Adósság öröklése?


Judit67 # 2006.08.02. 09:25

Üdvözletem!
Azt szeretném kérdezni, h. volt párom gyermekünk születése előtt minden ingó-ingatlanát korábbi nevelt gyerekére, ill. unokáira íratta át. Vagyis fiunk - ha ne adj'isten történik vele valami - tőle semmit nem örököl. De mi van akkor, ha adósság is marad utána? Ezt a fiamnak - ill. nekem, a gyámjának kell kifizetnem? És mi a helyzet akkor, ha velem történik valami? A lakásomat a fiam örökli, ez rendben van, de nagykorúságáig ki "vigyáz" arra, h. a lakást senki ne kótyavetyélhesse el?
Köszönöm válaszukat.

Kovács_Béla_Sándor # 2006.08.02. 09:43
  1. A köteles rész alapjába beleszámít minden, amit az örökhagyó a halálát megelőző 15 évben bárkinek ingyenesen juttatot. A konkrét esetben tehát: amennyiben az apa az ajándékozásokat követő 15 éven belül elhunyna, akkor a fiatoknak jár annak a fele, amit törvényes örökségként kapna.
  2. Az örökös az örökhagyó tartozásaiért az örökrésze értékéig felel. Fiadat ez annyiban érinthetné, hogy a köteles része alapjának kiszámításakor a hagyatéki tartozásokat levonják.
  3. Kiskorú vagyona fölött a gyámhatóság gyakorol felügyeletet. Az azzal való rendelkezéshez minden esetben a hozzájárulásuk szükséges.
Brumi # 2006.08.03. 15:42

Édesanyám idén halt meg. Után semmilyen hagyaték nem maradt, sem lakás, sem pénz, semmi, még a temetési költségeket én álltam egyedül. Most viszont kaptam egy levelet egy banktól, miszerint ott személyi kölcsöntartozása volt, amelyet rendezzek.
Tudom, hogy egyenesági rokon vagyok, de kötelezhetnek erre, akkor is, ha nem éltünk egy háztartásban és semmi hagyaték nem maradt utána?
Köszönöm szépen a válaszát.

Kovács_Béla_Sándor # 2006.08.03. 15:52

Nem. Az örökösök csak az örökrészük erejéig felelnek az örökhagyó tartozásaiért.

Brumi # 2006.08.03. 15:53

Nagyon szépen köszönöm a válaszát.

ObudaFan # 2006.08.03. 16:40

Az örökös a hagyatéki tartozásokért a hagyaték tárgyaival és annak hasznaival felel a hitelezôknek. Amennyiben a követelés érvényesítésekor a hagyaték tárgyai vagy hasznai nincsenek az örökös birtokában, annyiban az örökös öröksége erejéig egyéb vagyonával is felel.

Brumi # 2006.08.03. 17:18

Köszönöm a választ.
Miután tényleg semmi hagyatéka nem volt, se tárgy, se pénz, semmi, akkor ezek szerint nem vagyok köteles visszafizetni a tartozását.

Judit67 # 2006.08.06. 09:36

Kedves Kovács Béla Sándor,
köszönöm a válaszát, nagyon kedves, megnyugtatott.
További jó böngészést.

vicuska30 # 2006.08.22. 12:16

T.Cím!

Szeretném megtudni, hogy adósságot lehet-e örökölni?

Kovács_Béla_Sándor # 2006.08.22. 14:44

L. alább!

PapaMama # 2006.08.23. 12:41

Tisztelt Cím!
Édesanyám aug.2-án hunyt el, sem ingo,sem ingatlan vagyonnal nem rendelkezett, csak adósságai maradtak fenn. A helyi Tak.Szöv. vezetője a tudtomon kívül kérte a hagyatéki leltárt a jegyzőnél a tartozás miatt. Az alábbi kérdéseim lennének ezzel kapcsolatban:

  1. Meg teheti ő ezt?
  2. A hagyatéki tárgyalás anyagi vonzatait ebben az esetben kinek kell fizetni?
  3. Azt most már tudom, hogy csak az örökség erejéig kell átvállalnom a tartozását (vagyis semmit), de mi van a kezesekkel? Nem fogják velük kifizettetni?
Kovács_Béla_Sándor # 2006.08.23. 14:31
  1. Igen. (Mint mondtad, már meg is tette.)
  2. Nem lesz hagyatéki tárgyalás, ha a hagyatéki leltár "üres".
  3. A hitelező természetesen a kezesek ellen fordulhat, minden bizonnyal fordul is.
PapaMama # 2006.08.23. 15:45

A törlesztőrészlet (aug.,szept.) fizetését vállaltam a halotti anyakönyvi kivonat és a "nullás" hagyatéki leltár bemutatásával mentesülök-e a további fizetés alól és a kezesek,mivel felszólítást nem kaptak az én mentesítésemmel megszűnhet-e feléjük a bank követelése ?
Ezt úgy értem hogy a kezesek felé nem valósult meg és nem is tud megvalósúlni a dokumentumok benyújtásáig a bank jogos követelése.

Kovács_Béla_Sándor # 2006.08.23. 15:53

A hitelező maga választhatja meg, hogy az adós (örökösei) és a kezesek közül kikkel szemben próbálja érvényesíteni a követelést. Ha tőled nem tudja behajtani - és nem tudja - akkor a kezesek ellen fog fordulni.

PapaMama # 2006.08.23. 16:05

Ha a hitelszerződésben konkrétan nem szerepel a kezesek felelőssége a halálesetre vonatkozóan akkor is megteheti ezt?

gittus # 2006.08.23. 16:48

kedves PapaMama!

Az jó kis kérdés lehet hogy az adós személyéhez kapcsolódó kezes, az adós elhalálozása kapcsán felel-e a hitelező irányába. Van akinek az a véleménye hogy az adós bármilyen címen - akár azért mert meghalt - akár más ok miatti "nem teljesítése" miatt a kezesnek kell teljesíteni, van akinek az a véleménye hogy az adós halálával a kezes felelőssége megszűnik.
Tapasztalatom szerint (hagyatéki vagyon szintén nem volt) a kezes ellen nem érvényesítette bank a követelést hanem a hitelhez kapcsolódó hitelfedezeti biztosításból (persze ha van) elégítették ki a követelésüket vagy hát annak egy részét.

PapaMama # 2006.08.23. 17:10

Kedves Gittus!
Sajnos azért érdeklődöm, mert ehhez a kölcsönhöz nincs hitelfedezeti biztosítás. Nekem komoly problémát okozna ha fizetnem kellene, de a kezesekre nem fogom hagyni. Ha nem marad más megoldás akkor fizetni fogom, csak szeretnék felkészült lenni egy esetleges vita során.

Kovács_Béla_Sándor # 2006.08.23. 17:54

Ptk. 272. § (1) [...] a kezes arra vállal kötelezettséget, hogy amennyiben a kötelezett nem teljesít, maga fog helyette a jogosultnak teljesíteni.

Hogy a nemteljesítésnek mi az oka, az főszabályként közömbös.
(Ha jót akarsz állni néhai édesanyád adósságáért - függetlenül attól, hogy nincs hagyaték - az dicséretes és tisztességes eljárás. A legtisztességesebb azonban mégis akkor, ha ez a helytállás nem azon múlik, hogy a takarékszövetkezetnek vagy a kezeseknek kell-e fizetned.)

PapaMama # 2006.08.25. 10:33

Köszönöm a válaszokat !!!!!!

PapaMama # 2006.08.31. 14:04

Egy kis változás történt az ügyben !
Mégis csak örököltünk egy db 10.000 Ft.-os Takarék Részjegyet,így tehát van örökség ill. lesz hagyatéki tárgyalás.
Valahol itt a fórumon mintha olvastam volna olyat hogy 300.000 Ft. alatt nincs hagyatéki tárgyalás.Ez igaz ?

Kovács_Béla_Sándor # 2006.08.31. 14:13

Nem kötelező. De bármely érdekelt kérésére lefolytatják.

PapaMama # 2006.08.31. 14:56

Ekkora örökségnél kb. mekkora lehet a közjegyzői díj ?
Meg egyáltalán mi értelme van ennek az egész hajcihőnek ???? Ismétlem 10.000 Ft.-ról van szó !!!!!

Kovács_Béla_Sándor # 2006.08.31. 15:01

Értelme? Semmi. Hiszen úgyis a takarékszövetkezeté lesz a tartozás fejében.
Nem is mondtam, hogy kérjétek a hagyatéki eljárást.

PapaMama # 2006.08.31. 15:04

Mi is az a hagyatéki eljárás , pontosan ?

PapaMama # 2006.08.31. 15:16

Mi nem kértünk hagyatéki leltárt ill. semmilyen egyéb eljárást !!!!