A két hónapra is fizetned kell, de ez azért van így, hogy az anya ebből finanszírozza majd pl. a beiskolázázással kapcsolatos költségeket. Ezt azért jó, ha tudod, mielőtt kifizetteti annak is majd a felét.

Kata1980 # 2014.06.30. 19:13

Köszönöm a választ! Szép napot!