ÖRÖKLÉS - KÖVETELÕZÉS?


ObudaFan # 2012.04.22. 09:21

Nincs mit.

gizi39 # 2012.04.21. 16:20

Kedves ObudaFan!

Köszönöm szépen.

Üdvözlettel:gizi39

ObudaFan # 2012.04.20. 07:40

Haszonélvezeténél fogva az ingatlant az özvegy használhatja, be sem köteles engedni a tulajdonost. Az ingóságok vélelmezhetően házastársi közös vagyonba tartoztak, így azok fele az özvegyé, fele az örökösé, de az özvegy haszonélvezetével terhelten.

gizi39 # 2012.04.19. 18:36

T. Casablanka!

Nem tudom, hogy magad is gyakorló jogász vagy-e, de nagyon szépen köszönöm a választ.

Nem fogja "kicsinálni", hiszen békességre és megegyezésre törekszik az özvegy, de szeretné ismerni a jogait.

Nincs hová mennie, két éve ment nyugdíjba, kisnyugdíjas, albérletet sem tudna fizetni.

Azt lenne jó tudni, hogy az örökös tulajdonos beléphet-e a lakásba, ahova nincs bejelentve, amihez nincs haszonélvezeti joga.

Köteles-e az özvegy kulcsot adni neki.

Az elhunyt fiának nincs ott személyes holmija.

Ez azért fontos, mert ki tudja, hogy
milyen "jótanácsokat" adnak a fiúnak.

Számos eset van rá, hogy a jó kapcsolatot is megmérgezheti a jogvita.

Azt is megkérdezném, hogy a lakásban lévő ingóságokra milyen törvény vonatkozik.

Ez azért fontos, mert az esküvő után teljes felújítás történt, melybe a feleség is beszállt anyagilag, valamint közösen cserélték le a bútorokat is.

Köszönettel: gizi39

C a s a b l a n c a # 2012.04.19. 13:04

Házastárs nem örököl, az özvegyi haszonélvezet marad neki, de a leszármazó lesz az ingatlan tulajdonosa. Az özvegyi haszonélvezet megváltható, de idővel biztos kicsinálja, hogy kiköltözzön...

gizi39 # 2012.04.19. 12:56

Tisztelt Jogászok!
Barátnőm 15 éve ment férjhez. A férjének a tulajdonában álló lakásba költöztek, a barátnőm oda van bejelentve.

A férjének az első házasságából van egy fia, aki kb. 13 éve nős, elköltözött és kijelentkezett a lakásból. Már unoka is van.

A férj sajnos elhunyt.

Kérdéseim: a feleség is örökli-e a lakás tulajdonjogát?

Kényszerítheti-e az elhunyt fia mint örökös, hogy a feleség kiköltözzék a lakásból?

Köszönettel!

ObudaFan # 2012.03.29. 05:47

Hát, most ez volt a kollégiumvezető-helyettes asszony álláspontja, hogy nem kérik. Mindenesetre amikor legutóbb volt hasonló szabály a Ctv-ben, volt, hogy kérte a cégbíróság.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.28. 22:01

Azigaz. Bár a cégbíróság nem fog tulajdoni lapot vizsgálni, nem is kéri. Az örökösök - vagy akár csak egyikük - miért ne adhatna teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt engedélyt a használatra?

ObudaFan # 2012.03.28. 19:35

Probléma azzal lehet, ha most kell valamilyen változást bejelenteni, mert akkor székhelyigazolást is be kell nyújtani az új szabály szerint. Az meg nem lesz egyszerű.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.28. 18:40

Ugyan.

sigurnardottir # 2012.03.28. 09:54

Paraméterek: végrendelet van, három örökös közül két örököst nevezett meg ingatlan örököseként a végrendelet. Harmadik örökös - akit kizártak az örökségből - meg akarja támadni majd a végrendeletet, hagyaték még nincs átadva. Kizárt örökös közli közjegyzővel, hogy a végrendeleti örökösök egyikének vezetésével működő cég a hagyatékot képező lakásba van bejelentve. Küzjegyző azt mondja, hogy onnan ki kell jelenteni a céget.
A kérdésem: tényleg meg kell-e változtatni a cég székhelyét és ha igen, akkor a hagyaték átadásáig?

ObudaFan # 2012.03.11. 15:05

Nem, annyit lehet tenni, hogy valaki mást meg lehet nevezni örökösnek, persze a gyerekek kötelesrészre jogosultak.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.11. 13:51

Ezen végrendelettel nem lehet segíteni. Gyámot arra az esetre lehet rendelni, ha a másik szülőnek nincs felügyeleti joga. Egyébként őt a törvényes képviselettől végrendelkezéssel nem lehet.

Gabicsek # 2012.03.11. 13:43

Megjegyezném, ha kiskorúak örökölnek, a gyámügy engedélye kell mindenhez, ha a vagyonhoz bárki hozzá akar jutni.

Zsuzsanna69 # 2012.03.11. 10:45

Köszönöm a választ.

ObudaFan # 2012.03.11. 10:37

Végrendeletet akár otthon saját maga is készíthet bárki. Az egy más kérdés, hogy nem árt szakemberhez fordulni azért, hogy a végrendelet a számos formai követelmény mindegyikének feleljen meg, ugyanis ez természetszerűleg nem orvosolható később.

Zsuzsanna69 # 2012.03.11. 10:33

Nem! A két gyerekem lenne az örökös. De még kiskorúak (10 év alatti), és bármi történne velem, nem szeretném ha az apjuk rendelkezne a vagyonuk felett. Vagy a végrendeletben jelöljek meg valakit? Ügyvédnél kell végrendeletet tenni?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.11. 09:52

Ki akarod zárni a gyerekeidet az örökségből?

Zsuzsanna69 # 2012.03.11. 09:08

Tisztelt Fórumozók! Lehet, buta kérdés, de végrendeletet hol szoktak készíttetni? Mi általában ennek a költsége?
Az ország másik végében élő szüleim háza az én nevemen van. Elváltam, egy esetleges baleset során nem szeretném, ha a volt férjem beleavatkozna a vagyoni helyzetünkbe, bár tudom, hogy végrendelet hiányában a gyerekeim lesznek az örökösök. De gondolom ő lenne a gyám.

Anta04 # 2012.03.06. 14:13

Nagyon köszönöm a részletes választ, hasznos tanács.

További szép napot! Anita

lajcsó # 2012.03.06. 12:09

Javaslom, hogy az új ingatlan(ok) vásárlása során a tulajdoni hányadok megállapításkor vegyétek figyelembe a meglévő ingatlanok jelentős értékkülönbözetét! Akinek nagyobb értékű volt az ingatlana az nagyobb részben legyen tulajdonos és fordítva. A te tulajdonrészed után a te gyermeked örököl, a párod tulajdonrésze után az Ő gyermekei örölnek (a túlélő házastárs haszonélvezetével terhelten).

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.06. 10:35

A törvényes örökös első soron a gyermek. (A saját gyermek - természetesen.)

Anta04 # 2012.03.06. 10:20

Tisztelt Fórumozók!

Örökösödési ügyben szeretnék tájékozódni: férjemmel 2008-ban házasodtunk össze. Az előző házasságából neki kettő gyermeke van, nekem egy, közös gyermek sajnos nem lett. Mindkettőnknek van ingatlana a házasság előttről, de jelentős érték különbséggel (nekem egy családi házam van, neki egy lakása). Ha most közösen veszünk ezeknek árából egy vagy kettő új ingatlant (egy lenne közös, egy pedig az én, vagy az én lányom nevén lenne), akkor azokból milyen arányban, hogyan örökölnének halálunk esetén gyermekeink? Tehát az én részem után örökölnek-e az ő gyermekei, vagy tulajdoni részek alapján utánam a lányom örökölne-e, illetve őutána az ő gyermekei?

Előre is köszönöm válaszukat: Anita

ObudaFan # 2012.03.02. 10:04

De ha te többet követelsz az általuk követeltnél, érvényesítheted.

lewho # 2012.03.02. 07:28

Élj inkább beszámítással.